Полезные материалы

Вивихи щиколотки: лікування та профілактика

11:53, 18 листопада 2014

2014-11-18T11: 53: 03 + 03: 00 2014-11-18T11: 53: 03 + 03: 00

Вивих щиколотки відбувається при перерозтяганні зв'язок гомілкостопу. Вивихи бувають різні, за ступенем тяжкості вони бувають легкими (що називається «підвернути ногу») і важкими - з розривом зв'язок, відривним переломом або переломом кістки. Що призводить до вивихів щиколотки? Вивих щиколотки може статися через неакуратне руху або нестійкою опори. Це трапляється, коли ви ніяково ставите стопу при бігу, неправильно приземляєтеся після стрибка або йдете по нерівній поверхні.

Симптоми вивиху щиколотки У момент травми ви можете почути плескають звук або тріск, кісточка опухне, буде хворіти, з'явиться синець. Залежно від серйозності травми, ви можете відчувати труднощі при ходьбі. Можливо, вам навіть доведеться взяти милицю, накласти бандаж або надіти ортопедичний черевик. У більш серйозних випадках гострий біль може відчуватися глибоко в суглобі, а це може свідчити про перелом таранної кістки. Якщо ви відчуваєте біль в області великогомілкової кістки, це може бути синдесмоз або розтягнення зв'язок гомілковостопного суглоба. Як діагностувати вивих? Це повинен зробити травматолог. Можливо також знадобиться рентген, томограф або МРТ, щоб виключити ускладнення. Лікування вивиху На жаль, вивих щиколотки може повторитися в майбутньому з імовірністю 40 - 70%, але правильне відновлення після першої травми значно скорочує цей ризик. Ось основні принципи, яких слід дотримуватися при відновленні і фізіотерапії: § Зняти біль і запалення § Відновити свободу руху суглоба § Зміцнити литкові м'язи і м'язи щиколотки § Відновити чутливість щиколотки і розвивати почуття рівноваги § Працювати над відновленням всіх функцій суглоба § Працювати над швидкістю, розвивати рухливість § Знову брати участь в змаганнях Лікування вивиху по етапах Спеціального плану відновлення при вивиху щиколотки немає. Відновлення буде залежати від багатьох факторів, які повинен врахувати ваш фізіотерапевт. У більшості випадків лікування і програма відновлення буде включати як взяття клінічних аналізів, так і спостереження за конкретними змінами в механіці суглоба. Відновлення вимагає поступового переходу від одного етапу до іншого, інакше зростає ризик отримати нову травму.

Етап 1 - Зняти біль і запалення Стандартне лікування при травмах тканин - це спокій, холод, компресія і підняття. Спокій: Спочатку вам буде важко навіть ходити. Ваше головне завдання - уникати рухів і поз, що викликають біль. Швидше за все, вам буде потрібно зняти навантаження зі стопи. Для цього можна використовувати ортопедичний чобіт або милиці. Холодотерапіі: Найпростіший спосіб зменшити біль і зняти запалення - звичайний лід. До більш ефективним і сучасним засобам ставляться спортивна заморозка (охолоджуючий спрей), що надає миттєве охолодження травмованої області, а також спеціальні знеболюючі гелі та мазі, завдяки яким можна не тільки зняти біль, але і значно прискорити процес відновлення. Компресія: Спортивні бандажі на голеностоп і спеціальні гольфи будуть підтримувати травмовані тканини після розтягувань і вивихів, зменшать запалення і набряк. Підняття: Підніміть травмовану ногу вище рівня серця, щоб зняти запалення навколо щиколотки. Також на цьому етапі фізіотерапевт може призначити вам масаж, акупунктуру, застосовувати інші спеціальні техніки для зняття запалення і болю. Протизапальні препарати та натуральні крему, наприклад, з екстрактом арніки або кінського каштана (кінський бальзам) допоможе зменшити біль і запалення. Однак пам'ятайте, що в перші 48 - 72 години прийом лікарських засобів краще виключити, щоб не спровокувати кровотечу. Етап 2: Відновити свободу руху суглоба При правильному лікуванні зв'язок гомілкостопу вони успішно відновлюють всі свої функції. На повне відновлення йде в середньому до шести тижнів. Пам'ятайте, що вивих щиколотки робить гомілковостопний суглоб менш рухливим, а це може спровокувати нові травми: в тому числі нові вивихи, болі в стопі, травми гомілки, викликати біль у спині. Тому важливо звернутися за допомогою до лікаря. Важливо не перетягнути зв'язки і м'язи, інакше кісточка буде нестійкою. Вправи повинен підібрати лікар.

