Полезные материалы

Фізичний розвиток дитини від шести до десяти місяців, фізичний розвиток дітей, рух дитини

У віці з п'яти-шести до дев'яти-десяти місяців дитина стає значно більш рухливим. У п'ять-шість місяців, лежачи на спині, він жваво рухається, особливо коли з ним заговорюють дорослі. Зазвичай до цього віку у нього виникають повторні руху: дитина повторно поплескує рукою, постукує ногою, з шести-семи місяців починає розгойдуватися, стоячи на четвереньках; до восьми - підстрибувати в своєму ліжку або, перебуваючи на руках у дорослого, пританцьовувати.

Пританцьовування у нього вже можна викликати і звуками певної мелодії. Повторні руху доставляють дитині задоволення, але не слід йому вирішувати підлягає їм віддаватися. Рухи ці можуть настільки закріпитися, що стануть нав'язливими, після чого дитині буде важко припинити їх для того, щоб зайнятися чимось іншим.

Загальна рухливість дитини у віці з п'яти-шести до дев'яти-десяти місяців в основному підвищується завдяки тому, що він починає повзати і опановує рухами, що допомагають йому приймати і зберігати нові положення: сам сідає, лягає; дотримуючись руками за сітку ліжка, встає і опускається; починає самостійно сидіти, стояти і ходити, все менше використовуючи опору.

Рухи повзання у більшості дітей вперше виникають, коли вони, лежачи на животі, намагаються дістати лежачу перед ними іграшку. Щоб шестимісячний дитина почала повзати, треба надати йому достатній простір для рухів. Тому значну частину часу він повинен проводити на розстеленому на підлозі ковдрі.

Дитина, який до п'яти-шести місяців навчився добре брати іграшку, вільно лежати на животі, перевертається, трохи пересуватися, переставляючи руки, скоро починає повзати. Щоб викликати у нього прагнення, повзати, треба використовувати найбільш привабливі іграшки.

Спочатку іграшки слід класти на таку відстань, щоб, витягнувши руки, дитина майже, стосувався їх кінчиками пальців: якщо він вже трохи повзає, то іграшку можна покласти на більш далеку відстань. Для розвитку перших спроб повзання не годяться, іграшки у формі кульок.

Вони далеко укочуються від легкого дотику рук дитини. Такі іграшки будуть хороші, коли він уже навчиться повзати.

Викликаючи у дитини руху повзання, треба зосередити його увагу на іграшці, для чого доводиться іноді трохи посунути його до неї. Спочатку, незважаючи на всі зусилля, дитині ніяк не вдається просунутися вперед. Нерідко він навіть трохи відсувається назад і лише після ряду невдалих спроб, починає повзти вперед.

Якщо дитині, незважаючи на всі старання, ніяк не вдається підповзти до іграшки, можна йому допомогти. З цією метою слід підставити долоню до його підошов так, щоб він міг відштовхнутися. Коли дитина трохи підповзе, відсуньте злегка іграшку. Так повторіть кілька разів поспіль, після чого надайте йому можливість взяти іграшку і вдосталь позайматися нею.

Повзати діти починають по-різному: ті з них, які до шести-семи місяців навчилися ставати на карачки, відразу починають повзати, спираючись на долоні і на коліна. Але ті, які ще не ставали на коліна, повзати починають на животі і лише пізніше - на четвереньках. Поступово дитина добре освоює цей рух і часто його використовує: підповзає і бере привернула його увагу іграшку, повзе за нею, коли вона відкочується; наближається до всього, що його зацікавило, а також до предметів, які використовує в якості опори для вставання, або просто повзає.

Дитина, який своєчасно почав повзати, легко і швидко навчиться сідати, лягати, а також вставати і знову опускатися, дотримуючись руками за опору, стояти.

При відповідних умовах ці рухи дитина в основному освоює в процесі самостійної гри. Займаючись іграшками або спостерігаючи за навколишнім, він полупрісажівается, спираючись то на одну, то па іншу руку; опускається і знову сідає і таким чином поступово освоює ці рухи. Спочатку він може сидіти зовсім недовго, всього лише кілька миттєвостей, але незабаром сидить вже досить добре.

До семи-восьми місяців дитина, раніше навчився повзати, сам сідає, стійко сидить. До цього ж часу він зазвичай починає і вставати, стояти і знову сідати, дотримуючись руками за сітку ліжка. На дев'ятому місяці він виконує ці рухи при все меншому використанні опори.

Незабаром після того, як дитина навчиться вставати на ноги, він починає переступати уздовж перил ліжка і швидко опановує цими рухами. З дев'яти місяців його можна тренувати і в умінні ходити при підтримці за обидві руки.

У віці восьми - десяти місяців дитина вже здатна виконувати і деякі інші руху: він стає і стоїть на колінах; опускається і сидить навпочіпки, дотримуючись руками.

Нова поза, і особливо швидкі рухи, приносять дитині задоволення, при цьому він нерідко голосно сміється. Коли ж ви хочете укласти сидів дитини або посадити, якщо він стояв, а тим більше коли його укладають в ліжечко після того, як він повзав по підлозі, дитина висловлює своє невдоволення плачем.

Ви можете слідкувати за коментарями до цього запису через стрічку RSS 2.0 .