Полезные материалы

Ефективний метод схуднення - принцип піраміди

Багато читачки цікавляться: як схуднути, не заподіявши шкоди організму? На ваші запитання відповідає кандидат медичних наук, терапевт, гастроентеролог, ендокринолог з Московської Медичної академії ім. І. М. Сеченова Володимир Володимирович ВАСИЛЕНКО.

"Які продукти потрібно їсти, якщо моя мета - схуднути на 3 - 5 кілограмів і одночасно оздоровитися?" Міла Сєрова, Тула
- Здоровим людям можна порадити так звану пірамідальну схему харчування. Її сенс у тому, що відносні кількості окремих видів їжі відповідають площам перетинів піраміди. Їжа, яку необхідно їсти насамперед, утворює основу піраміди. Їжа, яку потрібно їсти якомога менше, знаходиться на вершині.

Найнижче лежать зернові: хліб, крупи і макаронні вироби. Щодня варто з'їдати 7-8 порцій таких продуктів. Ці "складні вуглеводи" здатні тамувати апетит при меншій кількості калорій.

Наступний рівень - овочі і фрукти. В день потрібно вживати 4-5 порцій овочів і стільки ж фруктів. Далі йде рівень, що складається з двох видів продуктів: молочних і білкових. І те й інше рекомендується по 2-3 порції щодня. Молочну їжу - кефір, йогурт, сир, молоко - потрібно вибирати менше жирну. Те ж правило відноситься і до білкових продуктів - м'яса, птиці та риби. До білків також відносяться яйця, горіхи і квасоля. Але найкорисніша з усього списку - риба північних морів.

На самій вершині піраміди знаходяться жири, олію та солодощі. Їх потрібно їсти обмежено. Щоб домогтися зниження ваги і підтримати здоров'я, має сенс регулярно дотримуватися "принцип піраміди". Втім, навіть тимчасові "дієтичні набіги" здатні принести вам користь.

"Сидячи на дієті, я намагаюся пити якомога більше води. Не сильно я навантажую організм?" Л. Д. Жітнова, Подольск
- Пити багато води навіть корисно, тим більше влітку. По-перше, таким чином ви не допускаєте зневоднення організму - звичайної проблеми тих, хто дотримується дієти. По-друге, якщо пити воду перед їжею, то можна штучно зменшити апетит. Рідина освіжає рот і заповнює шлунок. Влітку можна пити до трьох літрів рідини. Звичайно, це стосується тих, у кого немає серйозних проблем з серцем. Крім простої води хороший зелений чай. У ньому багато корисних речовин, він нормалізує кров'яний тиск і регулює апетит. Підійдуть також свіжовичавлені соки. Але не ті, що продаються в картонних пакетах і в скляних пляшках, - вони занадто солодкі. Мінеральні лікувально-столові води корисні для здоров'я, але не дуже виручають під час дієти - часто вони зовсім не зменшують, а підсилюють бажання поїсти.

"У спеку не можу обходитися без газованої води. Похудею я, якщо замість звичайної буду пити дієтичну, без калорій?" Надія Буркова, Самара
- Так, підсолоджена газована вода містить чимало калорій. Якщо зовсім не можете жити без газованих напоїв, купуйте їх дієтичні варіанти. Тільки ось здоров'я від цього у вас не додасться. Наприклад, надмірне захоплення "колою" здатне приводити до карієсу, алергії, тахікардії, остеопорозу і навіть появі каменів у нирках. Набагато корисніше й ефективніше влітку цілком "сідати" на кавуни. По крайней мере, на кілька днів. Кавун має сечогінну дію, і його рідина в тілі не накопичується. Те ж саме можна сказати і про молоко. Втамовує голод і спрагу парним молочком, тільки не забувайте перш знімати зверху вершки. Інакше ваш напій не буде дієтичним. Також не забувайте про класичному російською квасі.

