Полезные материалы

Олексій Зінін: «Бердиєв прийшов в« Рубін »спустошеним. А команда і так була енергетично слабкої »

У чому слабкі сторони запрошення Бердиєва в «Рубін»? Чому Маріо Пашаліч - в порядку? Кого продасть взимку «Зеніт»? Глава агентства стратегічного консалтингу та трансферних рішень Олексій Зінін в інтерв'ю «БІЗНЕС Online» підводить підсумки 2017 року РФПЛ.

Курбан Бердиєв / Фото: БІЗНЕС Online Курбан Бердиєв / Фото: БІЗНЕС Online

«ДАВНО НЕ ЖДУ ВІД« РУБІНА »ЧОГОСЬ СЕРЙОЗНОЇ»

- Олексій, чого не вистачило «Рубіну» в першій частині сезону?

- Всього. У кожній важливою складовою успіху обов'язково чогось не вистачає. Проблеми з психологією, енергетикою, відсутність балансу в складі і багатьом іншим. На початку минулого сезону клуб просто знищив команду своїми гігантськими покупками, які призвели до роздування складу і внесення розладу в колектив. Від таких потрясінь швидко не відійти. У нинішньому сезоні, незважаючи на те, що начебто намагалися посилитися, в результаті ослабили склад. Ускладнює ситуацію і те, що клуб тепер зазнає серйозних фінансових труднощів.

- Думка з Казані: якби в команді був гравець типажу Ману Фернандеша, навіть Канунніков забивав приблизно на рівні Фарфан. Один якісний гравець в центр міг би все поліпшити радикально?

- Згоден, що у Канунникова є потенціал для зростання результативності. Згоден, що креативний распасовщик здатний вплинути на збільшення цієї результативності. Але при цьому, вважаю, що «Рубін» ні в минулому, ні в нинішньому сезоні не використовував до кінця творчий потенціал тих, хто у нього є в наявності. Я часто бачив гру Рочіни і лестощі до приїзду до Казані. Повірте, вони були здатні на багато що. Пам'ятаю Алекса Сонга за часів «Барси» і «Арсеналу», як швидко і чітко він починав атаки проникаючими передачами вперед. А хіба нинішній од'ївшись Сердар Азмун показує свій максимум?

- Курбан Бердиєв говорить про проблеми менталітету: гравці не хочуть рвати і працювати. Ви згодні?

- Згоден. Але гравець не хоче, як ви говорите, «рвати», коли не розуміє за кого і за що він грає. Зарплата, яка гравцеві і так гарантована, в тривалій перспективі не може бути ключовим мотивуючим фактором. Гравець повинен бути щасливий у всьому іншому. Він повинен отримувати задоволення від перебування в колективі, від тренувального процесу. Він повинен поважати людей, від яких залежить. Він повинен бачити мету, вірити в ідею. Коли всього цього немає, то і мотивації не відшукати.

- Ви сильно здивовані результатами і грі «Рубіна»?

- Чи не здивований. Уже давно не чекаю від «Рубіна» чогось серйозного. І прихід Курбана Бекіевіч на початковому етапі ситуацію міг не виправити, а скоріше загострити. Бердиєв провів два важких сезону, в яких мало не кожен день здійснював подвиг. Те, що він вичавив з «Ростова» - це фантастика! Але весь цей час він вичавлював не тільки з «Ростова», а й з себе. Він позичав у свого майбутнього, у свого організму. У підсумку він спустошив себе до такої міри, що на зарядку нової, до того ж перебуває в занепадницькі настрої команди сил у нього не залишилося. Мені здається, що осінній Бердиєв - це сама енергетично слабка версія Бердиєва за довгі роки. Однозначно Курбану Бекіевіч потрібно емоційна підзарядка, яка дозволить приймати правильні рішення і приймати з легкістю.

Наступний момент. Бердиєв перетворив футбол в науку. І на викладання цієї науки потрібен час. Курбан Бекіевіч НЕ спринтер. Чи не Хіддінк. Він стаєр в частині побудови гри. Він ще багато чого не встиг, він в дорозі. І ще. Особисто мені не вдалося помітити у Бердиєва нові свіжі ідеї.

- Цікаво ...

- У «Рубін» він прийшов з тим же тактичним багажем, до якого РФПЛ так звикла за дворічний період злету «Ростова». Команди адаптувалися до такої гри, майже у кожної є рецепт протидії. До того ж копія, як правило, гірша за оригінал. Чи означає це, що «Рубін» провалить і весняну стадію? Поки немає підстав для висновків. Тут багато чого буде залежати від того, як швидко метр відновиться і які ходи він придумає. Як би там не було, сильно сумніваюся, що «Рубін» в цьому чемпіонаті зуміє, наприклад, обігнати «Ахмат».

