Полезные материалы

Гімнастика для новонароджених, відео зарядки, розвиваючих фізичних вправ для дитини з перших днів життя

  1. Як робити гімнастику з новонародженим і протипоказання для зарядки
  2. Яку зарядку робити новонародженим дітям: розвиваюча гімнастика
  3. А яку зарядку можна робити з новонародженим, використовуючи гімнастичний м'яч?
  4. Гімнастика з новонародженими для розвитку суглобів
  5. Які вправи робити з новонародженим: комплекс для розвитку

При нормальному самопочутті мами і малюка можна робити гімнастику для новонароджених з перших днів життя: первісна зарядка зовсім проста, вона більше нагадує масаж, а в міру дорослішання комплекс ускладнюється При нормальному самопочутті мами і малюка можна робити гімнастику для новонароджених з перших днів життя: первісна зарядка зовсім проста, вона більше нагадує масаж, а в міру дорослішання комплекс ускладнюється. Фізичні вправи для новонароджених спрямовані на формування скелета, розвиток і зміцнення суглобів і м'язів. Ну і до всього іншого подібні спільні заняття дуже корисні в емоційному плані.

Як робити гімнастику з новонародженим і протипоказання для зарядки

Як робити зарядку з новонародженим, щоб заняття приносили радість і дитині і його батькам? Гімнастику слід проводити в підготовленому приміщенні: температура повітря в кімнаті повинна бути 20-22 ° С, в теплу пору року вправи виконуються при відкритому вікні. На пеленальний столик (висота 70 см, розмір поверхні 120 × 120 см) кладуть згорнуту вчетверо байкова ковдра, накривають його клейонкою і чистою пелюшкою. Перед тим як робити гімнастику з новонародженим, слід підготувати руки: підстригти нігті, вимити руки з милом, зняти кільця і годинник.

Вправи проводяться за 30 хв до годування малюка або через 50 хв після нього. Тривалість перших занять - 6-8 хв, час поступово збільшують до 10-15 хв до 5-6 місяців. При цьому враховується реакція дитини на вправи: все в порядку, якщо малюк спокійний, гулит, тіло і кінцівки у нього теплі, рожевого кольору.

Вправи для новонароджених з перших днів життя потрібно супроводжувати ласкавим зверненням до дитини, після завершення комплексу - загорнути малюка в теплу пелюшку і укласти відпочити на 20-30 хв. Фізичні вправи починають проводити з 1,5 місяців, при хорошій реакції малюка протягом року вводяться 5 комплексів (для здорової дитини).

Протипоказання до гімнастики для новонароджених дітей на першому році життя:

  • підвищення температури вище 37,3-37,5 ° С;
  • рахіт в період розпалу захворювання, коли підвищується чутливість шкіри;
  • недостатня вага дитини (гіпотрофія);
  • гнійничкові та інші гострі запальні захворювання шкіри;
  • вроджені вади серця у стадії декомпенсації (з вираженою синюшної забарвленням шкіри);
  • грижі зі схильністю до ущемлення.

Нижче описано, яку гімнастику робити новонародженим з перших днів життя і до настання 12-місячного віку.

Яку зарядку робити новонародженим дітям: розвиваюча гімнастика

У комплекс вправ для новонароджених входять так звані рефлекторні тренування, більше нагадують масаж . Розтяжки допомагають позбавити дитину від м'язової скутості, покращують кровообіг, головне - при виконанні таких вправ не слід застосовувати силу, щоб уникнути опору суглобів і м'язів.

Вправа 1. Призначено для розвитку лабіринтового установочного рефлексу з голови на шию. Початкове положення при виконанні цієї вправи для новонароджених з перших днів - лежачи на животі. Однією рукою проводити масаж в точках біля хребта на рівні II -VII і I-VI грудних хребців, іншою рукою допомагаючи малюку піднімати голову.

Варіант гімнастики для новонароджених з перших днів і до другого-третього тижня життя: під груди підкласти плоский валик і привертати увагу дитини в момент підведення голови яскравою іграшкою і ласкавими словами (для утримання м'язового напруги шиї).

