Полезные материалы

Корупція в судах: за що Феміда бере "на лапу"

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

10 лютого 2010, 7:14 Переглядів:

В Україні закінчилися вибори. Новому президенту доведеться вирішувати величезне число проблем. Але одну з них можна виділити особливо - корупція. Безглуздо говорити про модернізацію України, перетворення її в нормальну європейську державу, залучення інвестицій, підвищення рівня життя населення і про все інше, поки наша країна залишається за рівнем корупції на 134-му місці серед 180 держав (згідно з рейтингом міжнародної організації Transparency International). Тому газета "Сегодня" починає публікацію серії матеріалів, присвячених корупції у всіх сферах нашого життя. Ми не тільки будемо описувати корупційні схеми, а й пропонувати шляхи їх вирішення.

І почнемо сьогодні з розповіді про суди - якраз вони складають базис корупції у всій країні. Чи не перемігши корупцію в суддівському корпусі, немає сенсу боротися з нею і в інших сферах життя. Адже саме суди зрештою вирішують хто корупціонер, а хто ні. А при нинішньому рівні розкладання судової системи будь-який злодій і хабарник легко піде від відповідальності, скільки б його не ловили на гарячому. Повальну корупцію в судах визнають всі. І про боротьбу з нею в останні роки багато говорили можновладці, міліція, прокуратура і СБУ. Але про "серйозності" і "ефективності" цієї "боротьби" красномовно говорять офіційні дані Держдепартаменту України з питань виконання покарань: в місцях не таких віддалених зараз немає ЖОДНОГО (!) Судді. Останній суддя, що побував на зоні, пішов звідти на волю більше року тому, це був служитель Феміди з Івано-Франківська, що погорів на хабарі. А всього з 1998 по 2008 рік вироки вислухали аж 12 суддів. Виникає лише одне питання - чого ж при такому державному гуманізмі хабара-то не брати?

Як розповіли "Сегодня" експерти з числа досвідчених юристів, гроші служителі Феміди беруть по різним питанням. Наприклад, при взятті під варту суддя може погодитися з доводами слідства або оперативників, а може сказати: не надали фактів, які свідчать, що треба заарештовувати. І те, і інше - законно. Вирішити упереджено суддя може не тільки за гроші, а й за дзвінком або під тиском.

Хабар залежить від складності справи. У провінції "арешт-неарешт" - навіть від 200 доларів. У Києві раніше був від 2 тисяч "зелених". Потім піднявся до 5, зараз до 10 тисяч. Але це якщо не vip-персони. І категорія справ проста, з нетяжкі злочини. Ніхто не випустить серійного вбивцю, а ось шахрая випустять. Втім, якщо шахрай взяв мільйон-другий, то за 10 тисяч ніхто не випустить, це буде дорожче.

Ще момент - призначення справ до слухання. Не секрет, що справи можуть слухатися роками. Хочете прискорити - платите гроші. Тоді засідання будуть не раз в три місяці, а, скажімо, раз на тиждень. У законі про початок процесу написано "в розумні терміни". Це можна трактувати як завгодно. Тут хабар теж від справи залежить. По Києву прискорити справу може бути (в простих випадках) 2-3 тисячі доларів.

Зараз, кажуть експерти, беруть не за ухвалення НЕЗАКОННОГО рішення, а за ухвалення ЗАКОННОГО. І так вже останні три-п'ять років. Адже суддя дорожить репутацією, будуть скарги, знайдуть незаконність - кому це треба. А якщо не заплатити за законне рішення, його теж візьмуть, але коли? І термін ув'язнення від судді залежить. Але такси "за скостити рік" немає, стверджують експерти. За це беруть, але в кожному випадку по-різному. Якщо це ДТП, можна дати умовно, а можна реально. Чи законно і то, і то. За "умовно" треба платити. У Києві - від 10 до 20 тисяч доларів. Хоча якщо у вас крутий джип, і збили НЕ бомжа, то значно дорожче, до 100 000 доларів.