- Як тільки з Казані виїхав Жонатас, з голами все стало жахливо. Є гравець, від'їзд якого ще сильніше зіпсує все для «Рубіна»?

- Ні. А що можна зіпсувати? Нижче - зона вильоту, там клуби, які всі разом отримують приблизно стільки ж, скільки у казанців один Мвіла.

- Клубу треба продавати футболістів через фінансову фейр-плей. На хлопців типу Сонга або Мвіла зберігається інтерес в Європі?

- Важливо співвідношення гучних імен з поточними фінансовими розкладами. І в цьому плані в Європі на Сонга категорично немає інтересу, на Мвіла - майже немає.

- Якби вам дозволили зробити рівно один трансфер в «Рубін», то на яку позицію був би цей гравець?

- Центральний атакуючий півзахисник або центральний захисник. Для точної відповіді потрібно було б провести детальний аналіз.

- Самий недооцінений футболіст РФПЛ?

- Давайте назву вам символічну збірну гравців, про яких хорошого говорять менше, ніж вони заслуговують. Нігматуллін ( «Амкар»), Кулаков ( «Урал»), Грицаєнко ( «Краснодар»), Дугаліч ( «Тосно»), Мухамад ( «Ахмат»), Данченко (Анжи »), Камболов (« Рубін), Чаушіч ( « Арсенал »), Рістіч, Вандерсон Місаель (обидва -« Краснодар »), Мбенге (« Ахмат »).

- Самий переоцінений?

- Майже в кожній команді є один-два гравці, перебування яких там мені незрозуміло. Але хто як і ким переоцінений судити не стану.

- Чого взагалі ви чекаєте від зимового трансферного вікна по тенденціям і всім чуткам?

- Знаю, яке зараз на ринку різноманіття якісних футболістів. І нехай наші клуби в більшості своїй не готові капітально витрачатися, чекаю розумних трансферних операцій. Ми можемо планомірно підвищувати якість гравців, а значить і робити наш чемпіонат сильніший.

«РФПЛ ПІШЛА ВІД МАСОВИХ ЗАКУПІВЕЛЬ, АЛЕ підвищити ККД УГОД»

- Три головних відкриття (гравці, тренерські рішення, явища), які ви зробили для себе по ходу 20 турів?

- Почнемо з тренерських рішень.

На першому місці для мене абсолютно несподівано Юрій Палич Сьомін з його системою гри в два номінальних захисника, три фактичних плеймейкера і жодного профільного центрфорварда.

На другому - демонстративний перехід Каррерри в атаці в ряді ключових матчів на схему 4-2-4.

На третьому - посилення творчо-атакуючого потенціалу «Уфи» при явному нестачі відповідного кадрового ресурсу. Також відзначу різноманіття тактичних ходів Віктора Гончаренко з освіження здавалося б закостенілою гри ЦСКА.

- Відкриття серед гравців?

- Їх як ніколи багато. Це найкраще півріччя за останні кілька років по частині зростання футболістів, особливо з російськими паспортами. І якщо, припустимо, від Далер Кузяєва, Антона Олексій Андрійович Міранчук, Вані Ігнатьєва, Олексія Євсєєва, Антона Заболотного, Олександра Ташаева істотного прогресу чекав, то, наприклад, гра Антона Швеця і Жені Маркова стала для мене сюрпризом. Швець взагалі - суперявленіе. З часів Лодигіна і не було такого, щоб в Росію приїхав уже готовий гравець з російським паспортом при цьому без досвіду гри в РФПЛ.

- Кого виділіть серед легіонерів?

- Абсолютно непримітного Боурчану в Тулі. Якщо говорити про вплив на гру і результати своєї команди, то, румунів по корисності точно входить в топ-5 у всьому чемпіонаті. Зазначу триває прогрес Классона в «Краснодарі». Унікальний гравець: при такій працездатності, при тому пробігу, який у нього є, при такій кількості спроб відбору, показувати такі високі показники в атаці і входити в число кращих за системою гол + пас - це дорогого коштує. Вважаю Віктора одним з найбільш збалансованих гравців турніру.

- Є якісь нові тенденції в плані селекції?

- Так. Істотно зросла кількість трансферів якісних вільних агентів. Тут виділю парафії Бумаля і Євсєєва в «Урал», Альвареса в «Арсенал», Полетановіча в «Тосно», Самбу Соу ​​в «Динамо», Марковича до Хабаровська і Маркелова в «Анжи». Також успішними вийшли оренди Джорджевича в Тулу і Данченко до Махачкали, і результативною - Пашаліч в «Спартак» .Тобто, якщо вивести пару клубів за дужки, то прем'єр-ліга пішла від масових покупок, підвищивши при цьому ККД і економічність трансферних кроків.

