Полезные материалы

Шахраї в онлайн-магазинах: як аферисти обманюють українців

  1. Фейкові магазини, речі "даром" і килим для мишки
  2. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  3. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  4. Схема №3: ​​Віддам даром
  5. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  6. Схема №5: Покупець - аферист
  7. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  8. АВТОР:
  9. Орфографічна помилка в тексті:

8 вересня 2018, 2:00 Переглядів:

Фейкові магазини, речі "даром" і килим для мишки

8 вересня 2018, 2:00 Переглядів:   Фейкові магазини, речі даром і килим для мишки   З кожним роком онлайн-шопінг набирає популярності: як не крути, а робити покупки, сидячи на дивані, дійсно зручно

З кожним роком онлайн-шопінг набирає популярності: як не крути, а робити покупки, сидячи на дивані, дійсно зручно. Можна порівняти ціни на різних ресурсах, вибрати найдешевший варіант і замовити доставку додому. Але є один суттєвий мінус - шахраї. Вони особливо полюбили інтернет через анонімність і розробили безліч схем, за допомогою яких наживаються на українцях. Мережа повниться фейковий онлайн-магазинами і неіснуючими товарами. Ми розібралися, як правильно продавати і купувати в інтернеті, щоб не стати жертвою аферистів.

Наші експерти:

  • Ярослав Куц, адвокат, голова Адвокатського об'єднання "А2КТ"
  • Інна Музичук, прес-служба ПриватБанку
  • Ігор Сироватно, директор департаменту клієнтського сервісу великої інтернет-майданчики оголошень про продаж товарів

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Схема №1: фейковий магазин

Улюблена схема шахраїв - створення фейковий інтернет-магазинів. Щоб "відкрити" такий, особливих знань не потрібно: є безліч спеціальних сервісів, за допомогою яких навіть школяр зможе сконструювати сайт. Далі залишається додати картинки товарів, написати пару хороших відгуків - і поставити привабливо низькі ціни. Любителі халяви не змусять чекати!

Інша популярна схема - магазини-підробки відомих брендів. Після того, як багато компаній відкрили ресурси для онлайн-покупок, навіть їхні постійні клієнти перебралися в мережу. Тим більше що при оформленні замовлення через інтернет нерідко надають додаткову знижку. Тут аферистам потрібно лише скопіювати відомий сайт, і вести "торгівлю" від їх імені. Сайти-підробки зовні схожі на оригінальні і можуть відрізнятися лише однією літерою в адресному рядку. Ціни тут будуть нижчими за ринкові, а щоб ви не закрили сторінку, запропонують заманює бонус - наприклад, знижку при покупці прямо зараз. Неуважний покупець не запідозрить обман, відразу сплатить покупку і чекатиме доставку.

До речі: щоб виграти час, аферист може "відстрочити" доставку на кілька днів, розповівши про проблеми з постачальниками. А потім - просто зникне, разом з фіктивним сайтом і грошима.

Що робити?

Розпізнати фейковий магазин не завжди легко, але є ознаки, які повинні вас насторожити.
По-перше - примітивний дизайн сайту. Аферисти не заморочуються з оформленням майданчики: вони використовують безкоштовні шаблони на одну сторінку, не додають опис товарів.
По-друге, шахраї вказують мінімум контактів, - наприклад, тільки електронну пошту або скайп. Але інтернет-магазин без номера телефону відірваний від реальності, і знайти власника буде практично неможливо. Тому чим більше способів зв'язатися з компанією, тим краще. До речі: якщо номер телефону є, але з трубки лунають невиразні відповіді, ви потрапили на шахрая. Менеджер справжнього магазину буде ввічливий і нормально проконсультує, адже в його інтересах продати. Бажано, щоб було вказано фізичну адресу (шоурума або навіть складу), і можливість самовивозу. Якщо єдиний спосіб отримати товар - поштова пересилка, швидше за все, магазин фейковий.

"На сайті повинні бути дані про суб'єкта господарювання: код ЄДРПОУ та розрахункові рахунки, - додає Ярослав Куц. І радить аналізувати ринкові ціни. - Неймовірні акції, знижки і надто нав'язлива контекстна реклама повинні викликати сумніви. Якщо товари дешевше на 20-25%, ніж на інших ресурсах - велика ймовірність, що вас обдурять ".

