Полезные материалы

Кавказький Вузол | Позиція Васильєва позбавила інтриги вибори мера Махачкали

Відставка Муси Мусаєва з поста мера Махачкали дала початок процедури виборів нового глави міста. Конкурсні процедури носять формальний характер, глава Дагестану вже назвав своїм кандидатом Салмана Дадаева, а можливості інших бажаючих боротися за цей пост обмежені, заявили опитані "Кавказьким вузлом" аналітики.

Як писав " Кавказький вузол ", 15 жовтня суд визнав Мусу Мусаєва винним в перевищенні повноважень і засудив його до чотирьох років колонії. Подана на це рішення апеляцію 26 грудня була відкликана, і вирок вступив в законну силу. Сьогодні депутати міських зборів Махачкали прийняли рішення про відставку з поста мера Муси Мусаєва і оголосили про початок конкурсу на цю посаду .

Згідно з вироком, Мусаєв, виділивши п'ять ділянок землі, заподіяв бюджету збитків на більш ніж 48 мільйонів рублів. Спочатку він наполягав на своїй невинності, однак на засіданні 2 жовтня визнав свою провину. 12 жовтня Мусаєв виступив на суді з останнім словом , Пояснивши, що порушив закон ненавмисно.

Муса Мусаєв поставив під сумнів об'єктивний розгляд його апеляції у Верховному суді Дагестану і тому вирішив відкликати свою скаргу на вирок, повідомило джерело, близьке до відсторонений чиновнику.

«Справа надмірно політизоване, суд намагався швидше завершити його. Один з адвокатів не зміг бути присутнім на призначеному 11 грудня на засіданні через те, що був на процесі за межами республіки, і Верхсуд Дагестану направив подання на цього адвоката до Адвокатської палати республіки. При такому підході ми не розраховували на об'єктивне розслідування », - сказало джерело кореспонденту" Кавказького вузла ".

Вступ вироку в силу - підстава для припинення повноважень мера Махачкали Муси Мусаєва, а з припиненням його повноважень міські збори депутатів міста має почати процедури по обранню нового голови міста, повідомив юрист Расул кадіїв.

«Коли вирок стосовно посадової особи вступає в законну силу, його повноваження припиняються, і якщо це виборна посада, то повинен бути початий порядок обрання нового глави. Рішення про формування конкурсної комісії та оголошення конкурсу з відбору кандидатів на пост мера має прийматися представницьким органом, в Махачкалі це міські збори депутатів. Вони повинні прийняти постанову про склад конкурсної комісії та направити копію чолі республіки для включення в комісію представників глави Дагестану. За усталеною практикою в Дагестані, зазвичай головою стає один з чиновників, призначений в комісію главою республіки », - розповів кадіїв кореспонденту" Кавказького вузла ".

Хід процесу багато в чому залежить від голови комісії - він зокрема, визначає принципи відбору кандидатів, вказав юрист.

«Останні вибори в хунзахской і Гунібского районах, а також Кизілюрті показали, що чітких критеріїв перевірки знань кандидатів немає, кожен раз комісія призначала різні способи перевірок. При цьому кандидати на пост глави муніципалітетів не висуваються політичними партіями або главою Дагестану. Право подати документи на участь в конкурсі має будь-яка людина, але на вибори він буде допущений тільки після перевірок », - пояснив кадіїв.

Вся процедура виборів, за словами юриста, може зайняти кілька місяців. «Наприклад конкурс кандидатів на пост глави Хунзахского району був оголошений в липні, але в підсумку провели його тільки в листопаді. Навіть якщо міські збори Махачкали оголосить конкурс в січні 2019 року, це ще не означає, що він пройде в мінімальні терміни », - вважає він.

Кадиев не очікує в процесі обрання мера Махачкали будь-яких сюрпризів або несподіванок. «Особливість зборів депутатів Махачкали в тому, що воно, на відміну від інших муніципальних представницьких органів, формувалося при голосуванні за партійними списками. Городяни голосували за політичні партії на виборах в райзборів міста, а потім вже з всі три районних зборів делегували своїх представників в міські збори Махачкали. Тому тут велика значенням має партія більшості, тобто «Єдина Росія» », - зазначив він.

