Полезные материалы

Список дозволених продуктів при грудному вигодовуванні: що можна їсти мамі, що годує, меню при ГВ, правильна дієта при лактації

  1. Принципи харчування при грудному вигодовуванні
  2. Список продуктів для годуючої мами
  3. Фрукти, овочі та ягоди
  4. Крупи і хліб
  5. Молочні та кисломолочні продукти
  6. М'ясо та птиця
  7. риба
  8. яйця
  9. Масло і жири
  10. солодощі
  11. Зразкове денне меню годуючої мами
  12. Питний режим під час лактації

Харчування при ГВ - животрепетне питання. Не дивно, що інформації на цю тему величезна кількість і ще маленький візок. Загубитися в ній простіше простого. Коротке резюме про те, що можна їсти мамі, що годує, допоможе трохи впорядкувати хаос в голові, вибудувати чітку систему і скласти правильне меню.

Принципи харчування при грудному вигодовуванні

Ідеальне харчування годуючої мами забезпечує її саму і дитину всім необхідним для відновлення і розвитку.

Воно відповідає кільком основним принципам: Воно відповідає кільком основним принципам:

  • різноманітність і збалансованість. Раціон годуючої мами дає повний набір вітамінів, органічних кислот, корисних речовин, мікроелементів. Тому в меню в входять риба, різне м'ясо, свіжі і перероблені овочі та фрукти, крупи, супи і бульйони, молоко, кисломолочні продукти. Абсолютно виключені будь-які дієти, спрямовані на схуднення. Це відгукнеться серйозними наслідками як для самої мами, так і для її малюка;
  • часто і потроху. Режим харчування матері-годувальниці - це п'ять прийомів їжі - три основних і два перекуси. Не можна допускати недоїдання, але і переїдати теж шкідливо. Зловживання позначиться не тільки на фігурі, але і на самопочутті. Від нього порушуються травлення і стілець у мами, а у крихти з'являються кольки і здуття. Крім того, навіть найбезпечніші і не алергенні продукти у великій кількості провокують неприємну реакцію у новонароджених;
  • після народження малюка мамі варто відмовитися від смажених страв, акцент робиться на гасінні, варінні, готуванні на пару. Також під забороною виявляються консерви, соління, напівфабрикати і, безумовно, алкоголь в будь-якому вигляді. А ще - всі продукти, які вважаються алергенами. Про них забудьте як мінімум на перший місяць, потім, якщо схильності до алергії в сім'ї немає, можна по чуть-чуть пробувати;
  • вводити нові продукти при ГВ можна строго по одному, відстежуючи реакцію дитини 2-3 дня. Якщо за цей час порушень стільця або висипки не було, поступово збільшуйте дозування. Якщо здоров'я погіршився, продукт відкладають на місяць.

Правильне харчування при грудному вигодовуванні включає дотримання питного режиму. Жінці не можна допускати зневоднення, тому в добу вона повинна вживати не менше 2-2,5 л рідини.

Доктор Комаровський впевнений, що для власного спокою, хорошого настрою і здоров'я мамі, що годує можна їсти все! Але тільки в міру і без фанатизму. Відмова від повноцінного харчування, суворі обмеження і недоїдання, звичайно, надають мамі ауру легкого героїзму, але абсолютно не сприяють нормальній лактації.

Тому доктор впевнений: якщо мамі чогось хочеться, але вона сумнівається, як прийме це малюк, варто провести розвідку - з'їсти невелику порцію і спостерігати, що буде. Можливо, страхи були безпідставні, і мама може стати щасливішим на одну цукерку. Різноманітне харчування - ключ до здорового і повноцінного розвитку немовляти. Адже тільки воно забезпечить оптимальний набір вітамінів, елементів і мінералів, а також гарний настрій мами.

Список продуктів для годуючої мами

Втім, навіть з дозволених пунктів цілком можна скласти смачне і різноманітне меню при ГВ. Особливо суворі вимоги до дієти при грудному вигодовуванні висуваються тільки в перші 3-4 тижні життя малюка, а потім допускаються послаблення. Головне, пам'ятати, що дієта для годуючих мам повинна бути гіпоалергенної, а не для схуднення! Обмежувати себе в жирах і вуглеводах дуже шкідливо, в першу чергу, для розвитку малюка.

Дуже важливо при лактації знайти золоту середину в харчуванні, щоб і їсти смачні, і не пускатися «у всі тяжкі». Допоможе намацати її список продуктів при грудному вигодовуванні.

