Полезные материалы

Реклама ліків як дзеркало (не) здоров'я суспільства

  1. Як стати зіркою
  2. Хто винен, або хто виграв?
  3. скандальна вигода
  4. Ренесанс: дешево і сердито
  5. «Бідна» Маша

Останні новини зі світу спорту виявилися не зовсім спортивними, «засвітивши» новий рекорд зі стрибків у висоту ... популярності і продажів фармацевтичного препарату, причетного до допінг-скандалу.

популярності і продажів фармацевтичного препарату, причетного до допінг-скандалу

Як стати зіркою

Хвиля допінгових скандалів сколихнула світ спорту. Кілька відомих спортсменів «попалися» на вживанні мельдоній, який Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) 1. січня 2016 року вніс до переліку заборонених. Як повідомляють ЗМІ, в лютому на цьому «погорів» російський велогонщик Едуард Ворганов. Але справжній «мельдоніевий» бум почався після 7 березня, коли всесвітньо відома тенісистка Марія Шарапова на прес-конференції в Лос-Анджелесі (США) повідомила про виявлення цієї речовини в її допінг пробі. Цікаво, що пробу у колишньої першої ракетки світу (сьогодні вона на 7-му місці в рейтингу WTA, що пояснюють в тому числі і «згасає» віком спортсменки - їй 29 років) взяли в січні 2016- го. Це сталося під час її виступу на Відкритому чемпіонаті Австралії, де Шарапова дійшла до чвертьфіналу, в якому поступилася американці Серені Вільямс.

З одного боку, спортсменка визнала свою провину за вживання цього препарату. З іншого - пояснила це тим, що, хоча і отримала електронне повідомлення від WADA з посиланням на перелік заборонених препаратів, в якому є і мельдоній, з ним не ознайомилася. До того ж вона нібито брала «Мілдронат®» (діючою речовиною якого і є заборонений мельдоній) протягом останніх десяти років через проблеми зі здоров'ям. Пояснення інших російських «жертв мельдоній», які в березні посипалися, як з щедрого рукава (чемпіонки Європи-2015 з шорт-треку Катерини Константинової, дворазового чемпіона світу з біатлону серед юніорів Едуарда Латипова, чемпіонки Європи з регбі Олени Михальцовим і гравця збірної Росії по регбі Олексія Михальцовим, фігуристки Катерини Бобрової, волейболіста Олександра Маркіна, ковзанярів - багаторазового чемпіона світу Павла Куліжнікова і олімпійського чемпіона Семена Єлістратова), могли лягти в основу не одного серіального з южета.

Наприклад, як повідомляє Іnterfax.ru, президент Союзу ковзанярів Росії (СКР) Олексій Кравцов заявив, що Семену Єлістратова і Павлу Куліжнікову мельдоній. навмисне підкинули «колеги по цеху». Їхніх прізвищ він не назвав, але стверджував: має всі необхідні дані, щоб довести факт умисної компрометації російських спортсменів. З одного боку, СКР найняв англійську юридичну компанію для захисту версії свого президента, з іншого - «включила» детектори брехні для перевірки свідчень самих винуватців допінгових скандалів. Розгорілася справжня війна навколо честі російського спорту, головною зброєю в якій були салюти на славу «Мілдронату®».

Хто винен, або хто виграв?

Пошук винних зайшов дуже далеко - аж на політичні горизонти. Відразу з'явилися заяви про «американський слід» в звинуваченнях російських спортсменів і наміри зганьбити доблесний російський спорт. Мовляв, Всесвітнє антидопінгове агентство наклав табу на безневинний мельдоній після відповідного звернення антидопінгового агентства США (USADA). Останнє отримало інформацію про широке застосування цієї речовини російськими спортсменами з конфіденційного джерела. Мовляв, позаздрили російським рекордам і вирішили «підірвати» силу і славу молодецьку. Хоча на офіційному рівні Міністерство спорту РФ згодом спростувало цю інформацію, точніше, повідомило про відсутність даних для її підтвердження, але, як то кажуть, слово - не горобець ...

