Полезные материалы

Олександр Волков: "Поразки Федора - збіг обставин, він ще буде перемагати"

Претендент на титул чемпіона UFC Олександр Волков побував в гостях у "СЕ" і розповів про свої закордонні контракти, конфлікті братів Ємельяненко, своє навчання в Бауманке і про ставлення до алкофобіі.

У ніч на 18 березня Олександр Волков переміг в Лондоні знаменитого бразильського ветерана Фабріс Вердум, що зробило 29-річного бійця одним з найуспішніших росіян в змішаних єдиноборствах. Всього кілька днів після лондонського успіху Волков прийняв запрошення "СЕ" і цілих півтори години терпляче відповідав на наші запитання.

Про титульний БОЮ

- Все в порядку після бою з Вердумом, обійшлося без травм?

- Все відмінно, ніяких травм немає! Я живий-здоровий, готовий приступити до тренувань.

- Суперник не скаржився, не знаєте про його самопочуття?

- Особисто мені не скаржився. Нічого з приводу здоров'я Вердум не чув. Після бою ми з ним не бачилися і не спілкувалися.

- Як відсвяткували перемогу?

- Поки ніяк. Просто приїхав в Москву і сиджу вдома кілька днів. Їздив на різні заходи, спілкувався з журналістами, не було часу як слід відпочити. Потім, думаю, зберемося з друзями, посидимо як зазвичай, нічого особливого.

- За контрактом наступний ваш бій повинен бути титульним. Це так?

- У контракті прописана можливість титульного бою, але рішення буде приймати UFC. Якщо вони підтвердять те, про що ми домовилися, то наступний бій буде титульним.

- Тобто, можливі різні варіанти?

- Зараз переді мною в рейтингу знаходяться дві людини - Оверім і Нган. Нган зовсім недавно бився за пояс, було б не логічно давати йому черговий титульний бій. Оверім програв до цього Нган важким нокаутом, так що йому теж, думаю, потрібно кілька поєдинків, щоб повернутися до титульного бою. Після них йду я. Я переміг хлопця, який до цього виграв у чинного чемпіона. До того ж у мене зараз найдовша переможна серія в важкій вазі в UFC. Я молодий і хочу перемагати. Тому зі спортивної точки зору все складається так, що саме я повинен битися за пояс.

- Якщо буде можливість провести ще один бій перед титульним поєдинком, погодьтеся?

- Ми будемо наполягати на титульному бою. Не можна бути впевненим на 100 відсотків, адже у UFC можуть бути свої плани. Але у мене відмінний менеджер Іван Банников, він веде всі переговори. Сподіваємося, що бій все ж буде титульний, розмови про це ходили вже після моєї перемоги над Штруве. Якщо ж поєдинок буде не за пояс, то це в будь-якому випадку буде цікавий опонент. Рано чи пізно я зустрінуся з усіма найкращими важкоатлетами світу.

- Як технічно проходить підбір суперників?

- UFC пропонує нам дату і бійця, або на вибір кількох бійців. Все це обговорюється, ведуться переговори. UFC може відстоювати свою точку зору, чому той чи інший бій може бути цікавий їм. Якщо якийсь зоряний боєць програв, то йому можуть дати в суперники когось з більш низьким рейтингом, або ставлять двох приблизно однакових опонентів з точки зору медійності. Безглуздих поєдинків в UFC зазвичай не буває.

Про БОЯХ ЗА ЗАКОРДОНОМ

- Це правда, що для того, щоб кар'єра склалася найкращим чином в плані гонорарів і рівня суперників, битися потрібно в Америці?

- Битися треба в американських промоушн. UFC витрачає багато зусиль для розкрутки бійців, це приносить свої плоди у вигляді наших хороших гонорарів. У нас теж намагаються це робити, але щоб російському бійцеві стати відомим, йому в будь-якому випадку потрібно побитися з яким-небудь американцем, бразильцем або іншою зіркою відомого промоції. Російський ринок змішаних єдиноборств залежить від американського.

- До UFC ви виступали в Bellator і M1 Challenge. Відчувається різниця?

- Bellator намагається брати приклад з UFC, у нього теж все непогано виходить. Але UFC збирає великі стадіони, привертає до себе більше уваги, конкуренція там набагато жорсткіше і бійці сильніше. Як тільки ти програєш в UFC два-три бої підряд, тебе звільняють.

- Ваша реакція, коли вам в суперники запропонували Вердум?