Почитайте відгуки не тільки на платформі, але і на незалежних форумах. Щоб вирахувати "підробку" відомого бренду, перевірте адреса реєстрації домену - наприклад, за допомогою сайту www.imena.ua. Вбиваєте в рядок пошуку онлайн-магазин - і дізнаєтеся дату реєстрації та інші дані, за допомогою яких можна визначити, чи не "одноденка" Чи це. Знайшли підроблений сайт?

"Будь ласка, повідомте про фейк реальному власнику бренду. Він може ініціювати кримінальне переслідування за порушення авторських прав, - каже Ярослав Куц. - А ось звертатися в поліцію немає сенсу - вони не можуть реагувати до тих пір, поки не відбудеться факт заволодіння чужим майном".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Схема №2: Ексклюзив з соцмереж

Торгівля в соціальних мережах набула небачених масштабів: все тому, що це набагато легше, ніж відкривати інтернет-магазин. Досить створити окрему сторінку, наповнити товарами і почати продавати. І багато людей дійсно чесно відсилають покупцям товари. Але є в цьому "бізнесі" і обманщики, які в прямому сенсі слова продають повітря. Привертають вони, як правило, низькими цінами, а доступність товарів пояснюють просто - мають прямі домовленості з виробником і не платять за оренду приміщення під магазин, а тому можуть дозволити знизити ціну. Як правило, продавці з соціальних мереж просять повну передоплату на банківську карту. Але варто оплатити товар, як аферист перестане відповідати на повідомлення і брати трубку. Деякі підлягає обманюють людей, видаляючи негативні відгуки і блокуючи сторінки постраждалих.

Що робити?

За словами юристів, продавці з соціальних мереж - це в принципі недобросовісно.

"Вони не реєструються як суб'єкти господарювання, а тому до них неможливо застосувати санкції Закону" Про захист прав споживачів ", - пояснює Ярослав Куц.

Але якщо ви любите купувати в соцмережах, обов'язково дотримуйтесь наступних правил.

"Перш за все, зверніть увагу на дату створення профілю. Найчастіше шахрайські сторінки - це профілі-одноденки", - говорить Інна Музичук.

Обов'язково вивчіть відгуки і почитайте коментарі під різними записами. Відгуків зовсім немає? Велика ймовірність, що ви потрапили на шахрая! Якщо ж відгуків трохи і всі позитивні - спробуйте перевірити справжність людей, їх залишили.

наприклад

Запитуйте у коментатора про деталі покупки або експлуатації товару. Також не завадить зазирнути в чорний список продавців в інтернеті, і зробити це треба безпосередньо до здійснення оплати.

Найбільше вас повинна насторожити повна передоплата товару, особливо на гаманець електронної платіжної системи: за банківськими реквізитами легше встановити особу продавця, в той час як електронні платежі відстежити непросто. Найкраще користуватися послугою "накладений платіж" - коли всю суму за товар і пересилку ви платите безпосередньо при отриманні на пошті.

"Якщо був факт шахрайства, але товар не отримано, а продавець пропав, обов'язково напишіть заяву в поліцію і повідомте банк про шахрайської операції (іноді передбачено повернення грошей)", - говорить Ярослав Куц.

Схема №3: ​​Віддам даром

В інтернеті існують цілі майданчики і окремі групи в соцмережах, де учасники пропонують віддати задарма непотрібні їм речі. Мовляв, мені більше не потрібно, а іншому може стати в нагоді, зроблю добру справу. Тут віддають все що завгодно: від дитячих іграшок, посуду і старих меблів до побутової техніки. Щоб отримати річ, необхідно залишити коментар під записом, поставити лайк, зробити перепост на свою сторінку. Після закінчення певного часу благодійник вибирає одну людину і домовляється з ним про угоду. В теорії все ідеально, але на практиці бажаючий даром отримати тумбочку або смартфон часто позбавляється своїх грошей.

Як це працює? Наприклад, в оголошенні написано, що абсолютно безкоштовно віддадуть справний, але застарілий комп'ютер. Коли зателефонуйте - попросять скинути на банківську карту 150-200 гривень за пересилку. На перший погляд, усе логічно - не буде ж чужа людина за свій рахунок відправляти вам товар. Але як тільки зробите оплату, "продавець" безслідно зникне, видаливши оголошення.

