Полезные материалы

Стевія

  1. користь
  2. форми випуску
  3. Протипоказання
  4. Стевія при вагітності
  5. Чи можна стевію дітям?
  6. застосування
  7. Стевія для випічки
  8. Стевія в напоях

Стевія представляє собою багаторічна трав'яниста рослина, невеликий кущик з прямостоячими стеблами і листям на них

Стевія представляє собою багаторічна трав'яниста рослина, невеликий кущик з прямостоячими стеблами і листям на них. Протягом століть індіанці племені гуарані на території сучасних Бразилії та Парагваю застосовували в їжу деякі види стевії, особливо Stevia rebaudian а, яку вони називали ka'a he'ê ( «солодка трава») в якості підсолоджувача до мате та іншим медичним чаїв, для лікування печії та інших хвороб. Останнім часом на стевію як на цукрозамінник знову звернули підвищену увагу в зв'язку зі зрослими потребами низьковуглеводній і нізкосахарной дієти. Як цукрозамінника її широко застосовують в Японії, а в США і Канаді використовують як харчову добавку. Медичні дослідження також показали хороші результати використання стевії для лікування ожиріння і гіпертонії.

Під час росту в листках рослини накопичується унікальна речовина - стевіозид, яке надає йому незвичайну солодкість. Якщо спробувати лист стевії в натуральному вигляді, можна відчути легку гірчинку. Однак при виробничій обробці неприємний присмак зникає, і з рослини отримують натуральний цукрозамінник, в кілька разів перевищує солодкість цукру.

користь

Колосальна користь цієї медової трави в тому, що при попаданні в організм вона не наповнює його порожніми вуглеводами, як це робить цукор. До того ж крім солодкого смаку стевія дає йому цінні речовини і мікроелементи, які необхідні людині для здорового, нормального існування.

До складу трави входить велика кількість корисних мікроелементів і натуральних вітамінів. Крім солодких компонентів стевія багата дуже цінними для організму речовинами, серед яких:

  • Ефірні масла;
  • Дубильні речовини;
  • Вітаміни груп E, B, D, C, P;
  • Залізо, мідь, калій, фосфор, кальцій, цинк;
  • амінокислоти;
  • Селен, магній, кремній, кобальт, хром;

При такому насиченому складі і надзвичайної солодощі в 100 грамах стевії міститься всього лише 18 калорій. Це менше ніж у капусті або полуниці, - самих дієтичних продуктах, відомих своєю низькою калорійністю.

Крім цього, стевія є ще і лікарської травою і сприятливо впливає на всі системи життєдіяльності організму. Особливо корисна трава для діабетиків і гіпертоніків.

Це унікальна рослина володіє такими цінними властивостями:

  • Виводить холестерин з організму. Неправильне харчування, велика кількість жирної їжі в раціоні, негативний вплив навколишнього середовища - всі ці фактори призводять до відкладення холестерину в кровоносних судинах. Якщо в раціоні присутній стевія, відбувається самоочищення організму від згубних речовин, нормалізується кровообіг, виводяться шлаки. Нормалізується підвищений артеріальний тиск.
  • Володіє протизапальними властивостями. Регулярне вживання стевії сприяє виробленню захисних сил в організмі, які перешкоджають запальним процесам в дихальних шляхах, стабілізують роботу шлунка, кишечника, печінки.
  • Зменшує кількість цукру в крові. Стевія знижує вміст цукру в крові і в ролі натурального цукрозамінника рекомендується до застосування діабетикам. Однак слід стежити за станом організму в перший місяць прийому рослини - можливо, буде потрібно зменшити дозу інсуліну і переглянути кількість прийнятих препаратів.
  • Знищує мікроби, також паразитів-кандид в організмі. Під час вживання медової трави очищається ротова порожнина, а при вступі до травну систему стевія ефективно бореться з розмноженням патогенних мікроорганізмів.
  • Сприяє зміцненню імунітету. Вміщені в траві амінокислоти і мікроелементи заповнюють енергетичні запаси організму, не даючи йому ослабнути. Особливо рекомендується стевія до вживання в зимовий період з метою профілактики простудних захворювань.
  • Покращує, відновлює і регенерує тканини, клітини.
  • Сприяє зміцненню кровоносних судин і нормалізації артеріального тиску.
  • Вживаючи стевіозід, зменшується тяга до алкогольних напоїв і паління.
  • Зупиняє розвиток карієсу.
  • Є прекрасним лікувальним засобом при бронхітах.
  • Сприяє поліпшенню стану волосся, шкіри, нігтів.
  • Беручи препарати з стевії можна схуднути, так як трава має нульову калорійність.

форми випуску

Виробники пропонують стевію в різному агрегатному стані і з різним ступенем переробки. В першу чергу - це свіже листя стевії, висушена листя і порошок з неї. Потім, витяжки та концентрати рослини.

Стевія в таблетках. Відмінність таблеток зі стевією від своїх лікувальних «побратимів» полягає в тому, що їх потрібно не ковтати і запивати водою, а, навпаки, кидати в гарячий напій, а потім пити рідину. Така форма випуску препарату зручна для підбору індивідуальної дози. Ця можливість особливо допомагає хворим на діабет.

