Полезные материалы

фруктоза

  1. Що таке фруктоза?
  2. добова норма
  3. Користь і шкода
  4. Кому варто відмовитися від прийому фруктози?
  5. Природні джерела фруктози
  6. Хто кого: глюкоза або фруктоза?
  7. Що краще фруктоза або цукор?
  8. Часто задавані питання
  9. Чи можна їсти фруктозу вагітним і годуючим жінкам?
  10. З чого складається цукор?
  11. Чи можна при діабеті їсти фруктозу?
  12. У чому для діабетиків користь і шкода фруктози?
  13. висновок

Фруктоза - моносахарид, який у вільному вигляді присутня в солодких фруктах, овочах, меді Фруктоза - моносахарид, який у вільному вигляді присутня в солодких фруктах, овочах, меді.

Вперше з'єднання синтезовано в 1861 році російським хіміком А.М. Бутлером шляхом конденсації мурашиної кислоти під дією каталізаторів: гідроксиду барію і кальцію.

Що таке фруктоза?

Це білий кристалічний порошок, добре розчинний у воді, який в два рази солодше глюкози і в п'ять разів - лактози .

Хімічна формула сполуки - C6H12O6.

моносахарид зміцнює імунітет, знімає втому, стабілізує рівень цукру в крові, перешкоджає виникненню карієсу і діатезу, дає сили і енергію організму.

добова норма

Вважається, що фруктоза менш калорійна, ніж інші вуглеводи . У 100 грамах моносахарида зосереджено 390 калорій.

Рекомендована добова норма фруктози - 40 грам.

Ознаки дефіциту речовини в організмі:

  • занепад сил;
  • дратівливість;
  • депресія;
  • апатія;
  • нервове виснаження.

Симптоми надлишку:

  • підвищений апетит;
  • зайва вага.

Пам'ятайте, якщо в організмі людини фруктози стає занадто багато, вона переробляється в жир і потрапляє у кров'яне русло в вигляді тригліцеридів Пам'ятайте, якщо в організмі людини фруктози стає занадто багато, вона переробляється в жир і потрапляє у кров'яне русло в вигляді тригліцеридів. В результаті підвищується ризик розвитку серцевих захворювань.

Потреба в фруктозі збільшується при активній розумовій, фізичній діяльності, пов'язаної зі значними енерговитратами, і знижується у вечірній / нічний час, під час відпочинку, при надмірній масі тіла. Співвідношення Б: Ж: У в моносахариди дорівнює 0%: 0%: 100%.

Однак не поспішайте зараховувати речовина до безпечних продуктів, оскільки існує спадкове генетичне захворювання - фруктоземія. Воно свідчить про дефекти ферментів (фруктози - 1 - фосфатальдолази, фруктокінази) в організмі людини, що розщеплюють з'єднання. В результаті розвивається непереносимість фруктози.

Фруктоземія виявляється в дитячому віці, з моменту введення в раціон дитини фруктових та овочевих соків, пюре.

Симптоми захворювання:

  • сонливість;
  • блювота;
  • діарея;
  • блідість шкірних покрив;
  • гипофосфатемия;
  • відраза від солодкої їжі;
  • млявість;
  • підвищене потовиділення;
  • збільшення печінки в розмірах;
  • гіпоглікемія;
  • болю в животі;
  • гіпотрофія;
  • асцит;
  • ознаки подагри;
  • жовтяниця.

Форма Фруктоземія залежить від ступеня нестачі ферментів (ензимів) в організмі. Розрізняють легку і важку, в першому випадку людина може вживати моносахарид в обмеженій кількості, у другому - немає, оскільки при попаданні в організм він викликає гостру гіпоглікемію і надає небезпека для життя.

Користь і шкода

У природному вигляді, в складі фруктів, овочів і ягід, фруктоза благотворно впливає на організм: знижує запальні процеси в порожнині рота і ймовірність розвитку карієсу на 35% У природному вигляді, в складі фруктів, овочів і ягід, фруктоза благотворно впливає на організм: знижує запальні процеси в порожнині рота і ймовірність розвитку карієсу на 35%. Крім того, моносахарид виступає природним антиоксидантом, продовжує термін придатності продуктів, зберігаючи їх у свіжому стані.

Фруктоза не викликає алергії, добре засвоюється організмом, перешкоджає накопиченню зайвих вуглеводів в тканинах, знижує калорійність їжі і прискорює відновлення після розумової, фізичної напруги. З'єднання проявляє тонізуючі властивості, тому його рекомендують вживати людям з активним способом життя, спортсменам.

Фруктоза використовується в кулінарії як замінник цукру, консервант і підсилювач ягідного аромату при виготовленні такої продукції:

  • молочних виробів;
  • солодких напоїв;
  • випічки;
  • варення;
  • десертів зі зниженою калорійністю;
  • ягідних салатів;
  • морозива;
  • консервованих овочів, фруктів;
  • соків;
  • джемів;
  • солодощів для діабетиків (шоколаду, печива, цукерок).