Що робити?

Чи завжди обманюють в таких групах? Фахівці кажуть - не завжди, але дуже часто! Щоб не попастися на гачок шахраїв, краще за все не вестися на халяву. Але якщо хочете випробувати долю, дотримуйтеся наступних правил. По-перше, зверніть увагу на площадку: якщо все чесно, коментарі будуть відкриті, а "благодійник" відповідатиме на питання бажаючих отримати річ даром. По-друге, перевірте унікальність фотографій за допомогою пошуку картинок. До речі, це потрібно зробити і тоді, коли шукаєте товари на різних сервісах покупки і продажу.

"Недобросовісні користувачі замість реального фото товару розміщують картинку з інтернету, щоб зробити рекламу більш привабливим", - розповідає Ігор Сироватно.

Хочете переконатися, що у благодійника або продавця дійсно є товар? Попросіть його зробити додаткову фотографію.

"А ще - задавайте додаткові питання про стан товару, його розмірах, - радить Ігор. - Зацікавлений продавець завжди піде назустріч, а ось шахрай може і не дати детальну інформацію".

Незалежно від того, віддають безкоштовно або ви купуєте річ, намагайтеся зустрітися особисто для здійснення угоди. Нема такої можливості? Запропонуйте накладений платіж.

"У нас, наприклад, є послуга" Доставка ", яка була запущена з метою убезпечити всіх учасників угоди: покупець вносить дані своєї карти і потрібна сума блокується, а продавець отримує гроші тільки після того, як товар буде отриманий і перевірений в відділенні пошти. якщо товар все-таки не підійшов - підприємство компенсує витрати на зворотну доставку продавцеві ", - розповідає Ігор Сироватно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Схема №4: Китайська магія

Головна особливість покупок в інтернеті - неможливість особисто доторкнутися, вивчити, оцінити товар. Це дозволяє шахраям продавати абсолютно несподівані речі замість заявлених в онлайн-магазині. Напевно, всі бачили смішні записи про шопінг в інтернеті з підписами "очікування - реальність". Наприклад, коли людина на сайті замовив килим в кімнату, а отримав килимок-підставку розміром зі смартфон. Або коли оплатив розкішне мереживне плаття на випускний бал, а прийшов шматок тканини, схожий на штору, з низькоякісного матеріалу. Найчастіше такі "перевтілення" відбуваються, коли люди замовляють дуже дешеві товари з Китаю. Але іноді "магія" трапляється і при покупках в вітчизняних інтернет-магазинах. Продавці, звичайно, не хочуть нічого визнавати, а натомість звинувачують вас - мовляв, погано читали оголошення. До речі, у випадку з розмірами іноді вони дійсно прописані маленьким шрифтом. А трапляється, що речі приходять з відвертим браком, але продавці відмовляються здійснювати повернення, посилаючись на те, що ви самі зіпсували товар.

Що робити?

Уважно читайте текст оголошення і все характеристики товару - тоді зможете вчасно помітити, що розкішне покривало насправді розміром з подушку. При покупці через інтернет брендових речей вимагайте у продавця сертифікати. Якщо прислали неякісний або бракований товар, ви можете повернути його протягом 14 днів. Але цей закон діє тільки щодо офіційних онлайн-майданчиків. Що ж це означає?

наприклад

"Інтернет-магазин повинен бути зареєстрований як суб'єкт господарювання, - пояснив нам Ярослав Куц. - А покупка повинна бути підтверджена чеком, рахунком або ж видаткової накладної. В цьому документі є обов'язковими реквізити продавця (код ЄДРПОУ, адреса реєстрації, розрахунковий рахунок і дані особи, яка виписала цей чек), відбиток мокрої печатки з підписом уповноваженої особи та чітка номенклатура товару ". В іншому випадку довести факт продажу складно. А якщо вся документація є, але продавець все одно відмовляється робити повернення, пишіть скаргу на його дії в "Госпотребслужбу".

