Полезные материалы

Що таке спліт (дроблення) акцій

Ще одне поняття, яке має знати і розуміти кожен інвестор. Спліт (split) або дроблення акцій використовується компаніями, щоб зробити свої папери більш доступними.

Спліт акцій відбувається тоді, коли компанія вирішує збільшити кількість випущених акцій . Наприклад, якщо у вас є 10 паперів якоїсь компанії по $ 4 долари кожна, то після дроблення з співвідношенням 2-1 у вас буде 20 акцій по $ 2 долари за штуку. Тобто, у вас побільшало акцій, але їх загальна цінність залишилася незмінною. Навіщо це робиться?

Відповідь проста - щоб підвищити ліквідність. Деякі компанії впевнені, що їхні акції не повинні коштувати надто дорого, щоб більше інвесторів могли їх купити.

Коли продається і купується багато акцій, це називається високою ліквідністю. Втім, є з цим в теорії і невелика проблема. Чим вища ліквідність, тим зазвичай вище волатильність. Тобто, ціна «скаче» сильніше.

Багато інвесторів упевнені в тому, що спліт або дроблення - це добре. Пов'язано це з припущенням, що ціни на роздроблені акції повинні повернутися до значень до спліта. Але це припущення помилково.

Після дроблення змінилася не тільки ціна, але і цінність акції . А це означає, що тепер одна акція дає право претендувати тільки на половину (якщо відбулося дроблення з співвідношенням 2-1) дивідендів , Половину прибутку, половину майна, і так далі.

А це означає, що тепер одна акція дає право претендувати тільки на половину (якщо відбулося дроблення з співвідношенням 2-1)   дивідендів   , Половину прибутку, половину майна, і так далі

Деякі корпорації добре відомі за свою політику відмови від сплитов. Наприклад, Washington Post і Berkshire Hathaway. В результаті ціни на папери таких компаній виглядають просто вкрай.

У 60-ті роки одна акція Berkshire Hathaway коштувала $ 8 доларів, а сьогодні більше $ 200 тисяч. Як результат - у цій компанії основна база акціонерів практично не змінюється.

Якщо компанія розтрощила свої акції, то це саме по собі не призведе до появи розриву, або гепа (gap), на біржовому графіку. Адже цей процес ніяк не вплинув на цінність самої компанії. Її ринкова капіталізація залишилася колишньою.

Спліт означає, що компанія збільшила кількість акцій, просто розділивши їх. Ціна за штуку в результаті такого поділу, звичайно, падає в кілька разів і це викликає деяку плутанину, оскільки багато хто чекає побачити це падіння на графіках.

Розриви на графіку з'являються тоді, коли ціна різко змінилася в той час, коли біржа не працювала, і торги не велися. Наприклад, якщо у вихідні вийшли сильно негативні новини про компанію, то на відкритті торгів ціна може бути значно нижче, ніж вона була на момент останнього закриття торгів.

У випадку зі спліт розрив не з'являється тому, що на графіках минулі ціни відображаються вже з урахуванням дроблення. Тобто, перебудовується весь графік. Наочно це можна простежити на прикладі спліта компанії Apple в лютому 2005 року.

Наочно це можна простежити на прикладі спліта компанії Apple в лютому 2005 року

На графіку відбивається дві лінії. Синя показує значення цін до дроблення акцій. А червона лінія показує вже перебудований після спліта графік.

Найголовніше, що ви повинні зрозуміти - спліт (дроблення) акцій ніяк не відбивається на графіках. Також він ніяк не впливає на цінність інвестицій власника цінних паперів.

Схожі записи

Навіщо це робиться?