Ця можливість особливо допомагає хворим на діабет

Сухий екстракт стевії. Це порошок з високим відсотковим вмістом стевіол. Застосовується в якості замінника цукру для приготування чаю, кави та інших гарячих або холодних напоїв. Можна використовувати також для приготування випічки.

Можна використовувати також для приготування випічки

Рідкий екстракт стевії. Стевіол добре розчиняються у воді. Це дозволяє домагатися необхідної солодощі розчину. Для цього достатньо змішати активна речовина з рідиною в потрібній пропорції.

Протипоказання

Лабораторні дослідження і практика користування показують, що для більшості людей стевія - абсолютно безпечний продукт. У той же час, непродумане використання рослинного препарату може викликати неприємну реакцію. Є декілька випадків «медова трава» може завдати шкоди здоров'ю:

  • завжди існує ймовірність індивідуальної нестерпності до препарату; як тільки ви відчуєте нездужання, відразу припиняйте прийом і звертайтеся до лікаря;
  • надмірна передозування, в ряді випадків, веде до нудоти;
  • суміщення з молочними продуктами може викликати діарею;
  • в разі, якщо людина страждає на захворювання крові, гормональними порушеннями або психічним розладом, прийом стевії можливий тільки за призначенням лікаря;
  • хворі на діабет повинні обов'язково проконсультуватися з лікарем-ендокринологом на предмет допустимості прийому препарату і його дозування;
  • може знизитися артеріальний тиск, гіпотонікам слід це врахувати;
  • хоча і дуже рідко, але трапляються алергічні реакції на стевію.

В цілому, доведено, що навіть істотна передозування рослини до тяжких наслідків не призводить.

Стевія при вагітності

Лікарі не забороняють приймати стевію при вагітності. У цей період у жінок підвищується рівень глюкози. Багатьох це турбує, оскільки супроводжується сухістю в роті, підвищенням тиску і апетиту. Стевія допоможе нормалізувати тиск у вагітних і зняти неприємні симптоми.

Спеціальних досліджень про вплив препаратів рослини на здоров'я вагітних не проводилося. Але достеменно відомо, що стевія не робить негативного впливу на розвиток плода.

Чи можна стевію дітям?

Педіатри не мають претензій до стевії, а фахівці з харчування рекомендують включати її в дитячий раціон. У дитячому меню заміна цукру на «медову траву» дає цілий ряд переваг:

  • це відмінна профілактика цукрового діабету, підшлункова залоза дитини звільняється від надмірної цукрового навантаження;
  • низька калорійність трави допомагає тримати вагу в нормі;
  • стевія вберігає від такої цукрової напасті як карієс, вона, навпаки, зміцнює емаль зубів;
  • препарати стевії, на відміну від звичайного цукру, не викликають звикання, малюки не вимагають все більше і більше солодощів;
  • Випадки алергії на стевію відзначаються вкрай рідко.

застосування

Серед цукрозамінників у стевії немає конкурентів: жодне інше речовина не може зрівнятися з медової травою (назва рослини, придумане парагвайськими індіанцями племені Гуарані) по ефективності, користь, смаковими якостями. Стевиозид солодше цукру в 100-300 разів. Це означає що для того щоб щось підсолодити необхідні крихітні кількості. Він успішно використовується для будь-яких страв, але не карамелізуется при нагріванні, тому в варення потрібно додавати пектин і тістечко безе з стевіозидом НЕ повчиться.

Стевія для випічки

Кулінари не могли пройти повз нового продукту, до того ж, що заміняє такий важливий харчової інгредієнт, як цукор. В ході практичного застосування підсолоджувача в кулінарії, було виявлено його переваги, такі як:

  • велика насолода, ніж у цукру (для екстракту в 200-300 разів);
  • відмінна розчинність в рідинах;
  • збереження всіх якостей при кулінарних температурах (до 300 градусів);
  • активна протидія бактеріям і грибків;
  • сприяння вирівнюванню артеріального тиску.

Повний опис стевії містить факти здатні здивувати навіть спокушеного фахівця.

Вплив стевії на організм такий, що рослина і похідні з нього рекомендується використовувати діабетикам і людям, що страждають ожирінням.

У кулінарії для стевії немає обмежень. Завдяки температурної стабільності екстракт додають в випічку. Порошок з висушеного листя містить більше корисних речовин, ніж екстракт, тому його використовують в продуктах для дієти на схуднення і просто для додання солодощі страв.

Стевія в напоях

Якщо стевіозід замінює цукор, то перше, очевидне його застосування - надавати солодкий смак чаю і іншим гарячих напоїв. Смак напоїв зі стевією такий же, як з цукром. При цьому ніяких обмежень діабетикам і повним людям. Мало того, стевіозид знижує апетит, тому обов'язково входить в усі дієти для схуднення.

Екстракт додають в будь-який чай - чорний, зелений або трав'яний, він не впливає на смак готового продукту, оскільки не має стороннього запаху і присмаку.

Листя стевії можуть використовуватися як підсолоджувач кави або чаю, або в окремому вигляді для приготування настоїв.

Спробуйте також 100% біологічно руйнуватися природну жувальну гумку зі стевією і ксилітом.

Стевія дозволяє нам радіти солодкого смаку без наслідків!

джерела:

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%8F

https://stevita.ru/article/136-steviya-retsepty-v-kulinarii

https://stevita.ru/article/262-steviya-polza-i-vred-primeneniye

Чи можна стевію дітям?