Зараз судді стали рідше відправляти справи на додаткове розслідування, але буває - коли не можна виправдати, а садити не можна, бо суддя гроші вже взяв. За це теж платять, в Києві від 10 000 доларів.

Якщо "занесли" гроші в Апеляційний суд, і ситуація така: не можна скасувати рішення (законне) першої інстанції, і своє не можна винести, бо винна людина, тоді чіпляються до дрібниць. Наприклад, погано, нерозбірливо написаний протокол, суддя не може прочитати. І тоді справа відправляють на новий розгляд до суду першої інстанції. У Верховному суді варіантів більше - це касаційна інстанція, так що можуть повернути в апеляційну інстанцію, можуть - в першу на новий розгляд. Все це, кажуть експерти, в ряді випадків коштує грошей. Хоча, звичайно, не можна всіх суддів мазати чорним і привласнювати ярлик "взяточік". Однак сама система така, що кристально чесні люди там довго не затримуються.

ЗА ЩО ФЕМІДА БЕРЕ "НА ЛАПУ"

Судді віддають перевагу готівці, приймають їх тільки від добре знайомих людей і намагаються "відбити" гроші, заплачені за посаду

1. За своєрідному "рейтингу" корумпованості на першому місці - Адміністративні суди. Там ходять суми деколи і в декілька мільйонів доларів (наприклад, за рішення про визнання виборів на важливій ділянці що не відбулися). Приклад - вилучені суми у екс-судді Ігоря Зварича.

2. На другому місці - Господарські суди. Там звичайна такса - 3% від суми даного позову (наприклад, про приватизацію або її скасування на підприємстві). Однак якщо мова йде про розподіл майна або спадщині, можуть зажадати і 50% від "ділимо" суми.

3. Третє місце - так звані суди загальної юрисдикції, з якими найчастіше має справу населення (районні, міські, апеляційні, Верховний суд). У цих судах беруть гроші за наступне:

  • арешт або відмова в арешті, в провінції це коштує від $ 200, в Києві нині - від $ 10000;

  • призначення до слухання без "затягувань", в Києві - від $ 2-3 тис .;

  • прийняття рішення (найчастіше - законного), в Києві - від $ 10000;

  • направлення справи на додаткове розслідування, в Києві - від $ 10000;

  • направлення справи знову до суду першої інстанції (з Апеляційного суду), але в іншому складі, щоб прибрати "норовливого" суддю, від $ 5-10 тис .;

  • виключення з вироку "тяжких" статей, що дає можливість застосувати амністію, в Києві - від $ 10000.

СКІЛЬКИ КОШТУЄ СТАТИ СУДДЕЮ

Щоб стати вперше призначеним районним суддею, треба "занести" гроші, як правило, в чотири інстанції.

1. Домовитися про місце в районному суді з його головою (у Києві це мінімум $ 50000).

2. Знайти "потрібного" людини в кваліфікаційної комісії, яка вирішує, наскільки професійний кандидат (це теж приблизно $ 50000).

3. Заплатити, щоб документи пройшли без тяганини Вищу раду юстиції (знову знайти потрібну людину) - теж приблизно $ 50000.

4. І, нарешті, "занести" гроші на Банкову, щоб вчасно потрапити в Указ президента, який призначає суддів на перший термін (раніше там брали $ 30-50 тис, але зараз, говорять, перед зміною президента, такса піднялася до $ 100000).

РАЗОМ виходить від 200000 до 250000 доларів, які потрібно "відбити" (деколи, щоб заплатити, людина залазить в борги, а їх треба повертати), плюс бажано "наварити" зверху вже собі додому, машину тощо.

