Полезные материалы

Стікери: порівняння НХЛ, КХЛ і ... КХЛ

Те, про що ми сьогодні поговоримо, в маркетингу (якого, як відомо, не існує) характеризується двома страшними англіцизмами: мерчендайзинг і франчайзинг. Але так як сучасні розвинені професійні ліги і клуби не мислять про те, як виживати без грошей, отриманих шляхом експлуатації свого імені, було б злочинності не висвітлити кілька моментів, пов'язаних з цією діяльністю.

Насправді, світ єдиний не тільки пивом і шоколадками з логотипом ризького "Динамо". Хотілося б розповісти про стікерах. Що це таке? Якщо хто не знає, стікери, по-нашому, наклейки - це щось на зразок філателії. Людина купує альбом, і купує до нього пакетики з наклейками, які вклеює в альбом. Найчастіше, в альбомі близько півтисячі місць, а в пакетику - близько 5 наклейок.

Прискіпливий читач обуриться: що за фігня? Що за дитяча забава? І буде частково має рацію. Наклейки - це дійсно хобі для дітей. Безліч дітлахів збирають колекції Скубі-Ду, смішариків і іншої лабуди. Навіть автор цих рядків в середині 90-х почав з колекції Том і Джеррі. Правда, закінчив я на "Євро-96". І тут криється найголовніше: спортивні колекції, присвячені різним турнірів - мають популярність як у дорослих, так і у дітей. Хіба погано зібрати альбом з усіх учасників світової першості! Гравця за гравцем, команди за командою.

Це забавно, але коли я після 14-річної перерви, вирішив жартома спробувати зібрати випадково опинилася у мене колекцію КХЛ 2010 я думав що буду червоніти під час обмінів з 10-річними дітьми. Якого ж було моє здивування, коли я обмінявшись з двома десятками людьми, які не виявив жодного, хто б був молодший за мене. А кожен другий - це взагалі був 40-річний дядько з портфелем документів або 30-річний постачальник продуктів в торгові мережі.

Все це, досить давно зрозуміли в Америці і Європі. У Старому Світі, стікери з'явилися на початку 60-х, вже тоді законодавцем мод була італійська "Паніні". Вони випустили альбом з усіма командами футбольної серії А (а чого ж ще?). В Америці ж у пошані були картки гравців, які стали виробляти ще в 40-х. Згодом, і там і там, виробники диверсифікували свої зусилля: комусь більше подобаються картки, кому-то наклейки.

Яка з цього вигода КХЛ і їй подібним?

По-перше, це відмінний шанс заробити буквально на порожньому місці. Все, що потрібно - лише експлуатувати свої комерційні права. Забігаючи вперед, скажу, що на те, щоб зібрати офіційну колекцію КХЛ, я витратив близько 2500 рублів. А скільки таких колекціонерів? По-друге, так як все-таки продукція розрахована в тому числі і на дітей, це відкриває додаткові можливості. Наприклад, на сайті sports.ru маса людей, закоханих в НХЛ. Я цієї любові не розумію, звичайно, але можу пояснити звідки вона взялася. У 80-х, у всіх були убогі трансляції вітчизняного чемпіонату, купа сірих команд, схожих одна на іншу навіть за формою. І тут в 90-х, з'являється можливість стежити за НХЛ. Де барвиста картинка, де навіть в злиденній Росії можна купити атрибутики, де можна збирати наклейки. Наклейки НХЛ були в продажу навіть коли я був дитиною. Зараз ці колекції - раритет. Але колекціонери в нашій країні збирають і їх. Обгортка - це дуже важливо. Тому, такими речами, як колекція КХЛ просто необхідно займатися. Щоб маленькі дітлахи цікавилися саме нашими героями, нашими клубами і нашої лігою, а не заморськими чужорідними утвореннями.

Тому робити якісний продукт важливіше навіть не в тому сенсі, що його будуть більше купувати.

До речі, завдяки цьому ми дізналися як виглядає "форма КХЛ"

До речі, завдяки цьому ми дізналися як виглядає форма КХЛ

Але ми живемо в умовах вільної конкуренції (Газпром не береться до уваги))). Тому пропоную пробігтися по тій хокейної продукції, яка зараз пропонується на ринку наклейок як маленькій дитині, так і дорослому дядькові.

