Полезные материалы

Томь (футбольний клуб)

  1. 1957-1991 [ правити | правити код ]
  2. 1992-1997 [ правити | правити код ]
  3. 1998-2001 [ правити | правити код ]
  4. 2002-2004 [ правити | правити код ]
  5. 2005-2016 [ правити | правити код ]
  6. З 2016 [ правити | правити код ]
  7. Кольори [ правити | правити код ]
  8. емблема [ правити | правити код ]
  9. Технічні і титульні спонсори [ правити | правити код ]
  10. Відвідуваність [ правити | правити код ]
  11. нагороди [ правити | правити код ]
  12. Гравці в оренді [ правити | правити код ]
  13. Молодіжний склад [ правити | правити код ]
  14. Найбільша поразка [ правити | правити код ]
  15. національні [ правити | правити код ]
  16. Гравці «Томі», які виступали за свої національні збірні [ правити | правити код ]
  17. Гравці «Томі» в списках 33 кращих футболістів чемпіонатів Росії [ правити | правити код ]

«Томь» - російський професійний футбольний клуб з Томська . заснований 9 березня 1957 року . Домашні матчі проводить на стадіоні « праця ». В даний час виступає в першості ФНЛ . Вищі досягнення: 8-е місце в прем'єр-лізі 2006 і 2010 років, а також вихід в півфінал Кубка Росії 2007/08 .

Головний тренер команди - Василь Баскаков , Призначений на цю посаду 30 квітня 2018 роки після відставки Валерія Петракова . Президент клубу - губернатор Томської області Сергій Жвачкін , Який посів цю посаду 16 лютого 2012 року.

Клуб названий на честь річки Томь , На східному березі якої розташований Томськ. Головним спонсором команди з 2015 року є ВАТ « Газпром нафта ».

1957-1991 [ правити | правити код ]

Команда була заснована як «Буревісник» 9 березня 1957 року. У дебютному сезоні посіла 3 місце в далекосхідної зоні Класу «Б» чемпіонату СРСР . На наступний рік клуб, перейменований в «Томич», посів друге місце в чемпіонаті, поступившись у своїй зоні тільки Хабаровському СКВО . Менш вдалим вийшов для команди чемпіонат 1959 роки (клуб опустився на 9 місце турнірної таблиці), проте вже в 1960 році команда знову повернулася до трійки призерів своєї зони. В Кубку СРСР найвищим досягненням став вихід в 1/8 фіналу в сезоні 1959/60 . У тому розіграші Томська «Сібелектромотор» в 1/16 фіналу з рахунком 1: 0 переграв київське « Динамо ». В 1/8 фіналу Томська команда приймала московське « Торпедо ». Після першого тайму «Сібелектромотор» вів 1: 0, однак у другій половині матчу дубль слави Метревелі приніс перемогу торпедівцям.

Після 1950-х років увагу Томського обкому КПРС до футболу почало знижуватися: було скорочено фінансування команди, що негативно позначилося на спортивних результатах команди. І якщо в 1960-і Томська команда в деяких сезонах ще показувала високі результати (наприклад, в 1965 році томське «Торпедо» зайняло 2 місце в своїй зоні і дійшло до півфіналу Класу «Б» ), То в 1970-і і 1980-і роки Томич практично не піднімалися вище середини турнірної таблиці другої ліги чемпіонату СРСР.

1992-1997 [ правити | правити код ]

Після утворення чемпіонатів Росії команда отримала місце в першій лізі (зона «Схід»), зайняла 7-е місце в 1992 році. Наступний сезон склався невдало, і команда вилетіла до другої ліги.

У 1994 році під керівництвом молодого тренера Володимира Помещікова Томич завоювали срібні нагороди другої ліги (в першості тоді не брали участь команди далекого Сходу ), А форвард Руслан Ахіджак встановив рекорд результативності - 18 м'ячів за сезон [3] .

У 1995 році у «Томі» з'явився спонсор - « Східна нафтова компанія ». Перед командою було поставлено завдання виходу в першу лігу і запрошений досвідчений тренер Володимир Юрін . Проте, в перший рік, поступившись Омському « Іртиша »,« Томь »зайняла лише друге місце і не змогла вирішити завдання виходу в першу лігу.

