Полезные материалы

NEWSru.com :: Кремлю не знайомі "агенти ГРУ", запідозрені Лондоном в отруєнні Скрипаль

Кремлю не знайомі "агенти ГРУ", запідозрені Лондоном в отруєнні Скрипаль

Кремль не має відомості про осіб двох чоловіків , Яких Великобританія запідозрила в причетності до отруєння колишнього полковника ГРУ Сергія Скрипаля та його дочки Юлії в британському Солсбері, сказав прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков журналістам 10 вересня.

"Ми поки не маємо в своєму розпорядженні такої інформації, - цитує його ТАСС. - Це компетенція відповідних органів. Якщо якась інформація з цього приводу буде, то вона буде у цих відповідних органів".

При цьому кремлівський представник висловив співчуття у зв'язку з тим, що британська сторона "геть відкидає" пропозиції Росії про співпрацю в розслідуванні "справи Скрипаль", передає агентство.

- Глава МВС Британії визнав: підозрювані в отруєнні Скрипаль "Новачком", ймовірно, ніколи не будуть притягнуті до суду

6 вересня Лондон офіційно поклав на Володимира Путіна особисту відповідальність за отруєння Скрипаль. Заступник міністра внутрішніх справ Великобританії Бен Уоллес заявив, що саме Путін як глава держави контролює, фінансує і направляє військову розвідку Росії (ГРУ), співробітники якої підозрюються в отруєнні свого колишнього колеги і його дочки.

Імена підозрюваних в отруєнні Скрипаль "агентів ГРУ" - "Олександр Петров" і "Руслан Бошіров" і їх фотографії були оприлюднені Скотланд-Ярд 5 вересня. У Скотланд-Ярді відзначили, що ці імена, швидше за все, не справжні. При цьому глава контртерористичного підрозділу Скотланд-Ярду Ніл Басу заявив, що слідству відомі реальні імена цих росіян, але для підтвердження потрібні показання свідків, для чого інформацію про підозрюваних і оприлюднили.

Повідомлялося, що підозрювані потрапили на запис камери спостереження "безпосередньо перед" отруєнням Скрипаль в Солсбері. За даними британських слідчих, "Петров" і "Бошіров" прибули в Лондон 2 березня - за два дні до отруєння екс-полковника ГРУ і його дочки. З аеропорту вони попрямували в лондонський готель City Stay Hotel. 3 і 4 березня підозрювані їздили в Солсбері і потрапили в об'єктиви камери спостереження неподалік від будинку Скрипаль.

За версією слідства, підозрювані завдали нервово-паралітичну речовину "Новачок" на ручку дверей будинку Сергія Скрипаля, а після спецоперації також потрапили на запис камери спостереження на вокзалі в Солсбері. Сергія і Юлію Скрипаль виявили в несвідомому стані в Солсбері приблизно о четвертій годині дня 4 березня, коли "Бошіров" і "Петров", за даними поліції, вже їхали на поїзді в сторону Лондона. Через кілька годин росіяни вилетіли з аеропорту "Хітроу" в Москву.

Бойове речовина зберігалася в ємності, імтірующей флакон духів "Premier Jour" Nina Ricci. Зловмисники, замітаючи сліди, позбулися від нього. Однак через місяці він потрапив в руки до британця Чарльзу Роулі і його подрузі Дон Стерджес. 30 червня в Еймсбері вони були госпіталізовані в критичному стані. Стерджес померла 8 липня в лікарні, а Роулі, як і Скрипаля, вдалося вижити.

За даними The Telegraph, "Петров" і "Бошіров" під час перебування в Британії видали себе за бізнесменів з Санкт-Петербурга, щоб отримати візи до Сполученого Королівства, а для демонстрації своєї благонадійності показали візитки і виписки з банківських рахунків, на яких лежали тисячі фунтів стерлінгів.

За відомостями джерел видання в уряді Великобританії, "Олександр Петров" і "Руслан Бошіров" майже 30 раз літали в Європу з вересня 2016 року по березень 2018 го. За даними газети, з листопада 2017 року по лютий 2018 го люди під прізвищами Петров і Бошіров бронювали дев'ять квитків в Женеву і шість разів її відвідували, провівши в місті в цілому кілька тижнів. Зокрема, підозрювані знаходилися в Женеві під час раунду переговорів щодо політичного врегулювання в Сирії.

Крім того, "Петров" і "Бошіров" літали в Париж, Амстердам і Бергамо. Відзначається, що підозрювані частіше здійснювали поїздки поодинці, іноді разом. Після того, як чоловіки покинули Лондон 4 березня 2018 року, їхні російські закордонні паспорти, видані у вересні 2016 року, більше не використовувалися.

Також The Telegraph повідомила, що Лондон міг розкрити інформацію про "Петрові" і "Бошірове" ще до чемпіонату світу з футболу , Що пройшов у Росії минулого літа, але не зробив цього через побоювання бути небезпечним для британських уболівальників, а також в надії, що підозрювані знову приїдуть до Європи, де їх можна буде зловити. Крім того, прем'єр-міністр Великобританії Тереза ​​Мей чекала, коли парламент знову збереться, перш ніж виступити з публічною заявою, повідомлялося в публікації.

За відомостями видання, поліція і служби безпеки ідентифікували "Петрова" і "Бошірова" як головних підозрюваних в отруєнні Скрипаль ще в квітні, а в травні докази стали незаперечними, коли правоохоронці побували в готелі, де зупинялися передбачувані отруйники, і виявили в їх номері сліди нервово-паралітичного речовини "Новачок".

Королівська прокуратура Великобританії повідомила, що вже видано європейський ордер на арешт підозрюваних росіян, зазначивши, що Лондон не стане звертатися до Росії з проханням про їх видачу, "оскільки конституція РФ не дозволяє екстрадувати громадян своєї країни".

У Міністерстві закордонних справ РФ заявили, що нічого не знають про підозрюваних у справі про отруєння Скрипаль, а їх імена і фотографії, оприлюднені Лондоном, "нічого не говорять".

Тим часом Путін 3 вересня - за два дні до оголошення Скотланд-Ярду про підозрюваних "агентів ГРУ" - підписав указ , Який змінює перелік відомостей, що становлять державну таємницю. У перелік секретних даних додали новий пункт: "Відомості про які залучаються до виконання розвідувальних завдань співробітників органів зовнішньої розвідки Російської Федерації, що не входять до кадрового складу названих органів". Раніше секретними вважалися тільки відомості про кадрові розвідників.