Полезные материалы

Майстер-клас від VIP-втікачів: Rise Moldova

Журналісти RISE Moldova вивчили документи, що свідчать про міжнародні маршрутах шести елітних представників злочинного світу Республіки Молдова, якими зацікавився Інтерпол. Серед фігурантів значаться колишні високопоставлені держслужбовці, які уникли кримінальної відповідальності.

Дороги Миколу Віколь   18 червня 2015 року колишній керівник Головної державної податкової інспекції (ГДПІ) Миколу Викол був засуджений на шість років тюремного ув'язнення за зловживання службовим становищем, отримання вигоди з впливу і порушення недоторканності приватного життя Дороги Миколу Віколь
18 червня 2015 року колишній керівник Головної державної податкової інспекції (ГДПІ) Миколу Викол був засуджений на шість років тюремного ув'язнення за зловживання службовим становищем, отримання вигоди з впливу і порушення недоторканності приватного життя. подробиці: ТУТ .

З 2013 року, коли його кримінальна справа перебувала в суді першої інстанції, до червня 2015 го, коли магістрати суду кишинівського сектора Ришкановка винесли обвинувальний вирок у справі колишнього керівника ГДПІ, Миколу Викол здійснив подорожі за наступними напрямками: Рим (Італія), Бухарест ( Румунія), Анталія (Туреччина), Москва (Росія) і в ряд міст України. Найтривалішою була поїздка в Україну, де він перебував 15 днів, з 2 по 17 січня 2014 року, потім послідували 8-денну відпустку в Анталії (29 серпня - 5 вересня 2014 роки) і 6-денне перебування в Москві (з 26 квітня по 1 травня 2015 року).

1 червня 2015 року. Після закінчення судового засідання Миколу Викол заявив телеканалу Publika TV: «Я ніколи не залишав країну. Це було вперше, коли я був відсутній (на попередньому засіданні. - Прим. Ред.). Причина відсутності поважна. Не має наміру я нікуди їхати. Так, природно, я залишаюся тут (в Молдові до винесення вироку. - Прім.RISE). подробиці: ТУТ

Всупереч своїм власним заявам, Миколу Викол останній раз покинув Республіку Молдова 17 червня 2015 року, рано вранці, в 5.08, за день до винесення йому вироку. Він поїхав до Румунії, в країну проживання його хрещеної матері Анки Миколу - дочки найбагатшого румуна (Іоанна Миколу), а прикордонний пункт Леуш перетнув на автомобілі марки Toyota Land Cruiser. В даний час Викол розшукується Інтерполом за клопотанням молдавських органів.

Василе Нікоаре, адвокат Віколь, не зміг повідомити деталі про нинішнє місце перебування свого підзахисного.
- Я нічого не можу сказати, оскільки не підтримую з ним зв'язок ... В даний час він не повернувся в країну. Суд першої інстанції був сформований незаконно. Існує законодавче положення, Кримінально-процесуальний кодекс, ст. 25, п.6 і ст. 31, де говориться, що «Вироки та інші судові рішення, винесені незаконно створеними судами, не мають юридичної сили і не підлягають виконанню» \, - запевняє Нікоаре.

«Патріотизм» Георге Папука
Екс-глава МВС Георге Папук 19 січня 2015 року був засуджений Апеляційною палатою Кишинева до чотирьох років позбавлення волі з виконанням покарання за «Делу о 7-й квітня 2009 року» за службову недбалість. Йому повинні були надіти наручники в залі суду, відразу після оголошення мотивованого рішення, однак Папук сховався від представників правопорядку. МВС оголосило колишнього міністра внутрішніх справ в загальнонаціональний розшук.

- Він оголошений у розшук. Я вважаю, що Папук повинен виконати вирок, тобто він підлягає затриманню і повинен з'явитися в поліцію, - заявив журналістам Михайло Мирзак, адвокат Папука.

30 червня 2015 року Вища судова палата звільнила Георге Папука від необхідності відбувати чотири роки тюремного ув'язнення. Покарання було замінено штрафом в розмірі однієї тисячі умовних одиниць (20 тис. Леїв), а процедура розшуку була скасована. Папук вийшов з «укриття» і заявив, що частково задоволений рішенням Вищої судової палати. подробиці: ТУТ

У період з 2013 року по червень 2015 го, за той час, як його справа перебувала у провадженні, Георге Папук 13 разів їздив за різними адресами в Україну, Росію та Італію. Кожна подорож тривало в середньому по 2 дня. Найтриваліша поїздка була здійснена в 2014 році, через 5 днів після святкування Нового року. Точніше, 5 січня 2014 го він відлетів з країни рейсом Кишинів - Мілан (Італія). Після п'ятиденного відпочинку повернувся до Кишинева 11 січня 2014 року.

У 2015 році, через два дні після настання Нового року, Папук виїхав в Україну на автомобілі Lexus, через митний пункт Крива. Повернувся в Кишинів 6 січня 2015 го. 12 січня 2015 го колишній міністр внутрішніх справ повторив свою подорож по тому ж маршруту, повернувшись в Кишинів 14 січня, за п'ять днів до винесення суддями Апеляційної палати обвинувального вироку про позбавлення його волі на чотири роки. Хоча в пресі з'явилася інформація, що Георге Папук покинув Республіку Молдова, документи, роздобуті RISE, свідчать про те, що колишній міністр внутрішніх справ ховався від органів правопорядку в країні. 7 липня 2015 року Папук заявив: «Я не ховався. Я був в Республіці Молдова. І чекав рішення ВСП ».