Фрукти, овочі та ягоди

Дуже важливі для меню годуючої мами, адже вони служать джерелом вітамінів, глюкози, клітковини Дуже важливі для меню годуючої мами, адже вони служать джерелом вітамінів, глюкози, клітковини. Але, як водиться, є і зворотна сторона медалі. Їсти овочі, фрукти і ягоди під час годування грудьми потрібно дуже і дуже обережно, поступово вводити в раціон по одному і спостерігати за малюком.

Червоні, оранжеві фрукти, овочі і ягоди, що викликають алергічну реакцію у багатьох малюків, краще відкласти до 3-4 місяців. А якщо в сім'ї є схильність до алергії, то ще далі - до півроку або старше.

Починати краще з плодів зеленого кольору - в цьому сенсі для мами, що годує добре підходять яблуко, груша, біла смородина. Якщо хочеться перестрахуватися, то можна попередньо забезпечити їм термообробку. Яблука - запекти, з груш і ягід наварити компотів, з кабачків - напекти котлет на пару. Абсолютно спокійно сирі ягоди, фрукти і овочі можна їсти після трьох місяців, а свіжовичавлені соки пити навіть раніше, як тільки дитині виповниться місяць.

Крупи і хліб

У раціон годуючої мами обов'язково повинні входити крупи У раціон годуючої мами обов'язково повинні входити крупи. Вони досить ситні і допомагають налагодити травлення. Починати краще з каш на воді, поступово переходячи на молочні. за принципами гіпоалергенної дієти білі крупи (рис і манка) вводять набагато пізніше «коричневих» - пшона, вівсянки, гречки.

Білий хліб і випічку з раціону краще тимчасово виключити - вони важкуваті для крихти. А ось чорний хліб, особливо з різними добавками - висівками, кмином - буде корисний. Хоча і їм не захоплюйтеся, так як він викликає газоутворення.

Молочні та кисломолочні продукти

В мамине меню при грудному вигодовуванні обов'язково входять кисломолочні продукти В мамине меню при грудному вигодовуванні обов'язково входять кисломолочні продукти. Ряжанка і кефір корисні для лактації, сир допомагає відновити запаси кальцію. Годуючим мамам вибирають нежирні продукти, без фруктових добавок, ароматизаторів та барвників. До речі, зовсім знежирені продукти теж є не варто, оптимальна жирність становить 2,5% для молока і 5-9% для сиру.

Кисломолочні та молочні продукти потрібно їсти тільки в свіжому вигляді. Всю сумнівну і прострочену молочку викидаємо. Коров'яче молоко в раціон краще вводити через 3-4 місяці після народження. Або не пити його взагалі, якщо мама не любить. До 3 місяців можна додавати молоко в каші.

М'ясо та птиця

Правильне харчування на ГВ вимагає уважного підходу до вибору м'яса. Виключати його зовсім не можна, оскільки це джерело необхідних амінокислот.

Віддавати перевагу варто пісному варіанту, оскільки жирні сорти м'яса надають на шлунково-кишкового тракту велике навантаження навіть у дорослих людей, що вже говорити про грудничка. Для меню мами добре підходить філе курки, індички, яловичина, телятина, кролик і нежирна свинина. Можна звернути увагу на субпродукти. Вони багаті на корисні речовини і білком, але при цьому набагато дієтично, ніж м'ясо.

риба

Мамі, що годує корисно їсти будь-яку морську і річкову рибу Мамі, що годує корисно їсти будь-яку морську і річкову рибу. Відмовитися слід тільки від жирної, копченої або солоною. Вводять в раціон її поступово, доводячи до 300-500 грамів на тиждень. Найкраще готувати на пару або відварювати, можна запікати або тушкувати з овочами. Найбільш нізкоаллергенних вважаються білі види - минтай, тріска і інші. Лосось і сьомга дуже корисні, на часто викликають алергічну реакцію у дитини. Їх пробувати можна, але обережно.

Також не вписуються в режим харчування годуючої жінки раки, краби, ікра, морепродукти і крабові палички. Від них на перших порах краще зовсім відмовитися.

яйця

Курячі і перепелині яйця також потрібні в раціоні годуючої матері Курячі і перепелині яйця також потрібні в раціоні годуючої матері. Вони багаті амінокислотами і вітаміном Е, кальцієм і іншими необхідними жінці і її малюкові поживними речовинами. Перепелині вважаються більш цінними і менш алергенними.

Оскільки курячі яйця - сильний алерген, вживають їх помірно, не більш 2-4 штук в тиждень. А перепелиних - максимум 8. При цьому потрібно уважно стежити за реакцією крихти, щоб відразу, при перших ознаках алергії, прибрати цей продукт.

