Полезные материалы

Як відбувається обмін речовин в нашому організмі

  1. Реакції розщеплення по - іншому називаються «катаболические реакції».
  2. Всі джерела енергії, які можуть бути використані в подальшому, наші клітини переводять в АТФ за допомогою...
  3. Як бачите, анаболічні і катаболические реакції - це дві протилежності, які доповнюють один одного і...
  4. Умови «голодування» з того чи іншого простому речовині активізують процеси розщеплення складних речовин,...
  5. Тепер поговоримо про один з найбільш цікавих аспектів - гормональну регуляцію метаболізму.
  6. Також він прискорює синтез глікогену в м'язах і сприяє посиленню потоку амінокислот з крові в м'язові...
  7. Гормони щитовидної залози також грають важливу роль в регуляції обмінних процесів, як анаболічних,...
  8. Гормони, які активізують синтез білка (що вельми важливо для побудови м'язової тканини) - гормон росту...

«Обмін речовин» - словосполучення практично магічне. По - перше, тому, що всі його знають, але менше половини зможе дати йому визначення. По - друге, тому, що «хороший» чи «поганий» обмін речовин - улюблена відмовка багатьох ледарів і запустили себе особистостей. По - третє, тому, що здатність того чи іншого чарівного кошти «впливати на метаболізм» - один з найулюбленіших способів маніпуляцій над свідомістю бажаючих знайти фігуру своєї мрії, використовуваних як на бажаючих набрати м'язову масу, так і на бажаючих схуднути. Прийшов час розібратися в тому, що ж це таке, і зробити для себе висновки.

обмін речовин в організмі обмін речовин в організмі

Синтез білка, розщеплення глюкози, переварювання крохмалю, утворення нових клітинних мембран або міофібрил - будь-які хімічні процеси, які можуть прийти вам в голову, об'єднуючись з іншими реакціями, складають наш обмін речовин. Хоча реакцій, що відбуваються в організмі, сила-силенна, їх можна розділити на дві великі групи: на реакції синтезу і реакції розпаду.

метаболізм метаболізм

Реакції синтезу (анаболічні реакції) - це реакції, в результаті яких з простих речовин утворюються складні. Як приклад можна привести будь-яку реакцію синтезу: синтез білка з амінокислот, синтез глікогену з глюкози, синтез фосфоліпідів (основного компонента клітинної мембрани). Саме в ці реакції відповідають за створення будь-яких структур вашого тіла, в них відбувається будівництво м'язової тканини, в них же ростуть запаси жирових клітин. Це реакції «творчі», організм будує великі і складні молекули з «цеглинок», тому, як і будь-який інший процес творення, такі реакції вимагають енергетичних витрат. На будь-яку анаболическую реакцію організму доведеться «витратитися».

Якщо анаболічні реакції - енерговитратних і, крім того, вимагають наявності будівельного матеріалу, де ж взяти і те, і інше? Відповідь проста: в реакціях, протилежних по одержуваних продуктів - реакціях розщеплення складних з'єднань до простих.

Реакції розщеплення по - іншому називаються «катаболические реакції».

Як відомо, «руйнувати - не будувати», і процеси розпаду складних молекул до простих не тільки забезпечують отримання «цеглинок» для анаболічних реакцій, а й протікають з вивільненням енергії.

Енергія може розсіюватися у вигляді тепла (це відбувається, наприклад, при перетравленні їжі, напевно ви помічали, що після щільного прийому їжі ви швидко тепло вам). Або запасатися у вигляді спеціальних молекул.

В якості палива для енерговитратних процесів наш організм використовує енергію молекули, яка називається АТФ. Це своєрідне «електрику» для працюючих «машин» організму.

Всі джерела енергії, які можуть бути використані в подальшому, наші клітини переводять в АТФ за допомогою спеціальних процесів (аналогічно, наприклад, багато джерел енергії людина переводить в електрику, тому, що ситуація, коли джерело енергії універсальний, набагато доцільніше, ніж ситуація, коли холодильник працює від електрики, чайник - від теплової енергії згоряння дров, вода для душа нагрівається за допомогою сонця, а піднімати вантажі на високі поверхи доводиться за допомогою механічної роботи - за допомогою мотузки, ерекінутой через блоки).

До реакцій катаболізму відноситься гліколіз (бескислородное розщеплення глюкози), розщеплення жирів, амінокислот і інші реакції, в яких зі складних молекул виходять прості. Простіше кажучи, будь-які, які можна охарактеризувати словом «розщеплення» або «розкладання». Саме ця група реакцій відповідає за спалювання ваших «накопичень». Тільки от невдача, будь-яких накопичень, як жирових, так і м'язових.

Як бачите, анаболічні і катаболические реакції - це дві протилежності, які доповнюють один одного і не можуть існувати одна без іншої.

У цьому місці вже можна зробити перший висновок: те, будемо ми «збільшуватися» або «зменшуватися», залежить від того, які реакції переважають.

Якщо говорити просто і не брати до уваги гормональну регуляцію метаболізму (а вона має принципове значення для протікання тих чи інших реакцій, тому буде розглянута окремо), то реакції будуть переважати тоді, коли продукту реакцій мало в порівнянні з вихідними речовинами.

Катаболические реакції стимулюються в разі, коли простих речовин в організмі мало в порівнянні зі складними (наприклад, в результаті дієтичних обмежень. Якщо ви перестаєте отримувати глюкозу з їжі, організм активізує катаболическую реакцію - розщеплення глікогену (складної молекули) для отримання глюкози (простий молекули) ).

Умови «голодування» з того чи іншого простому речовині активізують процеси розщеплення складних речовин, з яких його можна отримати.

