Полезные материалы

Що робити, коли болить спина

  1. Що робити
  2. лікування симптомів
  3. закріплення досягнутого
  4. Мануальний терапевт і остеопат
  5. Фізична активність
  6. часті діагнози
  7. Чим небезпечна неправильна постава

Насамперед тобі разом з нами доведеться визнати, що все життя ігнорувати болю в спині не вдасться. Можеш, звичайно, спробувати, але краще подивися на тих, хто вже це зробив і тепер (в немолодому віці) мучиться від радикуліту, прострілів і німіє кінцівками. Думаєш, дарма лякаємо? Давай лякатися по науці. Болі в спині - це початок хвороб, про які можна трилери знімати - такі вони динамічні. Насамперед тобі разом з нами доведеться визнати, що все життя ігнорувати болю в спині не вдасться

18 років
Ти старанно вчишся - в буквальному сенсі гнеш спину над книжками і ноутбуком. У моменти особливо похмурого сидіння бідолаха починає нити. Але в перервах між парами і походами в бібліотеку ти бігаєш, плаваєш, ходиш потанцювати - тому постава зберігає відносну пластичність (тобто повертається на «рівне» місце). Перенапружені м'язи регулярно розслабляються, силует розпрямляється, і життя я жодного разу радує.

25 років
Ти перебираєшся з інститутської аудиторії в офіс , Де треба будувати кар'єру. Цілими днями. Спині знову не щастить - вона горбиться над нескінченними звітами, і тепер нещасні м'язи змушені більшу частину часу тримати хребет в неприродному положенні. Від цього виникають м'язові блоки (це коли напружений мускул добровільно вже не розслабляється), раз у раз готові нагадати про себе.

Періодично виринаючи з кар'єрного виру, ти згадуєш про підтримку фігури - пару раз в тиждень (в кращому випадку) займаєшся фітнесом. Але при твоєму (сидячому) способі життя такого навантаження м'язам замало. Їм потрібно більше скорочуватися і (що ще важливіше) розслаблятися, щоб безперебійно прокачувати харчування до хребта. Без «їжі» хиреют міжхребетні диски: раніше лікарі називали цей процес остеохондрозом, тепер - дегенеративними змінами в хребті. Через те що диски слабшають і стоншуються, постава готова зафіксуватися - в тому вигляді, в якому ти сидиш за компом.

30 років
Ти нарешті вирішуєш всерйоз взятися за своє здоров'я, один з пунктів - виправлення спини. Але життя вносить свої корективи в ці плани - наприклад, ти беременеешь. І ось живіт вже перетягує поперек вперед, а м'язи стають схожими на дроти високої напруги. Після пологів хребет радий би встати на місце і розпрямити організм, але м'язові блоки міцно тримають його в кривому стані. Тепер твоя постава нагадує букву S - з перепрогібом в попереку (спасибі вагітності) і горбом в грудному відділі (спасибі комп'ютера). Хребці «зручно» розляглися під кутом один до одного і нерівномірно тиснуть на диски - і ті, відповідно, стираються теж нерівномірно.

45 років
Ти в шоці від того, що у тебе, молодий і ефектною жінки, трапився простріл в попереку (здавалося б, все-то підняла подружкіной онука). Що за біс? Можеш зрозуміти на наочному прикладі. Намалюй на папері букву V і поверни листок на 90 градусів. Уяви, що під таким кутом розташовані хребці в кривому хребті. Між ними - міжхребцевий диск. З одного боку він затиснутий (і там у тебе вже часто болить), а з іншого - абсолютно вільний. Що він робить? Виїжджає туди, де порожньо і просторо, - це називається «протрузія». І диску наплювати, що там, куди він поїхав, можуть бути нервові закінчення - він тисне на них - ти кричиш і вимагаєш знеболюючих, лікаря і справедливості. Маєш повне право: це вже не звична ниючий біль, а практично горіння в пеклі.