Вправа 2. Призначено для дитини 1,5-3 місяців. Початкове положення - лежачи на спині. Зробити масаж стоп (кожен прийом виконується по 4-6 разів):

  • погладжування. Підтримуючи ногу дитини однією рукою, великим і вказівним пальцями іншої руки виконати погладжування тильної поверхні стопи від пальців до гомілковостопного суглоба, потім бічних поверхонь стопи, всієї підошви в напрямку від пальців до п'яти;
  • розтирання. Підтримуючи стопу дитини обома руками, великими пальцями виконати спиралеобразное розтирання стопи від низу до верху, бічних поверхонь. Потім, підтримуючи ногу малюка однією рукою, тильною стороною пальців іншої руки зробити спиралеобразное розтирання підошви від пальців до п'яти і назад;
  • повторити погладжування;
  • вказівним пальцем натиснути на підошву дитини біля основи 2-3-го пальців - у відповідь дитина згинає пальці.

Провести пальцем по середині стопи зверху до середини п'яти, при цьому злегка натискаючи; у відповідь дитина розгинає пальці. Провести штрихові руху по зовнішньому краю стопи від п'яти до пальців - у відповідь відбуваються розгинання великого пальця, розбіжність 2-5-го пальців віялом і відведення стопи (рефлекс Бабинського). Повторити 2-4 рази.

Вправа 4 - рефлекторне повзання Вправа 4 - рефлекторне повзання. Початкове положення - лежачи на животі. Підвести руки під підошви дитини і натиснути на них, злегка зігнувши ніжки в колінах - у відповідь дитина, відштовхнувшись від рук, як від опори, розгинаючи ніжки, зробить рух вперед.

Вправа 5 - потанцовиваніе. Ця вправа зарядки для новонароджених дітей виконують з півтора до трьох місяців. Початкове положення - двома руками утримувати дитину за грудну клітку в вертикальному положенні над горизонтальною опорою (пеленальним столом). Опускати дитини до торкання стопи з поверхнею опори - у відповідь малюк буде відштовхуватися від столу (підстрибувати або пританцьовувати). Повторити 4-6 разів.

Вправа 6 - варіант вправи для стимулювання опори і крокових рухів (розвиток вертикальної установки тіла). Початкове положення дитини - стоячи з підтримкою дорослого. Щоб робити таку гімнастику з новонародженим, потрібно обхопити дитини двома руками на рівні грудей, ногами він повинен спиратися про тверду (не слизька) поверхню або круглу палицю, яка буде перекочуватися у нього під ногами. У момент дотику до опори буде з'являтися той же рух - вистрибування вгору.

Вправа 7 - розгинання хребта. Призначено для дитини 1,5-3 місяців. Початкове положення - дитина лежить на боці. Великим і вказівним пальцями правої руки провести (без зусилля і швидко) по лініях уздовж хребта по обидва боки від шиї до куприка. У відповідь малюк вигнеться дугою (рефлекс Таланту). В процесі того як робити зарядку з новонародженим, потрібно повернути дитину на інший бік і повторити вправу.

Вправа 8 - поворот зі спини на живіт. Призначено для дитини 4-6 місяців. Початкове положення - лежачи на спині, руки вздовж тулуба. Дати дитині правої ручкою захопити вказівний палець правої руки і потягувати зігнуту в лікті руку вперед так, щоб малюк повернувся головою, плечима і всім тулубом спочатку на правий бік, а потім на живіт. Повторити в іншу сторону.

Вправа 9 - розгинання хребта та ніг в положенні на вазі (лабіринтовий випрямляючий інсталяційний рефлекс на голову). Призначено для дітей 1,5-3 місяців.

Варіант 1: «Плавець». Початкове положення - лежачи на животі. Одну руку підвести під живіт, інший обхопити ноги малюка в області гомілковостопних суглобів і підняти над столом. У відповідь дитина відводить назад голову і плечі. Виконується 1 раз.

Варіант 2: «Років». Початкове положення для виконання цієї вправи для новонародженої дитини - лежачи на животі. Обидві руки підвести дитині під живіт і підняти над опорою. У відповідь відбувається відведення голови і плечей назад.

А яку зарядку можна робити з новонародженим, використовуючи гімнастичний м'яч?

Вправа 10 - на м'ячі. Призначено для тренування вестибулярного апарату у дітей з 1 місяця.

Варіант 1. Початкове положення дитини - лежачи животом на м'ячі. Лівою рукою, притримуючи за ноги, правої - верхню половину тулуба, опускати дитини ніжками вниз до упору з горизонтальною поверхнею (підлогою).

Варіант 2. Початкове положення дитини - лежачи спиною на м'ячі. Лівою рукою, притримуючи за ніжки, правою за верхню половину тулуба, опускати дитини ніжками вниз до опори.

