Полезные материалы

Фукусіма та ЧАЕС - відмінності і аналогії між аваріями на АЕС

  1. Чи можна порівняти аварію на Fukushima - 1 і аварію на ЧАЕС в 1986 році? Відповісти на це питання...

Чи можна порівняти аварію на Fukushima - 1 і аварію на ЧАЕС в 1986 році?

Відповісти на це питання ми попросили старшого наукового співробітника Інституту Проблем Безпеки АЕС НАН України, к.т.н. - А.А. Сизова

Як відомо, в суботу 12 березня сталася вибух на АЕС Фукуcіма-1 в Японії. Після аварії на Чорнобильській АЕС, яка сталася в квітні 1986 року будь-які інциденти на АЕС стають об'єктом пильної уваги громадськості, що ми бачимо і зараз.
Давайте спробуємо порівняти масштаби і наслідки цих двох аварій і заодно відповімо на питання, чи можливий в даному випадку другий Чорнобиль в Японії.
Почнемо з конструкції реактора. Реактори Fukushima - 1 це реактори на киплячій воді (Boiling Water Reactor (BWR), тиск в якому підтримується корпусом реактора, сповільнювач - вода. Реактори ЧАЕС - це РБМК, тиск в якому підтримується в кожному каналі окремо, сповільнювач - графіт.
На ЧАЕС в квітні 1986 року канали реактора були пошкоджені, продукти поділу разом з опроміненим графітом були викинуті на велику висоту потужним вибухом, що зруйнували реакторні приміщення 4-го блоку. Надалі графіт, дрібнодисперсні частинки палива і конструкцій реактора продовжували виходити в атмосферу аж до середини травня.

Розвал ядерного реактора ЧАЕС після аварії в 1986 році

На даний момент достовірно не відомо, що сталося на АЕС Фукусіма, але по повідомлення ЗМІ, після вибуху реакторна оболонка залишилася ціла, що означає відсутність масштабних і тривалих викидів продуктів поділу та відпрацьованого палива в атмосферу.
Якщо події в Японії будуть відбуватися за найгіршим сценарієм розвитку, який полягає в одночасному відмову системи вентиляції та розгерметизації активної зони, то за цим піде досить великий, але короткочасний викид, який різко зменшиться після вирівнювання тиску. Надалі викид буде мінімальним, тому що активних процесів (горіння) в реакторі відбуватися не буде. В цьому і полягає головна відмінність від аварії на ЧАЕС, де після повного руйнування активної зони викид відбувався ще тижні. Однак дані, що надходять про радіаційну обстановку говорять про те, що активна зона герметична (не руйнуючи).

Принципова схема пристрою реактора на АЕС Фукусіма-1 (за матеріалами euronuclear.org)

Крім того важливий факт, що переважний вітер в районі Fukushima -1 - в бік Тихого океану, в той час як при викидах в результаті аварії в Чорнобилі він дув на всі боки, переважно в північно-західному напрямку.
Таким чином, можна зробити висновок про те, що навіть не дивлячись на можливий великий викид на Фукусіма, наслідки для населення будуть значно меншого масштабу, ніж це було в Чорнобилі . Основну дозу люди отримають (отримали) під час проходження первинного хмари, в подальшому вона буде мінімальна.

PS
Як ми вже писали, головним параметром наслідків радіаційних аварій є радіаційна обстановка на прилеглих територіях. Дізнатися про сучасний рівень радіаційного фону можна. Як це зробити читайте на сторінці « Радіаційна обстановка на АЕС Фукусіма-1 після аварії ».

Шановні відвідувачі сайту! Звертаємо вашу увагу, що відповідь підготовлений 13 березня 2011 року після першого інциденту на АЕС Фукусіма-1. Зараз ситуація на АЕС суттєво змінилася.

Редакція сайту підготувала відповіді на питання читачів пов'язані з безпекою життєдіяльності та радіаційної аварією в Японії .

Чи можна порівняти аварію на Fukushima - 1 і аварію на ЧАЕС в 1986 році?
Чи можна порівняти аварію на Fukushima - 1 і аварію на ЧАЕС в 1986 році?