60 років
Немеющіе пальці рук, біль в спині, важкість у всьому тілі і інші принади остеохондрозу стали для тебе нормою. І ти мрієш лише про те, щоб протрузія хоча б не переросла в грижу, тому що грижа - ще гірше. В цьому випадку лопається міжхребцевий диск, з нього випливає внутрішнє гелевидний вміст (пульпозное ядро), і тиснемо цієї рідиною нервові закінчення починають загрожувати паралічем. Слабке, але втіха - навіть такий кошмар ще можна якось виправити за допомогою масажу, вправ, мануальної та фізіотерапії. А ось якщо частина гелю витекла, затверділа і відламалася (таку грижу називають секвеструвати), це вже показання до операції на хребті. Тобто приплили.

Як ти розумієш, наш похмурий прогноз зовсім не зобов'язаний збуватися. На будь-якому етапі можна розгорнути процес назад - і чим раніше ти цим займаєшся, тим більше шансів на успіх. Ми (сподіваємося) допоможемо тобі зробити перший крок. Тільки відразу попередимо, що не будемо розглядати важкі варіанти (ті самі грижі і протрузії). Такі випадки потребують грамотного лікарського супроводу. Нам же для початку треба розібратися в тому, як відреставрувати спину, в якій зібралося м'язову напругу в сумі з аномаліями постави. Приступимо?

Хвора спина любить:

  • регулярні вправи: нехай по 15 хвилин, але кожен день;
  • вправи на розтягування;
  • анатомічно правильні нахили;
  • розслаблення, повільні рухи;
  • концентрацію уваги на кожному русі.
Хвора спина в жаху:
  • від гойдання заліза;
  • від різких скруток;
  • від осьового навантаження (верхова їзда, велосипед);
  • від сильних прогинів в попереку;
  • від високих каблуків.

Що робити

Основна причина ниючих болів в спині - це м'язове перенапруження. Здавалося б, у чому тоді проблема: треба розслабити м'язи, а потім надати їм тонус, щоб вони напружувалися і розслаблялися, - і тіло буде досить. Частково висновок вірний - але тільки за умови, якщо м'язові блоки «наросли» на ідеальну форму хребта.

Частково висновок вірний - але тільки за умови, якщо м'язові блоки «наросли» на ідеальну форму хребта

«Якщо є навіть невеликі порушення постави, м'язи і кісткова структура вступають в своєрідний змову, - розповідає ортопед-травматолог клініки« ЛМС »Ольга Хромачевою. - В результаті ти, наприклад, розслабляє м'язи масажем, але форма хребта вимагає від них повернутися в початковий стан. І через тиждень-два болю поновлюються. Зворотна залежність теж працює. Якщо насильно змушувати спину випростатися і ретельно стежити за поставою, перенапружені м'язи активізують натиск і повертають хребет в скоцюрблене стан ».

Звучить сумно? Ні в якому разі. Вихід дуже простий: робота над поставою і м'язами спини повинна мати систематичний характер. Треба планомірно і акуратно, діючи, як дресирувальник тигрів, привчити тіло жити спокійно і залишатися в правильній позиції.

Крок 1

лікування симптомів

Мільйони людей на планеті терплять біль в спині і навіть можуть з нею змиритися. Але ти ж не мазохіст? Защеміло - треба від цього позбутися, і скоріше.

  1. мазь
    «Розігріваючі процедури при м'язових болях в спині цілком виправдані, - каже невролог клініки« Аксіс »Олексій Митрофанов. - Адже наше головне завдання - розслабити перенапружені м'язи. І тепло тут хороший помічник ». Виправити поставу це не допоможе, але на якийсь час полегшить існування.
  2. масаж
    «При болях в спині особливо рекомендований загальний масаж, на якому опрацьовується все тіло, - вважає Ганна Владимирова, засновник Школи оздоровчих практик. - Адже далеко не завжди болить там, де є проблема. Уяви, що ти трохи порвала гідрокостюм і зашила його: шов порушить симетрію всього шати, перетягне його. З м'язами та ж історія: хворіти може плече, а причина буде в перенапруженні м'язів стегна. Навіть якщо масажист не зможе це діагностувати, він пропрацює все тіло ».
  3. голковколювання
    «Воно добре знімає больовий синдром, так само, як припікання, що практикуються в китайських клініках. Але останні залишають неестетичний слід на шкірі - так що я за голки », - ділиться досвідом Олексій Митрофанов. « голковколювання , Як і акупунктура в загальному, тут дійсно працює, - вважає Ганна Владимирова. - На жаль, в наших широтах знайти хорошого фахівця в цій практиці важче, ніж грамотного остеопата. Але воно того варте: відшукаєш - не пошкодуєш ».