- Розмови про це ходили дуже давно, вони почалися ще після мого бою з Роєм Нельсоном. Я був радий зустрітися з Вердумом. Мене тільки бентежило, що ми з ним тренувалися кілька років тому. Бій з Фабріс був майже неминучий, так як рейтинг кращих важкоатлетів маленький, щоб кожному з кожним побитися потрібно не так багато боїв. Коли стало відомо, що наш поєдинок буде претендентських, всі сумніви відпали. Ми з Фабріс ставилися один одного з повагою завжди.

- Під час розкрутки бою не було треш-струму. Якщо перед наступним боєм ви готові активізуватися?

- Про це ніхто не просить. UFC гарний ще й тим, що розкриває кожного бійця індивідуально. Якщо Макгрегор хороший в треш-струмі, він займається ним. Міочіч - не такий, його розкривають з іншого боку. Що стосується мене, я можу вдатися до треш-току перед боєм, якщо суперник дасть привід. Говорити бруд на адресу кого-то без приводу - не в наших традиціях.

Про ПЕРЕМОГИ І УРАЖЕННЯХ

- Найскладніший бій у вашій кар'єрі?

- Скажу банальність, але найскладніший поєдинок - майбутній, а найлегший - той, який щойно завершився. Коли звучить фінальний гонг, і тобі піднімають руку, то яким би складним не був бій, ти швидко забуваєш про нього. Якщо говорити про складність у фізичному плані, то, напевно, це був перший бій в UFC - проти Тімоті Джонсона. Я сильно нервував. Багато програють перші бої в UFC - це така міні-традиція. Я допустив в тій зустрічі кілька помилок, прийняв кілька нелогічних рішень, але вийшов зі складної ситуації, переміг і отримав великий досвід. Зараз я відчуваю себе набагато спокійніше.

- Перемога, якої ви найсильніше пишаєтеся?

- Я взагалі не пишаюся перемогами. Звичайно, є почуття задоволення від виконаної роботи, але це не гордість. Це просто робота, яку я виконую. Не можна після перемог заносити себе в Зал слави і розслаблятися. Тому я завжди думаю про майбутнє, а не про минулі перемоги.

- А є ураження, яке доставило вам найсерйознішу біль?

- Я радий кожному поразки, яке терпів, так як це давало мені поштовх для розвитку. Якби їх не було, я б багато чому не навчився. Якби можна було почати кар'єру заново, хотів би, щоб вона склалася так само. Скаржитися мені нема на що, у мене все було вчасно.

- Слідкуйте за ММА, якщо б'ються бійці, які ніколи не стануть вашими суперниками?

- Як уболівальник я мало дивлюся бої. Чи не пропускаю тільки важливі поєдинки, звичайно бачив бої Макгрегора. Стежу за деякими росіянами: Нурмагомедов, Харитонов, Олійник, Ємельяненко.

- За ким ви особливо пильно стежили в дитинстві?

- У мене ніколи не було кумира або бійця, на якого я хотів бути схожим. Я б взагалі всім рекомендував бути індивідуальністю зі своєму унікальним стилем ведення бою - це найкращий шлях.

Претендент на титул чемпіона UFC   Олександр Волков   побував в гостях у СЕ і розповів про свої закордонні контракти, конфлікті братів Ємельяненко, своє навчання в Бауманке і про ставлення до алкофобіі

Федір Ємельяненко. Фото Офіційне фото з Турніру Fight Nights Global 50

Про ЄМЕЛЬЯНЕНКО

- Ви тренувалися з Федором Емельяненко багато років назад. Яким він вам тоді запам'ятався?

- Його головна риса - він багато оре, у нього величезний обсяг тренувань. У цьому з нього можна брати приклад. Цей досвід я у нього перейняв.

- Останні бої Федір провів далеко не кращим чином. Чи немає у вас, як у вболівальника, жалю, що він вирішив повернутися?

- З одного боку, він виглядає не так, як раніше, але все одно все дивляться його бої. Битися чи ні - його особистий вибір. Останні його невдалі бої не означають, що він був у поганій формі, це ще й збіг обставин. Федір володіє всіма якостями, щоб як і раніше перемагати. Головне, щоб він сам в себе вірив. Як вболівальнику мені цікаво за ним спостерігати.

- Що чекаєте від його найближчого бою з Френком Світом?

- Це той випадок, коли ти не можеш передбачити переможця, а просто хочеш подивитися бій. Мені цікаво, поміняє щось Федір в своїй манері після останніх поєдинків. Світ - не в кращій формі зараз, він помітно збільшився в розмірах, так що якщо Федір буде в повному порядку, він повинен пройти Миру.

- Слідкуйте за конфліктом Федора і його брата Олександра Емельяненко ?

