Полезные материалы

Перший заступник голови Комі Олексій Чернов розкритикував роботу по оцінці впливу промислових підприємств на екологію «БНК

Перший заступник глави Комі Олексій Чернов розкритикував проект регіонального центру екологічного моніторингу. Проект обговорювався на засіданні Міжвідомчої комісії з питань природокористування та охорони навколишнього середовища при Економічній раді республіки сьогодні, 16 грудня.

Олексій Чернов попросив у Марини Некипелова конкретики по проекту центру екологічного моніторингу. Фото Кирила Затрутін

За словами міністра природних ресурсів Комі Марини Некипелова, відсутність системного контролю і збору інформації, що стосується екологічного стану регіону призвело до необхідності створення центру на базі Тимано-Печорського дослідного інституту, який міг би акумулювати всі відомості, що надходять. Як зазначив директор інституту Євген Теплов, сьогодні через відсутність такого центру в регіоні неможливо визначити динаміку стану навколишнього середовища, отже, планувати заходи щодо запобігання масштабних забруднень і оздоровлення екологічної ситуації. Планується, що заклад фінансуватиметься з бюджету - в 2011 році на нього необхідно 30 мільйонів рублів, в подальшому на його утримання потрібно щорічно витрачати близько 20 мільйонів рублів.

За словами першого заступника голови Комі Олексія Чернова, представлений документ не відрізняється конкретикою і потребує доопрацювання.

- Щоб прийти до Мінфіну і отримати, чесно скажемо, чимале фінансування цього проекту, мені необхідно представити конкретне обгрунтування, чому республіка повинна витратити гроші саме на ці цілі. Я повинен переконати міністерство в тому, що це раціональне використання коштів. Я розумію, що складно сказати, який прибуток отримає республіка, вклавшись в цей проект, проте зрозуміло, що в бюджет надходитимуть кошти від промислових підприємств за негативний вплив на навколишнє середовище, що ми зможемо стежити за незаконним видобутком корисних копалин. Зрештою, якщо ми приймемо заходи для поліпшення, наприклад, якості повітря в містах, нам вдасться заощадити на оплаті лікарняних листів громадян. Я хочу отримати від вас конкретну інформацію, що ми будемо з цього мати і що потрібно для реалізації проекту, - зазначив він.

Я хочу отримати від вас конкретну інформацію, що ми будемо з цього мати і що потрібно для реалізації проекту, - зазначив він

Як відповіла Марина Некипелова, вся необхідна інформація для доповнення та уточнення проекту є, і остаточний варіант документа буде готовий до кінця року.

Тим часом система екологічного моніторингу надзвичайно актуальна для регіону. Як прозвучало на нараді, в Комі виявлено 18 потенційно небезпечних нафтових свердловин. Активну роботу по виявленню оцінки впливу на екологію регіону нафтових свердловин з нерозподіленого фонду проводить якраз Тимано-Печорський дослідний інститут.

За словами директора інституту Євгенія Теплова, в базу інституту занесені дані про 1700 нафтових свердловинах, що знаходяться поза геологічних відводів підприємств. На основі наявних даних визначена можливість потенційної загрози для стану навколишнього середовища з боку кожної свердловини. На місцевості обстежено 65 свердловин на території Сосногорська, Троїцько-Печорського і Інтінское районів, 18 з них виявилися потенційно небезпечними об'єктами, частина з яких вже ліквідовано.

Як зазначив Євген Теплов, всього інститут досліджував близько 9 тисяч проб нафт, 3 тисяч проб газу, 9 тисяч проб пластових вод, що характеризують практично всі родовища і поклади Тимано-Печорської провінції.

Для моніторингу навколишнього середовища інститут створив комп'ютерну систему, яка поєднує картографію, gps позиціонування і фактичний результат робіт. Це дозволяє проводити діагностику типів вуглеводнів, що забруднюють навколишнє середовище. Тобто з'явилися технології, що дозволяють визначити, нафту з якої поклади і якого родовища потрапила у водойму, і яке підприємство несе за розлив відповідальність.

На засіданні також прозвучала інформація про рівень забруднення атмосферного повітря в містах республіки.

Як повідомила начальник комплексної лабораторії Комі ЦГМС Світлана Єрмолаєва, найбільш високий рівень забруднення повітря спостерігається в Ухті. Трохи краща ситуація в Сиктивкарі і Воркуті, однак і там зафіксована підвищено-середня концентрація домішок формальдегіду і бензопірену. Сосногорский повітря поки в межах норми.

Присутність цих речовин в гранично допустимої концентрації знижує рівень імунного захисту організму, підвищує загальний рівень захворюваності дітей, визначає ризик виникнення бронхіальної астми.

Стан поверхневих вод також залишає бажати кращого: у водоймах спостерігається підвищений вміст сполук заліза, міді, цинку, легко і важко окисляються органічних речовин, фенолів. Як було відзначено в ході заходу, на стан навколишнього середовища в більшій мірі впливає діяльність промислових підприємств.

За словами Олексія Чернова, необхідно систематизувати всю інформацію про те, якої шкоди промисловість завдає, зокрема, повітрю.

- Ми підписуємо угоди з промисловими підприємствами, і я завжди питаю, а чи є наслідки для здоров'я населення, але ніякої системної інформації не отримую. Зараз з'ясовується, що є якісь параметри діяльності, вплив яких в угодах ніяк не відображено. Ми всі працюємо, робимо висновки на рівні своєї компетенції, і на цьому все закінчується. Ми працювали над угодою з нафтовими компаніями, цілий блок був екологічним, і там звучала тільки інформація про розливах. Якби мені було надано конкретні цифри, показники забруднення повітря в місцях роботи промислових підприємств, ми б змогли довести, що це не тільки вплив автотранспорту. Надалі при обговоренні подібних угод необхідно враховувати і ці чинники, - підкреслив Олексій Чернов.