Полезные материалы

Адвокат бразильського добровольця Лусваргі: перший крок до полегшення долі підзахисного зроблений

як повідомляв «ПолітНавігатор», апеляційний суд скасував раніше винесений вирок Печерського райсуду Києва про 13-річне ув'язнення бразильця Рафаеля Маркеса Лусваргі, що воював за ЛДНР. Раніше йому було пред'явлено звинувачення за статтею ст. 258-3 (ч. 1) КК України «Участь у терористичній групі чи терористичної організації» і до 8 років за ст. 260 (ч. 2) «Участь в діяльності не передбачених законом збройних формувань».

Підпишіться на новини «ПолітНавігатор» в Telegram , Facebook , Одноклассниках або Вконтакте

Колишній доброволець був схоплений співробітниками СБУ і прокуратури Києва в аеропорту «Бориспіль», куди він прилетів уже з Бразилії. Перед тим він повернувся на батьківщину після укладення Мінських угод. «ПолітНавігатор» зв'язався з адвокатом бразильця Валентином Рибін, щоб з'ясувати, завдяки чому вдалося домогтися скасування раніше винесеного вироку.

Валентин Рибін: Я не бачив ще тексту рішення апеляційного суду (на момент інтерв'ю він не був ще готовий, - Д.С.), - відповідає наш співрозмовник. - Але я припускаю, що були почуті наступні наші доводи.

Перше. Печерським судом була порушена територіальна підсудність (що однозначно тягне скасування будь-якого винесеного їм вироку). Так, сторона звинувачення перераховує населені пункти на Донбасі, в бойових діях біля яких нібито брав участь мій підзахисний. Але при цьому та ж сторона звинувачення звертається до київського суду, який знаходиться за 1000 км від тих місць. І при цьому навіть не обґрунтовує причину порушення територіальної підсудності. Але найголовніше - Печерський суд приймає цей обвинувальний акт, і ... теж не доводить, чому він взагалі цим займається.

Другий аргумент пов'язаний з кричущими порушеннями прав підсудного, причому тих прав (аж до звільнення від відповідальності за добровільне припинення участі в незаконних збройних формуваннях), про наявність яких його навіть не повідомили в порушення кримінально-процесуального кодексу (докладніше - на відео засідання апеляційного суду Києва , - Д.С.).

Ну і нарешті, ми ще навіть не піднімали питання законності того, що саме Україна виманила Рафаеля Лусваргі (вже добровільно покинув збройне формування), надсилаючи йому листи про запрошення на роботу по його спеціальності. Навіть заплатили за квиток на літак.

Дмитро Скворцов: Тобто, Україна в особі державних органів його виманила?

Валентин Рибін: Так, звичайно. Служба безпеки України писала листи від відомої міжнародної компанії, яка займається морськими перевезеннями, пропонуючи Рафаелю роботу в якості охоронця на судні.

Дмитро Скворцов: Зараз рішенням апеляційного суду обурюються наці з «С14». «ПолітНавігатор» згадував , Що вони були присутні на засіданні. Як, по-вашому, відчувалося чи їх тиск на суд?

Валентин Рибін: «С14» - звичайна фашистська шпана. Це в 2014-му ці недоумки могли якийсь тиск на суди надавати. Зараз вже ніхто не сприймає їх загрози. Суд не дав їм можливості перекрикувати адвоката і уважно вислухав наші доводи.

Суд не дав їм можливості перекрикувати адвоката і уважно вислухав наші доводи

Дмитро Скворцов: А, скажіть, де згідно з українським законом, повинна була розглядатися справа Лусваргі?

Валентин Рибін: Швидше за все, або в Павлоградському районному суді, або в суді Шевченківського району Києва, на території якого знаходиться управління СБУ, яке вело досудове розслідування.

Зараз нами зроблений перший крок: скасований вирок Печерського суду, і кримінальне провадження щодо Рафаеля буде розглянуто в суді першої інстанції з самого початку. Маємо всі підстави сподіватися, що судовий розгляд пройде в повному обсязі, як наказано законом, а не за скороченою процедурою, як це - в порушення КПК - було в Печерському суді.

Маємо всі підстави сподіватися, що судовий розгляд пройде в повному обсязі, як наказано законом, а не за скороченою процедурою, як це - в порушення КПК - було в Печерському суді

Дмитро Скворцов: Чи можна очікувати зменшення терміну або навіть його відстрочку, не кажучи вже про звільнення з-під варти на період розгляду в зв'язку з «добровільним виходом з озброєною організації».