- Команда, яка за підсумками 20 турів займає не своє місце в РФПЛ?

- На мій погляд, зараз всі команди знаходяться в своїх категоріях. Так, можливі пертурбації на пару місць всередині умовних підгруп, але глобальних падінь або злетів очікувати не доводиться. Так жодна з команд першої п'ятірки за межі цієї п'ятірки не випала. Жодна з команд нижньої п'ятірки, вважаю, в десятці не виявиться. У нас чемпіонат розбився на безліч локальних інтриг. Чи наздожене «Спартак» «Локомотив»? Хто виявиться вище: «Краснодар» або ЦСКА? Хто займе шосте місце: «Уфа» або «Ахмат»? Хто замкне вісімку? І так далі.

Антон Швець (ліворуч) Антон Швець (ліворуч). Фото: Epsilon / Gettyimages

«КРАСНОДАР» - СУПЕР, АЛЕ ПОВЕРНУТИСЯ НЕ ХОТІЛОСЯ ЖОДНОГО РАЗУ »

- Ми зустрічалися з вами після закінчення річного ТО. Перше питання: як особисто ви (і компанія) пережили три місяці чемпіонату Росії?

- Ми не «переживали», а жили і насолоджувалися роботою. Щороку у мене виникає спокуса переключитися на інший вид діяльності, але всякий раз залишаюся у футболі. Я його шалено люблю, дивлюся у величезних кількостях. Якось приїхав вночі з відрядження, дуже хотів спати. Включив телевізор на пару хвилин, а там в запису показували матч між «Амкаром» і «Анжи». Сон як рукою зняло. Подивився з величезним задоволенням і потім весь день пролетів на одному диханні.

- По осені знову дивилися всі 8 матчів туру?

- Так. І тільки, напевно, з третьої спроби відчув, що починаю набирати форму. Якщо дивитися футбол по-справжньому, то це колосальна позамежна концентрація. Ти повинен одночасно бачити всю картину цілком, і в той же час дивитися на гру очима гравця, який зараз повинен отримати м'яч або піти в єдиноборство. Тут дуже важливо моментально схоплювати нюанси, щоб розуміти, які рівні і типи рішень у потенційного власника м'яча є. Також важливо запам'ятовувати всі етапи розвитку атаки, щоб потім по пам'яті вміти відмотати епізод на 5-10 ходів назад. Важливо бачити і пам'ятати ігрові нюанси в діях кожного знаходиться гравця в кожному епізоді.

Важливо паралельно тестувати свої попередні уявлення про ігрові та психологічні особливості деяких гравців. Звичайно, основа-основ такої роботи - це твій внутрішній стан. Якщо підходиш до перегляду матчу знервованим або млявим або занадто в гарному настрої - це теж загрожує. Важливо домогтися стану тихого мовчазного присутності, створити собі умови, коли ніхто і ніщо тебе не відволікає. До речі, саме тому я вже років шість дивлюся футбол взагалі без звуку, щоб не чути голос коментатора.

Коли напрацьовується правильне комплексне стан для перегляду, то ніби потрапляєш в інший вимір. До листопада вдалося набрати форму, яка, в тому числі, вже дозволяла заздалегідь передбачити більшість голів. Голи, приблизно в 60 відсотків випадків, народжуються з чогось вибивається з логічно збитої системи гри. Коли виникає «випирає» дію, невиправдана помилка або навпаки яскраве рішення, це неминуче ламає хід перебудувань і в кінцевому підсумку, нехай і через десяток дій обертається ударом.

- Через 5 місяців не шкодуєте, що повернулися в колишній статус?

- Ми на зв'язку з «Краснодаром». Якось на запрошення Сергія Миколайовича та Володимира Леонідовича літав до клубу в гості. Оселився в академії «Краснодара», поруч з офісом. Гуляв по території, дивився тренування, ігри, з радістю побачився з співробітниками, посиділи з гравцями основного складу. Тепло поспілкувалися з Сергієм Миколайовичем, з топ-менеджментом клубу. З Ігорем Шалімовим обговорили справи в команді. Отримав від поїздки колосальне задоволення. «Краснодар» - це супер! Але за весь цей час жодного разу не промайнула думка про те, що хотілося б знову працювати в клубі. Більш того, у мене восени було два хороших попередніх варіанти в якості спортивного директора в інших структурах, але я не відчув ні бажання, ні розуміння того, що мені це на даному етапі потрібно.

- Постійна спірна тема - сила чемпіонату Росії. Ваша думка: чемпіонат Росії зараз який?