Показово, що до обговорення одвічних російських «хто винен?» І «що робити?» Долучилися навіть політичні «важкоатлети». Так, прес-секретар Президента РФ Дмитро Пєсков закликав не проектувати окремі випадки на весь російський спорт, щоб не затьмарити його досягнень. І при цьому нагадав, що спорт - поза політикою. Втім, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров говорив не про мир і дружбу на міжнародній спортивній арені, а вимагав пояснень від WADA, чому саме «Мілдронат®» потрапив в таку немилість. А Президент РФ, як завжди, виступив в якості «миротворця», закликавши керівників російського спорту замість того, щоб роздмухувати «теорію змови», плакатися і стогнати з приводу - «вигравати і вигравати з очевидною перевагою». Але поки «великі» політики змагалися в красномовстві, їх підлеглі потихеньку робили «приземлені» висновки. Російські ЗМІ повідомили, що після чергового допінгового скандалу попит на «Мілдронат®» виріс навіть в аптечному кіоску Держдуми Росії! Туди його вже завозили на замовлення.

скандальна вигода

Чи не позіхали і інші споживачі: продажу «Мілдроната®» значно зросли по всій аптечної мережі Росії вже за тиждень після скандалу. Його також «змели» з полиць латвійських аптек, тому довелося робити додаткові замовлення. Це підтвердив і Юріс Бундуліс, президент правління латвійської компанії Grindeks, яка є основним виробником препарату. Він відверто визнав, що скандал підвищив популярність «Мілдроната®», а в інтернет-аптеках його взагалі розхапали, як гарячі пиріжки. «Немає жодного континенту, на якому б не цікавилися (препаратом - прим. Авт.), Де купити, як отримати, коли. Дуже великий інтерес і з боку фахівців », - заявив телеканалу LTV7 Юріс Бундуліс. А представник компанії Grindeks в Росії Олександр Кондратьєв, підбиваючи підсумки мілдронатного буму за 11 днів березня, в інтерв'ю російській службі Бі-бі-сі зазначив, що попит на ін'єкційну форму препарату не підвищився, зате таблетований «Мілдронат®» - нарозхват. «Якщо така динаміка збережеться, то цифри можуть подвоїтися», - спрогнозував експерт.

Зрозуміло, ажіотаж навколо препарату, який «допомагає підкорювати спортивні вершини», виник небезпідставно. Так, у населення пострадянських країн є «традиція» лікуватися порадами з телевізора, і для цього стане в нагоді не тільки пряма реклама того чи іншого препарату, а й будь-який сенсаційне повідомлення про чудо-ліки. Як то кажуть, крапля камінь точить. А тут - цілий фонтан інформації! Обговорення скандалу допінгу з Марією Шараповою встановило рекорд за згадуванням про неї за останніх 12 місяців. Згідно з даними системи моніторингу ЗМІ «СКАН-Інтерфакс» за період з 1-го по 9 березня тільки російські мас-медіа згадували Шарапову більше 3500 разів - це була топ-новина. А отже, стільки ж разів споживач чув (читав) магічне слово «милдронат».

Навряд чи до прес-конференції Марії Шарапової цей препарат був фаворитом серед охочих до самолікування. А якщо його і призначали, то це точно не викликало такого захоплення у пацієнтів, як нескінченні розповіді про чудо-силі, яку дарує «Мілдронат®» спортсменам. І ось настав його зоряний час! Виправдання російських спортсменів і їх тренерів, що лунали з телеекранів, неодмінно грунтувалися на тому, що «Мілдронат®» не можна зараховувати до допінгу, він просто необхідний для того, щоб витримувати великі фізичні та розумові навантаження, стрес і виснаження, інакше - смерть! Тоді як пересічному глядачеві не спокуситися придбати «вічний двигун»?

