Історія Барановицького футболу 1911-1945 рр.

Перший футбольний матч Барановицька футболісти провели в 1911 році, а до 1939 року в місті було вже три футбольні команди.

Перші футбольні ігри в Російській Імперії проходили ще в кінці ХІХ століття, коли був заснований наше місто.

Однак перші матчі на території Білорусі, які були організовані за всіма футбольними правилами, були зіграні в 1910 році в Гомелі. Того року туди переїхав з Києва А. Лібман - футболіст київської команди «Спорт». Він і став засновником і капітаном першої в історії футбольної команди на території Білорусі - ПГФК (Перша гимназическая футбольна команда). У тому ж році в губернської друкарні Могильова були видані «Правила гри в футбол».

Мода на футбол стрімко поширювалася по інших містах білоруських губерній. Уже в 1911 році аматорська футбольна команда була і в Барановичах.

Журнал «Русский Спорт»

Ось що писав журнал «Русский спорт» про нашу команду: «На станції Погодіна Брестської залізниці організувався гурток любителів спорту. Все літо грали в футбол і займалися легкою атлетикою. 7 серпня відбувся матч в футбол з командою великої сусідньої станції Барановичі. Переможницею вийшла команда «Погодіна» з результатом 6: 0. Другий матч з тією ж командою відбувався 14 серпня і закінчився, знову-таки, перемогою «Погодіна» - 4: 0 ».

Першою Барановицькій командою, яка офіційно провела свій виїзний матч, була команда «Оріон», що складалася з учнів технічного училища. Матч відбувся 15 липня 1913 в Ратомка, де «Оріон» грав з мінської командою «Олімп». Матч закінчився з рахунком 2: 1 на користь футболістів команди «Олімп».

Перша світова війна внесла свої корективи в розвиток цього виду спорту в Російській Імперії і в Барановичах зокрема. Довгі роки світової війни, потім російсько-польської війни не сприяли цьому. Після війни Барановичі увійшли до складу Польщі.

Польська футбольна асоціація була заснована тільки в 1919 році, а в 1920 році намагалася організувати перший польський чемпіонат. Організація чемпіонату, однак, не була завершена у зв'язку з початком польсько-більшовицької війни. Тільки з 1921 року стали проводитися перші футбольні змагання в Польщі.

У Барановичах також в 1921 році створювалися команди і проходили перші матчі. Серед організованих в цьому році клубів є три Барановицька: це єврейська команда Makkabi Baranowicze, WKS 78 PP Baranowicze (команда 78 піхотного полку), Ognisko Baranowicze (команда польської патріотичної організації).

Журнал Przegląd Sportowy

У журналі Przegląd Sportowy від 1932 років немає замітка:

«Зіграно два матчі між Маккабі (Барановичі) і Закс (Вільно), обидва матчі закінчилися нічийним результатом 1: 1.»

Навіть під час Другої світової війни в Барановичах тривала спортивне життя. 1 квітня 1944 року в Барановичах було організовано спортивний відділ. В першу чергу була створена футбольна команда. До літа 1944 року в Барановичах вже було 9 команд, 8 німецьких і одна білоруська.

25 червня 1944 року відбувся футбольний матч між футбольними командами «Пагоня» і «баяцца» на стадіоні «Рейхсбан», вулиця Шасовая, 80 (сучасний стадіон «Локомотив»).

Стадіон на аерофотозніманню 1944 року.

У газеті «Новий Шлях» №51 від 28 червня 1944 року опублікована замітка про цей матч:

«З перших же хвилин гравці« баяцца »повели натиск на ворота« Пагоні »(чому сприяв попутний вітер). Гравцям «Пагоні» довелося лише захищатися. Перший тайм закінчився на користь «баяцца» 3: 0.

У другому таймі з поля зійшли два гравця з команди «Пагоня», але, незважаючи на це, гравцям команди «Пагоня» вдалося вирівняти рахунок 1: 2 на користь «Пагоні». В останніх хвилинах тайму гра прийняла такий жвавий характер, що навіть воротар команди «Пагоня» не витримав і разом з іншими гравцями почав ганяти м'яч (слід взяти до уваги відхід з поля двох гравців «Пагоня»), залишивши ворота порожніми. Цим скористалися гравці «баяцца» і загнали ще три голи. Гра закінчилася на користь футбольної команди «баяцца» з рахунком 7: 2 ».

У газеті «Новий Шлях» №49 21 червня 1944 опублікована замітка про ще один матч, між командами «Мюнхаузен» і «Пагоня»:

«17 червня 1944 року відбувся футбольний матч між білоруською футбольною командою« Пагоня »та німецької« Мюнхаузен »уривчастий свисток судді. Гра почалася".

У першому таймі з боку футбольної команди «Пагоня» гра велася мляво і безпланово, з боку ж команди «Мюнхаузен», навпаки, велася за заздалегідь визначеним планом і принесла цій команді виграш 3: 0

У другому таймі команда «Пагоня» береться за гру більш активно і енергійно і вирівнює рахунок до 3: 2.

В останніх хвилинах гри команді «Мюнхаузен» вдалося ще загнати два голи команді «Пагоні». Гра закінчилася на користь футбольної команди «Мюнхаузен» з рахунком 5: 3.

З 1945 року починається сучасна історія Барановицького футболу. Цей рік і прийнято вважати роком зародження єдиного на сьогоднішній день професійного клубу ФК «Барановичі». У 1945 році команда називалася «Локомотив» і взяла участь в першому першості Білорусі з футболу.

У 1945 році команда називалася «Локомотив» і взяла участь в першому першості Білорусі з футболу