Відео вправ для новонароджених демонструє, як потрібно займатися розвиваючої гімнастикою з немовлятами:

Гімнастика з новонародженими для розвитку суглобів

У гімнастику для новонароджених перших місяців життя обов'язково входять пасивні вправи для суглобів У гімнастику для новонароджених перших місяців життя обов'язково входять пасивні вправи для суглобів.

Вправа 1 - схрещування рук на грудях і відведення їх в сторони. Призначено для дітей 3-4 місяців. Початкове положення дитини - лежачи на спині. Обхопити кисті малюка руками. Привести руки дитини до грудей, як би обіймаючи її (схрестити руки малюка на грудях), потім, повністю розгинаючи руки малюка в ліктьових суглобах, відвести їх в сторони на рівні плечей до зіткнення з поверхнею столу. Повторити 4-6 разів.

Вправа 2 - згинання та розгинання рук в ліктьових суглобах. Призначено для дітей 4-6 місяців. Початкове положення при виконанні цієї вправи гімнастики для суглобів новонароджених - лежачи на спині. Взяти дитину за кисті рук і по черзі згинати й розгинати руки малюка на рівні грудей. Повторити 4-6 разів.

Вправа 3 - бавовна долоньок. Призначено для дітей 6-9 місяців. Початкове положення - лежачи на спині. Взяти дитину за кисті, його руки повинні бути повністю розігнуті в ліктьових суглобах (випрямлені). Підняти руки вперед і вгору (бавовна долоньки про долоньку), відвести в сторони до зіткнення з поверхнею столу. Повторити 4-6 разів.

Які ще вправи робити з новонародженим для розвитку суглобів?

Вправа 4 - одночасне і почергове згинання та розгинання ніг. Призначено для дітей 4 6 місяців. Початкове положення - лежачи на спині. Розташувати руки дитини уздовж тулуба, обхопити руками його гомілки. Виконуючи таку гімнастику для новонародженої дитини, потрібно повільно і обережно згинати ноги малюка в колінних і тазостегнових суглобах, злегка натискаючи його зігнутими ніжками на живіт. Повільно розігнути ніжки до вихідного положення. Виконати згинання та розгинання ніг разом 3-4 рази, потім згинання та розгинання поперемінно 3-4 рази.

Вправа 5 «тупання». Призначено для дітей 4-6 місяців. Початкове положення дитини - лежачи на спині. Обхопити гомілковостопні суглоби малюка спереду, зігнути ніжки і притиснути ступні до столу. По черзі згинати й розгинати ноги малюка, не відриваючи ступні від столу. Повторити 8-10 разів.

Вправа 6 - піднімання випрямлених ніг. Ця вправа для розвитку новонародженого призначене для дітей 4-6 місяців. Початкове положення - лежачи на животі. Лівою рукою взяти дитину за обидва гомілковостопних суглоба, правою - фіксувати поперек. Злегка підняти тулуб малюка над столом, потім опустити в початкове положення. Повторити 3-4 рази.

Вправа 7 - відведення рук в сторони і опускання їх вниз. Призначено для дітей 6-9 місяців. Початкове положення - лежачи на спині. Взяти дитину за кисті випрямлених рук, відвести їх в сторони до зіткнення з поверхнею столу, потім, ковзаючи по цій поверхні, опустити руки вниз до торкання тулуба. Повторити 4-6 разів.

Вправа 8 - почергове піднімання і опускання рук. Призначено для дітей 6-9 місяців. Початкове положення - лежачи на спині. Займаючись такою розвиваючої гімнастикою для новонароджених, потрібно взяти дитину за кисті випрямлених рук, одну руку підняти вгору на рівень голови до торкання зі столом, другу опустити вниз до торкання з тулубом і столом. Повторити 2-4 рази.

Вправа 9 - кругові рухи руками. Призначено для дітей 6-9 місяців. Початкове положення - лежачи на спині, руки вздовж тулуба. Тримаючи дитину за кисті, виконувати кругові рухи випрямленими руками. Повторити 4-6 разів.

Вправа 10 - відведення плечей назад зі зведенням лопаток. Призначено для дітей 6-9 місяців. Початкове положення - лежачи на_ животі. Обережно розвести руки малюка в сторони, зігнути їх в ліктьових суглобах і відвести плечі назад, максимально зближуючи лопатки. Повторити 2-3 рази.

Подивіться відео гімнастики для новонароджених, що включає пасивні вправи для суглобів:

Які вправи робити з новонародженим: комплекс для розвитку

Яку гімнастику робити новонародженому, використовуючи активні вправи Яку гімнастику робити новонародженому, використовуючи активні вправи?