Джерело даних: експерти "Сегодня"

"ХАБАР СУДДІ ПЕРЕДАЛИ НА ... ескалаторів"

Каже відомий столичний адвокат, захисник обвинуваченого Юрія Нестерова в знаменитому "справі перевертнів", колишній слідчий прокуратури Марія Самбур:

- Буває така схема. Наприклад, в суді першої інстанції (зазвичай райсуд) суддя непідкупний. Він виносить законне рішення, яке не влаштовує сторону підсудного. Справа йде в апеляцію, там підходи до судді знаходять. І той відправляє (причепивши до нісенітниці) справу знову в першу інстанцію, але вже на розгляд в новому складі суду. А до іншого судді вже знаходять підхід, заносять гроші ... Кількість таких передач справи "суд-апеляція" не регламентоване, у мене якось було вісім ...

Буває важливо ще, якщо не можна виправдати повністю, то хоч виключити тяжкі статті. В результаті хабара вони можуть "піти", тоді людина пише заяву про застосування до нього амністії, а суддя відмовити вже не може, якщо є всі підстави для амністії (навіть якщо це непроплачений суддя), і людина виходить на волю.

Беруть завжди тільки особисто і "налом": конверт, валіза (до 1 млн. Доларів). Але ніколи суддя не візьме у малознайомого. І в кабінеті брати не буде, тільки особливо упевнені в собі, на зразок львівського екс-судді Ігоря Зварича, можуть гроші тримати на роботі. Був випадок, мені розповідали, брали-передавали хабар в метро на ескалаторі. Там немає прослушки, все відбувається миттєво: один їде вгору, інший вниз, передали пакет і роз'їхалися ...

Втім, будемо справедливі, іноді клієнт платить, але до судді гроші не потрапляють, він може взагалі бути кришталево чесним. Був випадок: мій клієнт говорить мені - треба б з суддею "поговорити". Щоб прийняв таке-то рішення в мою користь. Я: це неможливо, по-перше, знаю суддю, він не бере, по-друге, таке рішення неможливо винести, це незаконно. Трохи пізніше клієнт говорить: а я знайшов людину, він обіцяє все вирішити. А ви просто недостатньо розуміють ... І передає тій людині гроші, які до судді, зрозуміло, і не дійшли. Як вже він звітував потім, не знаю ...

"КОРУПЦІЯ БУЛА, Є І БУДЕ"

Юрій Василенко багато років був військовим суддею. Потім працював в Генпрокуратурі і 11 років працював суддею Київського міського, пізніше апеляційного суду. Вважався дуже незручним для начальства. Ось що він думає про корупцію серед колег:

- Корупція в судах була, є і, напевно, буде довго. Досвідчений суддя, поглянувши на рішення колеги і вивчивши справу, майже напевно може сказати, корупційне це рішення чи ні. За що дають на лапу? Винесення рішення: засудити до меншого терміну, а то і виправдати; відправити справу на додаткове розслідування ... Найчастіше гроші передають через адвокатів. Але є і інша схема, коли гроші від клієнта передають прямо судді, минувши адвоката. Такий випадок був якось у мене. Я захищав бізнесмена, його звільнили з-під варти. Але я розумів, що тут, крім моєї промови в суді, спрацювали якісь інші чинники. Запитав клієнта, він говорить: "А як ви думаєте, у що мені це обійшлося?" Я відповів, що припускаю - в 5-10 тисяч доларів. Він лише посміхнувся, давши, мабуть, зрозуміти, що я наївно у багато разів занизив суму ... Справа його в підсумку заглохло.

Одного разу я розглядав справу одного із заступників міністра паливно-енергетичного комплексу та начисто його виправдав. Справа в тому, що при вивченні справи стало ясно, що наша сторона не тільки не переплатила іншій державі за нафту (у чому і звинувачували чиновника), а навіть недоплатила. Примітно, що, як мені розповідали, хтось з керівництва нашого суду нібито отримав 80 000 доларів за те, щоб справа потрапила саме до мене, бо знали, що я обов'язково знайду істини і чиновник буде звільнений ...

Взагалі-то корупція в судах починається не тоді, коли справа доходить до рішень, а ще на стадії прийому людини в судді. Ціни, звичайно, дуже різняться в залежності від рівня суду і місцевості. Колега якось мені розповідав, що до нього прийшла людина з провінції і заявив: я маю 5 тисяч доларів, допоможи вирішити питання у ВРЮ, щоб стати районним суддею у себе вдома. У Києві ціни як мінімум на порядок вище.