Автор Telegram-каналу Запитайте у Расула не виключив, що Муса Мусаєв міг відкликати свою апеляцію по домовленості з представниками влади Автор Telegram-каналу "Запитайте у Расула" не виключив, що Муса Мусаєв міг відкликати свою апеляцію по домовленості з представниками влади. "Муса Мусаєв був відсторонений від посади мера, але щоб скоріше провести вибори глави міста, в чому зацікавлена ​​республіканська влада, необхідний вступив в законну силу вирок. Мусаєв забирає свою апеляцію з Верховного суду, натомість в Білому домі не перешкоджатимуть амністуванню екс-мера. З урахуванням нового закону, який прирівнює один проведений день в СІЗО до півтора днях в колонії загального режиму, сидіти Мусаєву залишилося недовго ", - припустив блогер у своєму пості від 26 грудня.

Расул кадіїв з сумнівом сприйняв версію про змову Мусаєва і влади, зазначивши, що колишній мер Махачкали відкликав свою апеляцію вже після призначення дати її розгляду, а вирок винесли ще в жовтні. Подібна домовленість могла мати сенс для влади, якщо б б Мусаєв зовсім не оскаржив вирок - в цьому випадку питання з призначенням нового мера Махачкали можна було б вирішити ще до Нового року, однак цього не сталося, вказав він.

Політолог: депутати готові підтримати кандидата Васильєва

Відстрочка вступу вироку Мусаєва в силу до певного моменту була вигідна чолі Дагестану, вважає політолог Едуард Уразаев.

«Апеляція довго лежала в Верховному суді Дагестану і Володимир Васильєв не квапив [події] через довгих переговорів з мером Москви Сергієм Собяніним і главою Басманний управи Салманом Дадаєвим. Крім того, потрібно було домовитися з керівництвом мерії і депутатами міста, щоб не було опору і осічок », - вважає політолог.

5 грудня глава Дагестану Володимир Васильєв оголосив, що мером Махачкали стане Салман Дадаєв, керівник управи Басманного району Москви. "Салман Дадаєв, дагестанець. Молодий, енергійний", - заявив Васильєв, кажучи про тимчасово виконуючого обов'язки мера (Уточнення "Кавказького вузла" від 10.34 мск 02.02.2019 р .: Дадаєв не працював в статусі т.в.о. мера Махачкали, до рішення конкурсної комісії та обрання мером він перебував у статусі глави Басманного району Москви, а тимчасово виконуючим обов'язки голови м Махачкала був Мурад Алієв, відзначається на сайті адміністрації міста). Васильєв зазначив, що мер Москви Сергій Собянін "насилу розлучився" з Дадаєвим. "Кавказький вузол" опублікував біографію Салмана Дадаева .

Актуальне питання полягає в тому, чи буде Салман Дадаєв виконувати обов'язки мера аж до виборів, або ж він подасть документи і буде чекати рішення конкурсної комісії, зазначив Уразаев.

«Зазвичай для закріплення позицій, набуття контактів і входження в курс справи переважно побути в ролі т.в.о., але це не дає гарантії однозначної підтримки депутатами. Однак в Дагестані підбір депутатів йшов таким чином, що вони відразу готові підтримати будь-яке побажання начальства. Тому якщо і буде боротьба, то в рамках кулуарних переговорів деяких діячів і політичних угруповань про отримання яких-небудь дивідендів або преференцій », - сказав Едуард Уразаев кореспонденту" Кавказького вузла ".

Захисту Мусаєва радили не оскаржувати вирок

Захисникам Мусаєва спочатку рекомендували відмовитися від ідеї оскарження вироку, вказує головний редактор інформагентства «Дербент» Мілрад Фатуллаєв.

«Наскільки мені відомо, один з відомих дагестанських адвокатів випадково зустрівся з захисником Мусаєва у Верховному суді республіки, коли той подавав апеляцію. Адвокату Мусаєва рекомендували не оскаржувати вирок, так як це могло викликати роздратування у тих, хто керує зачисткою чиновників, замішаних у корупційних схемах, і в кінцевому підсумку могло боляче вдарити по самому Мусаєву. Але тоді апеляція була подана », - розповів він кореспонденту" Кавказького вузла ".