У 1997 році Томич були першими з відривом у 15 очок. Команду підсилили відомі гравці московського «Торпедо» Сергій Жуков , Андрій Талалаєв , Михайло Мурашов , Які повернулися в команду В'ячеслав Вишневський , Дмитро Кудінов і Сергій Агєєв [3] .

1998-2001 [ правити | правити код ]

Вихід до першого дивізіону став поштовхом для розвитку інфраструктури футбольного клубу: практично за одну зиму були побудовані західна трибуна стадіону « праця »І адміністративно-побутовий корпус клубу. Однак через приватизацію ВНК, «Томь» залишилася без спонсора. Клубу вдалося вижити завдяки допомозі обласної влади, а восени 1999 року генеральним спонсором «Томі» став « Востокгазпром ». Але перед цим команду покинув головний тренер Володимир Юрін. Його наступником став Володимир Пузанов . Проте, «Томь» продовжувала підніматися до вершин турнірної таблиці першого дивізіону. 1998 рік - 14 місце, 1999 рік - 12 місце, 2000 рік - 10 місце. До колишнього кістяка команди (Валерій Коновалов, Віктор Себелев , Сергій Жуков, Сергій Агєєв) додалися футболісти сибірського регіону: Олександр Суровцев, Василь Янотовскій , Андрій Силютін , Віктор Ісайченко, Едуард Баришев, Олексій Кандалінцев, а також досвідчені Сергій Передня і Олексій Щиголев. Гра команди, яка збирала переповнені трибуни стадіону «Труд», зробила її помітною фігурою в першому дивізіоні. У Томську програвали всі лідери і фаворити, які потім домагалися путівки до вищої ліги: нижегородський « Локомотив », Ярославський« Шинник », Воронезький« факел »,« Торпедо-ЗІЛ », Казанський« Рубін ». Однак, залишаючись грозою авторитетів, «Томь» не виходила на стабільний лідерський рівень.

2002-2004 [ правити | правити код ]

Для вирішення завдання виходу в Прем'єр-лігу був запрошений Валерій Петраков з тренерського штабу московського « Торпедо ». Команду поповнили нові гравці: Олександр Жидков і Олексій Бугаєв (Через два роки дебютував в збірної Росії ), Олександр Студзинский і Сергій Ясковіч , Дмитро Годунок і Олександр Шутов, брати Сергій і Дмитро Скоблякови , Євген Калешин . Сезон 2002 роки для команди почався з сенсаційної перемоги над петербурзьким « Динамо " на стадіоні " Петровський »Коли воротар команди відбив два пенальті [4] , Після чого господарям таки вдалося відкрити рахунок, але «Томь» домоглася вольової перемоги, забивши три м'ячі і визначивши тим самим вектор на сезон, в ході якого команда жодного разу не опускалася нижче третього місця, пропустивши правда в підсумку вперед себе казанський « Рубін »І новоросійський« Чорноморець », Що таким чином принесло їй бронзові медалі першої ліги [5] .

У наступному році боротьбу за вихід до вищої ліги вели чотири команди: грозненський « Терек », Краснодарська« Кубань »І пермський« Амкар », Останні два в результаті і отримали право грати у вищій лізі на наступний сезон [6] . Хто вийде в Прем'єр-лігу вирішувалося в останніх двох турах, де команді потрібно було виграти в Калінінграді у « Балтики »І в Санкт-Петербурзі у« Динамо ». Але незважаючи на перемогу в останньому турі на "Петровському", одного очка команді не вистачило через нічию з «Балтикою», коли рахунок ударом з сорока метрів зрівняв майбутній гравець команди Павло Погребняк [7] .