Кому варто відмовитися від прийому фруктози?

В першу чергу, виключити моносахарид з меню слід людям, що страждають від ожиріння. Фруктовий цукор пригнічує вироблення гормону «ситості» - Пептін, в результаті мозок не отримує сигнал про насичення, людина починає переїдати, набираючи зайві кілограми.

Крім цього, з'єднання рекомендується вживати з обережністю бажаючим схуднути, хворим Фруктоземія, цукровий діабет. Незважаючи на низький глікемічний індекс фруктози (20 ГІ), 25% її все - таки трансформується в глюкозу (100 ГІ), яка вимагає швидкого викиду інсуліну. Частина, що залишилася всмоктується шляхом дифузії через стінки кишечника. Метаболізм фруктози закінчується в печінці, де вона перетворюється в жири і расщепляясь бере участь в глюконеогенезі, гликолизе.

Таким чином, шкода і користь моносахарида очевидні. Головна умова - дотримуватися помірності у вживанні.

Природні джерела фруктози

Щоб уникнути перенасичення організму солодким моносахаридом, розглянемо які продукти містять його в максимальній кількості.

Таблиця № 1 «Джерела фруктози» Найменування Кількість моносахарида в 100 грамах продукту, грам Кукурудзяний сироп 90 Цукор-рафінад 50 Агава суха 42 Мед бджолиний 40,5 Фінік 31,5 Ізюм 28 Інжир 24 Шоколад 15 Курага 13 Кетчуп 10 джекфрукт 9,19 Чорниця 9 Виноград «Кишмиш» 8,1 Груші 6,23 Яблука 5,9 Хурма 5,56 Банани 5,5 Черешня 5,37 Вишня 5,15 Манго 4,68 ківі 4,35 Персики 4 Виноград «Мускатний» 3,92 Папайя 3,73 Смородина червона і біла 3,53 Слива (алича) 3,07 Кавун 3,00 Фейхоа 2,95 Апельсини 2,56 Мандарини 2,40 Малина 2,35 суниця 2,13 Кукурудза 1,94 ананас 1,94 Диня 1,87 Капуста білокачанна 1,45 Кабачок (цукіні) 1,38 Солодкий перець (болгарський) 1,12 Капуста цвітна 0,97 абрикос 0,94 Огірок 0,87 Батат 0,70 Брокколі 0,68 Журавлина 0,63 Картопля 0,5

«Шкідливі» джерела фруктози - прості вуглеводи: імбирні пряники, желе, цукерки, кекси, варення, кунжутна халва, вафлі. Як правило, виробники використовують моносахарид для виготовлення солодкої продукції для діабетиків, однак її можна вживати в помірній кількості здоровим людям замість цукру.

Хто кого: глюкоза або фруктоза?

Глюкоза - моносахарид, який синтезується організмом людини з жирів , білків , Вуглеводів для підтримки життєдіяльності клітин. Це універсальне джерело енергії для всіх внутрішніх органів і систем.

Фруктоза - природний цукор, присутній в фруктах і овочах Фруктоза - природний цукор, присутній в фруктах і овочах.

Після надходження в організм, харчові вуглеводи під впливом амілаз підшлункової залози і слинних залоз розщеплюються до глюкози і адсорбуються в кишечнику як моносахариди. Потім цукру перетворюються в енергію, а їх залишки відкладаються «про запас» у вигляді глікогену в м'язовій тканині й печінці для щоденного використання.

Галактоза, глюкоза, фруктоза - гексози. Вони мають однакову молекулярну формулу і відрізняються тільки ставленням зв'язку з атомом кисню. Глюкоза - відноситься до категорії альдоз або редукуючих цукрів, а фруктоза - кетоз. При взаємодії вуглеводи утворюють дисахарид сахарозу.

Головна відмінність між фруктозою і глюкозою - спосіб їх засвоєння. Для всмоктування першого моносахарида потрібно фермент фруктокінази, для другого - глюкокіназа або гексокіназа.

Метаболізм фруктози відбувається в печінці, ніякі інші клітини не можуть її використовувати. Моносахарид трансформує з'єднання в жирні кислоти, при цьому не продукує вироблення лептину і секрецію інсуліну.

Цікаво, що енергію фруктоза вивільняє повільніше, ніж глюкоза, яка при надходженні в організм швидко всмоктується в кров. Концентрація простого вуглеводу регулюється адреналіном, глюкагоном, інсуліном. Крім того, полісахариди, що надходять в організм людини з продуктами харчування, медичними препаратами в процесі травлення перетворюються в тонкому кишечнику в глюкозу.

Що краще фруктоза або цукор?