Фатуллаєв звернув увагу, що слідство і суди в останні тижні пом'якшили запобіжний захід і статті звинувачення іншим дагестанським чиновникам, які поки знаходяться під слідством. «В останній місяць запобіжний захід була пом'якшена колишньому першому віце-прем'єру Дагестану Рамазана Алієву і колишньому заступнику голови адміністрації глави і уряду до Ізмаїла Ефендієва, а з Абдусамада Гамидова і його заступників знята стаття про організацію злочинного співтовариства, їм ставиться тільки розкрадання і розтрата. [На цьому тлі з'явилося] повідомлення про те, що апеляція адвокатів Мусаєва відкликана. Можливо, їм пояснили, що так буде краще », - припустив головний редактор РІА" Дербент ".

Муса Мусаєв очолював махачкалінське адміністрацію з липня 2015 року, повідомляється в підготовленої "Кавказьким вузлом" біографії колишнього мера. Новини про арешти чиновників і кадрові чистки в Дагестані "Кавказький вузол" відстежує на тематичній сторінці " Кадрові зачистки в Дагестані ".

Відкликання апеляції Мусаєва запускає процес остаточного формування влади в Махачкалі, де з часів засудженого в 2013 року Саїда Амірова змінилося п'ять голів, відзначає він.

«Володимиру Васильєву хотілося б, щоб Салман Дадаєв вже почав виконувати обов'язки мера, але апеляція цьому заважала, а тепер Дадаєву відкрита дорога. Думаю, новий мер буде призначений вже в січні. Буде створена конкурсна комісія, але це формальності: ми вже бачили на прикладі Хунзахского і Гунібского районів як працюють такі комісії, коли зовсім невідомі люди з правоохоронних органів обираються главами. Такі комісії повністю управляються виконавчим органом влади », - вважає журналіст.

21 серпня члени конкурсної комісії по виборах глави Хунзахского району Дагестану бойкотували її засідання. Вони заявили, що депутатам намагаються нав'язати керівника, який не зацікавлений у вирішенні місцевих проблем. Незважаючи на це, в листопаді Нурмагомедов Задіев, який працював колись зверхником однієї з структур МВС, був затверджений на посаді глави району . Також в листопаді депутати більшістю голосів обрали головою Гунібского району Мудунгаджі Кадирова, теж співробітника МВС.

Мурад Алієв готовий конкурувати з Дадаєвим за пост мера

Боротьба за пост мера Махачкали буде вестися не в політичній площині, а в інформаційній, вважає політичний оглядач газети «Черновик» Магомед Магомедов.

«Зараз розчищена дорога до виборів, вже не потрібно чекати рішення апеляції, перегляду вироку. Швидше за все вже найближчим часом будуть призначені конкурсні процедури, а потім і дата обрання мера. За цей пост, швидше за все, буде вестися певна боротьба, бажаючих стати мером Махачкали багато. Активність чинного т.в.о. голови міста Мурада Алієва говорить про його [амбіції] - він хоче довести, що він нітрохи не гірше, ніж можливий мер Салман Дадаєв. Думаю, можна очікувати непрямої боротьби, і більше в інформаційній площині, а не в політичному полі », - сказав журналіст кореспонденту" Кавказького вузла ".

Можливі претенденти на пост мера Махачкали прислухаються до керівництва республіки, і якщо Васильєв знову назве Салмана Дадаева своїм кандидатом, іншим "доведеться прийняти це рішення", вважає Магомедов.

«Так чи інакше, голосувати за кандидатів будуть депутати горсобранія. Сумніваюся, що вони поведуть себе непередбачувано. Швидше за все, вони будуть працювати в тренді тих вказівок, які дасть Володимир Васильєв », - уклав він.

Прийом документів на участь в конкурсі на посаду мера Махачкали розпочнеться 28 грудня. Перший етап конкурсу - перевірка достовірності відомостей про кандидатів і їх відповідності вимогам - пройде 17 січня 2019 року. Другий етап призначений на 22 січня 2019 року, він буде включати індивідуальні співбесіди для перевірки кваліфікації кандидатів, їх професійних і особистих якостей, повідомив сьогодні з посиланням на прес-службу міської адміністрації ТАСС.

Автор: Расул Магомедов; джерело: кореспондент "Кавказького вузла"