На початку 2004 року клуб покинув тренер Валерій Петраков , Який очолив футбольний клуб « Москва »З РФПЛ, а також пішла і ціла група футболістів-лідерів. Прийшовши на зміну Петракову Дмитро Галямін запросив для вирішення поставленого завдання: Дениса Кисельова , Олександра Антипенка , Олега Шишкіна , Томаша Виходила . Але незважаючи на це Томська команда зазнала небачений в своїй історії стартовий провал: після шести турів у «Томі» було всього 2 очки і останнє місце в турнірній таблиці. Тренер Дмитро Галямін подав у відставку. В команду був запрошений новий наставник Олександр Гостенін . І в наступному матчі в Новокузнецьку з місцевим « Металургом-Кузбасом », Куди не дивлячись на займане командою місце вирушило понад 200 уболівальників, була здобута перша в сезоні перемога. А всього в останніх 36 матчах «Томь» здобула 27 перемог, у тому числі був повалений головний претендент на другу путівку саратовський « Сокіл », Який після цього в передостанньому турі програв удома тульському« Арсеналу »І поступився« Томі »другий рядок. Заключний матч першості з « Анжи »« Томь »виграла і стала другою сибірської командою (слідом за« Тюменню ») Вийшла в вищий дивізіон чемпіонату Росії з футболу.

2005-2016 [ правити | правити код ]

Перед дебютним сезоном в Прем'єр-лізі клуб покинув головний тренер команди Олександр Гостенін. Основними мотивами відставки стали відсутність у Гостеніна ліцензії «А», що дає право очолити клуби РФПЛ і брак досвіду самостійної тренерської роботи на високому рівні [8] . Після відставки Гостеніна команду очолив колишній тренер тульського « Арсенала » Борис Стукалов . Разом з ним з «Арсеналу» прийшли Валерій Климов і Валерій Катинсус . Також склад «Томі» поповнили такі футболісти, як Олексій Медведєв , Альберт Борзенков і Сергій Парейко . Перший матч в Прем'єр-Лізі "Томь» провела 12 березня 2005 року в Москві проти « локомотива ». Перемогу з рахунком 2: 0 святкували «залізничники» [9] . Перше очко в Прем'єр-Лізі "Томь» набрала у другому турі на своєму полі зігравши внічию з ЦСКА 0: 0 [10] . Першу ж перемогу Томич здобули в четвертому турі, обігравши « Зеніт »З рахунком 2: 0 [11] . Однак «Томь» продовжувала нестабільно набирати очки, і 31 липня Борис Стукалов подав у відставку з поста головного тренера «Томі». Через кілька днів тренером команди був призначений Анатолій Федорович Бишовець [12] . У 12 матчах під керівництвом Бишовця «Томь» здобула 5 перемог і тричі зіграла внічию, що дозволило Томському клубу зайняти досить високе для дебютанта 10 місце.

У міжсезоння Бишовець покинув команду, і в «Томь» повернувся Валерій Петраков. Сезоні 2006 «Томь» почала з трьох перемог поспіль над « Торпедо » [13] , « Динамо » [14] і « Шинником » [15] . Протягом сезону «Томь» показувала стабільні результати, що дозволило команді посісти восьме місце, що стало кращим і історії клубу, а кращий бомбардир клубу Павло Погребняк отримав виклик в збірну Росії .

Сезон 2007 року вийшов для команди не дуже вдалим - в чемпіонаті Росії Томич зайняли лише 11 сходинку турнірної таблиці. Однак в Кубку Росії «Томі» вдалося на виїзді перемогти « Салют-Енергію »,« Ростов »І« Зеніт »І пройти в півфінал, за що футболісти команди були удостоєні звання« Майстер спорту Росії » [16] .

2008 рік став найгіршим для «Томі» в Прем'єр-лізі. Томська команда зайняла лише 13 місце, всерйоз взявши участь в боротьбі за виживання в Прем'єр-Лізі, а на тренерському містку Томич змінилися 3 тренера: починав сезон Валерій Петраков, в середині сезону команду очолював Мирослав Ромащенко , Вимушений покинути «Томь» після серії невдалих матчів і конфлікту з керівництвом [17] [18] , А завершительную частина чемпіонату біля керма команди стояв Валерій Непомнящий , Якому вдалося зберегти «Томь» в еліті російського футболу.

