Полезные материалы

Вимірювання маси тіла на важільних вагах

Мета роботи - навчитися користуватися важільними вагами і визначати масу тіл з їх допомогою.

Прилади й матеріали: ваги, гирі, кілька невеликих тіл різної маси, баночка, дріб або сухий чистий пісок.

Вказівки до роботи

  1. Прочитайте додаток до роботи «Правила зважування».
  2. Дотримуючись, правил зважування, виміряйте масу декількох твердих тіл з точністю до 0,1 г.

Дотримуючись, правил зважування, виміряйте масу декількох твердих тіл з точністю до 0,1 г

додаткове завдання

Існує особливий спосіб зважування, званий способом тарування. При зважуванні за цим способом на ліву шальку терезів кладуть, предмет, масу якого хочуть визначити. На праву чашку ставлять баночку, в яку насипають сухий пісок або дрібну дріб до тих пір, поки ваги не прийдуть в рівновагу. Потім предмет знімають з лівої чашки ваг і замість нього ставлять гирі і з їх допомогою призводять ваги в рівновагу. Маса цих гир буде дорівнює масі предмета. Способом тарування можна досить точно виміряти масу тіла і на кілька засмучених вагах.

Перевірте це на досвіді. Покладіть на ліву шальку терезів дробинку або грудочку паперу, рівновагу терезів від цього порушиться - ваги вийдуть з рівноваги. Виміряйте маси наявних у вас тел способом тарування і порівняйте їх з результатом, отриманим при зважуванні на врівноважених вагах.

Подумайте і поясніть, чому способом тарування можна досить точно виміряти масу тіла і на злегка засмучених вагах.

Правила зважування

  1. Перед зважуванням необхідно переконатися, що ваги правильно врівноважені. При необхідності для встановлення рівноваги на легшу чашку потрібно покласти смужки паперу, картону і т. П.
  2. Зважують тіло кладуть на ліву шальку терезів, а гирі - на праву.
  3. Щоб уникнути псування терезів зважує тіло і гирі потрібно опускати на чашки обережно, не гублячи їх навіть з невеликої висоти.
  4. Не можна зважувати тіла важчі, ніж зазначена на вагах граничне навантаження.
  5. На шальки терезів не можна класти мокрі, брудні, гарячі тіла, насипати без використання підкладки порошки, наливати рідини.
  6. Дрібні гирі потрібно брати тільки пінцетом (рис. 310).

Поклавши зважують тіло на ліву чашку, на праву кладуть гирю, що має масу, трохи більшу, ніж маса зважується тіла (підбирають на око з подальшою перевіркою). При недотриманні цього правила нерідко трапляється, що дрібних гир не вистачає і доводиться зважування починати спочатку.

Якщо гиря перетягне чашку, то її ставлять назад у футляр, коли ота жінка не перетягне - залишають на чашці. Потім те долають з наступною за значенням гирею і так далі, поки не буде досягнута рівновага.

Зрівноваживши тіло, підраховують загальну масу лежать на чашці терезів гир. Потім переносять гирі з чашки ваг в футляр.