Полезные материалы

Потрібен адвокат! Терміново! .. Терміново чи?

  1. Слідчий «закріплюється»
  2. опера
  3. слідчий
  4. Ви і ваш адвокат
  5. «Строковий» адвокат
  6. черговий адвокат
  7. Робимо правильні висновки

Живуть собі люди і кримінальні справи бачать тільки по телевізору. І в поліцію ходять тільки машину реєструвати, та паспорт міняти. І раптом сталося ... Кримінальна справа ... слідчий ... затримання ... обшук ...

Що робити? Куди бігти? У свідомості спливає слово «адвокат». Вони по телевізору бачили ... він захищає. Потрібен адвокат! Терміново! Адже затриманого зараз, напевно, катують ... Уб'ють адже ... Як він там? До нього ж не пускають ... Адвоката пустять ... Хоч дізнатися ...

Терміново дзвонити знайомим! У кого є адвокат ?! Терміново кричати Яндексу і Гуглу! Адвокат потрібен! Терміново!

Стоп. Давайте на цьому місці зробимо паузу, протягом якої я вам поясню, що терміново адвокат вам не потрібен.

Швидше за все (9 з 10 випадків) ви вже спізнилися. Вашої провини в цьому немає, адже злочини часто трапляються несподівано. Або виявляються несподівано. І слідчі з операми, які завжди до бою готові, і це їх робота, реагують моментально. А ви не готові, і не готувалися, і не збиралися готуватися, сподіваючись (до речі, цілком обґрунтовано), що вас ці питання ніколи не торкнуться, як не торкалися вони вас перш, і як не стосуються вони ваших знайомих.

І тому слідчий має перевагу стартував раніше, і вам за ним не наздогнати - не обманюйте себе. Зате дров можете похапцем наламати стільки, що все життя будете себе винити.

Щоб вам було зрозуміло, я розповім, як працює слідчий. Якщо в двох словах, то у кримінальній справі він працює дуже щільно перші кілька днів і досить щільно останні кілька днів, а в перерві між цими спалахами активності (перерва може затягнутися на скільки-то місяців) він «Балду штовхає».

Якщо в двох словах, то у кримінальній справі він працює дуже щільно перші кілька днів і досить щільно останні кілька днів, а в перерві між цими спалахами активності (перерва може затягнутися на скільки-то місяців) він «Балду штовхає»

Активність слідчого можна представити у вигляді графіка, де «Y» відображає її рівень, а «Х» - протягом часу. Червоної стрілочкою показаний момент вашого включення в процес. Ви бачите, що «найцікавіше» вже пропустили? Ви бачите, що запізнилися? Далі я розповім про це в деталях.

Слідчий «закріплюється»

Так називаються перші кілька днів його роботи після затримання підозрюваного. Мова про закріплення доказів. «Куй залізо, поки гаряче» - не слідчими придумано, але успішно покладено в основу їх роботи в цей період.

опера

Затриманого вони притягли до себе в кабінет. Він сидить на стільці переляканий. Їх багато, вони кружляють навколо нього, як акули, посилюючи його переляк до позамежних розмірів доступними їм способами. Його треба «розколоти», поки він «теплий». Необхідно його зізнання у скоєнні злочину і взагалі максимум цікавої їм інформації, яку з нього в цьому стані можна «скачати». Вони приведуть його до слідчого не з порожніми руками - в його руках буде власноруч їм написану заяву про явку з повинною.

Як вони його «розкол»? Це залежить від ступеня їх креативності, яка буває дуже різною. Спостерігаючи різні відділи поліції, я помітив, що начальники підбирають підлеглих за своїм образом і подобою. Садист підбирає собі садистів, «артист» - «артистів».

Останні дуже креативні, пишаються цим, їх «творчість» покладено в основу численних серіалів, які ви з задоволенням дивіться. Вони майстри «розводок», здатні задушевним розмовою залізти затриманому «під шкуру» настільки, що він буде бачити в них кращих друзів, які, зрозуміло, бажають йому тільки добра. Цього «добра» вони, до речі, і наобіцяють йому сім мішків гречаної вовни в обмін на співпрацю.

Про садистів, я думаю, і без пояснень зрозуміло. Катувати, може, і не будуть, але «закошмарив» настільки, наскільки потрібно, щоб отримати від затриманого зізнання.

Буває і комбінований варіант, більш відомий, як сценка «злий слідчий - добрий слідчий». Перший «залякає» до тремтіння, другий запропонує «чай, кава ...», хіба що без танців, а також захист від першого натомість на, знову ж таки, співпраця, «повний розклад» та іншу «кольорову» інформацію.

Чи дотримуються при цьому права людини та інші формальності? Ні, не дотримуються. «На війні, як на війні», а опера дійсно живуть в стані війни. «Так, нехай не за правилами гра!» - згадуємо відому пісню улюбленої групи Президента РФ.