Наступний рік ознаменувався для «Томі» труднейшим фінансовим становищем. Після першого кола стояло питання про зняття команди з чемпіонату, проте керівництву області за активної підтримки міністра спорту РФ і президента РФС Віталія Мутко вдалося добитися зустрічі на високому рівні, і доля «Томі» була вирішена на офіційному прийомі у прем'єр-міністра Росії Володимира Путіна . У команди з'явилося сім спонсорів з числа серйозних компаній, що працюють на території Томської області [3] . У підсумку «Томь» змогла гідно завершити чемпіонат і за підсумками першості зайняти дев'яте місце в турнірній таблиці.

У 2010 році «Томі» вдалося повторити кращий результат в історії і посісти восьме місце.

17 вересня 2011 року Валерій Непомнящий подав у відставку після домашнього матчу 24-го туру чемпіонату Росії з «Краснодаром», який завершився поразкою Томич з рахунком 0: 4 [19] . Новим головним тренером був призначений екс-гравець клубу Сергій Передня [20] . 23 жовтня «Томь» встановила новий антирекорд чемпіонатів Росії та СРСР, не забивши в 11 матчах поспіль [21] . Підсумкове значення рекорду дорівнює 12 матчів і 1165 хвилинам без забитих м'ячів [22] . В цей же час клуб знову відчув фінансові проблеми. Повідомлялося, що клуб може знятися з чемпіонату Росії [23] , Однак ці побоювання не підтвердилися і команда продовжила виступи в 2012 році. Втім, за підсумками сезону клуб все одно залишив Прем'єр-лігу.

За підсумками сезону 2012/13 «Томь» з значним відривом в 12 очок посіла друге місце в дивізіон і зуміла повернутися в Прем'єр-лігу.

Сезон 2013/14 почався для команди вкрай невдало - з 7 поразок поспіль. Ситуацію вдалося поліпшити після того, як на посту головного тренера Анатолія Давидова змінив Василь Баскаков . У підсумку команда завершила сезон на 13 місці в турнірній таблиці. Однак в стикових матчах за місце в Прем'єр-лізі «Томь» поступилася « Уфі »І знову покинула елітний дивізіон.

Після двох поразок у трьох стартових турах ФНЛ 2014/15 Василь Баскаков був відправлений у відставку, а головним тренером команди знову став Валерій Непомнящий. За результатами сезону 2014/15 команда зайняла 4 місце, завоювавши місце в стикових матчах, де зіграла проти « Уралу ». Перший матч закінчився поразкою томської команди з рахунком 0: 1, у відповідь завершився з рахунком 0: 0. Таким чином, «Томь» не зуміла повернутися в Прем'єр-лігу.

Сезон 2015/16 «Томь» почала з трьох перемог, поступившись лише в 4 турі « Зеніту-2 »З рахунком 2: 3. За результатами першого кола «Томь» зайняла 1 місце, набравши 44 очка, а на зимову перерву пішла другий з відривом в шість очок від тульського « Арсенала ». Однак весняну частину першості команда почала невдало: з однієї перемоги в семи матчах. Таким чином, команда опустилася на третю сходинку турнірної таблиці, і 13 квітня 2016 року Валерій Непомнящий подав у відставку. В цей же день новим тренером команди став Валерій Петраков . У підсумку команда закінчила сезон на 3 місці і третій сезон поспіль потрапила в стикові матчі. На цей раз суперником «Томі» стала « Кубань ». У першому поєдинку «Томь» поступилася в Краснодарі з рахунком 0: 1, проте в матчі-відповіді перемогла 2: 0 і вийшла в Прем'єр-лігу.

З 2016 [ правити | правити код ]

Після виходу в Прем'єр-лігу команда значно оновила склад: в «Томі» залишилося лише 9 футболістів, які виступали в попередньому сезоні. У першій грі після повернення в РФПЛ Томич на виїзді зазнали поразки 0: 3 від « Краснодара ». Перше очко «Томь» здобула у другому турі у виїзному матчі з « локомотивом »(2: 2). Першу перемогу в новому сезоні здобула в третьому турі в домашньому матчі з « Уфою »(1: 0). Перше коло команда закінчила великою поразкою з рахунком 0: 3 від « крил Рад »І розташувалася на 15 місці в турнірній таблиці. Взимку клуб зіткнувся з серйозними фінансовими проблемами, через що команду покинуло велика кількість футболістів основного складу, до кінця року у «Томі» сформувалася заборгованість в 460 млн рублів [24] .

