Полезные материалы

Як правильно оформити поліс ОСАГО: коли необхідно, а коли немає

Ви точно впевнені, що знаєте, як оформляється поліс? Які потрібні документи? В який момент потрібно купити страховку, реєструючи на себе автомобіль? Не дивуйтеся, багато хто не в курсі, не тільки ви. Це рубрика «Популярні питання», і ми розповідаємо на пальцях, як правильно оформляти ОСАЦВ.

1.
Що потрібно зробити?

Нам потрібно оформити поліс ОСАГО, або обов'язкового страхування автоцивільної відповідальності - обов'язковий документ для кожного автомобіля, що виїжджає на дороги.

2.
Навіщо потрібен поліс?

За відсутність чинного поліса ОСАЦВ (навіть за умови його існування, але неможливості пред'явити його інспектору ДПС) передбачені штрафи. Але найголовнішим штрафом в такому випадку може послужити ДТП, винуватцем якого є учасник, який не має страховки: йому доведеться повністю відшкодувати шкоду іншим учасникам ДТП самостійно. Сьогодні ми розглянемо, як оформити поліс ОСАГО, і які документи для цього потрібні, а також торкнемося ситуацій, коли оформлення поліса необов'язково.

3.
Можна викласти процес в двох словах?

Зрозуміло, можна. Якщо вам відразу потрібна коротка інструкція, а не докладна розповідь, то з порядком оформлення ОСАГО можна ознайомитися на цій простій інфографіці:

4.
Скільки часу у мене є після покупки, щоб оформити поліс?

Відразу після придбання автомобіля, а саме, підписання договору купівлі-продажу, який офіційно підтверджує виникнення права володіння транспортним засобом, Федеральний закон «Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів» від 25.04.2002 N 40-ФЗ наказує вам застрахувати автомобіль до його реєстрації , але не пізніше ніж через 10 днів після його придбання. Простіше кажучи, після підписання договору купівлі-продажу у вас є 10 днів на те, щоб оформити страховку і з'явитися з нею в будь-який зручний відділення ГИБДД для переоформлення автомобіля на своє ім'я.

5.
Чи можна просто переписувати договір купівлі-продажу і не страхуватися?

Відразу обмовимося: не варто думати, що, переписуючи договір раз в 10 днів, можна їздити без страховки нескінченно - адже другий примірник ДКП залишається на руках у попереднього власника, і при виникненні спірної ситуації ви опинитеся винні ще й у використанні завідомо підроблених документів.

6.
Які документи потрібні для оформлення поліса ОСАЦВ?

коротко:

  • Ось класичний список необхідних документів:
    заяву про укладення договору ОСАЦВ - його ви напишете безпосередньо в офісі страхової компанії при зверненні;
  • паспорт;
  • ПТС застрахованого автомобіля або його СТС (свідоцтво про реєстрацію);
  • якщо ви плануєте укладати «обмежений» договір ОСАГО, то необхідні водійські посвідчення (або їх копії) всіх потенційних водіїв - якщо ж страховка буде необмеженою, то нічиї водійські права не потрібні;
  • діюча діагностична карта - так званий техогляд;
  • довіреність на ім'я страхувальника - в разі, якщо власник і страхувальник - не один і той же чоловік.

Ось класичний список необхідних документів:   заяву про укладення договору ОСАЦВ - його ви напишете безпосередньо в офісі страхової компанії при зверненні;   паспорт;   ПТС застрахованого автомобіля або його СТС (свідоцтво про реєстрацію);   якщо ви плануєте укладати «обмежений» договір ОСАГО, то необхідні водійські посвідчення (або їх копії) всіх потенційних водіїв - якщо ж страховка буде необмеженою, то нічиї водійські права не потрібні;   діюча діагностична карта - так званий техогляд;   довіреність на ім'я страхувальника - в разі, якщо власник і страхувальник - не один і той же чоловік

детально:

Для оформлення поліса вам потрібні документи, зазначені в частині 3 статті 15 все того ж Закону. Згідно з ним, для укладення договору обов'язкового страхування страхувальник подає страховику наступні документи:

  1. заяву про укладення договору обов'язкового страхування;
  2. паспорт або інший засвідчує особу документ (якщо страхувальником є ​​фізична особа);
  3. свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (якщо страхувальником є ​​юридична особа);
  4. документ про реєстрацію транспортного засобу, виданий органом, що здійснює реєстрацію транспортного засобу (паспорт транспортного засобу, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, технічний паспорт або технічний талон або аналогічні документи);
  5. водійське посвідчення або копія посвідчення водія особи, яка допущена до керування транспортним засобом (у разі, якщо договір обов'язкового страхування укладається за умови, що до керування транспортним засобом допущені тільки певні особи);
  6. діагностична карта, що містить відомості про відповідність транспортного засобу обов'язковим вимогам безпеки транспортних засобів (за винятком випадків, якщо відповідно до законодавства в області технічного огляду транспортних засобів транспортний засіб не підлягає технічному огляду або його проведення не потрібно, або порядок і періодичність проведення технічного огляду встановлюються урядом Російської Федерації, або періодичність проведення технічного огляду такого транспортного кошти становить шість місяців, а також випадків, передбачених пунктом 3 статті 10 цього Закону).

7.
Чи можу я застрахувати автомобіль, який мені не належить?

Крім того, в разі, якщо страхувальником виступає не власник автомобіля, у нього можуть вимагати довіреність на представлення інтересів власника. Лякатися цього не варто - це може бути або так звана генеральна довіреність, або довіреність конкретно на оформлення страхового поліса: таку можна скласти в довільній формі без нотаріального підтвердження. Більш того, варто зауважити, що в багатьох випадках страховики цю довіреність не вимагають, обмежуючись копією паспорта власника.

8.
Чи можу я надати копії документів для оформлення?

Окремо варто зауважити, що в частині 4 статті 15 Федерального закону зазначено, що за угодою сторін страхувальник має право подати копії документів, необхідних для укладення договору обов'язкового страхування.

9.
В яких ситуаціях поліс ОСАГО можна не оформляти?

З формальної точки зору можна не оформляти страховку в перші 9 днів після покупки машини - за цей час за їзду без поліса вас ніхто не оштрафує. Однак логіка підказує і ще кілька сценаріїв. Наприклад, ОСАГО можна не оформляти, якщо автомобіль вже належить вам, але не експлуатується - зламаний і стоїть в гаражі або є колекційну цінність, перебуваючи на вашій особистій закритій стоянці. Інший варіант - якщо автомобіль експлуатується, але для внутрішніх цілей на закритій приватній території, де виключена можливість ДТП. В обох цих сценаріях закон теоретично передбачає необхідність оформлення поліса, але ось оштрафувати вас за його відсутність буде просто нікому - оскільки автомобіль не виїжджає на дороги.

Ви точно впевнені, що знаєте, як оформляється поліс?
Які потрібні документи?
В який момент потрібно купити страховку, реєструючи на себе автомобіль?