Але, між іншим, в 90-е, коли я був слідчим, а РФ дружила з США, мого начальника відправили на навчання в школу ФБР (FBI), мережа яких по всьому світу була покликана нести «вільні і демократичні» методи роботи правоохоронних органів країн, що розвиваються, в числі яких ми опинилися. Так ось першими його словами після повернення були: «Так у них все, як у нас!» І як приклад він навів правило американських копів якомога довше під різними приводами не допускати адвоката до затриманого.

І останнє про оперів. Їх робота з затриманим триває не більше декількох годин. Цього цілком достатньо, щоб отримати від нього зізнання. Або не одержати і переконатися у безперспективності цього напрямку ( «міцний горішок» попався). Зрозуміло, що ви в цей процес втрутитися ніяк не встигаєте - за ці кілька годин, навіть якщо вам відомо про затримання, зробити які-небудь розумні й ефективні дії з урахуванням стресового стану дуже і дуже складно.

Винятки бувають, коли, наприклад, за випадковим збігом обставин в числі ваших найближчих друзів виявився адвокат, готовий в будь-який час дня і ночі по вашому дзвінку, кинувши всі справи, піти на приступ відділу поліції.

слідчий

Після передачі операми затриманого слідчому у останнього включається «лічильник» - починають «цокати» 48 годин затримання підозрюваного, відведені йому статтями 22 Конституції РФ і 10 КПК РФ. За дві доби слідчому потрібно закріпити докази, поки вони свіжі, і в першу чергу - свідчення затриманого, пред'явити йому звинувачення і заарештувати. Це будуть важкі дві доби, відпочине слідчий потім ...

Старт! Допити підозрюваного, потерпілого, свідків, яких притягли опера, очні ставки ... Закріплюються, закріплюються, закріплюються, щоб потім ніхто з своїх свідчень не «зіскочив». Потім підозрюваного - на місце події, де він під відео- або фотокамеру все покаже і розповість: як і що робив, куди чого заховав ... Піди потім відкрутитеся!

Назад в кабінет до слідчого. Пред'являється обвинувачення. Нікчемне, «чергове», просто щоб було ... Знову допит, тепер уже в якості обвинуваченого. Масло масляне, але це все - докази, які потім захисту доведеться спростовувати, а їх уже он скільки! Поки затриманий не «очуняв», поки до нього не прийшов хороший адвокат - треба «закріплюватися». Зразки у нього відібрати для майбутніх експертиз: «пальці», кров, слина, почерк ...

Потім затриманого - в ІТТ (ізолятор тимчасового утримання), який деякими «ветеранами» до сих пір за звичкою називається «КПЗ». Там він трохи відпочине. А слідчому не до відпочинку, він готує до суду клопотання про арешт.

На наступний день - суд. Дуже швидко затриманий перетворюється в арештанта, тепер його відправлять у СІЗО на 2 місяці, які потім при необхідності будуть продовжувати. Слідчий допрацьовує недороблені вчора. Всього лише другу добу йдуть, а у нього на столі вже грунтовний томик кримінальної справи. Основні докази вже зібрані, залишилося провести експертизи (а вони тільки в кіно робляться «прямо зараз», а в житті це займе кілька місяців), відправити запити і отримати на них відповіді (теж часу вимагає).

Все, слідчий переходить в стадію «сплячки» - ту саму, початок якої на графіку (див. Вище) відзначено червоною стрілочкою.

Ви і ваш адвокат

Ви до цього моменту в кращому випадку тільки знайшли хоч якогось адвоката, а в гіршому до сих пір не можете прийти в себе.

«Строковий» адвокат

Якщо адвокат вами знайдений, він йде до слідчого. А слідчого ... немає. Він спить. Він дуже втомився за ці дві доби і з почуттям виконаного обов'язку пішов відпочивати. Уже «шапковий розбір» ...

І що це за адвокат? Де ви його знайшли?

Хороші адвокати зайняті - як мінімум на кілька днів вперед їх графік розписаний. Хороший адвокат навряд чи поїде штурмувати відділ поліції по вашому дзвінку, що не уклавши з вами попередньо угоду і не отримавши передоплату. До речі, хороший адвокат передоплату бере за рідкісним винятком у розмірі 100% і з посиланням на закон може вам пояснити, чому він так робить. А якщо не може - навряд чи це хороший адвокат (візьміть це на замітку як тест на знання кримінально-процесуального закону).

Біда, якщо ви знайшли «термінового» адвоката на одному з сайтів, де обіцяють 100-відсотковий результат, роботу 24 години на добу 7 днів тиждень, а сторінки сайту прикрашають літні чоловіки з благородною сивиною в дорогих костюмах і зі складеними на грудях руками. І все це не задорого ...

Це сайти- «лохоловушкі». Вони розраховані на дурних переляканих людей, гарячково і безладно шукають «терміново-адвоката». Замість благородних мужів вас там зустрінуть вельми сумнівні персонажі, які кримінальних справ в руках не тримали, зате відмінно зуміють випатрати ваші кишені.