- На мій погляд, чемпіонат Росії відчутно набирав силу в період 2005/06 по період 2011/12. І досягнувши піку, коли здавалося, що ось-ось встане врівень з французької лігой1, поступово став відкочуватися назад. Відтік сильних футболістів почав переважати над припливом. Вважаю, в минулому сезоні ми досягли нижньої за останні десять років точки. У сезоні 2017/18 з'явилися передумови до того, щоб спортивний рівень знову почав потихеньку рости. Якщо виражати це в якомусь цифровому еквіваленті, то вважаю, що зараз наш чемпіонат без сумніву поступається великій п'ятірці, але випереджає Португалію, Туреччину і Україну.

«БУЛО Б НЕНОРМАЛЬНО, ЯКБИ В« ЛОКО »НЕ БУЛО конфліктів»

- Ви говорили, що конфлікти в клубі між головним тренером і керівництвом - це нормальне явище. Юрій Сьомін нещодавно розніс роботу спортивного директора - це все ще норма?

- Не читав. Але є таке напівжартівливе вираз: «головний ворог спортивного директора - це головний тренер». Ви навіть не можете уявити наскільки складно, щоб люди з різними поглядами на футбол у всіх його проявах, з різною ментальністю, з різними системами цінностей знайшли спільну мову. Навіть якщо вони однодумці, вони все одно можуть по-різному сприймати одного і того ж гравця. А тут ... Тут, коли, як я розумію, немає внутрішнього регламенту взаємодій, неминуча боротьба за вплив, за право приймати рішення. Ненормально, якби в «Локо» не було б конфліктів. Це означало б, що людям все одно. А так б'ються. Кожен за свої погляди. Подібне відбувається і в багатьох зарубіжних клубах. Уникнути цього можна тільки при введенні чіткого алгоритму прийняття рішень з детально прописаними зонами відповідальності і з введенням масштабних санкцій за публічне порушення корпоративної етики. Але це вже питання ні до учасників конфлікту, а до першої особи клубу.

- На чому тримається лідерство «Локомотива»: ідеях головного тренера або мотивації лідерів?

- Без успішної роботи менеджменту не буває великих перемог. При цьому будь-який лідерство - воно не може бути не тренерським. Тому що навіть просто «не заважати гравцям» - це вже мистецтво, це теж тренерська концепція. Я останні років десять дуже критично сприймав діяльність Юрія Палича. Вважав, що він просто «їде» на своєму імені, вже нічого нового не даючи футболу. Але зараз він дає так багато, що це викликає колосальну повагу. Рано чи пізно казка закінчиться, але сьогодні все, що «Локо» робить на полі - це оптимізація гри.

- Що ви маєте на увазі?

- Сьомін створив може і не найсильнішу, але саму збалансовану команду, придатну як до контратакуючої грі, так і до позиційного нападу, в рівній мірі адаптованої під гру вдома, так і на виїзді. І важливо те, що у «Локо» багато рівнозначних фігур. А коли немає одного ярковираженного лідера, то команда стає більш варіативної і менш передбачуваною, що теж йде їй на користь.

Юрій Сьомін (праворуч) Юрій Сьомін (праворуч). Фото: Сергій Дроняев / Тижневик «Футбол»

- Відомо, що Сьомін влітку відмовився від Караваєва. Граючий у «Локо» праворуч Ігнатьєв реально краще?

- «Краще» - це журналістський термін. У футболі не існує об'єктивних критеріїв того, який гравець краще. «Краще» взагалі, в поточному періоді або в перспективі? У творчій або в оборонній роботі? У швидкості або витривалості? У техніці або тактиці? В якості або в рівні? В ментальності або психології? І найголовніше, краще для кого? Адже тут десятки складових, включаючи, таке суб'єктивне поняття, як «смак».

- Але якщо порівняти двох гравців?

- Якщо розкладати детально - у чомусь переваги у Ігнатьєва, в чем-то у Караваєва. Вважаю, в цілому у Караваєва як у флангового захисника їх більше. Але питання в тому, на які складові звертає увагу головний тренер. Цілком можливо, що це просто той випадок, коли «своя сорочка ближче до тіла». Це ж треба великий шлях пройти до розуміння всіх плюсів і, головне, мінусів свого гравця. Коли ти це визначив, навчив гравця використовувати сильні сторони і ховати свої недоліки - такий гравець стає для тебе особливо важливим. І міняти його «на бігу», коли у тебе все добре, ти точно не захочеш - собі дорожче. Ніхто не знає, як довго буде адаптуватися новачок (ким би він не був) як він вплине на атмосферу в колективі і які мінуси у нього вилізуть в екстремальній ситуації. А що робити з гравцем, на чиє місце він прийде?