- Звичайно, я чув про це, не в закритій же кімнаті живу. Мені дуже складно судити, не дуже хочеться влазити в їх конфлікт і ставати на чийсь бік. Мені все одно, хто правий, хто винен. Тільки самі брати знають, яка ситуація насправді, цього не знають навіть їхні близькі друзі. Все це неприємно, так як шкодить репутації нашого спорту, але не мені їх судити.

- Ваш гонорар за бій з Вердумом склав 134 тисячі доларів. Як визначається сума, яку боєць отримає за поєдинок?

- Все прописується в контракті - і гонорар за сам бій, і як він росте в разі перемоги, і додаткові бонуси. Боєць заздалегідь завжди знає, скільки йому заплатять. Переговори веде менеджер, йому надсилають один контракт, ми висуваємо якісь свої умови, десь посередині можемо домовитися.

ОБ "Ахмат"

- Якщо в російському промоушні вам запропонують більше грошей, підете туди?

- У російському промоушні мені не запропонують пояс UFC, а без нього все це не має того сенсу. Для всіх краще, що я б'юся закордоном. Такі бої дають медійність, вони допомагають мені особисто і російському ММА в цілому.

- Ваш останній суперник - Вердум - виступає за клуб "Ахмат". Якби вас туди запросили, пішли б?

- Навіщо мені виступати за "Ахмат", якщо у мене є свій клуб - "Стріла". Вердум представляє регіональний клуб "Ахмат", але виступає в UFC. Міняти клуб, де я обріс друзями, тренерами, спаринг-партнерами, я точно не збираюся. Ми - не просто спаринг-партнери, ми - друзі.

- Представники "Ахмата" бажали перемоги Вердум в вашому бою з ним. Вас це не бентежило?

- Анітрохи. Багато в Штатах бажали перемоги мені. Клубна історія не має національності. Спортсмени, звичайно, представляють країну, але якщо вони тренуються в одному клубі, то вони один одного підтримують, це нормально. Якщо у мене є друг американець, з яким ми тренуємося в одному залі, то я, звичайно, буду його підтримувати. У бою з Штруве в моєму кутку був голландець, він підтримував мене, незважаючи на те, що Штруве - його співвітчизник.

- Доводилося чути, що UFC не вигідний чемпіон з Росії ...

- Не можу погодитися. UFC потрібні цікаві бійці, байдуже звідки вони родом. Треба тільки по-англійськи трохи говорити. Чим більше боєць приверне за собою уболівальників, тим краще. UFC цікаво розширюватися, приходити в нові регіони. Наскільки я можу судити по спілкуванню з хлопцями з UFC - їм навпаки цікаві російські. За Хабіба зараз багато хто хворіє, тому йому дали титульний бій.

За Хабіба зараз багато хто хворіє, тому йому дали титульний бій

Флойд Мейвезер (зліва) і Коннор Макгрегор. фото AFP

Про Мейвезера і Макгрегор

- Чи вірите в те, що Мейвезер прийде в UFC?

- Чому б і ні? Ніхто ж спочатку не вірив, що і Макгрегор поб'ється в боксі. Тому думаю, що при потрібних цифрах гонорару Флойд цілком може побитися і в ММА. Питання - хто ці суми заплатить. Знаю, що багато в світі хотіли б на це подивитися.

- Невже настільки розумна людина, як Флойд, ризикне битися в октагоні без особливих навичок боротьби?

- Інтелект бійця нікуди не дінеться. При належній підготовці він цілком може щось показати навіть в боротьбі. Ударна техніка у нього є, а все поєдинки починаються саме з неї. Якщо бій з Конором відбудеться, його все будуть дивитися, це я гарантую! Абсолютно не важливо, є у Флойда шанси, чи ні.

- Коли Мейвезер і Макгрегор зустрічалися на рингу, було дві думки: одні говорили, що це цирк і знущання над спортом, інші - що це шалено цікаво. На чиєму боці були ви?

- Я думав, що це дуже круто! Це додало популярності нашого виду спорту по всьому світу. Фанати боксу дізналися про Макгрегор. Вони подивилися цей бій, знайшли в інтернеті інші його бої, а потім і інших бійців. Такі люди, як Конор, привертають увагу до UFC і нашому спорту в цілому. Сам бій, звичайно, був схожий на шоу, але це не так важливо.

- Ви б змогли вийти на ринг, як Конор, якщо вам надійде цікава пропозиція від боксера?