Заспокойтеся, включите голову, і все вам стане зрозуміло. Можете розваги заради ткнути правою кнопкою миші в «благородного чоловіка» на такому сайті і скористатися пошуком зображення - ви побачите, що цей дядечко прикрашає багато сайтів, переважно закордонні. Тому що він - фотомодель, яка ніколи про вас не дізнається і не зможе вам допомогти. Не будьте лохом!

черговий адвокат

А ви знаєте, що в справі вже є адвокат? Це призначений слідчим черговий адвокат. Інакше їх називають безкоштовними або державними.

Зараз слідчі без адвоката з підозрюваними і обвинуваченими вже не працюють. У теорії це виглядає як захист прав затриманого: ви ще не подбали про нього, не знайшли йому адвоката, а держава вже подбала. На практиці ж це часом легітимізація будь-яких неподобств слідчих і оперативників. Вони як завгодно можуть порушувати закон і прикривати ці порушення присутністю адвоката: які порушення? про що ви? ось же адвокат брав участь у слідчій дії! як це його там не було? хто вам сказав таку нісенітницю? ось же його підпис на протоколі!

Тобто - так, призначений адвокат - це біда нашого кримінального процесу. Часто має місце просто злочинна «спайка» адвоката зі слідчими і операми, таких адвокатів називають «ментовськими» або «положняковимі». Але не завжди.

Є цілком сумлінно ставляться до своїх обов'язків чергові адвокати. Хоча б відвертого беззаконня в свою присутність вони не допускають. Повноцінно захищати вони при цьому теж, сказати по правді, навряд чи будуть. Але я вже буваю вдячний таким адвокатам, якщо, вступаючи після них в справу, бачу, що вони навчили підзахисного скористатися статтею 51 Конституції РФ, даючи мені тим самим можливість почати роботу з чистого аркуша.

А бувають серед них і зовсім приємні винятки, відпрацьовують за призначенням настільки ж, наскільки працюють за гроші від клієнта. Таким адвокатам - низький уклін. Як правило, це або «подвижники», мотивовані ідейними міркуваннями, або початківці, які заробляють собі репутацію. Бути може, вам пощастило з черговим адвокатом, і не варто «шукати добра від добра». Але повторюся, такі винятки із загального правила зустрічаються нечасто.

Робимо правильні висновки

Отже, давайте підведемо підсумки. Головний висновок - терміново адвокат вам не потрібен. Куди ви мали запізнитися, ви вже спізнилися, і це було неминучим. Важливо тепер встигнути туди, куди встигнути ще можна і куди встигати потрібно. А це вже не терміново. Є можливість заспокоїтися і зробити вибір спокійно, тверезо і розважливо.

Подивіться ще раз на графік, який я так старанно малював. Давайте уявимо розслідування кримінальної справи у вигляді футбольного матчу, що складається з двох таймів і перерви між ними. Тайми, перший і другий - це періоди активності слідчого на початку і в кінці розслідування, а між ними - перерва.

Перший тайм вами програний, і, повторюся, уникнути цього було не можна - ви опинилися захоплені зненацька.

Більш-менш ви прийшли в себе до кінця першого тайму. Це пізно. Ви гарячково шукаєте адвоката, невміло ухиляючись від «лохоловушек», але для чого? Перерва вже ... Ні, їм нехтувати не можна, під час нього теж робота ведеться, а тому чим раніше ви знайдете адвоката, тим краще. Але не прожогом ж голову!

А тому заспокоюємось і шукаємо не кого швидше, а кого краще. Хто в другому таймі зможе відіграти програне.

А чи зможе відіграти? Адже он же - за пару днів слідчий фактично зліпив справу ... Хороший адвокат зможе. Може бути, не всі, але частина вийде відіграти, а якщо ця частина дорівнює кількох років в'язниці - воно вже того варто. Про роботу адвоката в другому таймі - в моїй статті « Ознайомлення адвоката з кримінальною справою - це кінець чи тільки початок? »

І останнє запитання: як же знайти саме хорошого адвоката? З цього питання є багато статей. Бути може, вони вам допоможуть. А є ще, як казав герой М. А. Булгакова професор Преображенський, «здоровий глузд і життєва досвідченість». Адвоката ви вибирати не вмієте, але ж вибирали ж ви собі стоматолога, автомеханіка, педагога своїм дітям і інших фахівців. Навряд чи ми, адвокати, сильно від них відрізняємося. Теж, начебто, люди ...

А тому все у вас вийде. І - не сумувати! Бо тяжкий гріх.

Що робити?
Куди бігти?
Як він там?
У кого є адвокат ?
Ви бачите, що «найцікавіше» вже пропустили?
Ви бачите, що запізнилися?
Як вони його «розкол»?
Чи дотримуються при цьому права людини та інші формальності?
І що це за адвокат?
Де ви його знайшли?