"Деякі модні дієти наказують на сніданок обмежитися одним натуральною кавою, щоб з ранку на весь день" підстьобнути "обмін речовин. Чи не зашкодить подібний" сніданок "органам травлення?" Н.Р. Варламова, Санкт-Петербург
- Натуральний чорний кави, а не його розчинний "аналог", має сечогінний ефект і трохи прискорює обмін речовин. Однак не всім можна пити цей стимулятор. Кава, випита в великих кількостях, може учащати серцебиття, підвищувати тиск, приводити до труднощів із засипанням. Він викликав печію у людей з підвищеною кислотністю шлункового соку. А при загостреннях "травних хвороб" - виразки, виразкового гастриту, панкреатиту - кава з дієт взагалі виключають.

Снідати, навпаки, потрібно. За допомогою ранкового прийому їжі ви раніше "включите" свій обмін речовин і без кави. Адже на процес перетравлення організм теж витрачає енергію. У вас будуть краще працювати органи травлення, і вам не захочеться багато їсти на обід і вечерю.

"Збираюся поїхати на дачу і зайнятися там лікувальним голодуванням. Чи варто зважитися на повну відмову від їжі, якщо у мене трапляються проблеми з травленням?" Е.А. Кузяшіна, Москва
- Повне голодування важко назвати лікувальним, якщо тільки його не призначить лікар. Наприклад, голод "прописують" при загостренні запалення підшлункової залози. По-вченому він називається дієтою Мейленграхта. А ось при виразковій хворобі і гастриті голодувати не можна. Проблемному шлунку необхідні часті прийоми їжі. Якщо будете їсти низькокалорійну їжу і притому ретельно її пережовувати, ваша вага теж знизиться. Менше, ніж при повній відмові від їжі, але зате ви не наживете собі у відпустці зайвих проблем.

Також відомо, що повне голодування викликає осадження каменів в жовчному міхурі і протоках. Всього за тиждень подібної "голодування" можна сильно зіпсувати собі печінку. І якщо вже вирішуватися на такий експеримент, то в цей період потрібно приймати ліки на кшталт урсофалька. Крім того, голодування посилює схильність до закрепів. Словом, голодувати краще тільки здоровим людям.

"Чи правда, що харчові волокна допомагають схуднути? У яких продуктах вони містяться?" Валентина Грей, Москва
- Харчові рослинні волокна мають чимало корисних властивостей, а відтак їхні включають в лікувальний і дієтичне харчування при багатьох захворюваннях. Але ці властивості мають тільки "живі" волокна, які містять продукти, а не харчові добавки.

Тим, хто бажає позбавитися від зайвих кілограмів, їжа з волокнами, або клітковиною, теж доведеться до речі. Волокнисті продукти відносяться до грубої їжі, що вимагає ретельного пережовування. Це природний спосіб є повільніше, а значить, з'їсти менше. Додатковий час дозволяє організму відчути, що він вже отримав необхідне пальне і більше в ньому не потребує.

І це ще не вся користь. Рослинні волокна не розщеплюються травними ферментами людського організму. Вони потрапляють в травний тракт, розбухають там і створюють відчуття ситості. Усередині вони вбирають в себе шкідливі речовини і, майже не засвоюючи, виходять разом з ними назовні. Тобто при малих калоріях ви отримуєте відчуття насичення і хорошу роботу шлунково-кишкового тракту.

Крім того, "живі" харчові волокна стримують утворення інсуліну, який сприяє засвоєнню цукру і жирів. А також знижують рівень холестерину. Найбільше харчових волокон міститься у висівках, горосі, квасолі, яблуках з шкіркою і сушеному чорносливі.

"Нещодавно дізналася, що можна худнути, харчуючись тільки першими стравами. Які супи більше підходять для цієї мети?" Т.А. Мінська, Курськ
- На супах дійсно можна схуднути. Такі страви, на відміну від з'їдаються на бігу закусок і бутербродів, зазвичай їдять не поспішаючи. Вони краще засвоюються і надовго створюють відчуття ситості. Тому любительки перших страв вбивають відразу двох зайців: не набирають зайвих калорій і позбавляються від бажання постійно що-небудь жувати на ходу. Неважливо, на якому бульйоні зварений суп - м'ясному, курячому, рибному, овочевому, грибному. Головне, щоб він не був жирним, тому не забувайте знімати з нього жир. Чи не кладіть в тарілку сметану і вершкове масло і не їжте суп з хлібом. А сам по собі бульйон має мінімальну калорійність.