крок 2

закріплення досягнутого

Чим довше м'язи будуть перебувати в нормальному стані, тим більше шанс, що кривої хребет адаптується до цієї норми - тобто не буде намагатися знову загнати м'язи в умови перенапруги. Тому масаж і голковколювання рекомендується застосовувати курсами не менше 10-15 процедур (від розігрівають мазей, сама розумієш, в глобальному сенсі нічого не зміниться). Плюс всі ці заходи треба доповнювати лікувальною фізкультурою або іншими корисними активностями (див. Нижче крок 4).

крок 3

Мануальний терапевт і остеопат

Якщо загальний масаж і голки тебе не беруть, пора віддатися в більш чутливі руки. Головні фахівці з усунення болю в спині і причин цих мук - мануальні терапевти і остеопати . Ці люди «бачать руками» - можуть пропальпировать м'язові напруги, знайти, звідки ті «ростуть», і все розслабити. Плюс мануальщики працюють з кістковими структурами (можуть вправляти хребці і суглоби), а остеопати - з внутрішніми органами (коректують їх роботу, щоб ті перестали передавати больові сигнали в хребет, - повір, і таке буває).

«Остеопати діють м'яко, без болю і стресу, мануальщики - жорсткіше, - пояснює Ольга Хромачевою. - Але і ті й інші знову наполягають на головному: одного сеансу буде недостатньо. Переучувати звикли жити в скорченому стані хребет і м'язи треба поступово, планомірно і наполегливо ». Курс лікування в середньому може зайняти від півроку до року - за умови, що навідуватися до лікаря ти будеш раз на місяць-два. Щоб вибрати правильного мануального терапевта, розпитай знайомих, які вдало поправили спину. Щоб знайти хорошого остеопата, повтори маневр, але не забудь зайти на сайт Російського регістра остеопатії - там перераховані всі справжні фахівці (з вищою освітою і курсом підвищення кваліфікації).

крок 4

Фізична активність

Найкращі лікарі, масажисти і акупунктурщікі можуть годинами чаклувати над тобою, знімаючи біль і розминаючи м'язи. Але без твоїх активних дій їх старання все одно полетять в трубу. Так чим би тобі зайнятися?

  1. йога
    Вона в нашій країні не завжди викладається коректно. Найнебезпечніші інструктори - юні дівчата, які щиро не розуміють, чому у тебе нога за голову не закидається. Хороші викладачі ніколи не допустять ні болю, ні зайвої напруги у своїх підопічних. Плюс перед візитом в йога-клас визначся з напрямком. Наприклад, від динамічної аштанга-віньяса йоги людина з хворою спиною може і загинути ненароком. «З усіх запропонованих на ринку варіантів краще вибрати заняття по йоготерапії, - радить Ольга Хромачевою. - Вони розроблені спеціально для людей з проблемною спиною ».
  2. пілатес
    «Цей вид тренувань прийшов до нас не так давно, і культура викладання збережена, - каже Анна Владимирова. - Тому пілатес - штука безпечна і ефективна ». Головне, перед початком заняття попередити інструктора про свої спинних проблеми - тоді він буде ретельно стежити за твоєю безпекою і, якщо треба, давати полегшені варіанти вправ.
  3. Тренажерний зал
    «Якщо бездумно качати спину, можна в прямому сенсі поховати себе заживо, - вважає Ольга Хромачевою. - Почитай форуми бодібілдерів: зірвана спина стоїть на першому місці в списку їх неприємностей. Люди з проблемною спиною повинні підбирати комплекс вправ разом з інструктором, який вміє грамотно комбінувати силові навантаження з розтяжкою, володіє навиком корекції проблем з хребтом. Якщо ж грамотний тренер поки не знайдений, краще ходити не в гойдалку, а на заняття по ЛФК (при поліклініці або спортзалі) ».
  4. цигун
    «Це безпечний і ефективний спосіб підтримати здоров'я спини, - впевнена Ольга Хромачевою. - З точки зору безпеки такі вправи підходять усім. З позиції складності можна варіювати навантаження ». Цигун так само, як пілатес, опрацьовує всі проблемні зони спини, тому строго індивідуальна робота не потрібна.