На початку лютого 2017 року було оголошено про неможливість знайти джерело фінансування, достатній для подальшого виступу в РФПЛ. Перші два матчі весняної частини з « Ростовом »і ЦСКА команда програла 0: 6 і 0: 4 відповідно. За підсумками сезону Томська команда зайняла останнє, 16-е місце, набравши 14 очок. Після закінчення сезону команда перейшла в дивізіон, бюджет заявлявся в 500 млн рублів [24] .

Першість ФНЛ 2017/18 команда почала з трьох поразок поспіль від « Кубані »,« Луча-Енергії »І« олімпійця ». Однак, вже в 4-му турі команда переграла «Крила Рад» 1: 0. Переможна серія Томич склала 4 матчі, яка перервалася поразкою в 8-му турі від ярославського « Шинника ». 2017 року команда завершила в зоні вильоту на 17-му місці турнірної таблиці ФНЛ. Весняну частину Томич почали з виграшно серії з чотирьох матчів, яку перервав в 30-му турі « Оренбург », Здобувши розгромну перемогу над томським клубом (3: 0). 28 квітня 2018 після поразки від футбольного клубу « Зеніт-2 »Головний тренер команди Валерій Петраков подав у відставку. За три тури до фінішу чемпіонату команда перебувала на передостанньому місці турнірної таблиці. Виконуючим обов'язки головного тренера знову був призначений Василь Баскаков . Під його керівництвом в останніх трьох турах «Томь» взяла сім очок і зуміла залишитися в дивізіон, піднявшись на 15-е місце турнірної таблиці.

Сезон 2018/19 «Томь» почала з чотирьох перемог поспіль, а першої поразки команда зазнала в 6-му турі. 31 серпня 2018 року головним тренером команди був затверджений Василь Баскаков, в перших восьми іграх сезону керував командою в статусі виконуючого обов'язки головного тренера. До зимової перерви першості «Томь» підійшла на другій сходинці турнірної таблиці з 13 перемогами, 7 нічиїми і 4 ураженнями. Взимку через фінансові проблеми в клубі знову відбулися значні зміни в складі: команду покинуло 9 футболістів. У весняній частині першості ФНЛ результати команди дещо погіршилися: «Томь» опустилася на третє місце, яке забезпечила собі за тур до кінця першості, і в четвертий раз у своїй історії потрапила в стикові матчі за право участі в Прем'єр-лізі. Суперником «Томі» по стикових матчах вдруге в історії стала «Уфа».

Кольори [ правити | правити код ]

зеленийБілий

Клубними кольорами є зелений і білий . Ці кольори використовуються також в зображеннях герба і прапора міста Томська.

емблема [ правити | правити код ]

У 1996 році була розроблена нова емблема клубу, основними елементами якої були щит зеленого і жовтого кольорів, розділений білою літерою « Т »(Символізує назви команди і міста) зі стилізованим написом« Футбольний клуб "Томь" », а також зображенням білого встав на диби коня (Елемент міського герба Томська ). Щит обрамляли стрічки блакитного кольору із зазначенням дати заснування клубу - 1957, а також девізу Sui Generis лат. - "Єдиний у своєму роді").

16 січня 2008 року керівництвом клубу був представлений новий логотип, що зберіг основні елементи колишньої емблеми, але виконаний в іншому дизайні [25] . Кольорове рішення було змінено - кольору стали більш темними, зникли елементи жовтого кольору, стрічка з девізом стала чорною, а розділяє щит буква «Т» - синьою. Щит емблеми став уже, по краях його облямовують зубці більш темного відтінку.

В даний час основна форма команди - зелена. Як гостьовий використовується біла форма.

