- Швейцарський м'яч - що це таке?
- Фітбол для немовлят: показання та протипоказання
- Як вибрати гімнастичний м'яч для немовляти?
- Правила гімнастики на фітбол для новонароджених
- вправи
- Відео «Фітбол для немовлят. Частина 1"
- Відео «Фітбол для немовлят. Частина 2"
Чи все ви купили для свого новонародженого малюка? Чи всім необхідним його забезпечили? Якщо в списку приданого крихти немає швейцарського м'яча, значить, вами було передбачено далеко не все. І, значить, фітбол вам потрібно обов'язково в цей список внести, і обов'язково придбати. Не дивуйтеся: займатися з карапузом активної гімнастикою мало не з самого його народження можна і, безумовно, потрібно і корисно. З великим гумовим м'ячем - фитболом. Цей диво-м'ячик - мудрий і гуманний тренажер для новонароджених. Він сприяє розвитку і зміцненню м'язів немовляти, знижує їх гіпертонус, є прекрасним профілактичним засобом від кишкових кольок і добре знімає больові відчуття при їх виникненні. Вправи на фітбол для немовлят ви можете навчитися робити зі своїм малюком самостійно. Головне - правильно підібрати м'яч для такої гімнастики і дотримуватися ряду правил. Ну, і, звичайно, вивчити комплекс вправ для дітей раннього віку зі швейцарським м'ячем. Про все це читайте нижче, а потім відправляйтеся в магазин за фитболом і поспішайте застосувати на практиці отримані знання. 
Фітбол - це великий гумовий м'яч для гімнастичних вправ
Швейцарський м'яч - що це таке?
Сюзан Кляйн-Фогельбах - швейцарський фізіолог - вперше стала використовувати великий гумовий м'яч для реабілітаційної гімнастики своїх хворих з травмами хребта і різними порушеннями в роботі центральної нервової системи в 50-х роках минулого століття.
Завдяки своїй пружності і вібрації, м'яч впливає на м'язову і кісткову системи людини м'яко і щадяще. Але результати такого впливу досить значні.
Ось чому вже через кілька років після перших дослідів з ним, цей чудо-м'ячик заслужено зайняв почесне місце серед найкращих тренажерів і в реабілітаційних центрах, і в спортивних залах, і в пологових палатах.
І названий він був фитболом або швейцарським м'ячем. Чому швейцарським? Та тому що саме в цій країні його вперше використали для гімнастичних вправ з метою оздоровлення.

Займатися гімнастикою на швейцарському м'ячі з немовлятами можна, практично, відразу ж після прибуття їх з пологового будинку (у віці 2-3 тижнів)
Фітбол для немовлят: показання та протипоказання
Фітбол прекрасно підходить для опрацювання всіх груп м'язів. Він відомий своєю універсальністю. І, до того ж, завдяки антивибухові системі, безпечний у використанні.
У швейцарського м'яча дуже мало протипоказань до застосування. Але вони, все ж, є. Грудничкам не можна займатися гімнастикою на фитболе, якщо:
- у крихти ще не затягнулася пупкова ранка;
- малюк погано себе почуває, він хворий, у нього підвищена температура;
- карапуз з якоїсь причини не хоче займатися гімнастикою.
Плавне погойдування немовляти на м'ячику нагадує йому той час, коли він, так само плавно і спокійно, плавав у мами в животику. Саме тому більшості новонароджених подібне проведення часу дуже подобається.
Але якщо, все-таки, малюк сприймає гімнастику на фитболе з побоюванням, не варто його примушувати. Дійте м'яко і поступово. І малюк, з часом, оцінить швейцарський м'яч по достоїнству.

Фітбол сприяє зміцненню м'язів і активізує обмін речовин у дітей
Ваші зусилля марними аж ніяк не виявляться. Адже заняття з фітболом сприяють:
- гармонійному розвитку опорно-рухової системи;
- зміцненню всіх груп м'язів;
- зниження гіпертонусу м'язів у новонароджених;
- формуванню правильної постави ;
- розвитку координації рухів;
- тренуванні вестибулярного апарату;
- поліпшенню травлення внаслідок розслаблення м'язів черевного преса;
- нормалізації роботи серцево-судинної системи;
- підвищення витривалості організму;
- активізації обміну речовин;
- зміцненню імунітету та ін.
Крім того, і для крихти, і для мами, вправи на фітбол будуть набагато цікавіше і веселіше, ніж звичайна зарядка для гуднічков або все той же викладання карапуза на животик перед годуванням.
Гімнастика зі швейцарським м'ячем більш динамічна і різноманітна. А це дуже благотоворно впливає на зростаючий дитячий організм, прискорюючи темпи його розвитку.