Вправа 1 - присадка. Призначено для дітей 4-6 місяців. Початкове положення - лежачи на спині. Вкласти великі пальці в долоньки маляти, потягнути дитини за відведені в сторони руки. Спочатку дитина піднімає голову, потім плечовий пояс і, нарешті, сідає. Повторити 1-3 рази.

Вправа 2 - вставання на ніжки. Це розвиваюче вправа для новонароджених призначене для дітей 4-6 місяців. Початкове положення - лежачи на животі, руки зігнуті в ліктях. Взяти дитину за лікті і піднімати, допомагаючи малюку спочатку встати на коліна, а потім піднятися на ноги. Повторити 1-2 рази.

Вправа 3 - ходьба за підтримки (переступання). Призначено для дітей 4-9 місяців. Початкове положення - обличчям до інструктора (матері). Підтримуючи малюка попід пахви, стимулювати його переступання (6-8 кроків). З 5 місяців можна виконувати 3-4 кроки за підтримки за кисті рук. З 7 місяців дозволяється виконувати вправу за підтримки за кисть однієї руки.

Вправа 4 - повзання. Призначено для дітей 6-9 місяців. Початкове положення - лежачи на животі, на жорсткій опорі (на підлозі). Покласти перед дитиною яскраву іграшку, і на прохання: «Дістань іграшку!» Малюк повзе. Виконати 3-5 разів.

Вправа 5 - вставання на ноги. Призначено для дітей 6-9 місяців. Початкове положення - лежачи на животі. Інструктор охоплює своїми руками великі пальці рук дитини, відводить руки малюка вперед і вгору, потім - назад і в сторони.

Дитина разом з руками піднімає голову, плечі, тулуб, постає спочатку на коліна, потім на ноги. Повторити 1-2 рази.

Вправа 6 - діставання іграшки з положення стоячи. Призначено для дітей 9-12 місяців. Початкове положення - дитина стоїть на столі спиною до інструктора (матері), перед ним на столі лежить яскрава іграшка. Лівою рукою притиснути до себе ніжки малюка, правою притримувати його за тулуб (рука на його животі). Попросити: «Дістань іграшку!» Дитина повинна нахилитися і взяти іграшку. На прохання: «Дай мені іграшку!» Малюк випрямляється і віддає іграшку. Виконується 1-2 рази.

Вправа 7 - ходьба за підтримки попід пахви. Призначено для дітей 9-12 місяців. Початкове положення дитини - стоячи. Покласти перед малюком кубик. За підтримки попід пахви на рахунок «раз» дитина встає на кубик, на рахунок «два» - сходить з кубика. Повторити 8-12 разів.

Вправа 8 - присадка з фіксацією колін. Призначено для дітей 9-12 місяців. Початкове положення дитини - лежачи на спині. Однією рукою встановлення фіксованих (не натискаючи на коліна) ноги дитини в області колінних суглобів, іншою рукою тримати перед малюком яскраву іграшку, стимулюючи ласкавими проханнями перейти в положення сидячи. Виконуючи це розвиваюче вправа, новонароджений при поверненні в початкове положення повинен спиратися рукою об стіл. Повторити 2-3 рази.

Вправа 9 - з кільцями. Призначено для дітей 9-12 місяців. Початкове положення дитини - стоячи, руки з кільцями опущені. Взяти за кільця. На прохання інструктора (матері) дитина повинна згинати й розгинати руки. Повторити 4-6 разів.

Вправа 10 присідання. Призначено для дітей 9-12 місяців.

Початкове положення дитини - стоячи. За допомогою рук і словами спонукати малюка присісти, а потім встати. Повторити 2-4 рази.

Вправа 11 - поворот тулуба з нахилом. Призначено для дітей 9-12 місяців.

Початкове положення - сидячи на колінах у дорослого. Розташувати яскраві іграшки по обидві сторони від малюка, фіксувати його ноги колінами. На прохання: «Дістань іграшку» дитина повинна повертатися з нахилом вправо, потім вліво. Повторити 1-2 рази.

Вправа 12 - ходьба за гойдалкою. Призначено для дітей 9-12 місяців. Початкове положення - стоячи, тримаючись обома руками за каталку. Стимулювати малюка проханнями і ходити за каталкою протягом 30-60 секунд. При необхідності потрібно допомогти дитині.

На відео «Зарядка для новонароджених» показано, як виконаються всі ці вправи:

Стаття прочитана 5 906 раз (a).

А яку зарядку можна робити з новонародженим, використовуючи гімнастичний м'яч?
Які ще вправи робити з новонародженим для розвитку суглобів?