Якщо вже сама Марія Шарапова 10 років живе на «Мілдронате®» і при цьому досягає небачених успіхів, то це - заповітна мрія кожного простого смертного, про яку він навіть не здогадувався! Більш того, в процесі обговорення допінгового скандалу його захисники розповіли про «Мілдронате®» стільки «цікавого», чого і близько немає в інструкції до препарату. До речі, в ній в останню чергу вказана доцільність його вживання при зниженні працездатності і фізичному навантаженні, хоча саме ця розрекламована «особливість» найбільше підкупила споживача, який кинувся в аптеку.

Сама Шарапова повідомила, що приймала препарат протягом 10 років за порадою сімейного лікаря через часті хвороб, дефіциту магнію, проблем з імунітетом, аномальних показників ЕКГ і ризику захворіти на цукровий діабет. Перелік «свідчень» для вживання «Мілдроната®» охоче продовжили інші його «адвокати», які доводять, що це необхідна для повноцінного життя «витаминка», яка і стрес знімає, і схудненню сприяє, і від інсульту і інфаркту вберігає, і до і після операції підтримує, і пам'ять зміцнює, і родову діяльність покращує, і навіть новонароджених від гіпоксії рятує! Не оминули увагою навіть те, що уряд РФ визнало «Мілдронат®» життєво необхідним препаратом в грудні 2014 року, коли прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв підписав розпорядження №2782-р про внесення мельдоній до Переліку життєво необхідних і найважливіших лікарських препаратів.

Ренесанс: дешево і сердито

До дискусії про унікальність і невимовною користь «Мілдроната®» охоче приєднався і його виробник - латвійська фармацевтична компанія Grindeks, де в 1975 році «народився» препарат і звідки він дотепер у великих обсягах експортується в Російську Федерацію і інші пострадянські держави (його зареєстровано майже у всіх колишніх радянських республіках, крім Естонії і Туркменістану, а також в Болгарії, Туреччині, Китаї та В'єтнамі; в західних країнах не зареєстрований). Аналоги ліки під іншою назвою випускають кілька десятків підприємств в Росії, Грузії, Білорусі та інших державах, хоча виробник гордо заявляє, що такої якості препарату, як у них, немає ніде, а за кордоном - суцільні підробки. Тому значний інтерес до «Мілдронату®» і Сі-Ен-Ен, і Бі-бі-сі, і інших авторитетних інформаційних агентств світу чудово «вплітається» в канву політики компанії Grindeks, яка прагне вийти на міжнародну орбіту. По крайней мере, президент правління Grindeks Юріс Бундуліс в своїх інтерв'ю заявив, що компанія планує підкорити потужний китайський ринок, хоча найбільшого обсягу продажів досягла в Росії, де 80% ринку охоплює саме оригінальний препарат. Також він підтвердив наміри компанії реєструвати свої продукти у всьому світі.

У винахідника «Мілдроната®» академіка Іварса Калвіньша також немає відбою від журналістів. Щедро роздаючи коментарі, «батько» препарату назвав визнання його дітища допінгом порушенням прав людини і злочином перед спортсменами, у яких забрали надійну «страховку». Адже, якщо заборонити їм вживати «Мілдронат®», хто тоді відповість за смерть людей, що залишилися без його підтримки, обурився учений. У той же час, вимагаючи від WADA наукових доказів того, що «Мілдронат®» діє як допінг, сама компанія-виробник не привела доказів його чудодійного впливу на спортсменів. Та й навіщо, якщо телеглядач і без того зачарований розповідями кумирів!

Деталі історії винаходу лікарського засобу, пояснення його дії на організм, популярність, яку він здобув серед спортсменів за 32 роки існування, і навіть особистий досвід вживання «Мілдроната®» керівниками компанії-виробника і членами їх сімей - все пішло в хід заради завоювання прихильності мас і уваги тих, хто ще не визначився: купити чи не купити чудо-пігулку. У той же час спікери не забули похвалитися тим, що Grindeks розробила нову молекулу, ефективність якої в десятки разів вище «добре перевіреного» «Мілдроната®», і незабаром запровадить нове покоління відомого (тепер уже точно всім) препарату. Анонс «революції» в фармакології виглядав приблизно так: подібного кошти немає ніде в світі, новий препарат вже буде не просто дарувати спортсменам рекорди, а взагалі стане ліками номер один проти інфаркту, буде діяти швидко і просто «в ціль» (через 2 години після інфаркту істотно зменшувати площу ушкодження). Крім того, йому буде підконтрольний ще й інсульт!