"Ми з подругою ведемо один і той же спосіб життя, їмо однакові продукти. Але вона худенька, а у мене є надмірна вага. Є і ще одна відмінність: я завжди спокійна, меланхолійна, а вона - напружена, метушлива. Невже справа в темпераменті ? " Карина Хорошіліна, Перм
- Взагалі, у кожного своя норма калорій. Двоє людей, які з'їдають одну і ту ж їжу, по-різному її засвоюють. Це залежить від швидкості обміну речовин, від генетичної схильності до повноти. Інтенсивність розщеплення жирів також може бути пов'язана і з іншим тонким відмінністю між людьми - з роботою нервової системи.

У напружених, метушливих людей активність нервів більш висока, ніж у спокійних, безтурботних. А оскільки саме симпатична нервова система відіграє ключову роль у перетворенні запасів жиру в енергію, люди з "натягнутими нервами" спалюють більше калорій. З'ївши багато, вони не повніють. Причому рівень активності нервової системи так само, як і рівень спалювання жирів, є сімейною рисою.

Змінити свій темперамент ви навряд чи зумієте, та й не варто - спокійним людям легше живеться. Зовсім перестати харчуватися - теж не вихід. Якщо ви не отримаєте необхідне вашому організму кількість енергії, буде занепад сил. Те, що допоможе вам схуднути, це рух. Наприклад, акробат за один виступ в цирку втрачає пару кілограмів. Поєднуйте їзду на велосипеді, плавання, стрибання через скакалку з силовими навантаженнями. Але не оцінюйте результати схуднення за вагою: м'язи важче жиру. Краще вимірюйте сантиметром окружності талії і стегон.

"Щоб схуднути, чи можна їсти шоколад і печиво з цукрозамінники?" Анна Романенко, Дубна
- Якщо споживати менше цукру, енергетична цінність вашого раціону зменшиться. Але майте на увазі, що всі ці що не містять жирів кондитерські вироби можуть рясніти цукром, який вносить в раціон даремні калорії і псує зуби. Цукор ховається на етикетках за назвами: декстроза, глюкоза, мед, кукурудзяна патока, фруктоза, лактоза, перероблений кукурудзяний крохмаль, мальтодекстрин, мальтоза, солод і чорна патока.

"Кажуть, якщо" встанеш із дієти ", дозволиш собі щось" заборонене ", далі продовжувати не має сенсу, зниження ваги тут же повернеться. Чи правда це?" П.Г. Артюхина, Рязань
- Схуднення не повинно носити характеру кампанії: відступиш від правила - програла. Звичайно, при дотриманні дієти дуже важлива самодисципліна. Без сили волі зниження ваги не добитися. Але якщо ви присутні на святі і не можете собі дозволити з'їсти улюблені ласощі, для вас це буде вже не свято. Живіть за принципом "90 на 10": в 90% їжа повинна бути здоровою, інші 10% можуть скласти улюблені страви в розумних межах.

Якщо не можете обійтися без якогось продукту, їжте його, але потім "відпрацьовуйте". Посувайтеся, щоб витратити ці додаткові калорії. Потанцюйте, допоможіть прибрати зі столу і вимити посуд, частина дороги додому пройдіть пішки. Влітку відпрацьовувати калорії набагато простіше, особливо якщо у вас є сад, город або ви їдете відпочивати з маленькою дитиною, догляд за яким змусить вас рухатися. Запам'ятайте найголовніше: причина зайвої ваги - НЕ вживання "неправильних" продуктів, а гіподинамія, м'язова лінощі. схуднення - це в першу чергу самообмеження і самовизначення, тобто вольовий акт.

Наталя дальневост

Багато читачки цікавляться: як схуднути, не заподіявши шкоди організму?
Quot;Які продукти потрібно їсти, якщо моя мета - схуднути на 3 - 5 кілограмів і одночасно оздоровитися?
Не сильно я навантажую організм?
Похудею я, якщо замість звичайної буду пити дієтичну, без калорій?
Чи не зашкодить подібний" сніданок "органам травлення?
Чи варто зважитися на повну відмову від їжі, якщо у мене трапляються проблеми з травленням?
Quot;Чи правда, що харчові волокна допомагають схуднути?
У яких продуктах вони містяться?
Які супи більше підходять для цієї мети?
Невже справа в темпераменті ?