- Які слабкі позиції у «Локомотива» бачите ви?

- У «Локо» стосовно тієї концепції гри, яку використовує Сьомін, немає відверто слабких позицій. Тобто, можна залишити все як є. І це може виявитися навіть корисніше, ніж залучення більш сильних виконавців, кожен з яких здатний порушити усталений ігровий і психологічний баланс.

Якщо ж все-таки посилювати, тобто питання по другому опорнику - напарнику Денисова. Є питання по правому захиснику. Є питання по центральному нападаючому таранного типу.

- Дзюба?

- На мій погляд, Артем сильніше Едера.

- Що може перешкодити «Локомотиву» стати чемпіоном?

- По-перше, сам «Локомотив», що перебував в хиткому ідеалістичному рівновазі і позбавлений запасу міцності. По-друге, «Спартак», який, якщо виходить на поле в оптимальному складі, видається більш сильною командою і якому в матчі з «Локо» якраз і відкривати весняний відрізок чемпіонату. По-третє, з усіх претендентів на «золото», включаючи також «Зеніт», ЦСКА і «Краснодар», у «Локо» найскладніший календар, оскільки у другому колі залізничники вже зіграли з усією нижньої трійкою. З огляду на все вищесказане, не вважаю «червоно-зелених» фаворитами золотий гонки, навіть з урахуванням того, що у них є заділ у вісім очок.

«Манчіні НЕ підлаштовуватися під ГРАВЦІВ. ДЛЯ ДЗЮБИ - ЦЕ ПРОБЛЕМА »

- У вас є якась інформація про те, хто покине «Зеніт» в це трансферне вікно?

- З гравців обойми головні кандидати на розставання: Новосельцев, Нобоа, Терентьєв, Лодигін і Дзюба. Троє з п'яти - ті, хто прийшов в «Зеніт» після Бердиєва. Якщо врахувати, що ще і Полоз з Єрохіним не на самому кращому рахунку в Пітері, то в черговий раз можна задуматися про те, що брати гравців після Курбана Бекіевіч - це великий ризик. Тому що у нього вони грають на своєму максимумі за певною, закладеної в них програмі. Не виключаю, що може покинути «Зеніт» хтось один з вікових росіян: Жирков або Анюков. По крайней мере, обидва хочуть стабільно грати. Відкритим залишається питання і з Шатова, якому потрібно опинитися в команді, де йому для воскресіння себе буде дано шанс вийти на роль лідера.

- У Дзюби залишилося три місяці, щоб переконати Черчесова повернути себе в збірну. Куди йому йти?

- На мою думку, Артем заграє в будь-якій російській команді, де в нього будуть безмежно вірити і де його будуть сприймати як фігуру особливої ​​важливості. Не раз уже говорив, що Дзюба функціонує за принципом «Чим більше від нього чекаєш - тим більше отримаєш». Якщо в нього не вірити, як у випадку з Манчіні, то і Дзюба буде не грати, а маятися. Вважаю, в Артема просто не можуть горіти очі, коли він грає за того, кого не визнає.

- Роберто Манчіні регулярно говорить про брак якісних гравців. Як оціните склад «Зеніту» зараз?

- У тренерів теж є таке поняття як спортивна форма. Періоди злетів і падінь, пошуків себе, втрати впевненості, кризи ідей, зоряної хвороби і так далі. Нагадаю банальний вислів: «У великого тренера гравці грають вище свого очікуваного рівня. У звичайного тренера вони грають на своєму звичайному рівні. У слабкої - діють нижче своїх можливостей ».

Вважаю, що нинішній склад «Зеніту» під керівництвом великого тренера здатний бути чемпіоном. Але з огляду на те, що «Зенітом» керує тренер, який далекий від оптимальної форми, який в своєму нинішньому стані не є видатним, то погоджуся з Манчіні: одного-двох якісних гравців йому точно не вистачає. І перш за все, мова йде про креативних майстрів групи атаки.

- Все захоплюються грою Кузяєва. У вас немає відчуття, що Далер переоцінюють? І де його найкраще місце на полі?

- При грі в два опорних - ідеальна позиція один з опорних. При грі в одного опорника - ідеальна позиція один з двох інсайдів. А що стосується переоцінки ... У чому він переоцінений? Як на мене - це півзахисник рівня основного складу збірної Росії. За своїм характером, ментальності і майстерності - він один з небагатьох гравців, яким немає повноцінної альтернативи в «Зеніті». Тому і грає на різних позиціях. «Зеніту» без нього не можна.

- Згодні, що Манчіні не до кінця використав потенціал того ж Нобоа, який міг виходити і просто закидати м'яч на форвардів, вирішуючи питання глибокої оборони суперників?