Зникнення Іона Пержила
30 березня 2015 року колишній начальник розшукового управління Генерального інспекторату поліції Іон Пержила був засуджений Апеляційною палатою Кишинева до 10 років позбавлення волі. Він звинувачений у перевищенні службових повноважень після того, що в ніч з 7 на 8 квітня 2009 року в центрі Кишинева до смерті побив протестуючого Валеріу Бобок. У день винесення вироку колишній поліцейський покинув зал засідання до того, як судді оголосили вердикт. подробиці: ТУТ і ТУТ.

Зараз Пержила знаходиться в міжнародному розшуку, (Подробиці: ТУТ ), А за даними RISE, він не залишав Республіку Молдова, у всякому разі, офіційно цього не зробив. Останні виїзд-в'їзд в країну відбулися 5 лютого 2015 року. Тоді він відправився в Румунію в 2.53 ночі і повернувся в Молдову в той же день, в 14.32, коли перетнув кордон в прикордонному пункті Леуш на автомобілі марки Mercedes.

Гума: шукає Інтерпол, шукає поліція ...
17 квітня 2013 року в відношенні тоді ще депутата парламенту Молдови від Демократичної партії Валеріу Гуми суддів Вищої касаційної судової палати Румунії винесли остаточний вирок про позбавлення його волі на 4 роки з виконанням покарання. У сусідній країні він звинувачується в рамках кримінальної справи про корупцію, в спробі, через спільників, дачі хабара директору Юридичного управління Органу з освоєння державних активів (AVAS), з тим щоб функціонери не допустили залишення в силі приватизації фірми, в якій Гума фігурував як акціонера.

З проаналізованих RISE даних випливає, що в день оголошення вироку Валеріу Гума знаходився в Республіці Молдова. Більш того, він ні від кого не переховувався і безперешкодно відвідував засідання парламенту країни. Останній його в'їзд на територію Республіки Молдова був зареєстрований 9 березня 2013 року, коли він повертався з України і перетнув кордон в прикордонному пункті Паланка на автомобілі Porsche Cayenne.

Справа дзюдоїста Рамазана Муртазалієва триває
28 лютого 2013 року прокуратура при Трибуналі румунського міста Бакеу зажадала від магістратів винести ухвалу про превентивний арешт і оголошенні в міжнародний розшук п'яти обвинувачених, в тому числі Рамазана Муртазалієва, за вбивство бізнесмена з Бакеу Валеріу Даміана в ніч з 10 на 11 серпня 2011 року.

19 липня 2011-го, за 23 дні до вбивства Валеріу Даміана, Муртазалієв в'їхав в Румунію через контрольно-пропускний пункт Албіца в супроводі Петру Друце, брата кримінальної знаменитості Вані Письменника. На другий день подільники повернулися до Республіки Молдова.
За кілька годин до вбивства Даміана, 10 серпня 2011 року, Муртазалієв в'їхав в Румунію через молдавський митний пункт Леуш. В ніч з 10 на 11 серпня він став співучасником вбивства Даміана, а на другий день виїхав з Румунії, в'їхавши в Болгарію.

У квітні 2012-го Муртазалієв і ще чотири кримінальних авторитетів, які брали участь у скоєнні злочину в Бакеу, були арештовані в Україні за дві квартирні крадіжки. У тому ж році дзюдоїст в'їхав в Республіку Молдова. У 2013-му, перебуваючи під кримінальним слідством в Румунії, Муртазалієв тричі виїжджав до Росії, причому остання поїздка була зафіксована 4 листопада 2013 року, коли він полетів авіарейсом Кишинів-Санкт-Петербург.

В даний час румунські органи кримінального переслідування чекають офіційної відповіді від Міністерства юстиції Росії про місцезнаходження і процедурі екстрадиції Муртазалієва. подробиці: ТУТ

Вільне життя Серджіу Трочіна
Серджіу Трочін, син члена Рахункової палати Молдови Георге Трочіна, є одним з 23 обвинувачених у справі «Фабрика контрабандних сигарет» з міста Вилча, Румунія. Представники мережі організованої злочинності, в якій він перебував, були звинувачені румунськими прокурорами у відмиванні грошей, ухилянні від сплати податків і контрабанді. У цій справі Серджіу Трочін був затриманий румунськими властями в кінці 2010 року. Пізніше він прибув до Кишинева.

У 2013 році, в той час як кримінальна справа розглядалася в суді, Серджіу Трочін зробив єдину поїздку з Республіки Молдова в Україну. Тоді він перетнув межу 4 травня 2013 року і повернувся до Кишинева через два дні. Це була остання поїздка Трочіна. 27 травня 2015 року Вища касаційна судова палата засудила його до 7 років ув'язнення, а решта 22 членів угруповання отримали від 5 до 11 років позбавлення волі. До сих пір Серджіу Трочін знаходиться в Молдові і вільно пересувається по її території, хоча документи про його екстрадицію до Румунії були отримані правоохоронними органами РМ. подробиці: ТУТ

Юрія Сандуца