Валентин Рибін: Поки рано про це говорити. Перше завдання - домогтися справедливого процесу, в якому будуть розглянуті всі докази, як винності, так і невинності мого підзахисного. Головне, що нам дадуть можливість бути почутими. Мова йде про громадянина іншої держави, і у міжнародних правозахисних організацій має бути прикута особлива увага до даного процесу.

Дмитро Скворцов: А яка позиція власне бразильського консульства?

Валентин Рибін: Ви могли б у них дізнатися, зателефонувати ...

Дмитро Скворцов: Дзвонив, дізнавався. Чи не відчув особливої ​​участі. Тричі просив у них Біблію на португальською мовою, про яку давно і сам просить Рафаель консула. Відповідь така: «Розумієте, у нас тут в посольстві та консульстві все атеїсти, і Біблії немає». Ви можете повірити, що в посольстві латиноамериканської країни все атеїсти? Питаю: «Невже не можна дипломатичною поштою замовити хоча б? Ви ж все одно посилки з Бразилії отримуєте? ». Бубонять щось на кшталт «Це взагалі-то не наша компетенція» або обіцяють відповісти через кілька днів, але не відповідають.

Їздили люди в Фастів, до місцевого католицький монастир (або костел, точно не знаю). Просили у тамтешніх католиків-поляків сприяння. Ті теж відповідають, що треба поштою замовляти, а це грошей коштує ... Таке ось «християнське милосердя і солідарність».

Слава Богу, коли написав про це в Фейсбуці, відгукнулися люди і з Києва, і з Москви (атеїст Армен Мартиросян, до речі), і з Нью-Йорка, і з Торонто. І тепер у раба Божого Рафаїла на кілька місяців літератури православної португальською мовою.

І тепер у раба Божого Рафаїла на кілька місяців літератури православної португальською мовою

Валентин Рибін: Я не раз звертався в посольство з проханням організувати якусь мінімальну передачу. Але мені відповіли, що у них не передбачено відповідної статті витрат. Людям навіть не спадає на думку, що для якоїсь дрібниці можна і не до бюджетних коштів звернутися, а просто скинутися і допомогти співвітчизнику.

Дмитро Скворцов: Рафаель, дійсно, лише в найнеобхіднішому потребує - засобах гігієни, пральний порошок, шоколадці там якийсь ... Він навіть сигарет і чаю не просить, хоча це найбільш ходова валюта у в'язниці.

Втім, не виключено, що саме консульство «закрило питання», про який повідомляв «ПолітНавігатор». У січні, коду іноземець був переведений на Лук'янівку, кримінальники побачили в ньому джерело збагачення, і «поставили його на лічильник». У підсумку він, і без того покалічений в слідчому ізоляторі СБУ (перелом носа, вибиті зуби), був жорстоко побитий. Погіршує становище, то, що Рафаель насилу говорить по-російськи, а на нього «наїжджають» по «фені».

Валентин Рибін: Чи ставили його на лічильник, я не знаю, оскільки не був ще його адвокатом, але головне, що після цього він з метою безпеки виявився в одиночній камері. Звичайно, досить важко перебувати там одному тривалий період. Але дуже допомагають книги, які зібрали люди. Рафаель малює. Я намагаюся бути його зв'язковим з батьками. Листи пересилаємо ...

До того ж я попросив адміністрацію СІЗО, щоб мій підзахисний виходив на прогулянки, перетинаючись з «урками».

Дмитро Скворцов: Малювання, це давнє хобі, або він у в'язниці почав?

Валентин Рибін: Судячи з досить серйозного рівня робіт, давнє.

Дмитро Скворцов: А є малюнки, які ми могли б опублікувати?

Валентин Рибін: Я їх все вже відправив батькам Рафаеля, але нові, напевно, зможу в електронному вигляді переслати вам.

Дмитро Скворцов: Заздалегідь вдячний.

Від автора: бажаючі допомогти Рафаелю Лусваргі передачами, можуть зв'язатися зі мною через «Фейсбук» або оформити передачу через інтернет-магазин для ув'язнених http://kiev.peredacha.com.ua/ або http://dostavka.cnet.com.ua/ . Думаю, і щось не швидкопсувних з їжі (спека) буде для нього приємним сюрпризом.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Як, по-вашому, відчувалося чи їх тиск на суд?
Ви можете повірити, що в посольстві латиноамериканської країни все атеїсти?
Питаю: «Невже не можна дипломатичною поштою замовити хоча б?
Ви ж все одно посилки з Бразилії отримуєте?