- Мені імпонує гра Нобоа. Але те, що він мав мало ігрової практики в Пітері, логічно. Тому що Крістіан, знову-таки на мій погляд, не відповідає рівню «Зеніту». І з точки зору вертикальних проникаючих передач, про які ви говорите, не бачу, чим він сильніше Парадеса і Кранневітера, чий ігровий інтелект свідомо вище.

Потім не забувайте, що Нобоа - виключно продукт системи Бердиєва, який знав, як заховати недоліки і зробити так, щоб Крістіан грав на одних своїх сильних сторонах. У Манчіні немає потреби займатися такою філігранною налаштуванням, та я і не впевнений, що у нього вийшло б.

- Чому?

- Манчіні малює свій футбол широкими мазками. Вважаю, він не буде підлаштовуватися під гравців. Він вимагає, щоб вони підбудовувалися під нього. За сукупністю всього вищесказаного, можу припустити, що Нобоа буде одним з перших, хто покине «Зеніт» в зимове трансферне вікно.

«ЧОМУ ВИ ВИРІШИЛИ, ЩО ПЕДРО Роша В найсильніші клуби РОСІЇ МАЄ заграли ВІДРАЗУ?»

- «Спартак» повернувся на чемпіонський рівень?

- Так. Для мене це головний претендент на «золото». У червоно-білих найсильніший стартовий склад. Вони знають, як перемагати. І вони у другому колі розгромили і «Зеніт», і «Краснодар», і ЦСКА, показавши міць своїх можливостей. Для них головне не перемудрувати з трансферними ходами взимку і обійтися без травм навесні.

- Все розносять придбання Пашаліч, вважаючи, що йому нецікаво в Росії. Програти конкуренцію в РФПЛ для гравця такого рівня - ганьба?

- Він в перші півроку і не повинен був цю конкуренцію вигравати. Вклинитися в основний склад грає, саме грає, міцно збитою, та ще й чемпіонської команди вкрай складно. Це взагалі досить поширене явище, коли гравець за своїм потенціалом є великим, не потрапляє в старт через те, що не пройшов потрібну шліфування і у нього випирають кути, які здатні командній грі нашкодити.

Саме тому перед Пашаліч ставляться всього лише локальні завдання, з якими він, до речі, справляється без серйозних нарікань. Він до того ж третій бомбардир команди, забив п'ять м'ячів.

Маріо Пашаліч (праворуч) Маріо Пашаліч (праворуч). Фото: Epsilon / Gettyimages

- Виходить, хорват не проходить в стартовий склад тільки через те, що ще не до кінця інтегрований в командну гру?

- Так. Але не забувайте і про ліміт на легіонерів. Квінсі, Луїс Адріано, Зе Луїш, Фернандо і хоча б один центральний захисник, припустимо, Таскі. На решту одну легіонерську позицію Мельгарехо, Педро Роша, Попов, Пашаліч, Боккетті. При цьому Педро Роша був куплений за великі гроші, а що залишилися троє ближче Каррере, тому що їх багато що пов'язує і італієць прекрасно знає, їх плюси і мінуси. Вони для нього більш передбачувані. А з приводу того, що Пашаліч не хоче грати - тут навіть коментувати нічого. Як він може не хотіти? Це ж його життя, його кар'єра! Йому треба самостверджуватися в професії. Кожна його гра вивчається досконально і в «Челсі», якому він належить, і збірної Хорватії, в чиї двері він стукає перед чемпіонатом світу-2018.

- Чому не може проявити себе Педро Роша? Якщо дивитися просунуту статистику, він теж поганий?

- Чому ви вирішили, що Педро Роша мав заграти відразу? Теоретично віддача від цього ризикованого трансферу може наступити і через рік, і через три. По-перше, для нього поки немає вакансії в складі. По-друге, бразильцеві, який не мав досвіду перебування в європейському футболі, на адаптацію потрібно як мінімум півроку і два циклу зборів - літній та зимовий. Повірте, перепади між чемпіонатом Бразилії і Росії величезні, в плані і інтенсивності, і щільності, і швидкості гри, не кажучи вже про абсолютно різною ігровий ментальності.

- Якщо «Спартак» взимку втратить Сердар Тасці - наскільки це буде непоправна втрата? Пара Кутепова і Джикії здатна його замінити?

- Таскі - значуща фігура для «Спартака», але пара Кутепов - Джикия не стане проблемою для «червоно-білих». Ілля вибрався з тієї моторошної психологічної та ігровий ями, в якій перебував досить тривалий час. Це дуже добротний центральний захисник, у якого ще є шанс зіграти на ЧС-2018. Що стосується Георгія, то він, на мій погляд, сьогодні серед росіян беззастережно кращий центральний захисник нової хвилі.