Фітбол простий і універсальний. Його може використовувати і мама для якнайшвидшого повернення в колишні свої форми
Як вибрати гімнастичний м'яч для немовляти?
Коли ви будете вибирати м'яч для занять з дитиною, купіть найбільший, діаметром 75 см.
По-перше, вам буде зручніше робити вправи на ньому.
А по-друге, таким м'ячем ви зможете користуватися і самі для якнайшвидшого повернення в колишні свої форми після пологів.
На що ще варто звернути увагу при виборі фітболу?
- Матеріал, з якого м'яч виготовлений. Він повинен бути однорідним, щільним, без запаху, без помітних швів. Фітбол повинен витримувати на собі вагу до 150 кг.
- ABS-Anti-Burst System. Наявність в м'ячі антивибухові системи для занять на фітбол з дітьми обов'язково. Від цього залежить безпека крихти під час проведення вправ.
- Ніпель - гімнастики не перешкода. Для цього його впаивают всередину м'яча.
- Виробник. Віддавайте перевагу відомим фірмам-виробникам гімнастичних м'ячів. Вони дають гарантію якості своєї продукції. А, так як ви будете робити вправи з м'ячем для занять з новонародженою дитиною, якість цього спортивного снаряда має бути відповідним.

Перед початком гімнастики на фитболе малюка бажано роздягнути, а на м'яч краще покласти пелюшку
Правила гімнастики на фітбол для новонароджених
Ну що ж, тепер ви знаєте, який м'яч вам потрібен. Ще трохи теорії, і можна буде приступати безпосередньо до вправ на фітбол для немовлят.
Що ще важливо врахувати, перш ніж вперше покласти вашого новонародженого карапуза на фітбол?
- Починайте займатися з малюком гімнастикою, коли йому виповниться 2-3 тижні. Після консультації педіатра і його на те дозволу.
- До того, як малюку виповниться 3-4 місяці, стелите на м'яч пелюшку, перш ніж покласти на нього дитину.
- Вправи починайте не раніше, ніж через годину-півтори після їжі.
- Краще вибрати для гімнастики ранкові години, коли малюк спокійний і всім задоволений.
- Перші заняття повинні тривати всього кілька хвилин (5-7 цілком достатньо). Поступово їх тривалість можна збільшувати.
- Малюка перед гімнастикою потрібно роздягнути.
- Під час проведення гімнастичних вправ не тримайте, і не тягніть дитину за кисті і стопи. Вони ще не готові до таких навантажень.
- Заняття проводите під спокійну класичну музику.
- Якщо ви бачите, що карапуз втомився або не отримує задоволення від вправ, відкладіть гімнастику до більш сприятливого моменту.
І пам'ятайте: головна перевага фітболу полягає в його простоті. Не бійтеся не впоратися. Якщо, все ж, ви сумніваєтеся в своїх силах, на перші кілька занять краще запросити інструктора.

Необхідні умови для гімнастики на фитболе з немовлям: малюк повинен бути здоровий, і настрій у нього має бути гарний
вправи
Вправи на фітбол для немовлят можна розглядати як загальнозміцнюючі і загально. І навіть якщо у вашої дитини немає прямих медичних показань до такої гімнастики, вона буде для нього надзвичайно корисною.
Займатися з новонародженими на фитболе починають з найпростіших вправ. Далі, в міру набуття навичок і в процесі дорослішання малюка, вправи ускладнюються і стають більш різноманітними. А тренування - більш тривалими.
Відео «Фітбол для немовлят. Частина 1"
Дитині від 2-х тижнів до 6-ти місяців
- Похитування на животику. При кишкових коліках розслабляє м'язи очеревини і допомагає відходженню газів у малюка. Тренує вестибулярний апарат. Виконується так: покладіть дитину на фітбол животиком вниз так, щоб він як би охоплював м'яч ручками і ніжками. А свою руку розташуйте на спині у крихти, підтримуючи його таким чином. Злегка похитуйте карапуза на м'ячі спочатку з одного боку в інший, потім - вперед-назад, а потім - по колу.

Похитування на животику
- Похитування на спинці. Після першої вправи переверніть дитину на спинку і виконайте такі ж похитування на фитболе, як і раніше, тільки утримуйте його своєю рукою за груди і живіт. Ця вправа є хорошою профілактикою мікросмещеній хребта. Також сприяє розслабленню м'язів спини. А мускулатуру черевного преса, навпаки, змушує працювати.