Етап 3: Зміцнити м'язи Литкові м'язи, м'язи щиколотки і стопи після подібної травми потрібно відновлювати, це допоможе налагодити роботу травмованої щиколотки. Зміцнення м'язів відбувається поступово: спочатку травмованої ділянки потрібно дати спокій, потім переходити від невеликих до серйозних навантажень. Може знадобитися зміцнення сідничних і інших м'язів. Про таку необхідність скаже фізіотерапевт.

Етап 4: Нормалізувати біомеханіку стопи Вивих щиколотки може статися через погану біомеханіки голеностопа - плоскостопості або високого підйому. Щоб виключити рецидиви, слід звернутися за допомогою до фахівця, який випише вам ортопедичне взуття або призначить відновлює курс фізіотерапії. Етап 5: Покращуємо швидкість, силу, сприйняття стопи і рухливість Найчастіше вивихи щиколотки трапляються при русі на великих швидкостях, які надають високий тиск на кісточку і прилеглі структури. Рівновага і сприйняття (правильне відчуття положення стопи по відношенню до інших частин тіла) змінюються при травмах. Щоб виключити появу травми в майбутньому, слід працювати над розвитком цих почуттів. При роботі над розвитком швидкості, рухливості, сприйняття і сили слід враховувати ваші індивідуальні особливості і стиль тренувань.

Етап 6: Повернення в спорт Якщо ви займаєтеся певним видом спорту, вам можуть знадобитися спеціальні вправи. Обговоріть з терапевтом свої цілі, терміни і тренувальний план, щоб якомога швидше повернутися в спорт. Коли буде результат? Відновлення після вивиху щиколотки у всіх займає різний час. Зв'язки відновляться не швидше ніж за півтора місяці, а на відновлення м'язової сили, свободи руху, сприйняття стопи у всіх займає різний час. Нижче ви знайдете приблизні терміни відновлення в залежності від тяжкості травми.

Легкий вивих При легких формах вивиху на відновлення зв'язок піде 2 - 3 тижні, але для повного відновлення тканин знадобиться до шести тижнів. Одного «спокою» при відновленні таких травм мало, інакше суглоби, м'язи і зв'язки ослабнуть, і повернувшись у спорт після травми, ви ризикуєте заробити нову і провести набагато більше часу «на лікарняному».

Вивих середньої тяжкості На відновлення після таких вивихів потрібно 4 - 6 тижнів. Чим серйозніше травма, тим складнішим і тривалішим стає процес відновлення. Всі травми середньої тяжкості вимагають додатковий час на відновлення повної рухливості суглоба, його зміцнення, розвитку сприйняття.

Важкий вивих Важкі форми травми - це повний розрив зв'язок, в тому числі супроводжуваний переломом кісток. На відновлення в середньому піде 6 - 12 тижнів.

Стаття переведена за підтримки нашого партнера інтернет-магазину спортивної медицини AthleticMed , В якому Ви завжди зможете знайти за доступними цінами все сучасні засоби для зняття болю і якнайшвидшої реабілітації після спортивних травм, а також для ефективного лікування м'язових і суглобових недуг.

Нагадуємо Вам, що всім, хто назве кодове слово Trilife, надається знижка 15% на весь асортимент продукції !

Нагадуємо Вам, що всім, хто назве кодове слово Trilife,   надається знижка 15% на весь асортимент продукції

Що призводить до вивихів щиколотки?
Як діагностувати вивих?
Коли буде результат?