Полезные материалы

Пошкодження і розрив меніска колінного суглоба: діагностика та лікування

  1. Симптоми пошкодження меніска
  2. лікування пошкоджень
  3. Розрив меніска колінного суглоба
  4. симптоми розриву
  5. лікування розриву
  6. Наслідки розриву меніска коліна

Автор статті: Бургута Олександра , Лікар акушер-гінеколог, вищу медичну освіту за спеціальністю "Лікувальна справа".

Дата публікації статті: 14.01.2013

Дата поновлення статті: 01.12.2018

Зміст статті:

Коли ми відчуваємо біль в коліні, найчастіше це означає, що болить меніск. Так як меніск - це хрящова прошарок, то вона найбільше схильна до небезпеки ушкоджень. Біль в коліні може свідчити про декілька видів пошкоджень та порушень діяльності меніска. При розриві меніска, застарілих пошкодженнях, а так само при розтягуванні межменіскових зв'язок виникають різні симптоми і способи боротьби з ними теж різні. Як же правильно діагностувати причину болю в меніску? Які способи лікування існують?

Симптоми пошкодження меніска

Менисками коліна називають хрящові освіти, що знаходяться в порожнині суглоба, службовці амортизаторами руху, стабілізаторами, що захищають суглобовий хрящ. Всього менісків два, внутрішній (медіальний) і зовнішній (латеральний) меніск. Пошкодження внутрішнього меніска колінного суглоба відбувається набагато частіше, в зв'язку з його меншою рухливістю. Пошкодження меніска проявляється у вигляді обмеження рухливості, болів в коліні, а в застарілих випадках - це може бути і розвиток артрозу колінного суглоба.

Різка ріжучий біль, набряк суглоба, утруднені рухи кінцівками і хворобливі клацання свідчать про те, що меніск пошкоджений. Ці симптоми виникають відразу після травми і можуть свідчити і про інші пошкодження суглобів. Більш достовірні симптоми пошкодження меніска проявляються через 2-3 тижні після пошкодження. При таких травмах хворий відчуває локальний біль в суглобової щілини, відбувається скупчення рідини в суглобової порожнини, «блокада» коліна, слабкість м'язів передньої поверхні стегна.

Найвірогідніше ознаки пошкодження меніска визначаються за допомогою спеціальних тестів. Існують тести на розгинання суглобів (Ланди, Байкова, Роше і ін.), При певному розгинанні суглоба відчуваються больові симптоми. Техніка ротаційних тестів заснована на прояві пошкодження при прокручувати рухах суглобів (Брагард, Штейман). Так само діагностувати пошкодження меніска можна за допомогою симптомів компресії, медіолатеральном тестів і МРТ.

Так само діагностувати пошкодження меніска можна за допомогою симптомів компресії, медіолатеральном тестів і МРТ

Схема колінного суглоба

лікування пошкоджень

Пошкодження меніска передбачає різне лікування, в залежності від тяжкості та виду травми. При класичному типі позбавлення від недуг можна виділити основні види впливу, що застосовуються при будь-яких пошкодженнях.

В першу чергу варто зняти біль, тому для початку хворому ставлять знеболюючий укол, після чого беруть пункцію суглоба, видаляють з суглобової порожнини кров, що скупчилася і рідина, і по потребі усувають блокаду суглобів. Після даних процедур суглобу необхідний спокій, для створення якого накладається пов'язка з Гібса, або тутор. У більшості випадків достатньо 3-4 тижнів іммобілізації, але у важких випадках термін може доходити і до 6 тижнів. Рекомендується місцево прикладати холод, нестероїдні препарати, що знімають запалення. Пізніше можна додати лікувальну фізкультуру, ходьбу із засобами підтримки, різні види фізіотерапії.

Оперативне втручання рекомендується у важких випадках, таких як застаріле пошкодження меніска. Одним з найпопулярніших методів хірургічного впливу на сьогоднішній день є артроскопічна операція. Такий вид оперативного втручання став популярний завдяки дбайливому відношенню до тканин. Операція являє собою резекцію тільки ушкодженої частини меніска і відшліфовування дефектів.