- Зміг би. У мене все для цього є, я працюю з різними тренерами з боксу, у мене були ідеї почати кар'єру саме в цьому виді спорту, але я вибрав змішані єдиноборства, вони мене приваблюють більше, ніж бокс. Мені здається, вони більш універсальні і чесні, у тебе більше способів виграти або програти.

- Який вид спорту перемагає в давній суперечці боксу і ММА?

- У плані медійності перемагає бокс, адже боксери отримують більш високі гонорари, але ММА швидше розвивається. Це як початківець талановитий спортсмен - він розвивається швидше, ніж відбувся. Але чи досягне він його рівня - це питання. Коли ММА добереться до своєї стелі цікаво, що в цей час буде з боксом: чи залишиться він на цьому рівні або вийде на новий. Наші види спорту трохи по-різному влаштовані: у нас є організації, які встановлюють чіткі рамки для учасників, в боксі ж можна об'єднувати титули, виступати в різних версіях. Але мені цікавіше дивитися ММА, там більше екшна.

- Трійка кращих бійців ММА незалежно від ваги?

- Андерсон Сілва, Деметріус Джонсон і Федір Ємельяненко. Хабіба поки не назвав, тому що у нього все ще попереду.

- А з важковаговиків?

- Федір, Веласкес, а з третім місцем складніше: Міочіч або Вердум. Важковаговики дуже швидко змінюються, майже ні у кого немає довгої серії перемог на найбільш високому рівні. Вага у нас найбільш непередбачуваний з усіх.

Про бійці на вулиці

- Чи доводилося вам застосовувати навички ММА в житті?

- На щастя, Бог від цього вберігає мене. У свідомому віці такого жодного разу не було. А в дитинстві, напевно, у всіх були такі ситуації. Хоча тоді спорт не був моїм основним справою, я більше робив ставку на навчання і інтелектуальну діяльність. Спорт був, скоріше, для підтримки фізичної форми. Я людина не конфліктна.

- У дитинстві, наскільки відомо, у вас намагалися на вулиці відібрати мобільний телефон. Чим скінчилася та історія?

- Це було на Ломоносовському проспекті біля метро Університет. Мені було років 13-14, з'явився перший телефон. Я йшов-радів, хлопці мене оточили, я їх трохи розштовхав, і все. Народу було багато, швидко все зробити у них не вийшло, тому вони розійшлися. Мобілу я зберіг.

- Коли ви зрозуміли, що станете професійним бійцем?

- На останніх курсах університету я зрозумів, що мені цікаво битися, ставити перед собою цілі. Тоді це був ще пояс М-1. Поєднувати бої з навчанням було складно, але як тільки я закінчив університет, моя кар'єра пішла вгору. З'явився час тільки тренуватися, я підписав контракт з Bellator, відразу виграв пояс. Бог дав можливість битися, отримувати більш вигідні бої, перемагати. Все складається за таким сценарієм, про який важко було навіть мріяти.

- Якби вам потрібно було себе охарактеризувати одним словом, що б це було?

- Це була б моє прізвище! Тому що одним словом важко охарактеризувати бійця. Якщо це можна зробити, значить боєць одноплановий.

Якщо це можна зробити, значить боєць одноплановий

Олександр ВОЛКОВ. Фото Федір Успенський, "СЕ"

ПРО ЖІНОК В ММА

- Хто найталановитіший з ваших спаринг-партнерів, хто так і не зміг розкритися в професіоналах?

- Я б виділив Максима Булахтіна, у нього прізвисько Макс-Кулемет. Він довго виступав в Москві, був моїм спаринг-партнером. Він - дуже фізично обдарований боєць, сильний, духовітий, працьовитий, але на жаль, кар'єра в нього не склалася. Зараз він виховує сина як бійця, так що скоро ми, напевно, ми його побачимо!

- Як ваші родичі ставляться до того, що ви - боєць ММА?

- Вони мене завжди підтримують. Якби вони багато років тому не наполягали, щоб я тренувався, я б зараз тут не сидів. Мама мої бої дивиться тільки в повторах, але читає все інтерв'ю. А батько бої дивиться в прямому ефірі, оцінює, щось радить.

- Як ставитеся до жіночого ММА?

- Якби у мене була дочка, я б не хотів, щоб вона займалася змішаними єдиноборствами. Але я не можу судити тих жінок, які захотіли виступати в цьому виді спорту. Багато себе проявляють дуже класно. Не хочеться бути сексистом, але організми у нас різні, і чоловіки, напевно, трохи більше придатні для єдиноборств. Жінкам складніше, але їх можна тільки підтримати.