Технічні і титульні спонсори [ правити | правити код ]

В даний час форму клубу поставляє іспанська фірма Joma .

«Томь» проводить домашні матчі на томському стадіоні «Труд». Стадіон знаходиться в центрі міста поруч з парком « міський сад ».

У сезонах 2005-2010 вміщував 15 000 глядачів. У 2011 році східна трибуна стадіону була знесена: планувалося будівництво торгово-спортивного розважального комплексу, який з боку футбольного поля буде комфортабельній трибуною з новою VIP-ложею [26] . На час реконструкції місткість стадіону зменшилась на 5 000 глядачів. Планувалося, що після завершення будівництва місткість складе 16 000 глядачів [27] , Проте в незабаром реконструкція була призупинена.

У лютому 2015 року арбітражний суд Томської області задовольнив позов адміністрації Томська про розірвання інвестиційного договору із забудовником на реконструкцію східної трибуни стадіону. Станом на 2018 рік, навколо східної трибуни тривають судові тяжби: трибуна стадіону не функціонує і затягнута величезним банером.

У 2016 році стадіон став виключно футбольним: північна і південна трибуни було пересунуто ближче до поля, і таким чином арена позбулася бігових доріжок. Влітку 2016 року у стадіоні був проведений ремонт: була збільшена освітленість стадіону, навколо поля було укладено нове покриття, а також було встановлено нове відеотабло.

Молодіжна команда «Томі» проводить домашні зустрічі на стадіоні «Темп», який відкрився 1 серпня 2010 і став першим стадіоном у Томську, призначеним виключно для футболу.

У 2000-х роках «Томь» традиційно займала високі місця за таким показником, як середня відвідуваність домашніх матчів (спочатку в першому дивізіоні, а потім і в Прем'єр-лізі). У 2010 році цей показник склав в середньому 11 920 чоловік за гру (6 місце в лізі). Однак після першого вильоту команди з Прем'єр-ліги відвідуваність домашніх матчів команди стала поступово знижуватися.

За результатами дослідження компанією Nielsen футбольних уболівальників Росії, в 2011 році «Томь» займала 8 місце за кількістю прихильників серед клубів Росії: за неї хворіли близько 2% респондентів [28] .

Найбільш принциповим суперником для томських уболівальників є Новосибірська « Сибір ». У хороших відносинах шанувальники «Томі» складаються з уболівальниками пермського « Амкара ».

Відвідуваність [ правити | правити код ]

Середня відвідуваність домашніх матчів команди в чемпіонатах Росії по сезонах:

нагороди [ правити | правити код ]

Станом на 23 лютого 2019 року.

Основний склад [ правити | правити код ]

Гравці в оренді [ правити | правити код ]

Основний склад [ правити | правити код ]

Молодіжний склад [ правити | правити код ]

Найбільша перемога [ правити | правити код ]

Найбільша поразка [ правити | правити код ]

Бомбардири і рекордсмени за кількістю зіграних матчів [ правити | правити код ]

національні [ правити | правити код ]

чемпіонат России

Перший дивізіон / Першість ФНЛ

Другий дивізіон (Зона «Схід»)

Кубок России

  • Півфіналіст (1): 2007/08

Кубок ФНЛ

Станом на 30 травня 2019 року.Враховуються матчі чемпіонатів і кубків СРСР і Росії.