При таких пошкодженнях як розрив меніска, операція проводиться закрито. Через два отвори в суглоб вводиться артроскоп з інструментами для вивчення пошкодження, після чого приймається рішення про часткову резекції меніска або ж можливості його зашити. Стаціонарне лікування триває близько 1-3 днів, завдяки малій травматичності даного виду операції. На відновному етапі рекомендуються обмежені фізичні навантаження до 2-4 тижнів. В особливих випадках рекомендується ходьба із засобами підтримки і носіння наколінника. З першого ж тижня можна вже починати реабілітаційну фізкультуру.

Розрив меніска колінного суглоба

Найпоширенішим пошкодженням колінного суглоба є розрив внутрішнього меніска. Розрізняють травматичні і дегенеративні розриви менісків. Травматичні виникають в основному у спортсменів, молодих людей у ​​віці 20-40 років, при відсутності лікування вони трансформуються в дегенеративні розриви, які в більшій мірі проявляються у літніх людей.

Виходячи з локалізації розриву, виділяють кілька основних типів розриву менісків: розрив, що нагадує за формою ручку лійки, поперечний розрив, поздовжній розрив, клаптевий розрив, горизонтальний розрив, пошкодження переднього або заднього рогу меніска, паракапсуярние пошкодження. Так само розриви менісків класифікують і за формою. Виділяють поздовжні (горизонтальні і вертикальні), косі, поперечні і комбіновані, а так само дегенеративні. Травматичні розриви, виникають в основному в молодому віці, проходять вертикально в косому або поздовжньому напрямку; дегенеративні та комбіновані - частіше відбуваються у літніх людей. Поздовжні вертикальні розриви, або розриви в формі ручки лійки, бувають повні і неповні і часто починаються з розриву заднього рогу меніска.

Розглянемо розрив заднього рогу медіального меніска. Розриви такого типу відбуваються найчастіше, тому що більша частина поздовжніх, вертикальних розривів і розривів у формі ручки лійки починається з розриву заднього рогу меніска. При довгих розривах існує велика ймовірність того, що частина порваного меніска буде перешкоджати руху суглоба і завдавати хворобливі відчуття, аж до блокади суглоба. Комбінований тип розривів меніска відбувається, охоплюючи кілька площин, а найчастіше локалізується в задньому розі меніска колінного суглоба і в основній масі виникає у літніх людей, що володіють змінами в меніска дегенеративного характеру. При пошкодженнях заднього рогу медіального меніска, що не приводять до поздовжнього отщеплению і зміщення хряща, хворий постійно відчуває загрозу блокади суглоба, але вона так і не настає. Не так часто відбувається розрив переднього роги медіального меніска.

Розрив заднього рогу латерального меніска відбувається в 6-8 разів рідше медіального, але несе не менше негативних наслідків. Приведення і внутрішня ротація гомілки служать основними причинами, що викликають розрив зовнішнього меніска. Основна чутливість при такого роду пошкодженнях доводиться на зовнішню сторону у заднього рогу меніска. Розрив дуги латерального меніска зі зміщенням в більшості випадків призводить до обмеження рухів в кінцевому етапі розгинання, а іноді викликає і блокаду суглоба. Розрив латерального меніска розпізнається за характерним клацання під час ротаційних рухів суглоба усередину.

При пошкодженні меніска без лікаря не обійтися

симптоми розриву

При таких пошкодженнях як розрив меніска колінного суглоба симптоми можуть бути досить різні. Існує гострий і хронічний, застарілий розрив меніска. Основною ознакою розриву є блокада суглоба, при відсутності якої досить складно визначити розрив медіального меніска або латерального в гострий період. Через деякий час, в підгострий період, розрив можна ідентифікувати по інфільтрації в області суглобової щілини, локального болю, а так само за допомогою больових тестів, придатних для будь-яких видів пошкоджень меніска колінного суглоба.

Основний симптом розриву меніска - це хворобливі відчуття при тому, що промацує лінії суглобової щілини. Розроблено спеціальні діагностичні тести, такі як проба Еплі і проба Мак-Маррі. Проба Мак-Маррі проводиться двома видами.

У першому варіанті хворого кладуть на спину, згинають ногу до кута близько 90 ° в колінному суглобі і тазостегновому. Після чого однією рукою охоплюють коліно, а другою рукою виробляють ротаційні руху гомілки спочатку назовні, а потім всередину. При клацаннях або трісці можна говорити про утиск пошкодженого меніска між суглобовими поверхнями, така проба вважається позитивною.

