Полезные материалы

Плоскостопість у дітей: лікування, профілактика, вправи

  1. Що являють собою стопи дитини
  2. Чому виникає плоскостопість у дітей
  3. Які бувають причини плоскостопості у дітей?
  4. Плоскостопість у дітей - симптоми
  5. Стопи дитини в залежності від віку
  6. Діагностика дитячого плоскостопості
  7. Яке буває плоскостопість у дітей - ступеня плоскостопості
  8. наслідки плоскостопості
  9. Плоскостопість у дітей - лікування в домашніх умовах
  10. Як уникнути плоскостопості у дитини?

Дитяче плоскостопість зустрічається дуже часто

Дитяче плоскостопість зустрічається дуже часто. Причому ця особливість настільки підступна, що батьки не відразу її помічають. Зазвичай діагноз «плоскостопість» ставиться на прийомі у лікаря-хірурга після візуального огляду. Причини виникнення плоскостопості можуть бути різними - від носіння неправильного взуття до малорухливого способу життя. Деформація стопи легко піддається коригуванню, тому молодим мамам не потрібно переживати, а ось деякі заходи вжити доведеться.

Що являють собою стопи дитини

Наші ноги відчувають колосальне навантаження. Ще б пак, адже на них припадає вага тіла! У дитини стопи м'якші і до кінця несформовані, тому що завгодно може стати причиною виникнення плоскостопості. Стопа як амортизатор бере участь у важливій роботі опорно-рухового апарату і нервової системи. У дитини (як і у дорослого) всі кісточки стопи з'єднані зв'язками, але найбільше навантаження все ж лягає на суглоби. Величезне значення має зведення стопи. Він обов'язково повинен бути високим, якщо ви помічаєте у крихти повний відбиток стопи на піску, це говорить про ослаблення стоп і плоскостопості.

Чому виникає плоскостопість у дітей

Дитина може або народитися спочатку з плоскою стопою (неправильно розвинена сполучна тканина), або ж плоскостопість розвинеться в міру освоєння ходьби. Але не всі діти мають плоску стопу, хоча вона може виглядати саме так. Підшкірний жир часто створює таку ілюзію, тому для уточнення вам треба звернутися до ортопеда або хірурга.

Які бувають причини плоскостопості у дітей?

Статичне навантаження. Надмірна вага у дитини, підняття важких іграшок, неправильно підібране взуття на ранніх термінах життя - все це причини. Ожиріння особливо небезпечно для дітей у віці до року, до того ж воно викривляє хребет. До неправильного взуття можна віднести дешеві моделі, надто м'які, взуття на плоскій підошві.

Дефіцит вітаміну D3. Недолік цього вітаміну безпосередньо впливає на розвиток стоп малюка. Якщо буде виявлено його нестача, то кісткова тканина і зв'язки слабшають, а значить, не виконують свою функцію.

Паралітичні. Якщо деформована гомілковостопного м'яз, це впливає на склепіння стоп і зв'язки, а, отже, розвивається плоскостопість.

Травми. Це дуже часта причина виникнення плоскостопості у дітей. Будь-які пошкодження ноги і стопи повинні вчасно усуватися і оперуватися. Також причиною можуть стати занадто гнучкі суглоби.

Також причиною можуть стати занадто гнучкі суглоби

Плоскостопість у дітей - симптоми

Як зрозуміти, що у вашої дитини розвивається плоскостопість? На це можуть вказувати різні чинники. Чим швидше ви зробіть заходи, тим простіше буде позбавити дитину від недуги. Не важливо, що послужило причиною виникнення плоскостопості, головне - його відразу виявити за певними ознаками.

Втома. Ви пройшли зовсім небагато, а малюк скаржиться на біль в ніжках і тягне вас на лавочку? Це може говорити про плоскостопості. Наявність тяжкості в ногах - один з головних симптомів. Хворіти може в суглобі, стопі і навіть самої гомілки.

Біль. Дитина може скаржитися на біль в тазу або нижній частині спини і часто потирати ниючі місце.

Хода. Якщо ви помітили, що малюк волочить ноги, човгає ними або кульгає - це говорить про плоскостопості.