«ГАЛИЦЬКИЙ НЕ БАЧИТЬ ПРИЧИН ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ШАЛІМОВА»

- Ви давали схвальні характеристики Андрію Івану. 4 матчі - нуль результативних дій. Що не так?

- Якраз все так. Якщо пам'ятаєте, я ще говорив, що адаптація для нього буде особливо важким. Він в Румунії грав зовсім інакше, ніж від нього вимагається в «Краснодарі». Плюс хлопцеві всього 20 років, що для легіонера мало. У нього є право на тривалу перезавантаження. Його час в Росії ще не настав, і тренер цілком логічно в його позиціях віддає перевагу більш готовим майстрам, яких знає набагато краще: Сміливий, КЛАССОН, почасти Мамаєву, Жоазіньо, а також Вандерсону Місаелю. І не забувайте, на відміну від Вані Ігнатьєва у Андре Івана немає російського паспорта. Румун - це далекосяжні вкладення - страхувальний варіант з хорошим трансферним потенціалом.

- Ми коли-небудь побачимо знову колишнього Павла Мамаєва?

- В останніх турах Паша вже був схожий на себе. Якщо його півроку не будуть переслідувати травми, при цьому не відбудеться ніяких позапланових ситуацій поза полем, то він вийде на свій рівень. Майстерність нікуди від нього не втекло.

- Ігоря Шалімова заслужено звільняють кожен тур? Він програв всім конкурентам, але виконує завдання на сезон бути в п'ятірці ...

- А в минулому сезоні «Краснодар» порівнювали з Робін Гудом, говорили: «Він відбирає очки у багатих і віддає бідним». Яка різниця в іграх з ким команда бере очки? Важлива гра, при якій вона це робить і підсумкове кількість очок в таблиці. «Краснодар» по зарплатах в РФПЛ - шостий, за віком клубу - п'ятнадцятий. При цьому стабільно тримається в лідерах. На поточний момент випереджає ЦСКА, «Рубін», відстає на очко від набагато більш іменитих і багатих «Зеніту» і «Спартака». За всіма ключовими показниками, команда або краща, або в трійці. Чесно кажучи, власникові клубу тут важко знайти приводи для звільнення Ігоря Шалімова.

- «Краснодар» викладає ролики, де Шалімов розкладає тактику своєї команди за підсумками матчів. Це нормально, враховуючи, що ролики можуть подивитися і майбутні суперники?

- Я коли побачив, одразу зателефонував Ігорю Михайловичу, сказав, що це дуже незвично і зухвало сміливо. Але Шалімов переконаний, якщо команда буде грати правильно і швидко, супернику ролик не допоможе. Мені тут тільки залишається ще раз порівняти «Краснодар» з боксером, який не просто боксує однією лівою, а й заздалегідь попереджає суперника, коли і як буде наносити удар.

- Іван Ігнатьєв заслуговує більше ігрового часу в РФПЛ? Він готовий?

- Так, заслуговує. Так, готовий. Більш того, якщо клуб не надасть Вані належного ігрового часу, то зашкодить нападнику. Якщо брати по-справжньому великих гравців, то 95 відсотків з них починають грати рано. У 2018-му Івану буде 19 років, для початку топ-кар'єри це вже критична позначка. Ігнатьєв народився бомбардиром. Якщо зможе витримати випробування мідними трубами, то майже напевно перепише всі рекорди результативності в нашій країні. Уже сьогодні на дорослому рівні у нього статистика трохи поступається статистикою Смолова (3 голи і передача в неповних 6 матчах). Якщо брати статистику на молодіжному рівні, то там в середньому на гол йому потрібно від 36 (на міжнародній арені) до 67 хвилин (на внутрішній).

- Якщо раптом Смолов взимку йде з «Краснодара», доведеться брати на заміну готового форварда?

- Я б на місці керівництва клубу обійшовся тими гравцями, які є. Вважаю, потенціал приблизно половини гравців обойми «Краснодара» реалізований не більше, ніж на третину. Головне давати гравцям право на самореалізацію.

- Чи не виникає відчуття, що Смолов втомився від «Краснодара» і переріс його?

- Так вийшло, що Смолов став брендом, порівнянним з брендом самого «Краснодара». Федір це розуміє і не приховує, що хоче вирішувати більш амбітні завдання, ніж боротьба за місце в трійці - п'ятірці. Чи варто «Краснодару» його продавати? На мій погляд, так, за умови гарної ціни. Можна і грошей заробити, і команду зробити більш варіативної, і дорогу мегаталант Ігнатьєву в великий футбол дати.