Другий же варіант проби Мак-Маррі називається згинальні. Проводиться він так: однією рукою охоплюють коліно як і в першій пробі, потім ногу в коліні згинають до максимального рівня; після чого, гомілку обертають назовні для виявлення розривів внутрішнього меніска. За умови повільного розгинання колінного суглоба приблизно до 90 ° і ротаційних рухах гомілкою при розриві меніска хворий буде відчувати больові відчуття на поверхні суглоба з задньої внутрішньої сторони.

При проведенні проби Еплі, хворого кладуть на живіт і згинають ногу в коліні, утворюючи кут 90 °. Однією рукою потрібно натиснути на п'яту хворому, а інший в цей же час обертати стопу та гомілку. При виникненні больових відчуттів в суглобової щілини, пробу можна вважати позитивною.

лікування розриву

Розрив меніска лікується як консервативним, так і хірургічним шляхом (резекція меніска, як повна, так і часткова і його відновлення). З розвитком інноваційних технологій все більшої популярності набуває трансплантація меніска .

Консервативний вид лікування в основному застосовується для загоєння невеликих розривів заднього рогу меніска. Такі пошкодження часто супроводжуються больовими відчуттями, але до ущемлення хрящової тканини між суглобовими поверхнями не призводять і не викликають клацань і відчуття перекату. Такий вид розривів властивий стабільним суглобам. Лікування полягає у звільненні від таких видів спортивних занять, де не обійтися без швидких ривків від захисника і рухів, які залишають одну ногу на місці, такі заняття погіршують стан. У літніх людей таке лікування призводить до більш позитивного результату, так як причиною симптоматики у них часто служать дегенеративні розриви і артрит. Невеликий поздовжній розрив медіального меніска (менше 10 мм), розрив нижньої чи верхньої поверхні, не здатний проникати на всю товщину хряща, поперечні розриви не більш 3 мм часто гояться самостійно або ніяк не проявляються.

Так само розрив меніска лікування передбачає ще одним способом. Зашивання зсередини назовні. Для даного виду лікування використовуються довгі голки, які проводять перпендикулярно лінії пошкодження з суглобової порожнини до зовнішньої сторони міцного капсульного ділянки. При цьому шви накладаються один за іншим досить щільно. Це є одним з основних переваг способу, хоча і підвищує рівень ризику пошкодження судин і нервів при виведенні голки з суглобової порожнини. Даний метод ідеально підходить для лікування розриву заднього рогу меніска і розриву, що йде від тіла хряща до заднього рогу. При розриві переднього роги можуть виникати труднощі в проведенні голок.

У випадках, коли відбувається пошкодження переднього роги медіального меніска правильніше використовувати метод зашивання зовні всередину. Даний спосіб більш безпечний для нервів і судин, голку в такому випадку проводять через розрив меніска з зовнішньої сторони колінного суглоба і далі в суглобову порожнину.

Безшовне скріплення меніска всередині суглоба набирає все більше популярності з розвитком технологій. Процедура займає мало часу і проходить без участі таких складних апаратів як артроскоп, але на сьогоднішній день не дає і 80% шансу загоєння меніска.

Першими показаннями до хірургічного втручання є випіт і біль, які неможливо усунути шляхом консервативного лікування. Тертя під час рухів або блокада суглоба так само служать показниками до операції. Резекція меніска (меніскектомія) раніше вважалася безпечною втручанням. Завдяки останнім дослідженням стало відомо, що в більшості випадків меніскектомія призводить до артриту. Цей факт вплинув на основні методи лікування таких пошкоджень, як розрив заднього рогу внутрішнього меніска. В наші дні більшою популярністю стало користуватися часткове видалення меніска і відшліфовування деформованих частин.

Наслідки розриву меніска коліна

Успіх відновлення після таких травм як пошкодження латерального меніска і пошкодження медіального меніска залежить від багатьох факторів. Для якнайшвидшого одужання важливі такі фактори як давність розриву і його локалізація. Імовірність повного відновлення знижується при слабкому зв'язковому апараті. Якщо вік хворого не більше 40 років, то він має більше шансів на одужання.

Власник і відповідальний за сайт і контент: Афиногенов Олексій.

Як же правильно діагностувати причину болю в меніску?
Які способи лікування існують?