Однозначної відповіді на це питання немає. У надмірних концентраціях обидва вуглеводу негативно впливають на організм людини. При цьому, дієтологи сходяться на думці: для збереження здоров'я краще віддати перевагу свіжим фруктам і ягодам, ніж синтезованим підсолоджувачів і магазинним сокам.

Часто задавані питання

Кристалічну фруктози чи можна давати дітям до року?

Ні, оскільки моносахарид може викликати атопічний дерматит у немовлят. Тому давати будь-синтетичний цукор (фруктозу, глюкозу) малюкам більш ніж нерозумно. Замініть булки, цукерки, печиво натуральними фруктами, сухофруктами.

Чи можна їсти фруктозу вагітним і годуючим жінкам?

У період виношування дитини майбутня мама входить в зону ризику по порушенню вуглеводного обміну У період виношування дитини майбутня мама входить в зону ризику по порушенню вуглеводного обміну. Гостро стоїть це питання, якщо у жінки ще до вагітності була зайва вага. В результаті фруктоза сприятиме подальшому набору ваги, а значить створювати проблеми з виношуванням малюка, пологами і збільшить ризик розвитку гестаційного цукрового діабету. З - за ожиріння плід може бути великим, що ускладнить проходження малюка через родові шляхи.

Крім того, існує думка, що якщо в період вагітності жінка вживає багато швидких вуглеводів, це веде до закладці більшої кількості жирових клітин у малюка, ніж зазвичай, що в зрілому віці викликає схильність до ожиріння.

У період грудного вигодовування також краще утриматися від прийому кристалічної фруктози, оскільки частина її все - одно трансформується в глюкозу, що підриває мамине здоров'я.

З чого складається цукор?

Це дисахарид, утворений з А - глюкози і B - фруктози, які пов'язані між собою. Для засвоєння цукру організм людини витрачає кальцій, що веде до вимивання будівельного елементу з кісткової тканини. Крім того, відгуки експертів свідчать про те, що дисахарид пошкоджує зубну емаль, викликає відкладення жиру і прискорює старіння. Він формує помилкове відчуття голоду, виснажує енергетичний запас, «захоплює» і виводить вітаміни групи В. Тому цукор, по праву, вважається «солодкою отрутою», який повільно вбиває організм.

Чи можна при діабеті їсти фруктозу?

У помірній кількості. У дванадцяти грамах моносахарида міститься одна хлібна одиниця.

Фруктоза - вуглевод з низьким глікемічним індексом (20) і глікіміческой навантаженням 6,6 грам, при надходженні в організм не провокує коливання цукру в крові і різкі викиди інсуліну, як цукор. Завдяки цій властивості, моносахарид представляє особливу цінність для інсулінозалежних людей.

Для дітей з діагнозом «цукровий діабет» допустима добова норма споживання вуглеводу розраховується виходячи зі співвідношення 0,5 грам з'єднання на кілограм маси тіла, для дорослих цей показник зростає до 0,75.

У чому для діабетиків користь і шкода фруктози?

Після прийому, моносахарид без втручання інсуліну досягає внутрішньоклітинного метаболізму і швидко видаляється з крові. На відміну від глюкози, фруктоза не звільняє гормони кишечника, які стимулюють секрецію інсуліну. Незважаючи на це, деяка частина з'єднання все - таки перетворюється в цукру. В результаті рівень глюкози в крові плавно зростає.

На швидкість підняття цукру впливає кількість прийнятої фруктози: чим більше з'їсти, тим швидше і вище вона досягне критичної позначки.

висновок

Фруктоза - моносахарид, що постачає людини енергією.

У помірних кількостях речовина - хороший замінник рафінованого цукру, оскільки має низький глікемічний індекс і підвищує рівень глюкози в крові поступово. Має тонізуючий ефект, сприяє швидкому відновленню організму після інтенсивних тренувань, не викликає карієс. Крім того, фруктоза прискорює розпад алкоголю в крові, що сприяє його швидкому виведенню. В результаті вплив інтоксикації на організм знижується. У кулінарії моносахарид використовується при випічці хлібобулочних виробів, виробництві варення, джему.

Пам'ятайте, непомірне споживання кристалічної фруктози, понад 40 грам в день, може завдати шкоди здоров'ю і привести до набору ваги, розвитку патологій серця, алергії, передчасного старіння. Тому споживання штучного моносахарида рекомендується обмежити, а природного, у вигляді фруктів, овочів, сухофруктів, ягід - збільшити.

Більше свіжої і актуальної інформації про здоров'я на нашому каналі в Telegram. підписуйтесь: https://t.me/foodandhealthru

Що таке фруктоза?
Що краще фруктоза або цукор?
З чого складається цукор?
Чи можна при діабеті їсти фруктозу?
У чому для діабетиків користь і шкода фруктози?
Що таке фруктоза?
Кому варто відмовитися від прийому фруктози?
Хто кого: глюкоза або фруктоза?
Що краще фруктоза або цукор?
Чи можна їсти фруктозу вагітним і годуючим жінкам?