Полезные материалы

Канали гребного слалому. На практиці

Про незвичайні каналах, про те, що у них всередині і як на власному досвіді відчувається сила їх характеру розповідають Президент Санкт-Петербурзької федерації веслувального слалому Максим Мілько, Чемпіонка Росії березня Харитонова і семиразовий переможець Першості СРСР, тренер Сергій Євдокимович Герцен.

"У кожного каналу є свій характер", - говорить Олександр Васильович Іванов, старший тренер нашої збірної. Це правда, слаломний канал - НЕ бігова доріжка. Вода - жива, пульсуюча субстанція, і до будь-якого каналу потрібно шукати персональний підхід. Твій успіх в спілкуванні з ним залежить від того, наскільки ти сам уважний і податливий. А також - наскільки обізнаний про умови руху потоку.

МАКСИМ Мілько, Президент Санкт-Петербурзької федерації веслувального слалому.

Максим, що найчастіше лежить на дні штучних каналів? Пам'ятаю перешкоди, утворені плитами і автомобільними покришками. Що ще буває?

Покришки я бачив тільки в Празі, але зараз їх там немає. Після реконструкції їх замінили на розбірні пластикові блоки.

Після реконструкції їх замінили на розбірні пластикові блоки

Troja Slalomový Kanál, Прага

В якості перешкод може бути використано все що завгодно. Якщо мова про каналі - "облагородженої" річці, - то це і каміння, і бетон, і дерев'яні конструкції. На повністю штучних каналах зазвичай: бетон, знімні пластмасові блоки, габіони (металеві сітчасті мішки, набиті камінням).

Слаломний канал в Абу Дабі

В Аугсбурзі (Німеччина), наприклад, бетонний канал. Фішка цього каналу в тому, що там за рахунок бетонного русла згладженої форми вода не гальмується ніде, і струмінь не розбивається, а закручується. Коли просто ставиш на шляху струменя стінку (все одно з чого) - такого не вийде.

Яскравий приклад - Окуловка. Практично немає крутять суводь *. Тому що вода б'ється в гряди каменів і "в'язне" в них. Частина протікає крізь гряди, інша - гальмується і звалюється далі, набираючи швидкість знову.

У Празі не так?

Прага - класичний прямий канал з перешкодами «сходинками».

Прага - класичний прямий канал з перешкодами «сходинками»

Troja Slalomový Kanál, Прага

Там є кручені суводі, але в основному вони створюються за рахунок потужності. Може бути зараз, після реконструкції буде інакше.

Eiskanal в Аугсбурзі, канал в місті Ліптовський Мікулаш (Словаччина), а також так звані "дитячі" - Новий Сонч (Польща) і Мінськ - ці канали по сухому виглядають, як бобслейная траса. Умовно їх можна назвати «турбулентними».

Умовно їх можна назвати «турбулентними»

Слаломний канал, Liptovský Mikuláš, Словаччина

А Прага, Краків і їм подібні нагадують сходи.

Слаломний канал в Кракові, Польща

Відповідно, в «турбулентних» каналах дуже цікаві, технічні суводі, бочки *. А в «сходових» - рівні, протяжні вали * і бочки.

Бобслейна траса - значить, гладке русло?

Бобслейна - звичайно. Боб же вниз котиться, ні в що не утикаясь. Ти ж можеш протанцювати кут поворотом з зупинкою і зміною траєкторії на 90 градусів, а можеш протанцювати той же кут по дузі без зупинок. Те ж саме з водою. Такий рух утворюється завдяки перешкодам підібраною опукло-увігнутою форми. Є і сходинки, і каміння, і виїмки, і «гряди», тільки вони «загладжені».

Eiskanal. Аугсбург, Німеччина

Який перепад води повинен бути, щоб вода зберігала необхідну швидкість?

Спрощено вважається, що для тренувального каналу досить ухилу 1-1.5% (1-1.5м падіння на 100м довжини). Змагальний - близько 2-3%. При цьому ухил "вибирається" нерівномірно по довжині каналу. Розгінний ділянку і фінішний ~ 0.5-1%, основний, відповідно, до 4%. Але вже при 2% можна зробити дуже пристойний канал.

До речі, швидкість і структура води залежать не тільки від перепаду, а й від типу перешкод / ​​русла. У «ступеневу» суводь - це просто вода з меншою швидкістю (або стояча). Тому що струмінь б'ється в стінку, яка її зупиняє. А в «турбулентному» - вода втікає в суводь, і, не сильно втрачаючи в швидкості, протікає по суводі в зворотному напрямку, потім йде далі. Тому що стінки не зупиняють воду, а змінюють напрямок її руху. Суводі тому сильно тягнуть, як воронки.

на 13 ій секунді це добре видно

«Турбулентний» канал дає конструктору запас по швидкості води, за допомогою якого можна отримати цікаві структури. І такі структури виходять на століття.

На території Росії існують «турбулентні» канали?

Поки що ні, але за часів СРСР існував - в Мінську. Він і зараз відкритий для тренувань і змагань. Дуже цікавий канал , Він побудований за мотивами Аугсбургского, з витратою води всього 4-5м3. Його можна перестрибнути з розбігу в багатьох місцях, протяжність 500 метрів. За рівнем складності перешкод він дасть фору багатьом сучасним каналам. Це перший і єдиний слаломний канал в СРСР.

Це перший і єдиний слаломний канал в СРСР

Слаломний канал в Мінську

Який витрата в Аугсбурзі?

В Аугсбурзі середній: 10 - 12 м3 / сек. Окуловка - комфортний режим: від 12 до 25, приблизно.