Стерті підбори. Дістаньте взуття малюка і придивіться до каблуків. При плоскій стопі він стирається з внутрішньої сторони.

Стопи дитини в залежності від віку

У міру зростання дитини йде потужна перебудова. Перебудовується не тільки організм зсередини, а й зовнішній вигляд, а значить і стопи.

Вік до 2 років. Ніжка м'яка і плоска. Таке плоскостопість є нормою для несформованою стопи. Це може тривати до 4 років, особливо якщо дитина повненький. Тоді під жировою тканиною неможливо виявити вид плоскостопості у дітей і доводиться чекати, поки малюк підросте.

Вік до 5 років. Малюк стає дуже рухливим, тому стопи беруть на себе все навантаження. Зараз формуються склепіння, тому може виникнути поперечна плоскостопість. Його можна вилікувати, поєднуючи гімнастику і ножні ванни.

Вік до 7 років. Зараз у дітей може з'явитися будь-який з видів плоскостопості, тому важливо звернути на дитину увагу при перших ознаках болю в ногах.

Вік до 10 років. Плоска стопа може розвинутися від надмірної ваги. Стопа 10-річну дитину вже несильно відрізняється від дорослого.

Діагностика дитячого плоскостопості

Як виявити плоскостопість у малюка? Це можна зробити і самостійно. Намажте стопи малюка щільним шаром жирного крему і візьміть тонкий папір (цигарковий або серветку). Поставте малюка на неї і подивіться на отриманий відбиток. Стопа в середині повинна бути увігнутою. Якщо запідозрили недобре, йдіть до лікаря, який визначить ступінь тяжкості на око або призначить обстеження (рентген, подометрію або Плантографія).

Яке буває плоскостопість у дітей - ступеня плоскостопості

Існує 3 ступеня тяжкості плоскостопості. При першій у дитини порушується хода, при другій з'являються болі в ногах. При третій же мірі плоскостопості починає боліти поперек і малюк не може носити звичайне взуття.

Поперечна плоскостопість. Поперечний звід стопи стає товщі, а середній палець може бути деформований. Таке найчастіше трапляється у жінок або у малюків з ожирінням. Поперечна плоскостопість безпосередньо залежить від ваги і його можна розрізнити по деформованим пальцях ніг.

Ступеня поперечної плоскостопості зображені на картинці

Поздовжнє плоскостопість. Такий вид плоскостопості у дітей з'являється як наслідок вищевказаних причин. У підлітків може утворитися в 16-20 років.

Поздовжнє плоскостопість - ступеня розвитку

Плоско-вальгусна деформація стопи у дітей. При цьому відбувається викривлення осі і ніжка ніби ввалюється всередину. Стопи, якщо на них глянути зверху, схожі на «х». Виникає через наростання ваги тіла і недостатньо міцних зв'язок у дитини. Деформуються як стопи, так і голеностоп. Тут важливо своєчасно почати лікування і підбір взуття.

наслідки плоскостопості

Багато батьків думають, що плоскостопість зустрічається практично в кожній родині, тому лікувати його не варто. Однак воно може дуже вплинути на розвиток організму. Будь-яка ступінь плоскостопості у дітей призводить до несприятливих наслідків: до високої навантаженні на гомілку, стегна, поперек і спину, а також пошкодження кульшових суглобів.

Плоскостопість у дітей - лікування в домашніх умовах

Заходи усунення плоскостопості повинні бути комплексними. Сюди входять легка гімнастика, захоплення пальчиками ніг предметів, масаж, ванночки і придбання спеціального взуття.

Вправи при плоскостопості. Обов'язково виконуйте нескладні вправи по кілька разів на день, щоб домогтися поліпшення. Особливо це відноситься до діток з плоско-вальгусна стопами:

1. згинання та розгинання пальчиків ніг або спроба зім'яти тканину, що лежить на підлозі.

2. Спроба підняти з підлоги різні предмети - м'яку іграшку, фломастер, олівець, гумку для волосся. Також непоганим вправою при плоскостопості стане гра з перекиданням за допомогою пальців ніг предметів з одного кошика в іншу.