- Нещодавно в "СЕ" було інтерв'ю з жінкою-боксером, яка сказала, що для неї принизливо битися з жінкою, і потрібно зробити єдиний клас, щоб можна було виходити на ринг проти чоловіків. Як ви таке прокоментуєте?

- У самій натренованої жінки буде дуже мало шансів проти середньо натренованого чоловіки тій же ваговій категорії. Фізіологія ж різна. Це буде просто небезпечно для жінок. До того ж чоловік, особливо боєць, навряд чи захоче вдарити жінку. Він не для цього прийшов в цей вид спорту.

- Російський боєць UFC Яна Куницька виходила на бій проти Сайборг під пісню "Зозуля" Віктора Цоя. Яку музику Ви слухаєте?

- Я є прихильником російської групи 25/17. Перед кожним боєм в роздягальні у нас стоїть колонка, в якій грає музика цієї групи - вона мене мотивує і налаштовує на потрібний лад. В основному я слухаю тільки цю групу. Іноді для різноманітності слухаю щось інше, але нікого виділити не зможу.

- За яку футбольну команду вболіваєте?

- Я футболом Взагалі НЕ цікавлюся. Тільки если збірна России грає на чемпіонаті світу або Європи, то дивлюся. Я грав в футбол в дітінстві, мені личить, но тоді все Граля, інтернету НЕ Було. Але дивитися футбол - ні, не цікаво.

- Кажуть, футболісти отримують незаслужено багато. Чи згодні?

- А хтось скаже, що бійці отримують незаслужено багато. Якийсь чоловік будує будинок і отримує 40 тисяч рублів, а ми по суті нічого не робимо, зрідка виходимо в Октагон і за п'ять хвилин шоу отримуємо, наприклад, 40 тисяч доларів. Комусь це здасться несправедливим, адже будівельник приносить набагато більше користі людям, ніж ми. Але якщо є попит на бої, якщо на них ходить багато людей, значить, все чесно. Конкуренція в спорті дуже велика.

ПРО АЛКОФОБІЮ

- Ви - чи не єдиний боєць з Москви на високому рівні. Майже всі - з інших регіонів. Чому так?

- Напевно традиційно так склалося, що в Москві дітей більше налаштовують на вступ до інституту, тут більше можливостей, можна вибрати будь-яку професію. У провінції можливостей для навчання трохи менше, вони більше часу займаються спортом, хоча мені важко на цю тему розмірковувати. До того ж я - не єдиний москвич в ММА, є ще Едуард Вартянян, який народився в Єревані, але все життя живе в Москві - він теж хороші результати показує в змішаних єдиноборствах.

- Ви навчалися в МГТУ імені Баумана на факультеті спеціального машинобудування за фахом балістика і аеродинаміка. Вам щось знадобилося з цього в житті?

- Мені без самої освіти в житті допомагає. Не важливо, працюєш ти за фахом чи ні, вміння міркувати, думати і приймати рішення потрібні завжди. У МГТУ нам це все заклали. Школу російських інженерів, сподіваюся, я гідно представляю. Нехай не в інженерії, але на змаганнях.

- Що вам цікаво, крім спорту?

- Я ходжу в кіно, дивлюся серіали, іноді читаю книги, хоча зараз рідше. Останні фільми, які подивився - "Вбивство в східному експресі" та "Джанго звільнений". Остання книга - "Голос Господній" Станіслава Лема. Коли є вільний час - щось потихеньку гортаю, цікавлюся.

- У вас є страх у житті?

- Не дуже люблю літати на літаках, боюся глибокої відкритої води.

- Як з алкоголем у вас? Наприклад, ваш колега Олександр Шлеменко виступає за повну відмову від нього.

- Я алкофобіей не страждаю. В хорошому місці, в хорошій компанії - чому не випити? Звичайно, у мене є досвід вживання алкоголю, я вчився в університеті, ми відзначали закриття сесій - все це було. Згодом інтерес напитися у мене пропав, а вжити хороший алкоголь в приємній компанії - я не бачу в цьому нічого поганого. Є такі, хто після однієї чарки втрачає голову, але я знаю, скільки можу випити, щоб не сп'яніти.

Суперник не скаржився, не знаєте про його самопочуття?
Як відсвяткували перемогу?
Це так?
Тобто, можливі різні варіанти?
Якщо буде можливість провести ще один бій перед титульним поєдинком, погодьтеся?
Як технічно проходить підбір суперників?
Відчувається різниця?
Ваша реакція, коли вам в суперники запропонували Вердум?
Якщо перед наступним боєм ви готові активізуватися?
Перемога, якої ви найсильніше пишаєтеся?