Полезные материалы

Які вправи ЛФК призначають при вивиху плечового суглоба

  1. Етапи реабілітаційного періоду і особливості його проведення
  2. Правила виконання ЛФК
  3. ЛФК першого етапу
  4. Другий етап ЛФК
  5. третій етап
  6. ЛФК на воді
  7. додаткові заходи
  8. Двотижневий курс реабілітаційної гімнастики

Вивих плеча - один з найпоширеніших діагнозів у травматології. Настільки часті випадки травмування пояснюються анатомією суглоба , Його рухливістю і тим, що на нього припадає велика ступінь навантаження при русі. Лікування вивиху - переважно консервативне. Терапія полягає в першу чергу у вправленні суглобових частин (щоб вони стали на своє початкове положення), далі йде тимчасова іммобілізація. Коли будуть зняті фіксуючі пов'язки, починається реабілітаційний період, спрямований на відновлення суглобової рухливості.

анатомією суглоба

Етапи реабілітаційного періоду і особливості його проведення

Після травматичного пошкодження плече фіксується гіпсом або лонгетой терміном на 1 місяць. У цей період рекомендується виконання загальнозміцнюючих процедур, які допомагають відновити м'язовий корсет і попередити його атрофію.

Гімнастика першого етапу відновлювальної терапії складається з вправ на напругу м'язів передпліччя. Відбуваються рухи пальцями - згинання та розгинання, такі ж вправи виконуються і на ліктьовому суглобі. Гімнастика проводиться почергово як на пошкодженої кінцівки, так і на здоровій.

Другий етап реабілітації ділиться на наступні періоди:

  1. Перший починається після зняття гіпсової пов'язки. В цей час виконується гімнастичний комплекс безпосередньо на розробку м'язів пошкодженого плеча. Кінцівка фіксується підтримуючої косинкою, носити яку потрібно від 2 до 3 тижнів. Мета гімнастики - розслабити м'язові волокна, які після тривалого знерухомлення починають рефлекторно скорочуватися, що викликає хворобливі відчуття. У Центрі спортивної травматології і відновлювальної медицини лікувальний гімнастичний комплекс підбирається індивідуально для кожного пацієнта, залежно від виду вивиху і ступеня тяжкості травми.
  2. Другий період проводиться після того, як буде знята косинка. Пацієнту призначається гімнастика з предметами - м'ячем і булавою, палицею. Мета етапу - відновити і зміцнити м'язи плечового суглоба, нормалізувати кровообіг.
  3. Третій етап відновного періоду - додаються вправи з гантелями, гумками, еспандерами. Мета етапу - зміцнити та розвинути м'язові волокна, які стиснулися після тривалого знерухомлення. Крім гімнастичних вправ, пацієнту рекомендується займатися активною фізичною діяльністю - працювати в саду, прибирати в будинку і проводити інші побутові справи.

Правила виконання ЛФК

Категорично забороняється самостійно починати виконання будь-яких лікувальних вправ, тим більше намагатися на ранніх термінах реабілітації займатися з гантелями, намагаючись якомога швидше відновити мускулатуру.

Призначає вправи тільки лікар. Те, що перші рухи плечовим поясом можна виконувати через кілька тижнів після травми, є середнім значенням. Час, коли можна приступати до зарядки, визначається для кожного пацієнта в індивідуальному порядку.

Основні правила:

  1. Виконуючи зарядку, важливо тримати пошкоджену кінцівку в фіксує косинці. Вона допоможе зменшити ступінь навантаження на плечовий пояс і попередить повторне травмування в разі необережного руху.
  2. Всі рухи виконуються повільно, без ривків. Виконувати гімнастику, терплячи сильний біль, не можна. Будь-яке хворобливе, дискомфортний відчуття - це знак того, що м'язи ще не готові до певних фізнагрузкі.
  3. Щоб полегшити руху, пошкоджену кінцівку рекомендується підтримувати здоровою рукою, в такому випадку амплітуду рухів можна трохи збільшити.
  4. При виконанні гімнастики рекомендується торс трохи нахиляти вперед і в сторону пошкодженої руки. Так знімається частина навантаження з плечового пояса, зменшуються ризики травми м'язів, збільшується витривалість, а значить, можна зробити більшу кількість підходів.