ім'я Початок
роботи Кінець
роботи Бобін, Сергій Сергій Бобін ім'я Початок   роботи Кінець   роботи Бобін, Сергій   Сергій Бобін   1957 1957 22 11 6 5 Усенко, Юрій   Юрій Усенко   1958 1959 58 26 13 19 Сергєєв, Євген   Євген Сергєєв   1960 1961 39 23 6 10 Паршин, Микола   Микола Паршин   1961 1961 13 6 4 3 Усенко, Юрій   Юрій Усенко   1962 1963 58 18 13 27 Тер-Маркаров, Альфред   Альфред Тер-Маркаров   1964 1967 149 56 42 51 Хренов, Борис   Борис Хренов   1968 1970 122 46 41 35 Аббасов, Вагіф   Вагіф Аббасов   1971 1972 74 35 24 15 Ченцов, Анатолій   Анатолій Ченцов   1973 1975 81 27 21 33 Неделькін, Геннадій   Геннадій Неделькін   1975 1975 17 7 1 9 Ращупкин, Геннадій   Геннадій Ращупкин   1976 1978 112 22 31 59 Фальковський, Борис   Борис Фальковський   1979 1982 144 49 25 70 Агафонов, Микола   Микола Агафонов   1983 1987 128 46 32 50 Фальковський, Борис   Борис Фальковський   1987 1991 132 56 31 45 Поміщиків, Володимир   Володимир Поміщиків   1992 1995 120 47 31 42 Юрін, Володимир   Володимир Юрін   1996 1999 137 78 27 32 Пузанов, Володимир   Володимир Пузанов   1999 2001 83 32 15 36 Поміщиків, Володимир   Володимир Поміщиків   (І 1957 1957 22 11 6 5 Усенко, Юрій Юрій Усенко 1958 1959 58 26 13 19 Сергєєв, Євген Євген Сергєєв 1960 1961 39 23 6 10 Паршин, Микола Микола Паршин 1961 1961 13 6 4 3 Усенко, Юрій Юрій Усенко 1962 1963 58 18 13 27 Тер-Маркаров, Альфред Альфред Тер-Маркаров 1964 1967 149 56 42 51 Хренов, Борис Борис Хренов 1968 1970 122 46 41 35 Аббасов, Вагіф Вагіф Аббасов 1971 1972 74 35 24 15 Ченцов, Анатолій Анатолій Ченцов 1973 1975 81 27 21 33 Неделькін, Геннадій Геннадій Неделькін 1975 1975 17 7 1 9 Ращупкин, Геннадій Геннадій Ращупкин 1976 1978 112 22 31 59 Фальковський, Борис Борис Фальковський 1979 1982 144 49 25 70 Агафонов, Микола Микола Агафонов 1983 1987 128 46 32 50 Фальковський, Борис Борис Фальковський 1987 1991 132 56 31 45 Поміщиків, Володимир Володимир Поміщиків 1992 1995 120 47 31 42 Юрін, Володимир Володимир Юрін 1996 1999 137 78 27 32 Пузанов, Володимир Володимир Пузанов 1999 2001 83 32 15 36 Поміщиків, Володимир Володимир Поміщиків (І. О.) 2001 2001 2 1 1 0 Петраков, Валерій Валерій Петраков 2001 2003 102 53 28 21 Галямін, Дмитро Дмитро Галямін 2004 2004 6 0 2 4 Баскаков, Василь Василь Баскаков (І. О.) 2004 2004 3 1 1 1 Гостенін, Олександр Олександр Гостенін 2004 2004 38 27 4 7 Стукалов, Борис Борис Стукалов 2005 2005 20 5 7 8 Бишовець, Анатолій Анатолій Бишовець 2005 2005 12 5 Перша 3 4 Петраков, Валерій Валерій Петраков 2006 2008 79 26 24 29 Ромащенко, Мирослав Мирослав Ромащенко 2008 2008 10 4 1 5 Баскаков, Василь Василь Баскаков (І. О.) 2008 2008 1 0 0 1 Непомнящий, Валерій Валерій Непомнящий 2008 2011 98 27 28 43 Баскаков, Василь Василь Баскаков (І. О.) 2011 2011 2 0 0 2 Передня, Сергій Сергій Передня 2011 2013 53 23 14 16 Давидов, Анатолій Анатолій Давидов 2013 2013 8 0 1 7 Баскаков, Василь Василь Баскаков (І. О.) 2013 2013 4 2 1 1 Баскаков, Василь Василь Баскаков 2013 2014 26 10 6 10 Непомнящий, Валерій Валерій Непомнящий (І. О.) 2014 2014 4 3 1 0 Непомнящий, Валерій Валерій Непомнящий 2014 2016 62 31 18 13 Петраков, Валерій Валерій Петраков 2016 2018 77 19 15 43 Баскаков, Василь Василь Баскаков (І. О.) 2018 2018 12 7 4 1 Баскаков, Василь Василь Баскаков 2018 н. в. 31 12 11 8

