Полезные материалы

Чи шкідливо дивитися кіно у форматі 3D?

«Аватар», «Лускунчик», «Подорожі Гуллівера»

«Аватар», «Лускунчик», «Подорожі Гуллівера» ... Фільми у форматі 3D виходять один за іншим і стають буденністю. Однак у багатьох ще виникає питання: чи не шкідливі вони для здоров'я? Наш експерт - завідувач лабораторією візуалізації зображень ВАТ «Науково-дослідний кинофотоїнстітуте», доктор технічних наук Юрій Овечкіс.

У Великобританії 3 млн глядачів звернулися зі скаргами на погане самопочуття після перегляду 3D-версії "Аватара". У 42-річного тайванця стався крововилив у мозок і він помер! Ця дія формату?

Великий обман

Некоректно сказати, що 3D - шкідливий формат. Основна проблема - не в його технічних характеристиках, а у відсутності контролю за тим, як знімають ці фільми і як їх нам показують.

Сучасні 3D-фільми - це не просто «об'ємна картинка» і «ефект присутності», це потужний вплив і на зоровий аналізатор, і на слух, і на нервову систему. Адже стереокіно - це обман. Дві плоскі картинки ми своїм зоровим апаратом «збиваємо» в одне зображення. Це додаткове навантаження на мозок. Тому, якщо відеоряд неякісно побудований або при демонстрації фільму порушуються технології, деякі глядачі можуть відчути погіршення самопочуття.

До речі

У 60? Х роках минулого століття, коли стереофільми тільки з'явилися, був встановлений норматив, що обмежує їх тривалість - не більше півтори години. Звичайно, сучасне цифрове зображення досконаліше, але у нього з'явилися і нові недоліки: наприклад, ефект мелькання картинки. Той же «Аватар» тривалістю близько трьох годин, на думку експертів, варто було б показувати з перервою.

Звичайно, це індивідуальні реакції, вони не можуть носити масового характеру, не всі люди в залі як один відчують головний біль і нудоту. Але все-таки такі реакції можливі.

Так як під час перегляду ви не сидите нерухомо, а міняєте позу, злегка рухаєтеся вправо? Вліво, картинка починає спотворюватися, але не так, як вона спотворюється в життя. Такий стан речей теж незвично для мозку.

Без стандартів і контролю

Як стереокино впливає на наш організм, фахівці цікавляться з 50-60? Х років минулого століття, коли стали показувати перші стереофільми. Цій темі було присвячено безліч досліджень.

Є певні вимоги, наприклад, обмеження «відходу» точки зображення в бік глядача або, навпаки, за екран. Має значення і те, поступово з'являється в поле зору якийсь предмет або «вискакує» різко і несподівано ... У радянські часи для зйомок стереофільмів залучали фахівців, в тому числі і з кинофотоїнстітуте, і тоді всі технічні умови дотримувалися.

Має значення і звукове оформлення сучасних фільмів, зокрема, надлишок або різкий перепад гучності, розбірливість мови ... Технічні можливості кінематографа постійно вдосконалюються, і важливо, щоб вони відповідали нашим фізіологічним можливостям сприйняття, не давали надмірної інформаційної завантаження.

При створенні сучасних цифрових фільмів формату 3D з'явилися нові труднощі: наприклад, при перегляді цифрового фільму виникає ефект мелькання картинки, шкідливий для зору, а саме почергове сприйняття зображення правим і лівим оком ... Але якщо фільм знятий з дотриманням всіх технологічних тонкощів і демонструється з використанням якісної апаратури, то ні про яке масове шкоду для здоров'я мови бути не може.

На жаль, в Росії немає обов'язкової сертифікації кінотеатрів, відсутні стандарти на технологію стереозйомки. Найчастіше стереофільми показують в стереозалах, які не відповідають необхідним вимогам. Наприклад, пристрій, що відтворює стереокіно, в кілька разів (в два - три, а то і в п'ять!) Знижує яскравість зображення на екрані в порівнянні зі звичайним кіно, а це може істотно втомити наші очі. І за нинішньої законодавчої бази немає надії, що в доступному для огляду майбутньому цей контроль буде встановлено.

Можна, але обережно

З великою обережністю на фільми у форматі 3D варто ходити:

людям, що страждають на вегетосудинну дистонію і захворюваннями вестибулярного апарату;

тим, у кого порушено бінокулярний зір, тобто мозок не здатний одночасно обробляти зображення, видимі правим і лівим оком. Як правило, це ті, у кого в дитинстві було косоокість. Дослідження британських вчених показало, що таких людей близько 12%. У повсякденному житті людина може не помічати цього недоліку, оскільки мозок намагається його компенсувати;

страждаючим вираженої короткозорістю або далекозорістю (менше мінус 3 або більше плюс 3), їм буває складно користуватися стереоокулярами разом зі звичайними діоптричними - це може привести до перенапруження очних м'язів і дискомфорту. Особливо це відноситься до людей старше 40 років. Якщо це можливо, йдіть в кіно не в окулярах, а в контактних лінзах;

якщо після 15 хвилин перегляду ви відчуваєте дискомфорт, краще піти з сеансу.

Думка експерта:

Віктор Гусєв, спортивний коментатор

- Мені подобається ідея фільмів у форматі 3D, але при цьому я не люблю дивитися футбольні матчі в подібному форматі, оскільки вони не дають глядачеві якихось додаткових вражень і можливостей. Що стосується шкоди, то навряд чи такі перегляди небезпечні для здоров'я. Головне - знати міру, не треба дивитися п'ять фільмів поспіль.

Підготував: Сергій Коваль

джерело: http://www.aif.by

Дата публікації:


Читайте також:

15 квітня 2011, 19:50 - Прощай, смуток
15 квітня 2011, 19:29 - Олексій Гришин: щоб отримати хороший контракт, людина повинна підходити з точки зору зовнішності, вміти спілкуватися, показати себе ...
15 квітня 2011, 18:41 - Олімпійський калейдоскоп. ПЕРШИЙ СТАРТ - У ТРАВНІ
15 квітня 2011, 18:35 - Рекорди ще попереду
15 квітня 2011, 18:28 - Ігор Заїчка: Лондон, Сочі, Мінськ - все поруч, все близько
15 квітня 2011, 18:10 - В Європі Насті вже тісно
15 квітня 2011, 17:54 - Юрій Борзаковський: Пробігти дистанцію в 800 метрів швидше 1 хвилини 40 секунд - це космос
15 квітня 2011, 17:34 - Португальська вояж
15 квітня 2011, 17:26 - примусове вегетаріанство
15 квітня 2011, 17:19 - питання статі
13 квітня 2011, 23:56 - Теракт в мінському метро здійснили токар і електрик. Сьогодні о п'ятій ранку вони дали свої свідчення.
12 квітня 2011, 23:16 - БФЛА і національна команда висловлюють співчуття родині бронзового призера Олімпійських ігор в метанні диска Василя Каптюха в зв'язку зі смертю сина і всім сім'ям загиблих під час вибуху в Мінському метро
12 квітня 2011, 19:14 - У Казані завершився Чемпіонат Росії по акватлону - підводного боротьбі в ластах
11 квітня 2011, 16:34 - Давайте їсти сонце!
11 квітня 2011, 16:29 - День народження павутини

Однак у багатьох ще виникає питання: чи не шкідливі вони для здоров'я?
Ця дія формату?
Так як під час перегляду ви не сидите нерухомо, а міняєте позу, злегка рухаєтеся вправо?