3. Затисніть олівчик пальцями ніг і постарайтеся що-небудь намалювати на папері разом з дитиною.

4. Ходьба навшпиньках по квартирі паровозиком.

5. Ще веселим вправою при плоскостопості може стати ходьба «як ведмідь» на зовнішніх краях стоп.

6. Перекочування качалки, олівців стопами.

7. Ходьба босоніж по камінню, сухим макаронів, піску - одне з найвеселіших вправ при плоскостопості. Насипте кілька контейнерів з різним видом наповнювача. Нехай малюк переступає з одного в інший.

8. Ходьба по вузькій гілочці з дерева або по колоді.

Вправи при плоскостопості в картинках
Зміна взуття. Лікування плоскостопості у дітей має на увазі придбання спеціального взуття або устілок. Зазвичай в ортопедичного взуття потрібно ходити не тільки на вулиці, але і вдома. Вона досить швидко сформує правильний звід стопи. Поради щодо купівлі такого взуття вам дасть ортопед.

Килимки. Також потрібної виявиться покупка спеціального ортопедичного килимка. Він дасть хороший ефект в поєднанні з масажем. На таких килимках можна робити будь-які вправи при різних видах плоскостопості. Його можна купити або зробити самостійно. Досить 5 хвилин для лікування і профілактики при будь-якого ступеня плоскостопості.

Масаж. Всі вправи і носіння спеціального взуття потрібно поєднувати з масажем, який виконується при плоскостопості перед сном. Основний упор слід робити на стимуляцію нервових закінчень в області попереку і сідничних м'язів. Також виконується масаж на гомілку, п'яту і пальці ніг при плоскостопості. Рухи можуть бути будь-якими: розтираючими, розминаючими або круговими. Працюючи над попереком дитини, порушується тільки область крижів, не переходячи на область нирок. Після виконання масажу при плоскостопості проводите погладжують руху від центру спини до країв і від стопи до сідниць.


Природа - доктор.

Літо як не можна краще підходить для різних забав і лікування плоскостопості природними методами у дітей. Кращі ліки - це пляж. Наявність каменів і піску проводять природну стимуляцію стоп і покращують кровообігу в них. До того ж на природі простіше зайнятися веселими вправами при плоскостопості, причому малюк все сприйме як гру.

Спробуйте веселі «П'ятнашки». Організуйте цю гру на дитячому майданчику. Хлопці повинні сидіти на навприсядки на носочках (то, що потрібно для лікування плоскостопості у дітей). Потім вони встають, а ви намагаєтеся малюка «заплямувати», поки він не присів у вихідну позицію.

Устілки. Для лікування плоскостопості у дітей замість взуття можна порекомендувати купити спеціальні устілки і вставити їх в взуття. Вони не створені для профілактики і застосовуються тільки для усунення недуги. Їх можна купити в аптеці, але краще звернутися за індивідуальним добором. Після ходьби в такому взутті робіть масаж при плоскостопості.

Як уникнути плоскостопості у дитини?

Профілактика плоскостопості - це правильний підбір взуття та достатня фізична активність.

1. Нехай вона буде якісною, гнучкою і з міцних матеріалів.
2. Не носіть тісного взуття.
3. Як можна частіше відпускайте дитину побігати босоніж поза домом. Такий природний масаж при плоскостопості допоможе сформувати правильний звід.
4. Використовуйте перераховані вище вправи при плоскостопості не тільки для лікування, але і для профілактики.
5. Урізноманітніть раціон малюка. Увімкніть більше продуктів, що містять кальцій.

Поради батькам:

Намагайтеся, щоб дитина не набирав зайву вагу, який згубно позначиться на стопах і спині. Після народження малюка виконуйте якомога частіше масаж при плоскостопості - він вбереже дитину від подальшого неправильного розвитку склепінь стопи. Коли малюк підросте, звертайте увагу на його ходу і не пропускайте повз вуха його скарги.

Плоскостопість у дітей - лікування проводить лікар Комаровський (відео):

Які бувають причини плоскостопості у дітей?
Ви пройшли зовсім небагато, а малюк скаржиться на біль в ніжках і тягне вас на лавочку?
Як уникнути плоскостопості у дитини?