Полезные материалы

Вода для людського організму. Брак води в організмі. Як приймати воду. Добова норма води

  1. Вода для людського організму. Брак води в організмі. Як приймати воду. Добова норма води , Вода...
  2. Брак води в організмі
  3. Як приймати воду
  4. Добова норма води

Вода для людського організму. Брак води в організмі. Як приймати воду. Добова норма води

,
,

Вода для людського організму має вирішальне значення, оскільки всі фізіологічні рідини є, по суті, водними розчинами або дисперсними системами. А це - рідина внутрішньоклітинна і міжклітинна, жовч, сік підшлункової залози, сік шлунковий, слина, лімфа, кров та ін.


Роль води в людському організмі

У водному середовищі, перш за все, відбуваються всі обмінні, біохімічні процеси, метаболізм. Вчені з'ясували, що вода у новонародженого становить 90 відсотків від всієї маси, у дорослого - 70 ... 80 відсотків. Критичною точкою є 55 відсотків води від ваги тіла: саме таке її процентне співвідношення в організмі людини, яка вмирає від старості. Тому виявляється, що коли говорять людина «усох», це зовсім не метафора, а сумна реальність. Головні шляхи надходження води в людський організм:

  1. у вигляді рідин (звичайна питна вода, мінеральна вода, соки та інше - до 1,2 літра);
  2. з харчовими продуктами (фрукти, овочі, м'ясні продукти, хліб, морепродукти і багато іншого - до 1 літра);
  3. формується природним шляхом в організмі (в результаті фізіологічних і біохімічних процесів - до 0,3 літра).

Головні шляхи виведення води з організму людини:

  1. за допомогою нирок (до 1,2 літра);
  2. з потовиділенням (до 0,85 літра);
  3. за допомогою дихання (до 0,32 літра);
  4. через кишечник (до 0,13 літра).

Брак води в організмі

Брак води в організмі (втім, як і її надлишок) вкрай шкідлива. Вона здатна привести до дуже важкого стану, іменованого зневодненням. А це, як результат, - порушення нормальної функціональності більшості органів і систем.

Щоб нічого подібного не настав, слід суворо дотримуватися раціонального порядку вживання води. Вірний питний режим сприяє забезпеченню гармонійного балансу солей і води і формує оптимальні умови для життєдіяльності організму людей.

При втраті вологи (негативному балансі, пов'язаним з браком води в організмі) спостерігаються такі дисфункції і симптоми, як:

  • підвищення в'язкості крові (загущення з уповільненням природної циркуляції);
  • зниження нормальної маси тіла;
  • погане надходження кисню до тканин;
  • порушення харчування тканин енергією;
  • температурний стрибок (у бік збільшення);
  • почастішання дихання;
  • підвищення частоти пульсу;
  • наростання спраги;
  • виникнення нудоти;
  • падіння працездатності та ін.

Як приймати воду

Зараз дуже популярно вживання звичайної води вранці, відразу після пробудження. Фахівці радять цю процедуру проводити так: спершу сполоснути водою горло, потім зуби і тільки потім випити натщесерце 200 ... 250 грамів води.

Відразу ж після цього до сніданку приступати не рекомендується - потрібно почекати хвилин 20, щоб шлунок розщепив рідина на молекули. Вкрай важливо пам'ятати, що приймати воду потрібно тільки між прийомами їжі, а не під час. Пити її безпосередньо перед тим, як лягти спати, теж не варто.

Чому ж не можна приймати воду в момент їжі? Природа передбачила так, що їжа, яка надходить в шлунок, не повинна бути змоченою нічим, крім слини. Це забезпечує її краще перетравлення, оскільки суміш рясної рідини і твердих частинок призводить до того, що слина просто не виділяється, а їжа НЕ обволікається необхідним речовиною для подальшої ферментації. Тобто в такому вигляді їжа не готова ні до нормального перетравлювання, ні до засвоєння, ні до насичення організму енергією.

Крім того, вода сильно розбавляє виділяється шлунком сік і їжа залишається не схильною до обробці необхідним обсягом міститься в ньому кислоти. У підсумку вона гірше розщеплюється і не підпадає під вплив природних каталізаторів для засвоєння. А організм людини від цього не тільки недоотримує необхідних йому речовин, а й отруюється продуктами бродіння їжі і її гниття.

Звідси робимо висновок - приймати воду в момент їжі рівносильно влаштовувати самому собі розлад шлунка. Оптимально пити воду (в «вільному» вигляді) лише через півтори-дві години після прийому їжі.

Добова норма води

Добова норма води для організму дорослої становить 30 ... 40 грамів на кілограм маси тіла. Однак якщо брати середні норми, то вважається, що людині необхідно в добу приблизно 2,5 літра, якщо враховувати сумарно.

Безпосередньо під виглядом «вільної» рідини споживається близько 48 відсотків від необхідної норми (це 1,2 літра рідкої їжі та різноманітних напоїв). В іншому вода потрапляє в організм разом з твердою їжею - це 40 відсотків від норми за одну добу (або 1 літр).

Наприклад, в кашах її вміст досягає майже 80 відсотків, у фруктах / овочах - 90 відсотків, в рибі - 70 відсотків, м'ясі - 58 ... 67 відсотків, хлібі - 50 відсотків. Якщо брати в цілому, то вся наша «суха» їжа складається з води на 50 ... 60 відсотків (в середньому).

Але існують певні обставини, при яких добова норма води для людини зростає: як то - в жарку погоду, під час важких фізичних навантажень і ін. У подібних умовах вона підвищується до 4,5 ... 5 літрів. Крім того, на споживання води людиною впливають стан вологості повітря, розпивання алкоголю, прийом кави, хворобливі стани організму.

Вчені встановили, що добові норми вживання води при різному вазі і ступеня активності виглядають приблизно так:

  • при масі тіла в 50 кг - 1,55 літра при малій фізичної завантаженості, 2 літра при помірній і 2,3 літра при підвищеній фізичній активності;
  • при масі тіла до 60 кг - 1,85 літра при малій фізичної завантаженості, 2,3 літра при помірній і 2,65 літра при підвищеній фізичній активності;
  • при масі тіла до 70 кг - 2,2 літра при малій фізичної завантаженості, 2,55 літра при помірній і 3 літри при підвищеній фізичній активності;
  • при масі тіла до 80 кг - 2,5 літра при малій фізичної завантаженості, 2,95 літра при помірній і 3,3 літра при підвищеній фізичній активності;
  • при масі тіла до 90 кг - 2,8 літра при малій фізичної завантаженості, 3,3 літра при помірній і 3,6 літра при підвищеній фізичній активності;
  • при масі тіла в 100 кг і більше - 3,1 літра при малій фізичної завантаженості, 3,6 літра при помірній і 3,9 літра при підвищеній фізичній активності.

Автор: Олена Тихонова
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на чоловічий журнал manorama.ru обов'язкова!