Полезные материалы

Танки "скиснули"? Wargaming ліквідує лондонську "мамку"

Зареєстрована в Лондоні компанія Wargaming.net LLP, якій належав кіпрський Wargaming.net Ltd, розробник багатокористувацьких інтернет-ігор, найпопулярніша з яких World of Tanks, подала документи на ліквідацію. Про це йдеться в матеріалах Британської реєстраційної палати .

.

Причини такого рішення поки не вказуються. Хоча ліквідується компанія по нормам закону про банкрутство, мови про класичний банкрутство Wargaming не йде, відзначає експерт в області юриспруденції. Учасники ринку вважають, що це рішення прийнято для того, щоб більше не розкривати фінансову звітність компанії.

Wargaming.net LLP у вигляді партнерства з обмеженою відповідальністю було зареєстровано в Лондоні в 2008 році групою компаній з Британських Віргінських Островів, які стали власниками прав і власником торгової марки World of Tanks.

Учасниками партнерства спочатку були Lunarbell Management (40%), Kloyster Systems, Ockster Financial і Sandrix Business (по 20%). Але в 2015 році з числа власників вибула Sandrix Business. це збіглося з виходом з групи Wargaming одного із засновників Івана Міхневича. Після закриття угоди частка інших учасників була збільшена - Lunarbell Management отримала 50%, Kloyster Systems і Ockster Financial по 25%. Виходячи з цього, учасники ринку зробили висновок, що зараз компанія належить Віктору Кислому ( № 1 в рейтингу найуспішніших і найвпливовіших бізнесменів країни за версією «Ежедневник»), його батькові і Миколі Кацелапову.

У британській звітності вказано, що Wargaming.net LLP належать дві компанії в Австралії і одна на Кіпрі, які є власниками інших структур «танкістів». Раніше повідомлялося, що з 2011 року штаб-квартира Wargaming знаходиться на Кіпрі, куди мігрували і засновники компанії. Може бути, щось змінилося за минулий час? У прес-службі компанії підтвердили, що головний офіс розташований на Кіпрі, зв'язку з іншими структурами там коментувати відмовилися.

Варто нагадати, що акції Wargaming котирувалися на Кіпрської фондової біржі з листопада 2011 року, але за прострочення публікації фінансових результатів були зняті з торгів 13 січня 2015 року. Представник Wargaming тоді заявляв РБК, що масштабів біржі недостатньо для оцінки економічних показників Wargaming, і присутність на ній не відповідає стратегічному вектору розвитку компанії. Однак звітність материнської, британської, компанії за той рік знаходиться у відкритому доступі .

Відповідно до цієї останньої доступної звітності за фінансовий рік, що закінчився 31 березня 2015 роки (копія є у TUT.BY), активи Wargaming.net LLP знизилися з 550 млн до 380 млн доларів, оборот впав з 309 млн до 154 млн доларів, прибуток - більш ніж в десять разів - з 230 млн до 18 млн доларів.

згідно з даними РБК , Ключовими ринками для Wargaming є СНД (зараз він приносить близько половини виручки через падіння курсу російського рубля), Європа (в основному Польща і Німеччина) і Китай.

Динаміка обороту групи сильно коливалася в залежності від ринку - основний, європейський ринок, просів в 2015-му більш ніж удвічі (114,8 млн доларів проти 271,9 млн на 2014-му році). За оцінкою учасників ринку, це наслідки російсько-українського конфлікту, що почався в 2014-му році, і падіння доходів росіян. При цьому драйвером зростання не став Китай - приріст по Азії склав всього 7% (39,6 млн доларів), не вдалося компанії забезпечити скільки-небудь значний потік з США.

Прокоментувати цю інформацію в Wargaming відмовилися, як і повідомити результати роботи в 2016 році.

Фото: Reuters

Згідно з підрахунками аналітиків з Superdata Research, на багато користувачів онлайн-гру World of Tanks припадає понад 80% виручки компанії. Двом іншим іграм - World of Warplanes ( «Мир літаків») і World of Warships ( «Мир кораблів») - виявилося важко в тіні відбувся побратима. На сьогодні кількість зареєстрованих гравців в «танки» перевищує 110 млн по всьому світу (40 млн - з СНД), з яких майже 97% - чоловіки у віці близько 30 років.

Учасники ринку припускають, що операція «КримНаш» різко знизила доходи компанії в Росії і ЄС, зіграла негативну роль і різка девальвація російського рубля. «У рамках ведення бізнесу ми намагаємося абстрагуватися від політичних подій і працюємо, спираючись на запити ринку і нашої аудиторії», - парирували в прес-службі Wargaming. Крім того, останнім часом негативно вплинути на фінансові результати мало введення в Росії ПДВ в розмірі 18% для іноземних інтернет-компаній.

Зараз в групі Wargaming працює близько 4 тис. Чоловік в 17 офісах, з них 2,1 тис. В Мінську.

У 2016 році Bloomberg вперше включив Віктора Кислого в свій «індекс мільярдерів», оцінивши бізнес Wargaming в 1,5 млрд доларів, таким чином, підприємець став першим мільярдером в ігровій індустрії на території СНД. Однак через рік Кислого в цьому списку не виявилося. Втім, якщо виходити з даних опублікованої звітності та оцінки частки в компанії в 20% на піку , В 2014-му році, в 152,5 млн доларів, то вартість всієї компанії була дещо меншою 1 млрд доларів.

Сам Кислий про фінансову сторону бізнесу розмовляє неохоче.

- Наша виручка вимірюється сотнями мільйонів доларів, але точних цифр ми не називаємо, поясню чому, - сказав він в інтерв'ю РБК в 2016 році. - Йде жорстока конкурентна боротьба між ігровими компаніями, особливо в мобільній сфері, куди ми вийшли в 2014 році і намагаємося надолужити згаяне. Один з інструментів боротьби, а часто і найголовніший, це закупівля реклами. Є [фінська] компанія Supercell, яка робить [мобільну гру] Clash of Clans, є [американська компанія] Machine Zone, яка випустила Game of War і яка нещодавно запросила Арнольда Шварценеггера стати обличчям їх гри, є й інші приклади. Вони в буквальному сенсі вигрібають всіх користувачів. Ось така зараз правда життя на ринку: навіть якщо гра дуже хороша, цього ще недостатньо. Потрібно володіти приблизно такого ж роду бюджетами та по кілька мільйонів в день вливати в рекламу. Скільки точно вони витрачають - 2 млн або 5 млн доларів, мені б, наприклад, дуже хотілося знати. Але я не знаю. Всім важливо знати цифри один одного. Тому все по максимуму все приховують.

У 2016 році Wargaming не був такий активний на ринку M & A, як раніше. Відомо лише про одній угоді з Boomlagoon. «Сьогодні компанія володіє достатньою кількістю активів у вигляді студій, які займаються мобільними, консольними і PC продуктами. Придбання студії Boomlagoon посилить наше мобільний напрямок », - пояснили в компанії.

За останні 4 роки Wargaming витратила на професійні киберспортівниє заходи 40 млн доларів. Може бути, зробили фокус на цьому? «Ми розуміємо, що індустрія кіберспорту є найбільш швидкозростаючою і інвестиції сьогодні дадуть нам можливості зміцнити свої позиції на ринку», - резюмували там.

Може бути, щось змінилося за минулий час?
Може бути, зробили фокус на цьому?