У минулому сезоні у колекціонерів була можливість збирати три хокейні колекції: офіційна колекція КХЛ (виробник Уппер дек), офіційна колекція НХЛ (виробник Паніні) і контрафактна колекція Хокей 2010 року (виробник "Наклей-ка"), яка по суті наживалася на вітчизняних клубах і КХЛ.

Найдивовижніше, що в кожній колекції були речі, які відрізняли їх від конкурентів. Пройдемося по пунктах.

1. Доступність. КХЛ лізла буквально з кожного кіоску. НХЛ якщо і відставала, то ненабагато (а може і не відставала, але чому так могло здатися, нижче), Хокей 2010 - було практично неможливо купити в Москві. У місті було тільки одне місце, де альбом і наклейки вільно продавалися. Це результат діяльності КХЛ. Контрафактну продукцію просто задушили (і правильно зробили). Хоча єдина точка, знаходиться прямо під носом у КХЛ. Я не буду говорити де, з поваги до людей, ще не зібрав цей альбом. В інших містах ситуація аналогічна. За винятком Ярославля і Череповця. Там Хокей 2010 продали досить вільно.

2. Ціна. Накладнєє збирати КХЛ. Вартість альбому в середньому досягає 140 рублів. Вартість пакетика з 5 наклейнкамі - 23 рубля. Попадається і по 20, але частіше за 25. Оптом можна купити по 18. НХЛ в даному відношенні виглядає демократичнішим: в середньому вони на 3-4 рубля дешевше. Альбом менше 100 рублів, але точно сказати не беруся, мені він дістався випадково і безкоштовно (відразу скажу, що з усіх трьох альбомів я не збирав тільки НХЛ). Хокей 2010 ж вражає своєю доступністю: 50 рублів за альбом і 10 рублів за пакетик в Москві! У провінції ще дешевше.

3. Альбоми.

Обкладинка впринципі у всіх непогана. Правда, у КХЛ-івців дратують убогі шрифти, а НХЛ - кілька пестровата.

Якість поліграфії набагато вище у КХЛ: щільні сторінки, відмінна друк. Два інших альбому в цьому відношенні схожі на туалетний папір.

4. Дизайн пакетиків. Це теж дуже важливо. У газетних кіосках (основні точки розповсюдження) у наклейок завжди окреме місце. Дуже важливо кидатися в очі. НХЛ-івський пакетик аналогічний по дизайну альбому програє через свою строкатості, КХЛ-івський - навпаки дуже соковито виглядає і кидається в очі. Можна скільки завгодно критикувати лого КХЛ, але воно стало впізнаваним, тому за вибір дизайну пакетика - браво!

Хокей 2010 ж розчарував. Але що можна хотіти від пакетика за 10 рублів, яким торгують з-під поли?

5. Якість наклейок. Ось тут відбуваються найзапекліші суперечки серед колекціонерів. Правда, більшість одностайно сходяться в думці, що кращі наклейки - у НХЛ. Найгірші ж у КХЛ. Це пов'язано як з тим, що Паніні зробила банально краще надруковані, краще обрізані і з кращим зображенням наклейки, як і з тим, що Уппер грудня використовував портрети хокеїстів (що традиційно для футбольних колекцій), на відміну від конкурентів, що зобразили хокеїстів в динаміці і В повний зріст.

Для порівняння:

КХЛ. У повний зріст лише "блискітки" - по 2 штуки на команду і 4 стікера з власниками індивідуальних призів.

НХЛ ж пішов далі. У них краще і стікери, і блискітки (наклейки на твердій блискучою папері, звичайно їй відзначається зірка команди), хіба що тільки до НБА не дотяглися, у яких є наклейки з тканини.

Також НХЛ в плані формату відзначилася хорошою ідеєю з новачками сезону:

Ну і звичайно ж, зовсім безглуздо виглядав наступний КХЛ-косяк: у кожному альбомі були подарункові наклейки, все б нічого, тільки ті ж номери траплялися в пакетиках. Мало того, що вони були нікому не потрібні, а й вони примудрилися відзначитися від побратимів.