Масло і жири

Мамі можна їсти при грудному вигодовуванні і рослинне, і вершкове масло. Рослинна олія будь - оливкова, лляна, соняшникова. Краще вибирати нерафіновані варіанти. Вершкове масло і вершкові сорти маргарину можна їсти в обмеженій кількості. Вони важкуваті для печінки і підшлункової залози.

З цієї ж причини в меню не вводять сало, жирні сорти м'яса і риби. При годуванні грудним молоком вони можуть ускладнити життя малюкові, оскільки досить важко перетравлюються навіть дорослими через великої кількості насичених жирних кислот.

солодощі

Взагалі солодощі - досить розпливчасте поняття Взагалі солодощі - досить розпливчасте поняття. Не можна їсти мамі, що годує кондитерські вироби, покупні варення та джеми, глазуроване морозиво, в яких багато барвників, ароматизаторів, консервантів та іншої хімії.

Можна вживати сухі галети, печиво, пастилу, зефір і мармелад. Дозволено по чуть-чуть гіркий шоколад і морозиво без добавок - в невеликих кількостях, якщо немає ознак алергії. Також замінити цукерку в меню годуючої мами можуть солодкі сухофрукти - родзинки, курага, чорнослив, домашня випічка з невеликою кількістю цукру, вівсяне печиво .

Читайте статті про чорнослив та інші сухофрукти при ГВ , родзинки для годуючої мами і про те, чи можна при годуванні цукор .

Ось збірна таблиця дозволених і заборонених продуктів при ГВ. Майте на увазі, що універсального списку для годуючих мам бути не може. Хтось із малюків спокійно переносить креветки, але його здуває від яблук. Або видає реакцію на нешкідливий агрус, але зате мама спокійно їсть полуницю. Так що не сприймайте цю таблицю як істину в останній інстанції, навіть якщо ви перфекционистка і вирішили робити все «по науці».

Так що не сприймайте цю таблицю як істину в останній інстанції, навіть якщо ви перфекционистка і вирішили робити все «по науці»

Зразкове денне меню годуючої мами

складаючи приблизний меню для годуючої мами на перші місяці після народження малюка, потрібно враховувати два фактори - харчування має бути різноманітним, а загальна калорійність всіх блюд за день повинна становити не менше 2000 ккал. (А краще 2500-3000).

Харчуватися мамі, що годує потрібно різноманітно, про це вже багато разів говорили. Але це дійсно дуже важливо, так як все необхідне для повноцінного розвитку малюк отримує з маминого раціону, нехай і опосередковано.

Кілька прикладів раціону на день:

  • Сніданок.
    • омлет з тертим сиром (не гострим і без цвілі), шматок зернового хліба і чай з молоком;
    • запіканка з сиру з домашнім джемом, тости, чай з молоком;
    • каша на воді (вівсяна, пшоняна, гречана) з фруктами і ложкою меду, половина яблука, какао.
  • Обід.
    • суп-пюре сирний, з грінками, варена картопля з оселедцем, чашка зеленого чаю.
    • вінегрет, бульйон з курки з сухариками, тюфтельки з відповідного м'ясного фаршу, овочеве рагу в пароварці, сік (яблучний або з інших фруктів).
    • овочевий салат, щі без засмажкою, картопляна запіканка з фаршем, узвар, кілька скибок хліба.
  • Полудень.
    • 2-3 сирника з медом;
    • тост (хліб з висівок) з тунцем і зеленню;
    • фруктовий салат (яблука, персики, груші, вівсяні пластівці), в якості заправки - натуральний йогурт без добавок.
  • Вечеря.
    • ліниві вареники зі сметаною, чай з молоком;
    • тефтелі на пару, запечена брокколі з сиром, зелений чай з скибочкою лимона;
    • запечена в фользі тріска з овочевим гарніром, гречка, компот.

Звичайно, це лише приблизні варіанти. Мама може сама підбирати страви на свій смак або виходячи з доступних продуктів.

Питний режим під час лактації

Дуже багато говорилося про те, що мамі необхідно дотримуватися питний режим. Звичайно, пиття не впливає на кількість молока, але постійне зневоднення провокує зниження його вироблення.

У день мамі, що годує необхідно вживати не менше 2-2,5 літрів рідини - точна кількість залежить від ваги і рівня фізичного навантаження. При цьому слід враховувати, що з зазначеного обсягу чиста вода становить близько половини, все решта припадає на чай, сік, компоти, супи і бульйони. Змушувати себе пити не потрібно, але й ігнорувати спрагу також не можна.

Харчування мами - дуже спірне і обговорюване питання. Впадати в крайності в будь-якому випадку не варто, потрібно постаратися намацати золоту середину - харчуватися різноманітно, корисно, собі на втіху, але при цьому з урахуванням інтересів малюка.