Анаболічні процеси активізуються тоді, коли організм отримує багато простих речовин і має достатню кількість енергії. Звідси стає зрозуміло, що одночасний виражений ріст м'язової маси (процес анаболічний) і аметное жиросжигание (Катаболический процес) неможливі.

З - за величезної кількості хімічних реакцій, що протікають в організмі, зазвичай говорять не про обмін речовин в цілому, а про метаболізм окремих класів сполук.

Наприклад, про метаболізм вуглеводів або метаболізм жирів. У таке поняття входять всі перетворення, яким піддається цей клас сполук в організмі. Від моменту надходження з їжею до моменту виділення продуктів його перетворень. Вони для організму є «зайвими» і викидаються в навколишнє середовище.

швидкість метаболізму у всіх різна швидкість метаболізму у всіх різна

Не раз і не два вам доводилося чути про «швидкість метаболізму». Найчастіше висока «швидкість» асоціюється з «тобі пощастило». На думку спадає стрункий чоловік без вираженого кількості жиру (хоча і практично позбавлений мускулатури). Що ж мають на увазі під цим поняттям? Коли говорять про «швидкість метаболізму», зазвичай мають на увазі підвищену швидкість катаболічних реакцій, які сприяють знищенню запасів організму. Звідси і поради по «розгону метаболізму», дотримання яких змушує організм при виборі між спалюванням і запасанием вибирати спалювання. Деякі з цих заходів також сприяють активізації анаболічних процесів, однак те, що ви «прискорюєте» даними заходами, буде в набагато більшому ступені залежати від вашого харчування, індивідуальних особливостей організму в цілому і ендокринної системи зокрема. Причому, якщо справа стосується певних рекомендацій по режиму харчування і способу життя, то в такі заходи можуть мати належний вплив, так як зазвичай пов'язані зі спробами регулювати рівні тих чи інших гормонів. І зовсім інша справа - списки «продуктів харчування, що прискорюють метаболізм». Вони не мають практично ніякого впливу без використання інших способів стимуляції тих чи інших реакцій.

Тепер поговоримо про один з найбільш цікавих аспектів - гормональну регуляцію метаболізму.

Гормони - це молекули, які організм виробляє з метою управління процесами, що протікають в клітинах. Дія різних гормонів на обмінні процеси може бути подібним (в такому випадку вони називаються синергистами) і протилежним (гормони - антагоністи).

Основними гормонами, які керують рухом головного «енергоносія» організму - глюкози, є інсулін і глюкагон. Інсулін утворюється у відповідь на значне підвищення рівня глюкози в крові і командує клітинам (найрізноманітніших) забирати глюкозу з крові.

Також він прискорює синтез глікогену в м'язах і сприяє посиленню потоку амінокислот з крові в м'язові клітини.

Підвищення рівня інсуліну призводить до переважання процесів синтезу білка і жирних кислот над їх розпадом. Так що споживання простих вуглеводів після тренування (в цей час потрібно швидке відновлення запасу глікогену і синтез м'язових білків, які замістили б пошкоджені в результаті тренування) і підвищення рівня інсуліну, яке за ним слід, досить важливо для успішного росту м'язової маси.

Взагалі, при виборі «куди подіти глюкозу» у організму завжди є кілька можливостей: використовувати для синтезу АТФ, пустити на глікоген печінки, глікоген м'язів або відкласти в жирові запаси. Якщо перші 3 потреби задоволені, організму нічого не залишиться, крім як відкласти глюкозу у вигляді жирових запасів. Тому різкі скачки інсуліну в будь-який інший час, окрім як з ранку (18 - 24 годинне голодування повністю виснажує запас глікогену печінки, з ранку ж з - за нічної перерви, в прийомі їжі є деякий дефіцит) і після тренування (т. Е. В умовах, коли є дефіцит глікогену м'язів), сприяють жироотложению.

Гормони щитовидної залози також грають важливу роль в регуляції обмінних процесів, як анаболічних, так і катаболічних.

З їх недоліком або надлишком можуть бути пов'язані патологічне ожиріння. При нестачі цих гормонів, внаслідок якого сповільнюються обмінні реакції. Або нездорова худоба. Найчастіше при підвищеному апетиті і збільшенні щитовидної залози, яке пов'язано з посиленою секрецією цих гормонів і призводить до прискорення багатьох ключових обмінних реакцій.

Гормони, які відіграють важливу роль в мобілізації жиру з «жирових запасів» - гормони кори надниркових залоз, адреналін і норадреналін. Саме ці гормони активізують жирові клітини, примушуючи їх включати фермент, який розщеплює їх запаси. Вивільняти в кров жирні кислоти, які організм потім має шанс використовувати в якості джерела енергії. «Імітатори» цих гормонів - звичайні компоненти жироспалювачів, які і примушують організм використовувати жирові запаси в якості джерела енергії. На цьому і заснована дія жироспалювачів.

Гормони, які активізують синтез білка (що вельми важливо для побудови м'язової тканини) - гормон росту і андрогени (основний з них, який синтезується в організмі - тестостерон).

На основі природних андрогенів отримано безліч синтетичних аналогів тестостерону. Вони мають більшу анаболической активністю (т. Е. Ефективніше стимулюють синтез білка) і меншою андрогенностью (тобто не так виражено стимулюють розвиток організму за чоловічим типом). Гормони надниркових залоз, які називаються кортикостероїдами, діють на білковий обмін м'язів навпаки. Вони активізують реакції розпаду білка, що при тривалому впливі може призводити до атрофії м'язів. Ці гормони утворюються у відповідь на стрес, а також використовуються в медицині для придушення алергічних реакцій.

Якщо анаболічні реакції - енерговитратних і, крім того, вимагають наявності будівельного матеріалу, де ж взяти і те, і інше?
Що ж мають на увазі під цим поняттям?