Альбом КХЛ був випущений в перший раз, тому неточностей там забагато. Наприклад, Хосса був маркований як чех, хтось із наших гравців - як словенець. Добре хоч Ягра в чехи записали.

6. Дизайн сторінок і їх наповнення.

НХЛ. Непоганий дизайн, але занадто мало хокеїстів. Лише 7 на команду. Зате є лого кожного клубу. З іншого боку, дуже багато місця витрачено на лого конференцій, новачків та інших не надто потрібних речей. Зрозуміло, дуже багато класних гравців не потрапили в альбом. Я не стежу за НХЛ, але, по-моєму, Дені Хітлі заслуговував би місця в колекції навіть якби треба було вибрати лише трьох гравців з команди.

До речі, вся статистика гравців розміщена на стікерах, а не в альбомі. Це американська традиція. Для європейського футболу Паніні традиційно розміщує цю інформацію в альбомі. Забавно, але американська Уппер дек для альбому КХЛ зробила якраз все в європейській футбольній традиції.

КХЛ. Тут у кожної команди не один, а цілих два розвороту. Виглядає це так.

Виглядає це так

14 гравців, включаючи двох зірок-блискіток, загальна фотка команди з двох стікерів, непогана статистика. Правда, трохи совковий дизайн. Лого + один з хокеїстів в якості фону - це перебір. З недоліків також б відзначив зовсім вже кричущий вибір гравців. Наприклад, до складу "Спартака" не потрапили Князєв і Людучін, до складу "Сибіру" - Тарасенко, а в складі СКА, 30-річний Рибін був названий кращим молодим гравцем клубу. Хоча, може в укладачів просто проявилося дуже тонке почуття гумору :)

Хокей 2010 року.

Хокей 2010 року

Альбом дуже аскетичний. Дизайн ще більш совковий ніж у КХЛ. Ні про яку статистики навіть не ведеться мовлення. Навіть прізвища в альбомі не прописані, тільки номери. Зате поміщаються 18 хокеїстів. І ніби нікого з лідерів не забули :) До речі, актуальність у альбому вище ніж у КХЛ-побратима. Хоча вийшов він в продаж раніше. Це можна простежити по раннім трансферів, які тут вже відображені.

Правда, місця вистачило навіть на якусь оту муру. Я спочатку здивувався цілому розвороту під назвою "Партнери гри". Я-то думав, що мова йде про "СОГАЗ" і "Кама-Евро", але правда виявилася шокуючою.

Спритні ярославці продали місця в альбомі різним друкарням, пральним і шашличнм. Добре хоч без сауни обійшлося. Правда, на тій же сторінці виявилися два гравці МХЛ команди Северстали. Кажуть, батьки заплатили, щоб синочки виявилися в альбомі. Охоче ​​віриться.

7. Збирання. Хокей хокеєм, але перш за все хочеться зібрати колекцію. НХЛ я не збирав, але судячи з моїми даними, там все аналогічно КХЛ. На КХЛ у мене пішов місяць неспішного збирання і 2500 рублів. Вся колекція збирається з двох блоків і пари годин обміну. Це можна простежити по цій цієї обмінної статистикою. Тобто, на кожну наклейку є як великий попит, так і велика пропозиція. Будь-яку наклейку можна дістати. З НХЛ - те ж саме.

Що стосується Хокею 2010 - то тут все навпаки. Ярославський виробник не встояв перед спокусою зірвати куш, шляхом створення дефіциту на деякі номери з одного боку, і друкуванням величезної кількості повторок з іншого. Тобто, тут є дофіга прикладів, коли один номер шукають пів-сотні людей, а є він тільки у одного. Або навпаки, у 50 на руках є повторка, яка нікому не потрібна. Ілюстрація тут . Величезна кількість "зелених" номерів - непотрібні повторка, у мене у самого їх 200 штук. Номери з рейтингом 47 або 63 - навпаки: вони потрібніші в 47 і 63 рази. При цьому, зараз ситуація покращилася. Альбом змогли зібрати аж 22 людини на цьому сайті. КХЛ і НХЛ - в 10 разів більше народу.