Схема №5: Покупець - аферист

Але жертвою аферистів можна стати, не тільки коли ви купуєте товар, але і коли продаєте. Адже шахраї часто "працюють" в ролі покупців. Вони промишляють в основному на майданчиках для продажу б / у речей і мають на озброєнні багато схем. Практично всі готові вислати свій товар в інше місто, заздалегідь отримавши оплату на банківську карту. Цим аферисти і користуються: вони вибирають дорогі речі, дзвонять і розпитують, можуть поторгуватися для усипляння пильності, а потім погоджуються вислати гроші. Далі - кілька варіантів, найпоширеніший - дзвінок від нібито банківського працівника. Подзвонять і повідомлять, що на рахунок прийшов платіж (наприклад, з іншої платіжної системи), тому зарахування потрібно підтвердити за допомогою смс-пароля. Але тільки якщо ви продиктуєте цифри - сума, яка вказана в повідомленні, буде не нарахована, а знята з вашого рахунку. Під схожим приводом шахрай може запитати термін закінчення картки та CVV-код. Як тільки повідомте ці дані, з грошима можете прощатися. Інша схема - підтвердження переказу в банкоматі: псевдопокупець попросить під'їхати до будь-якого банкомату і почне диктувати, що робити. Необережний продавець, якого швидко інструктують в режимі реального часу, відправить аферистові все гроші.

Що робити?

Найголовніше правило - ні за яких умов не розголошувати дані банківської картки (термін дії, CVV-код і пароль).

"Запам'ятайте раз і назавжди: співробітники банку ніколи не дзвонять клієнтам, щоб підтвердити переказ і зарахування, не питають ніякі паролі і коди", - попереджає Інна Музичук.

Якщо ви отримали дивний дзвінок - краще передзвонити в банк за номером, вказаним на карті.

"Також рекомендую відразу звертатися в поліцію і під їх контролем" документувати "шахраїв і виводити на чисту воду", - радить Ярослав Куц.

Як ще себе убезпечити при оплаті онлайн? Фахівці радять не вказувати в оголошеннях "фінансовий" номер телефону - тобто той, що прив'язаний до банківського рахунку, а на всіх картах встановити мінімальний ліміт для оплати в інтернеті - якщо буде необхідно зробити дорогу покупку, його можна тимчасово збільшити.

"У банках часто є можливість замовити інтернет-карту, - каже Інна Музичук. - Це міжнародна віртуальна карта для розрахунків онлайн. Вона додатково захищає розрахунки, оскільки її номер і термін дії відомі лише власнику. На неї можна перерахувати суму, необхідну для покупки в інтернеті, і оплатити обраний товар, послугу або квиток ".

Якщо з банківської карти зняли гроші без відома власника або завдяки шахрайським діям, краще відразу звернутися в банк. Необхідно написати заяву про несанкціоноване зняття грошей для проведення розслідування.

наприклад

Звертайтеся в банк - він може компенсувати клієнтові втрачені кошти. Правда, за умови, що не виявлять вину самого клієнта і його причетність до шахрайства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

бути насторожі

Що ще має насторожити при покупках онлайн? Перш за все, безліч помилок в оголошенні і відсутність детального опису. Серйозні інтернет-магазини завжди стежать за цим і оперативно відповідають на всі запитання покупців. Але навіть звичайна людина, що бажає продати дитячі санки, подасть детальне оголошення, зазначивши переваги свого товару.

Завжди перевіряйте продавців і навіть покупців. Найпростіше, що ви можете зробити, - це вбити в рядок пошуковика будь-яку доступну вам інформацію (прізвище, номер телефону або номер банківської карти). Як правило, так можна отримати відгуки про людину. Також подивіться, коли продавець зареєструвався на майданчику. Якщо профіль створений всього тиждень тому - це серйозний привід насторожитися! Людина пропонує вислати копії документів (паспорта, водійських прав, учнівського, студентського), щоб підтвердити свою особистість? Це не гарантія безпеки - адже, швидше за все, вони зроблені в графічному редакторі і не відповідають дійсності. А ще - не довіряйте чеками і смс про оплату або надходження коштів на рахунок. Щоб переконатися, що гроші дійсно зараховані на банківську карту, обов'язково перевірте свій баланс.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Афери в онлайн-шопінг: 5 найпоширеніших схем і обійти обман". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Сюзанна Кирина

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Що робити?
Знайшли підроблений сайт?
Що робити?
Відгуків зовсім немає?
Як це працює?
Що робити?
Чи завжди обманюють в таких групах?
Хочете переконатися, що у благодійника або продавця дійсно є товар?
Нема такої можливості?
Що робити?