Гравці «Томі», які виступали за свої національні збірні [ правити | правити код ]

Гравці «Томі» на великих міжнародних турнірах [ правити | правити код ]

Гравці «Томі» в списках 33 кращих футболістів чемпіонатів Росії [ правити | правити код ]

  1. Коментар генерального директора «Томі» , Офіційний сайт ФК «Томь» (16 лютого 2012). Дата звернення 16 вересня 2016.
  2. Рада директорів "Газпром нафти" схвалив покупку 25% ФК «Томь» , РИА Новости (24 квітня 2012). Дата звернення 16 вересня 2016.
  3. 1 2 3 Історія футбольного клубу «Томь» на офіційному сайті
  4. Протоколи матчів сезону 2002 року в першому дивізіоні
  5. Підсумкова таблиця зезона 2002 року в першому дивізіоні
  6. Підсумкова таблиця сезону 2003 року в першому дивізіоні
  7. Протоколи матчів сезону 2003 року в першому дивізіоні
  8. Офіційний прес-реліз ФК "Томь" , Офіційний сайт ФК "Томь" (25 листопада 2004).
  9. Протокол матчу "Локомотив" - "Томь" , Офіційний сайт РФПЛ (12 березня 2005).
  10. Протокол матчу "Томь" - ЦСКА , Офіційний сайт РФПЛ (20 березня 2005).
  11. Протокол матчу "Томь" - "Зеніт" , Офіційний сайт РФПЛ (10 квітня 2005).
  12. Бишовець - тренер-консультант "Томі". Стукалов подав у відставку , "Спорт-Експрес" (2 серпня 2005).
  13. Протокол матчу "Торпедо" - "Томь" , Офіційний сайт РФПЛ (17 березня 2006).
  14. Протокол матчу "Томь" - "Динамо" , Офіційний сайт РФПЛ (26 березня 2006).
  15. Протокол матчу "Шинник" - "Томь" , Офіційний сайт РФПЛ (1 квітня 2006).
  16. Гравцям «Зеніту» присвоєно звання заслужених майстрів спорту , Sports.ru (5 червня 2008).
  17. Степанов і Ромащенко озвучили свої умови для продовження спільної роботи , Sports.ru (4 вересня 2008).
  18. Мирослав Ромащенко: «Прийняв рішення про відхід, коли Степанов назвав мене молодиком» , Sports.ru (5 вересня 2008).
  19. Валерій Непомнящий подав заяву про звільнення , Офіційний сайт ФК "Томь" (19 вересня 2011).
  20. Сергій Передня очолив «Томь» (Рос.). Офіційний сайт ФК «Томь» (22 вересня 2011). Дата обертання 22 вересня 2011 року. Читальний зал 4 лютого 2012 року.
  21. «Спартак» посприяв Томському рекорду
  22. 1165 хвилин томської посухи
  23. Футбол. «Томь» може знятися з чемпіонату
  24. 1 2 «Томь» добровільно покине Прем'єр-лігу через фінансові проблеми « NEWsru.com », 06.02.2017
  25. Презентація нового герба "Томі" , Офіційний сайт ФК "Томь" (29 січня 2008).
  26. Стадіон «Труд» (неопр.). Сайт ФК «Томь». Дата обігу 7 січня 2014.
  27. Директор ФК «Томь» Юрій Степанов: Москва не представляє сибірських реалій , " РІА Новини "(3 грудня 2010). Дата обігу 7 січня 2014.
  28. Навоша, Дмитро. Дослідження Nielsen: найпопулярніший клуб Росії - «Зеніт», в топ-10 - 4 зарубіжних клубу , Sports.ru (6 вересня 2011).
  29. тижневик « Футбол ». № 52 (2374) 2005, сс. 11
  30. «Томь» отримала приз «12 гравець» , Sports.ru (21 грудня 2010).
  31. Вболівальники "Томі" - кращі в країні! , Офіційний сайт ФК «Томь» (18 травня 2012).