«Вважаю, ЦСКА ВЗИМКУ ЗРОБИТЬ ОДНУ ЦІКАВУ ПОКУПКУ»

- У ЦСКА в цьому сезоні грає неймовірно багато молоді. Ви когось можете з усіх виділити?

- Я не вважаю, що у ЦСКА за фактом грає багато молоді. Головін швидко став гравцем без віку, він вже один з лідерів. Ніхто з інших молодих не є стабільним гравцем стартового складу. Нападаючий Чалов за весь сезон не забив жодного гола. Жамалетдінов, Кучаев, Хосоно, Гордюшенко, Макаров разом узяті зіграли трохи більше, ніж запасний ветеран Набабкін. Але при цьому потрібно відзначити, що молодь у ЦСКА дійсно перспективна. Мені більше всіх імпонують Кучаев і Жамалетдінов. Це розумні футболісти. У минулому році я отримував задоволення від гри Макарова, коли він був в оренді «Тосно». Але поки незрозуміло, яким він буде після важкої травми.

- Ви б кого назвали найкращим молодим росіянином за підсумками 2017 роки?

- Поставив би прочерк. При всьому різноманітті вибору очевидно найсильнішої кандидатури на цей раз немає. Що стосується претендентів на інші місця то зазначу Жамалетдінова, Кучаева, Чалова, Жигулева, Лисова, Облякова, Ігнатьєва, Баринова, Жемалетдінова, Гулієва, Чернова.

- Багато чуток про продаж ЦСКА ще до нового року. Якщо клуб збереже Євген Гінер - трансферів не чекати навіть незважаючи на 20 мільйонів євро за ЛЧ?

- Про те, що в керівництві ЦСКА щось змінилося мені невідомо. Нещодавно був у клубі. Там все йде своєю чергою. Рівень роботи, до речі, найвищий. А що стосується трансферів, то армійці, вважаю, зроблять одну цікаву покупку з хорошим стратегічним потенціалом. Це буде гравець в групу творення і атаки.

Понтус Вернблум (праворуч) Понтус Вернблум (праворуч). Фото: Сергій Дроняев / Тижневик «Футбол»

- Понтус Вернблум на позиції центрфорварда - це геніально?

- Так. Це те, що заслуговує на повагу. Хоча є одне «але». У колишні часи з Вернблом-опорником ЦСКА йшов на першому-третьому місцях, а тепер з Вернблом-центрфорвардом йде п'ятим. При тому, що за останній рік клуб нікого не втратив.

- Кращий гравець «Динамо» в першій частині сезону - Самба. У нього контракт до наступного літа. Хтось із топ-клубів РФПЛ міг би їм підсилитися?

- У «Динамо» вже була пропозиція по гравцеві. Від якого саме російського топ-клубу говорити не стану. Поділяю я цю пропозицію? Ні. Вважаю Самбу Соу ​​- беззастережно кращим гравцем «Динамо» і сильним опорником за своїми можливостями, здатним боротися за медалі. Але вивчіть його кар'єру. У нього є біда - він схильний до травм. А через свою фізіології та віку форму після травм він набирає важко. Тому, гадаю, топ-клубам потрібно або більш гарантовану якість, або більш високий потенціал.

- Півроку контракту Самби, Ташаева. Це дурість менеджменту «Динамо»?

- Самбу Соу ​​підписували на рік, оскільки не розуміли, що у нього зі здоров'ям. Це логічно. А ось те, що ситуація з Ташаевим дійшла до прикордонної - це, звичайно, ненормально. Інша справа, що це вже набагато краще, ніж у попередні часи. Згадайте, що Смолов, Іонов, Гранат, Денисов і багато інших йшли безкоштовно. Кокорін і Жирков - майже за безцінь, теж за півроку до закінчення контракту. Думаю, що вся справа в тому, що «Динамо» не здатна реалізувати спортивні амбіції гравців. А раз так, то футболісти не готові продовжуватися просто на хороших умовах, їм потрібно щось більше. Або матеріальна компенсація, або людське сімейне ставлення. Але це не в традиціях клубу.

Павло Пучков / БІЗНЕС Online

У чому слабкі сторони запрошення Бердиєва в «Рубін»?
Чому Маріо Пашаліч - в порядку?
Кого продасть взимку «Зеніт»?
Один якісний гравець в центр міг би все поліпшити радикально?
А хіба нинішній од'ївшись Сердар Азмун показує свій максимум?
Ви згодні?
Ви сильно здивовані результатами і грі «Рубіна»?
Чи означає це, що «Рубін» провалить і весняну стадію?
Є гравець, від'їзд якого ще сильніше зіпсує все для «Рубіна»?
А що можна зіпсувати?