Крім того, йому буде підконтрольний ще й інсульт

Виникає питання: чи це - не справжній інформаційний привід для великого скандалу? По крайней мере, якщо б такого не було, його треба було б вигадати і роздути! Адже приклади подібного піару вже траплялися в недалекому минулому. Наприклад, в 2006 році російська біатлоністка Ольга Пильова прославилася не тільки досягненнями на Олімпіаді в Турині (виборола срібну медаль), але і тим, що в її допінг пробі виявили заборонений WADA ноотропний препарат «Фенотропіл». Його розробляли як стимулятор для російських космонавтів. Насправді космічну популярність препарат отримав саме після скандалу з російською спортсменкою, яка напередодні Олімпійських ігор в Турині заявила про бажання піти зі спорту. Пилова дійсно призупинила свою кар'єру (її дискваліфікували), але згодом повернулася у великий спорт. Допінг-скандал ущух, але шлейф навколо «космічного препарату» тягнеться до сих пір: «Фенотропіл» набув шаленої популярності у споживачів і здавати свої позиції не збирається. Хіба що його затьмарить інша «зірка».

«Бідна» Маша

За повідомленнями Bloomberg, через проблеми з допінгом Шарапова вже найближчим часом може втратити майже 300 тис. Дол., Які вона отримала як приз за участь в Australian Open. Згідно з підрахунками американського журналу Forbes Шарапова - оплачувана спортсменка в світі. Цей статус вона утримує 11 років поспіль. У 2015-му її річний дохід оцінювався в 29,7 млн ​​дол. Втім, вона заробляє не стільки на корті, скільки на рекламі. Суми контрактів тенісистки не розголошуються, хоча, за неофіційною інформацією, партнерство з компаніями Dr. Ing. hc F. Porsche AG і Head (відомий виробник тенісних ракеток) приносить їй по 2 млн дол. щорічно.

Після допінг-скандалу не всі колишні спонсори золотий ракетки світу висловили бажання ділити з нею репутаційні ризики. Компанії Nike і TAG Heuer відразу заявили про припинення співпраці, а Dr. Ing. hc F. Porsche AG скасувала всі заходи до завершення розслідування. ООН також оголосила про рішення тимчасово відсторонити Шарапову від діяльності в якості посла доброї волі.

Компанія Grindeks офіційно не розкриває даних про прибутки від продажу «Мілдроната®», хоча вказує, що таблетований препарат - їх головний продукт, який забезпечує 30-35% обороту. За неофіційними ж даними - це 60-70 млн Євро щороку. Чимало користувачів соцмереж «радять» компанії поділитися зростаючими завдяки вдалій піар-кампанії прибутками з «бідної» Машею, якій загрожує дискваліфікація на 4 роки і втрата вигідних контрактів. Адже «Тінькофф Банк» вже зробив благородний жест, запропонувавши тенісистці участь в рекламній кампанії на російському телебаченні, пояснивши це тим, що «своїх» в біді не лишає. Компанія «Вятський квас» також запросила Шарапову рекламувати свою продукцію, щоб підтримати її у важкі часи. Так чому не зробити це виробникам «Мілдроната®», призначення якого, за їхніми ж твердженням, - «підтримати спортсменів на плаву». А то, що такий «хід королеви» примножить ряди прихильників самолікування, сумніву не викликає. Тобто, якби скандалу не було, його треба було б придумати.

Людмила ТИЩЕНКО, спеціально для «ВЗ»

Если ви нашли помилки, віділіть фрагмент тексту та натісніть Ctrl + Enter.

Хто винен, або хто виграв?
Показово, що до обговорення одвічних російських «хто винен?
» І «що робити?
Тоді як пересічному глядачеві не спокуситися придбати «вічний двигун»?
Виникає питання: чи це - не справжній інформаційний привід для великого скандалу?