Похитування на спинці
- «Пружинка». Переверніть дитину знову на животик. Однією рукою зафіксуйте ніжки малюка, щоб він не полетів з фітболу на підлогу. Тут важливим є правильний захоплення: між середнім і вказівним пальцями затискає кісточку карапуза, а великим пальцем замикаєте кільце навколо ніжки. Долонею другої руки натискаєте на спинку і попу дитини, виробляючи м'які толчкообразние руху вгору і вниз. Цю вправу можна виконувати і на спинці.

«Пружинка»
- "Футбол". Покладіть малюка на спинку. На ліжку, на дивані або на підлозі. М'яч підкотите до його ніжок. Кроха інстинктивно його відштовхне. Ви знову поверніть фітбол до маленьких п'ята. І знову він відкотиться внаслідок вдалого пасу маленької ніжкою.
Відео «Фітбол для немовлят. Частина 2"
Малюкові 6 місяців і більше
Коли дитині виповниться 6 місяців, ви можете сміливо починати доповнювати вже добре знайомі малюкові вправи новими. Таким чином, ви не тільки внесете різноманітність у ваші заняття, але і поспособствуете більш активному розвитку карапуза.
У міру дорослішання малюка, можна поступово збільшувати і час занять гімнастикою. Це означає, що вправ вам знадобитися більше.
Отже, піврічній карапузові до чотирьох вправ, описаним вище, додаєте ще кілька.
- Стрибки на фітбол. Покладіть м'яч біля стіни і зафіксуйте його своїми ногами, щоб фітбол не покотився. Дитину поставте ніжками на м'яч спиною до себе. Підтримуйте його руками за корпус. Покажіть дитині, як можна підстрибувати на фитболе, і як він пружинить. Карапуз швидко освоїть таку веселу гру.
- «Тачка-візок». Початкове положення - дитина лежить на фитболе животиком вниз. Його ніжки берете в свої руки, немов збираєтеся котити будівельну тачку. І так погойдується дитину вперед-назад.

«Тачка-візок»
- «Ручки-ніжки». Вправа зміцнює хребет і сприяє розвитку мускулатури спини. Для його виконання запросіть собі в помічники ще кого-небудь з дорослих. Самі візьміть карапуза за передпліччя, а ваш напарник нехай охопить руками гомілки малюка. Плавно перекочуйте малюка на фітболі вперед-назад так, щоб в крайніх положеннях м'яча стосувалися лише ніжки або ручки і грудна клітка крихти.
- «Злови-ка зайчика!». Починати виконувати цю вправу доцільно тоді, коли дитина вже навчиться добре захоплювати і утримувати в руках предмети. Розкидайте на підлозі перед фітболом кілька улюблених іграшок карапуза. А його самого покладіть на м'яч животом. Перекочуйте фітбол вперед, притримуючи при цьому малюка за стегна. І всіляко спонукайте дитину взяти ту чи іншу іграшку.

«Злови-ка зайчика!»
- «Вершник на коні». Спочатку покладіть дитини спинкою на фітбол. Потім посадите його на м'яч, притримуючи за передпліччя, і утримуйте крихту в такому положенні деякий час. Потім знову опустіть його в положення лежачи. Так повторіть кілька разів.

«Вершник на коні»
- "Оловяний солдатик". Коли малюкові виповниться 8-9 місяців, його вже цілком можна починати вчити стояти, спираючись на м'ячик. Спочатку дитині може знадобитися ваша підтримка. Але поступово давайте йому можливість хоча б кілька секунд постояти самостійно, спираючись на фітбол.

"Оловяний солдатик"
Це основні вправи на фітбол для немовлят. Але варіацій у них може бути безліч. Не варто аж надто серйозно ставиться до такого роду гімнастики. Сприймайте її, як гру. Адже для вашого малюка вона - саме гра.

Гімнастика зі швейцарським м'ячем - це не тільки корисно, а й дуже весело. Залучайте до неї всіх членів вашої родини і проводите своє дозвілля активно
У заняттях-розвагах з фітболом можуть брати участь всі члени сім'ї, від малого до великого. У швейцарського м'яча немає ні вікових обмежень, ні статевих. Він будь-якому подарує масу позитивних емоцій, поліпшить сон і апетит, а головне, зміцнить імунітет і здоров'я в цілому. А це в сучасному світі нікому не завадить: ні дитині, ні дорослому ...
Відео «Фітбол для немовлят. Частина 3 »
Швейцарський м'яч - що це таке?
Чи всім необхідним його забезпечили?
Чому швейцарським?
На що ще варто звернути увагу при виборі фітболу?
Що ще важливо врахувати, перш ніж вперше покласти вашого новонародженого карапуза на фітбол?