часті діагнози

Людям може здаватися, що постава у них правильна. Але лікарі бачать не людей, а набір діагнозів. Ось яких пацієнтів найчастіше зустрічають ортопеди - у себе в кабінеті, в метро або коли в гості приходять.

Ось яких пацієнтів найчастіше зустрічають ортопеди - у себе в кабінеті, в метро або коли в гості приходять

Стопа щільно, всією поверхнею стоїть на землі. Діагноз №1 - «плоскостопість». Через це коліна прагнуть один до одного, грудний відділ хребта округлений, голова закинута, і кадик дивиться на співрозмовника. Діагноз №2 - «гіперкіфоз грудного відділу хребта». Людина такої форми мучиться болями в шиї, з віком страждає від оніміння пальців, а до старості нарощує помітний горб.

Встань до стіни і розслабся: потилицю, плечі, попа, п'яти стосуються опори. Якщо для того, щоб дотягнутися потилицею до стіни, треба закинути голову - це показник надмірної кифоза грудного відділу.


Основна вага тіла припадає на п'яти. Якщо людина стоїть босоніж, пальці ніг зібрані в «кулачок», тоді як в нормі повинні бути розчепірені. Для компенсації балансу поперек напружується, а шия тягнеться вперед. Діагноз: «поперековий гіперлордоз». Людина такої форми відчуває болю в попереку і ризикує з часом стати завзятим радікулітчіком.

Знову встань до стіни і розслабся: потилицю, плечі, попа, п'яти і раніше стосуються опори. Просунь між попереком і стіною долоню. Вона проходить «впритул», тобто ковзає по стіні, а тильною стороною пропрасовує спину - значить, все добре. Проходить вільно - це явний натяк на гіперлордоз.


Вага тіла доводиться на центр стопи і п'яту, шия злегка прогинається вперед, грудний відділ хребта «вливається» в поперек під кутом менше 30 градусів, а сама поперек злегка прогинається.

«Здоровий» або «недообстежена».

Чим небезпечна неправильна постава

Хребет безпосередньо пов'язаний з усіма внутрішніми органами. Головний мозок, керуючий їх роботою, передає команди через спинний. Від останнього - по нервах - імпульси відправляються в серце, печінку, нирки, шлунок і інші частини твого внутрішнього світу. Якщо хребет кривої, то цей його дефект роками заважає проходженню чітких і зрозумілих імпульсів. В результаті «діскоммунікаціі» органи починають давати збої - і чим людина старша, тим помітніше. Спробуй поекспериментувати на ближніх: постав діагноз одному (сусідові, бабусі) - вгадаєш з великою часткою ймовірності.

Особливості постави Результат Спина сутула. Там, де шия кріпиться до грудного відділу, явно виражений горбик, а можливо, і жирова подушка. Під запалими грудній клітці серця тісно і незатишно, зв'язок з мозком по затиснутим нервах погана, що може привести до різних серцевих захворювань і гіпертонії (підвищеного тиску). Плечі підняті вгору, до вух, шия затиснута. Максимально можлива проблема - головні болі через порушення кровопостачання головного мозку. Сильно вигнута вперед поперек, великий, круглий і щільний живіт (чоловічий варіант називається «пивним»). В такому випадку причина болю в попереку, як правило, криється в кишках: зашлакованості, погана перистальтика, запори.

Думаєш, дарма лякаємо?
Що за біс?
Що він робить?
Приступимо?
Звучить сумно?
Але ти ж не мазохіст?
Так чим би тобі зайнятися?