Всі ми знаємо, що більшість проблем зі здоров'ям безпосередньо пов'язані з неправильним харчуванням, а зокрема зловживанням цукром і сіллю.
Якщо з пристрастю до цукерок і інших солодощів боротися досить складно, то замінити шкідливу сіль на корисний і смачний соєвий соус не складає труднощів. Але і тут нас можуть чекати підводні камені: соусів багато, а натуральних і дійсно якісних одиниці - будемо розбиратися у всьому по порядку.
Батьківщиною соєвого соусу вважається Китай. Причиною його виникнення послужив рецепт ферментований риби з бобами, яку подавали до столу ще в VIII столітті до н.е. Під впливом нових кулінарних віянь був винайдений спосіб приготування соусу з соєвих бобів.
до змісту ↑Виділимо чотири основні переваги соєвого соусу, хоча, звичайно ж, їх набагато більше.
Перше - чудовий аромат і насичений колір. Ці два показники залежать від терміну витримки і бродіння. Так, для заправки салатів ідеально підходить світліший соус, легкої консистенції і на смак досить солоний. З м'ясними стравами прекрасно підходить соус більш темного кольору, з яскраво вираженим ароматом.
Друге - незважаючи на солоний смак, солі в соусі міститься небагато. Відповідно до цього можна говорити про безпеку продукту для суглобів і обміну речовин. Соєвий соус вибирають люди, що стежать за здоров'ям і вагою.
Третє - це здатність облагороджувати запахи. Соус надає особливий пікантний аромат рибних страв і баранині, усуваючи специфічний запах.
Четверте - можливість використовувати соус в якості маринаду, який дозволяє зберігати продукти протягом більш тривалого часу.
П'яте - калорій в соєвому соусі настільки мало, що його можна використовувати в дієтичному харчуванні, не побоюючись наїстися зайві кілограми.
до змісту ↑Останні кілька років цим питанням спантеличується все більшу кількість людей, так як сам продукт стає популярнішим. Зрозуміло, відповісти на нього однозначно неможливо. Потрібно індивідуально підходити до вирішення, зважуючи всі «за» і «проти».
Не можна обійти стороною і корисні властивості соусу.
Рекомендований соєвий соус і при дієті, про що буде сказано далі.
до змісту ↑
Шкода соусу цілком і повністю залежить від вхідних інгредієнтів. На жаль, в магазинах можна придбати як якісний продукт, так і дешевий, а головне, небезпечний сурогат. Готують його всього за кілька днів, додаючи барвники, ароматизатори та іншу хімію.
Причиною такого шахрайства служить постійний попит на соєвий соус. Кращий варіант сурогатного продукту - це додавання мікроорганізмів, що прискорюють процес бродіння. Найгірший варіант - це входить до складу соляна кислота. У підсумку на виході виходить дешевий продукт, найнижчої якості, здатний завдати шкоди організму людини.
Що стосується надмірного вживання соєвого соусу, то це більш безпечно, ніж зловживання сіллю.
до змісту ↑
Соєвий соус має настільки оригінальний смаковий і ароматичний відтінок, що може поєднуватися з абсолютно різними стравами. Наприклад, їм можна повністю замінити сіль і маринад до червоного жирного або пісному м'ясу, до курки, морепродуктів та риби.
Соус ідеально поєднується з тушкованими, вареними і сирими овочами.
Дієтологи рекомендують соусом з бобових замінити полив до круп: гречці, рису, перловки і іншим.
Деякі вважають, що інгредієнт подають як приправу виключно до роллам і суші. Але це далеко не так. Соус чудово поєднується з м'ясними та рибними стравами, використовують його і в приготуванні супів, других страв, морепродуктів і навіть десертів. Заправляють салати, маринують і випарюють. Іншими словами, використовують скрізь, де необхідна сіль.
На основі соусу з соєвих бобів готують креветковий, грибний, гірчичний і інші підливи. Який соєвий соус краще підходить для їх приготування - кожен кухар вирішує індивідуально.
до змісту ↑Про якість продукту в першу чергу судять по пляшці - вона повинна бути скляною. У пластикових баночках соус втрачає свою ароматичну пікантність.
До складу соєвого соусу може входити близько 8% білка.
Якщо на етикетці зазначено, що соус приготований методом природного тривалого бродіння, то це також відноситься до його плюсів.
До складу якісного соусу повинні входити наступні продукти: пшениця, боби, оцет, цукор і сіль. Також в деяких випадках можуть бути додані екстракти арахісу або часнику.
Перед покупкою соус варто перевірити на світло: колір його повинен бути рівномірним, ніякого осаду не допускається. Натуральний соус - коричневого кольору, штучний - практично чорний.
до змісту ↑Для того щоб соєвий соус не зіпсувався завчасно, необхідно дотримуватися правил зберігання.
На сьогоднішній день не так багато виробників, як продуктів яких можна бути впевненим. Одним з таких є Кіккоман.
До складу соєвого соусу Кіккоман входять всього чотири інгредієнти: це безпосередньо самі соєві боби, сіль, вода і пшениця. Виготовляється він методом натуральної ферментації, без будь-яких добавок.
до змісту ↑
Продукт цей низькокалорійний. В середньому близько 50 ккал на 100 мл. При тому, що в стравах використовується, як правило, 1-2 столових ложки, тобто 2,5-5 мл, можна абсолютно не побоюватися за фігуру. До речі, середньостатистичний житель Японії вживає до 25 грамів соусу в день, а виглядає, як відомо, досить худим і підтягнутим.
Дієтологи всього світу однозначно ставлять соєвий соус вище звичної солі. На це є досить багато причин, і ось основні з них:
Нам вирішувати, що принесе соєвий соус - користь чи шкода. Це залежить від раціональності його використання. Рекомендована добова доза становить 2 столові ложки.
Потрібно негайно припинити вживання соусу в тому випадку, якщо з'явилися біль у шлунку, припухлості вік, щік, пальців ніг і рук. Всі ці симптоми сигналізують про наявність алергічної реакції на інгредієнти продукту.
Відмова від солі і її заміна соєвим соусом рекомендована в таких випадках:
Необхідно знати, що соус з соєвих бобів несприятливо впливає на ендокринну систему. Вчені встановили, що діти, занадто часто вживають сою, частіше схильні до захворювань щитовидної залози.
У великих кількостях соус не рекомендований вагітним. До його складу входять ізофлавони, за структурою схожі з жіночими гормонами. На організм жінки вони діють позитивно, а на розвиток головного мозку у плода можуть вплинути досить негативно. Крім того, ізофлавони збільшують ризик передчасного переривання вагітності.
Соєвий соус може викликати алергічну реакцію, чому найбільш часто схильні діти до трьох років.
Copyleft © 2017 . www.vremya-sporta.od.ua