ЛФК першого етапу

Перші кілька разів гімнастика повинна виконуватися тільки під наглядом медичного працівника. Будь-яка неправильна, занадто швидке або рвучкий рух може привести до появи болю і нанести травму ушкодженому суглобу. Рекомендовані вправи:

  1. Нога (з тієї ж сторони, де стався вивих в плечі) виставлена ​​вперед на один крок. Торс трохи нахилений вперед, розгорнуто до травмованого плеча. Здоровою рукою взяти за передпліччя пошкодженої кінцівки, зробити 10 погойдувань в сторони.
  2. Здійснювати пошкодженої рукою похитування по руху годинникової стрілки і проти неї, але тільки по горизонталі. Кількість підходів - до 10 разів.
  3. Відведення кінцівки вперед і за спину.
  4. Пальці травмованої руки згинаються ритмічно в кулак, чергуючи положення великого пальця - один раз він повинен лежати поверх кулака, другий раз бути захованим.
  5. Згинання та розгинання ліктя в положенні на вазі.
  6. Підтримуючи руку здоровою, зігнутий лікоть відсунути від тулуба, потримати кілька секунд у висячому положенні, приставити лікоть на місце.
  7. Повільне зведення і розведення лопаток.

Повільне зведення і розведення лопаток

Вправи повинні виконуватися в повільному, неспішному темпі. Якщо під час гімнастики виникла гостра, сильний біль, ЛФК потрібно негайно припинити.

Другий етап ЛФК

Приступати до другого етапу можна через 3 тижні з моменту події вивиху, коли фіксує пов'язка вже знята, і кінцівка знаходиться в підтримуючої пов'язці. Гімнастичні вправи:

  1. Початкове положення - ноги прямі, трохи розставлені, торс нахилений, руки вільно розташовані паралельно ногам. Здійснювати митників похитування руками вперед-назад. Кількість підходів - до 10 разів.
  2. Початкове положення, як в першій вправі. Руки рухаються в напрямку за годинниковою стрілкою і назад.
  3. Відведення рук вперед, потім назад.
  4. Руки витягнути вперед, потім відвести назад, за спину, грюкнувши в долоні.
  5. Кінцівки витягнуті вперед, здійснювати ними перехресні руху.
  6. Кисті зімкнути в замок, зігнути лікті, приставити кисті до підборіддя, потім опустити до грудей.
  7. Повільно підняти руки, покласти кисті на тім'ячко, сформувавши між торсом і плечовим суглобом прямий кут. Повільно опустити.

Якщо пацієнт може виконати сьома вправа, і воно не викликає хворобливих відчуттів, можна приступати до наступних занять:

  1. Опустити руки вздовж тулуба, тримаючи палицю. У такому положенні виконувати похитування руками в різні боки.
  2. Встати біля стіни, ноги розташувати на одному рівні з плечима, верхні кінцівки опустити уздовж тулуба. Пересувати руками по стіні, імітуючи повзання. Травмовану кінцівку не можна різко відривати від стіни, коли кисть знаходиться вгорі. Спочатку її потрібно опустити по стіні вниз, в іншому випадку виникне сильний біль.
  3. Ноги поставити на одній лінії з плечима, руки внизу, прямі, тримають м'яч. Чи не піднімаючи їх вгору, намагаючись не згинати в ліктях, підкидати м'яч і ловити його.
  4. Ще одне завдання з м'ячем - кидати його об стіну і ловити, намагаючись якомога менше задіяти лікті під час рухів, спираючись на плечі.

Для отримання позитивного результату та якнайшвидшого відновлення стану та функціонування м'язових волокон займатися гімнастикою потрібно кожен день, не менше 30 хвилин. Якщо будь-яка вправа викликає біль, його виконання необхідно припинити і повернутися до нього через деякий час.

третій етап

ЛФК на даному етапі проводиться з навантаженням, в якості якої використовуються гантелі, гімнастичні гумки. Ідеальний варіант виконання гімнастики з навантаженням - відвідування тренажерного залу. Центр спортивної травматології і відновлювальної медицини оснащений необхідними тренажерами, заняття на яких допоможуть швидко відновити силу плечового м'язового корсету.