Фотопроект Максима Милькова: Канал в Кракові з водою і без неї. У червні 2013 року на цьому курсі буде проводитися Чемпіонат Європи.

МАРТА ХАРИТОНОВА, фіналістка Олімпійських Ігор в Лондоні, діюча Чемпіонка Росії в класі К1Ж.

Скажіть, яка повинна бути мінімальна ширина каналу?

Головне, щоб човен проходив поперек, і ще залишався заділ. Єдиного стандарту для ширини каналу немає. У Празі, наприклад, канал досить вузький, в Лондоні - більш комфортний, в Пекіні непоганий. У Бразилії до наступної Олімпіади будуватимуть новий канал. Але навіть той, що є зараз, дуже підходить. В Аугсбурзі канал вузький, а з греблі йде дуже великий потік води. Тому утворюється сильна пульсація.

Це не зручно?

Звикли, звичайно. Сама пульсуюча вода, мабуть, в Кракові і в Аугсбурзі.

Поведінка води, взагалі, залежить від форми русла?

Я думаю, що так - архітектори це враховують. Міняють перешкоди так, щоб вода не особливо гуляла, контролюють.

Наприклад, якщо після зливу * зробити вправо і вліво широку «ванну» **, як в Лондоні, то вода розтікається. І в суводі після зливу стає замілко - човен сильно не притопити. *** До того ж, вода там пульсує, це не дуже зручно. Виходить, що з спокійної води в струмінь човен потрібно виштовхувати, інерція втрачається. І відчуття таке, ніби в гору лізеш.

А якщо канал прямий, як в Празі, то там і в струмені, і в суводі щодо однакова глибина. Або в Аугсбурзі - вузько, тому перепадів немає. Там простіше.

Стандартні форми русла існують?

Ні, як хочеш, так і ліпи канал. Більш бюджетний варіант: коли русло розташоване по колу. Такі канали займають менші площі, потрібно будувати менше трибун, гонщик добре видно в будь-який момент руху зі всіх точок. І для телекамер зручно. А якщо русло звивається, скільки камер потрібно - для кожного повороту!

В Аугсбурзі, наприклад, канал змієподібній формі. Там всю дистанцію з одного місця не переглянеш, доводиться бігти. Плюс рекламою завішують. А в Лондоні від старту до фінішу все видно. Тому змагання виходять більш видовищні.

Lee Valley White Water Centre, Лондон

Найбільш незвичайний канал, на Ваш погляд? ..

... знаходиться в Афінах, він дуже цікаво побудований. Турбіни качають воду нагору з озера, заливають її в чашу, на якій розташований міст. Початкова частина дистанції знаходиться якраз на цьому мосту. А фініш - майже під ним. Виходить така петелька - фініш майже під стартом, а після фінішу русло каналу йде далі під міст. Цей канал унікальний також тим, що в ньому використовується солона вода замість прісної. Сама конструкція дуже красива, велична. Греки досі не знають, як утримувати таку громадину.

Heleniko White Water Stadium, Афіни

А канал, де Вам не дуже зручно тренуватися?

У Лейпцигу мені не дуже подобається. Перешкоди так розташовані, що важко виходити з суводь. Хоча я там мало тренувалася, може, просто, не звикла. У Кракові вода дуже пульсує: або доводиться надмірно гнати, або кожне перешкоду акуратно виписувати, а на це часу немає. Про пульсації краще запитайте у мого тренера, Сергія Євдокимовича. Він сам брав участь в будівництві каналів, може багато цікавого розповісти.

Спасибі, обов'язково запитаємо. Я знаю, що багато спортсменів і туристи, які живуть на північному заході, тренуються на бурхливій воді в Лосєве ****. Велика різниця у відчуттях між широким Лосівський руслом і штучним каналом?

Якщо Молменті (Daniele Molmenti, Італія - Олімпійський Чемпіон, К1М) приїде на змагання в Лосєве, то Чігідін (відомий пітерський каякер і виробник човнів) у нього виграє. Ми звикли до великої води, ми її відчуваємо. Це дуже важливо, до якої воді ти звик.

Лосівський протоки, Ленінградська область

Daniele Molmenti Олександр Чігідін

Розповідь семиразового переможця Першості СРСР, тренера Сергія Євдокимовича Герцена читайте в третій частині поста про каналах.

Слаломні канали на карті Європи, з фотографіями: http://www.skhubertus.com/mapy_slalom.htm

* значення слів «суводь», «бочка», «вал» і «злив» дізнайтеся в попередній статті

** "Ванной" умовно називають розширене місце в каналі, якому, як правило, передує слив. За рахунок розширення в "ванні" утворюються великі суводі з протитечією.

*** Корму «притоплюють» для того, щоб підняти ніс човна. Так вона легше і швидше обертається. Подібний маневр особливо важливий при взятті воріт зворотного ходу. У суводі після зливу зворотні ворота можна зустріти досить часто.

**** Лосівський поріг - найближчий до Санкт-Петербургу ділянку бурхливої води з перешкодами 2-3 (в залежності від рівня води) категорії складності. Ширина русла: ~ 70-75 м, довжина: ~ 900м, витрата води: 300-600 м3 / сек, швидкість течії 6-9 м / сек Детальніше про Лосівський порозі: http://www.kiviniemi.ru/baserafting/ o_losevo

Максим, що найчастіше лежить на дні штучних каналів?
Що ще буває?
У Празі не так?
Бобслейна траса - значить, гладке русло?
На території Росії існують «турбулентні» канали?
Скажіть, яка повинна бути мінімальна ширина каналу?
Це не зручно?
Поведінка води, взагалі, залежить від форми русла?
Стандартні форми русла існують?
Велика різниця у відчуттях між широким Лосівський руслом і штучним каналом?