Я збираю його вже більше півроку, залишилося близько 40 номерів, а грошей витрачено вже навіть більше, ніж на КХЛ (і це при такій різниці у вартості пакетиків!). Тому, друзі, якщо хто вирішить збирати колекцію в наступному сезоні (вийдуть вони все в вересні-жовтні), що не збирайте контрафакт. Не годуйте ушлого дядька. НХЛ збирати теж не варто, годувати ушлого, але більш чесного дядька Беттмена (ось парадокс!) Теж не варто.

Покритикував я все альбоми, але деякі гарячі голови запитають: а сам-то що можеш? Хоча я взагалі-то завжди вважав, що не треба бути майстерним кухарем, щоб винести суворий вирок приготовленої стрепне, але в даному випадку, у мене є пропозиції, як зробити альбом КХЛ краще.

Навесні я вже написав лист одному співробітнику КХЛ, спілкується з Уппер дек (до речі, за іронією долі, ці американці є лідерами якраз у виробництві карток, на відміну від наклеечніков Паніні), і який це лист до Уппер Дека довів. Наведу його тут без купюр:

Якщо взяти за основу, що їх кількість буде приблизно таким же - приблизно 450 штук, то я б зробив так.

На кожну з 24 команд - 19 штук. Разом: 456

Плюс 0 - емблемка КХЛ (її точно треба робити БЛЕСТЯШКИ, можна навіть кожанной, як в НБА) і ще з десяток додаткових стікерів як було в цьому альбомі. Ну там кращі гравці, кубок, може бути емблеми конференцій, якщо вони будуть.

19 командних я б розподілив так: 1 емблема (БЛЕСТЯШКИ), 1 арена, 1 командна (зараз дві, але всю команду не розгледиш, краще зробити одну, але хокеїстів там буде п'ятеро + воротар). 16 на хокеїстів. З них виділити одного, назвати "зіркою" і зробити теж БЛЕСТЯШКИ. Але не повторювати його додатково. Так, до речі, роблять у альбомі НХЛ, який мені попався недавно в руки. 16 гравців - це оптимально. Так як це 2 воротаря і майже три повні п'ятірки. Цього достатньо. Менше - можна забути когось важливого. Як не раз вийшло в цьому році. Якщо буде можливість, додати головного тренера додатково.

Тепер по доп. інформації. Крім росту, ваги, дати народження та статистики попереднього сезону, я б додав пару "смачненького", а саме: позиція на льоду для нападників. А то незрозуміло хто це: центр, правий край або лівий. Цим альбом переплюнув би навіть сайт КХЛ, на якому цього немає, на жаль. А це багатьом цікаво. І якщо зі Спартаком я так-сяк розібрався хто де грає, то з іншими командами ...

Також можна додати у кого який хват ключки (в НХЛ-альбомі є - подобається), і який за рахунком сезон гравець проводить в даній команді. Ну або з якого року він в ній.

Для воротарів додатковою інформацією може стати стиль в якому він грає. "Метелик" там, ще щось. Але це складно, я розумію))

Тепер як це все розмістити. Припустимо, кількість сторінок таке ж, щоб не здорожувати виробництво. І точно також на кожну команду виділяється 4 смуги. На першій: як і зараз фотка гравця на всю смугу + емблема (БЛЕСТЯШКИ) і арена. На другій смузі нагорі командна наклейка і наклейка головного тренера. Внизу: 4 хокеїста, з яких два воротаря, одна зірка і капітан. Капітана окремо ніяк виділяти не треба, просто це його місце розташування. Якщо капітан ще й зірка, то асистента поруч. На третій і четвертій смузі все без змін - 12 хокеїстів. Кращий молодий гравець - взагалі не потрібно це. Тільки заплутаються. А то 30-річний Рибін в цьому році виявляється кращим молодим в СКА (це такий натяк на команду-ветеранів?)). Але тільки ось фон я там зробив би цікавіше, а не просто клубний логотип.

Наприклад, якщо кількість наклейок має бути 447 і баста, то фоном на 3 та 4 смузі може стати арена. А відповідна наклейка віддалиться зі списку.