ЗВАРИЧ ГОТУЄТЬСЯ ДО СУДУ

Колишній глава Львівського Апеляційного адміністративного суду Ігор Зварич - найбільш високопоставлений суддя в історії України, що потрапив під слідство за хабарі. Сам він стверджує, що з ним просто зводить рахунки президент Віктор Ющенко (мовляв, суддя відмовився закріплювати землю біля Львова за бізнесменами-спонсорами "Нашої України" як повернення "боргів" за допомогу на парламентських виборах 2007 року). Є також версія, що Зварич занадто увірував в свою невразливість, як суддя, дав можливість прокуратурі і СБУ зафіксувати свою незаконну діяльність. Кажуть також, що заступник генпрокурора Ренат Кузьмін, відомий боротьбою з корупцією в судах, не міг упустити такого моменту ... Сьогодні Кузьмін не керує слідством, так що випадок зі Зваричем може залишитися одиничним.

Як розповів нам джерело в ГПУ, арештований екс-суддя Ігор Зварич зараз знайомиться разом зі своїми адвокатами з матеріалами справи. Це не всі матеріали, які є у слідства, а тільки доведені і виділені для передачі в суд 20 томів. Йому закидають поки суму хабарів в 148 тисяч доларів, по решті грошей йде робота.

Нагадаємо, що Ігор Зварич був заарештований в 2008 році за підозрою (а потім і звинуваченням) в отриманні хабарів. За словами нашого джерела, у нього в кабінеті знайшли 16 тисяч доларів, буквально тільки що отриманих. З них він відрахував "трійку" і передав водієві, щоб той відвіз на потреби споруджуваного суддею будинку. Тут його і взяли ... Будинки знайшли майже мільйон доларів (без трьох тисяч), євро, гривню ... Справа по його обвинуваченню (№40-2630) вийшло дуже об'ємним, по ньому проходять свідками (поки) ще немало служителів Феміди. А екс-підлеглому Зварича, судді того ж суду В. Любашівського та голові окружного адмінсуду Івано-Франківська П. Черепію пред'явлено звинувачення. Але вони не під вартою. Самому Зваричу "світить" від 8 до 12 років ув'язнення з конфіскацією майна.

СУДДІВСЬКА КОРУПЦІЯ БУВАЄ І В Безгрошовий форми

Корупція серед суддів виявляється не тільки у врученні якогось конверта з грошима "за послуги", є і її без грошей форми. В першу чергу це вибудувана в Україні вертикаль суддівської влади: глава Верховного суду - голова місцевого суду - суддя.

Втім, нещодавно Конституційний суд визнав незаконним призначення суддів на адмінпосади (головами і заступниками в судах) Радою суддів, який очолює виходець із БЮТ, він же глава Верховного суду Василь Онопенко (тобто він розставив там своїх людей). Така жорстка вертикаль припускає і жорстке підпорядкування: як "нагорі" вирішать, так «внизу» і виконають. Інакше глава суду втратить крісло ... Втім, раніше той же Конституційний суд визнав незаконним і призначення суддів на ці посади президентом (так було при Кучмі).

Виходить, що сьогодні немає законного органу, який призначав би начальників в судах. Заступник генпрокурора Ренат Кузьмін пропонує в цій ситуації, щоб їх обов'язки виконували і. о. (В законі це прописано). Але на ділі вся ця вертикаль працює, здійснюючи адмінтиск на суддівські рішення. Змінити ситуацію зможе тільки прийнятий парламентом новий закон. Свої вертикалі є і в Адміністративних, Господарських судах, діють вони так само. Працює, в сенсі безгрошової корупції, і зв'язка "адвокат - прокурор - суддя". Тут мова йде про якийсь обмін послугами: сьогодні ти йдеш мені назустріч, завтра - я тобі ...