Якщо немає можливості регулярно ходити в зал, можна вдома облаштувати куточок для спортзанятій. Рекомендується взяти котушку без ниток і цвяха. Гвоздь протягнути через картон, що виконує функцію кришки для котушки. Котушку насадити на цвях і вбити його в дверний проріз. На котушку потрібно прикріпити шнур, який зав'язати посередині. Кінці повинні мати однакову довжину, по краях зробити дві петлі, щоб його було зручно тримати руками. вправи:

  1. Тримаючи шнур в напрузі, піднімати і опускати руки. Кількість підходів - до 10 разів.
  2. Руки витягнути вперед, тримати кінці шнура. Відводити кінцівки в сторони, щоб натяг шнура створювало навантаження на м'язи плечового пояса. Виконувати в повільному темпі до 10-15 разів.

Для виконання наступної вправи знадобиться гумка з двома петлями на кінцях. Одна петля фіксується стопою, другий кінець гумки знаходиться в травмованій руці. Повільно піднімати руку, розтягуючи гумку.

Вправи з гантелями на увазі виконання махів вперед - назад і в сторони.

ЛФК на воді

Гімнастика в басейні допоможе швидше відновити пошкоджене плече і зміцнити м'язи:

  1. Стоячи у воді, виконувати рухи, як ніби людина пливе стилем «брас» або «кроль».
  2. Лягти на воду на живіт, робити кінцівками руху по колу.
  3. Стоячи у воді по шию, витягнути руки вперед, виконувати ними схрещування.
  4. Лежачи у воді на спині, робити кінцівками руху в напрямку годинникової стрілки і проти неї.

Таку лікувальну фізкультуру можна виконувати не раніше, ніж через 4-5 місяців після вивиху.

додаткові заходи

Для отримання швидкого результату від проведення ЛФК після вивиху і якнайшвидшого відновлення плечового пояса після травми, лікувальну гімнастику рекомендується поєднувати з фізіотерапевтичними процедурами і масажем.

Рекомендовані фізіотерапевтичні процедури - електрофорез з лікарськими препаратами і магнітотерапія. Такі процедури допоможуть швидше відновити кровообіг, а значить, суглоб буде отримувати достатню кількість кисню і поживних речовин, що сприятиме зниженню якнайшвидшому відновленню. Допомагають фізіотерапевтичні процедури швидше купірувати хворобливі відчуття.

Лікувальний масаж виконується тільки фахівцем. Процедура відновлює тонус і еластичність м'язових волокон, нормалізує кровообіг.

Двотижневий курс реабілітаційної гімнастики

Рекомендований цикл вправ, розрахований на 2 тижні реабілітації:

    • згинання пальців кистей з подальшим розгинанням, робити по 15 разів;
    • згинання і випрямлення ліктя, по 15 разів;
    • підняття і опускання руки, підтримуючи її іншою, до 5 разів;
    • тиск пальцями на горизонтальну поверхню протягом декількох секунд;
    • відведення травмованої руки з підтримкою здоровою в сторону і приставление назад, до 5 разів;
    • напруга м'язів плечового пояса, утримуючи в пік напруги до 3 секунд з подальшим повним

розслабленням;

  • згинання та розгинання, виконання кругових рухів променезап'ясткових суглобів, виконувати до 10 разів.

Через 14 днів при відсутності інтенсивних болючих відчуттів можна приступати до наступного циклу:

  • підняття і опускання руки з підтримкою здоровою;
  • відведення рук, зігнутих в ліктях, на всі боки;
  • підняття і опускання плеча;
  • відведення кінцівки назад;
  • напруга м'язового корсету плеча з утримуванням протягом декількох секунд.

Вправи в сидячому положенні тіла з опущеною кінцівкою вниз:

  • По черзі згинати й розгинати в лікті;
  • обертальні рухи за годинниковою стрілкою і проти неї;
  • похитування в різні боки.

Виконувати вправи, сидячи на стільці, потрібно в середньому темпі до 15 разів, після чого необхідно зробити перерву і знову можна повторити гімнастику. Щоб м'язи не відчували надмірного навантаження, до якої можуть бути ще не готові, рекомендується трохи подати торс вперед і на бік, в сторону кінцівки з пошкодженим суглобом плеча.

Можливість виконання вправ з гантелями, гімнастичною палицею або на спеціальних тренажерах визначає тільки лікар, виходячи зі стану пацієнта і швидкості відновлення суглоба.