Точно також можна вчинити з містом, який представляє команда. Включити в дизайн смуги елементи або фотографії того чи іншого міста.

За самим наклейкам. Якщо вони залишаться такого ж розміру (а це якраз краще, имхо), а не стануть як у НХЛ - величезними. Те дійсно варто по футбольному фоткати портрети. Але!

Не треба забирати 1/8 під ім'я і прізвище. Їх можна писати на тлі фотографії, можна просто скоротити цю плашку і вибрати більш маленький шрифт. До речі, про шрифтах, написання малими літерами Arial вирішило б цю проблему на раз-два.

Клубну емблему з-за спин гравців варто прибрати. А то у спартаківців на тлі вийшли поросячі вушка, а у витязів - німб (знову натяки?))). Емблему краще зробити маленьку, чітку і розміщувати її на лівому верхньому кутку, наприклад.

Про те, що самі фотки повинні бути звідки завгодно, але тільки не з профайла на сайті КХЛ, в Уппер Деці вже напевно зрозуміли.

У них, до речі, є вже такий досвід. Це стікери з хокеїстами Трактори. Гравців можна зображувати як під час гри (фото особи крупним планом), так і звичайним портретом.

Ну і як завжди, не косячіть з нумерацією, не плутати чехів зі словаками, не плутати російський прапор зі словенським, різати наклейки рівно, щоб збірні стікери не доводилося обрізати, над складами працювати в самий крайній момент, краще вже коли чемпіонат почався, щоб не забути додати Князєва в "Спартак", а Тарасенко в "Сибір" і т.д.

Якщо вже з складами возитися зовсім не під силу, то звернеться до вболівальників. Вони досить швидко підкажуть кого потрібно включати в альбом.

Кажуть, це стало цінною інформацією. Начебто навіть обіцяли подарувати блок :) Подивимося.

Але я вирішив на цьому не зупинятися. Я попросив дизайнера Михайла (багатьом з вас він вже полюбився після поста про Мегафоні ) Накидати парочку ескізів як міг би виглядати наступний альбом КХЛ. Я накидав свої ідеї, він придумав свої. Вийшло ось що.

Розворот:

Розворот:

Подивитися в більшому розмірі можна тут .

У нинішньому КХЛ альбомі немає емблеми клубів, це упущення. Михайло пропонує наступні варіанти її розміщення:

Варіант б) схожий на нинішній НХЛ-івський. Можна також використовувати європейську футбольну традицію - робити емблему БЛЕСТЯШКИ.

Обов'язково треба зробити фотографію тренера, ну або хоча б арени. На щастя, у нас залишилося всього пара сараїв, які буде соромно вставляти в альбом. Але ці фішки - це здорово, такого немає у НХЛ. Хоча арени зустрічаються в футбольних колекціях.

Хоча арени зустрічаються в футбольних колекціях

Щодо дизайну наклейок повне роздолля. Можна зробити як звикли хокейні колекціонери: в повний зріст.

Можна зробити як звикли хокейні колекціонери: в повний зріст

Можна, як в першому альбомі КХЛ: тільки морду обличчя.

Можна, як в першому альбомі КХЛ: тільки морду обличчя

Соррі за Зедніка. Михайло робив цю роботу ще в травні.

Морда особи в стилі розвороту:

Можна додати ще різні ніштячкі, як наприклад ось цей:

Загалом, ідей купа. Михайло, якщо захоче, прокоментує все це в коментарях.

Хотілося б, щоб КХЛ гналася за НХЛ не тільки в розмірах контрактних виплат, а й базових спортивно-маркетингових речах, без яких не можна уявити фінансово благополучний клуб або лігу.

PS Дякую всім, хто зміг подужати весь цей обсяг.

Що це таке?
Прискіпливий читач обуриться: що за фігня?
Що за дитяча забава?
А чого ж ще?
Яка з цього вигода КХЛ і їй подібним?
А скільки таких колекціонерів?
Але що можна хотіти від пакетика за 10 рублів, яким торгують з-під поли?
Покритикував я все альбоми, але деякі гарячі голови запитають: а сам-то що можеш?
Е такий натяк на команду-ветеранів?
Знову натяки?