Крім того, впливають на суддів і «прохання» з Вищої ради юстиції, парламентських комітетів, з Банкової, тобто з інстанцій, від яких залежить призначення і зняття суддів. Якщо кандидат в судді не має грошей, він може пообіцяти після призначення виконувати ці «прохання».

ШІСТЬ НОЖЕЙ У СПИНУ СУДДІВСЬКОЇ КОРУПЦІЇ

Ряд юристів, опитаних "Сегодня", назвали нам декілька змін, які слід обов'язково ввести законодавчо, щоб якщо не викоренити, то хоча б зменшити рівень корупції в суддівському корпусі. Зокрема, про це говорять відомий столичний адвокат, доктор філософії права Іван Боднарук, адвокат Марія Самбур, екс-суддя Юрій Василенко.

1. Треба скасувати практику призначення районних суддів на перший термін президентом. На думку юристів, цих суддів повинні обирати, їх повинні знати жителі району. І повинен бути принцип змагальності, щоб вибір був хоча б з двох кандидатів.

2. Слід створити постійно діючі дисциплінарні комісії, які б розглядали виключно проступки суддів, готували матеріали на їх зняття. Нині ж цим займаються "за сумісництвом" кваліфікаційні комісії, які беруть іспити у кандидатів в судді. У ці дисциплінарні комісії могли б увійти відставні судді, прокурори з великим досвідом, адвокати, науковці. І треба, щоб до цієї комісії зі скаргою на суддю міг би звернутися будь-який громадянин, а не так як сьогодні, коли це право належить небагатьом категоріям влада імущих (нардепам, голові суду, представникам президента і Уповноваженого з прав людини).

3. Обмежити права голови суду будь-якого рівня, забрати у них можливість розподіляти, кому яке діло розписати, тому що тут криється ще одна корупційна схема. Адже є категорія «жирних» справ, на яких можна отримати великий хабар і поділитися з керівництвом суду. А є «порожні» справи, де свідомо зрозуміло - поживитися нічим.

4. Ввести інститут присяжних засідателів. Це не знищить корупцію повністю, але істотно її зменшить. Сьогодні є народні засідателі, але в народі їх не дарма називають "Ківалов", вони схвалять будь-яке рішення головуючого судді. А 12 присяжних підкупити неможливо. І вводити цей інститут треба не тільки для справ, де мова йде про довічне покарання, як зараз пропонують деякі нардепи і в ЗС, але і в будь-якому випадку, коли підсудний цього бажає. Адже присяжні визначають не тільки "винен-не винен", а й кваліфікацію злочину, наприклад, це необережне або умисне вбивство. А тут покарання різний.

5. Так змінити закон про судоустрій, щоб позбутися від випадкових людей серед суддів. Треба, щоб кваліфікаційна комісія складалася з постійно працюючих членів (а не суддів-сумісників, як зараз), здатних розібратися, кого приймають в судді. Адже сьогодні, коли проходять десятки кандидатур в день, для сумісників це непосильно. Буває, що кандидату навіть одного питання не ставлять і штампують рішення: годиться!

6. Ввести для кандидатів в судді комп'ютерні іспити, на зразок тих, що є зараз в ДАІ. Здавати слід не тільки теорію, а й практичне її застосування. Особливо в казусних випадках - як ви поступите: перший, другий, третій варіант.

Читайте найважлівіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Корупція в судах: за що Феміда бере" на лапу "". інші Кримінальні новини Дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Корчинський Олександр

Если ви нашли помилки в тексті, віділіть ее Ведмедики и натісніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати ПОВІДОМЛЕННЯ про помилки автора?

Віділіть некоректно текст ведмедика

Дякуємо! ПОВІДОМЛЕННЯ Відправлено.

Виникає лише одне питання - чого ж при такому державному гуманізмі хабара-то не брати?
А якщо не заплатити за законне рішення, його теж візьмуть, але коли?
За що дають на лапу?
Запитав клієнта, він говорить: "А як ви думаєте, у що мені це обійшлося?