Полезные материалы

Як влаштовані шкільні олімпіади і навіщо вони потрібні

  1. шлях олімпіадника
  2. Як влаштовані олімпіади
  3. Які переваги дають олімпіади?
  4. Як підготуватися до олімпіади?
  5. "Підводні камені"
  6. Кар'єрні перспективи переможців олімпіад
  7. Як розвинути інтерес до олімпіад у дитини?

Розповідає: Олексій Вахов

технічний директор освітньої платформи Учі.ру , Володар золотої медалі на міжнародній олімпіаді з фізики в 2000 р в Лондоні

шлях олімпіадника

Я почав брати участь в олімпіадах з 7 класу. Навчався у звичайній пермської школі. Моєю першою олімпіадою стала шкільна олімпіада з математики, а вже через рік на обласний я отримав диплом 3-го ступеня. Тоді я любив вирішувати завдання із зірочкою і дивився в журналі «Квант» випуски з олімпіадами минулих років. Завдання там були складні, і тому цікаві. Так і захопився.

У 9-му класі перейшов у фізико-математичну школу і з тих пір брав участь в профільних олімпіадах. Регулярно займав призові місця на всіх етапах всеукраїнських олімпіад, їздив на збори, отримував бали в рейтингу ... І ось, в 2000 році, в 11-му класі, виявився в числі п'яти щасливчиків, які поїхали представляти Росію на міжнародній олімпіаді в Лондоні. Я виграв золоту медаль, а Росія в той рік в загальному заліку посіла друге місце.

Розповідає: Олексій Вахов   технічний директор освітньої платформи   Учі

Кадр з к / ф «Операція« И »та інші пригоди Шурика»

джерело: kinopoisk.ru

Як влаштовані олімпіади

Система всеросійської олімпіади складається з декількох етапів. Перший - шкільна олімпіада, в ній можуть брати участь всі бажаючі. Далі призери та переможці в залежності від балів їдуть на районну та регіональну. У міжнародних олімпіадах, як правило, беруть участь одинадцятикласники. Після заключного етапу всеросійської олімпіади відбирають близько 20 осіб, які борються за участь в міжнародній. З 20 залишається 5 осіб, які їдуть представляти Росію за кордоном.

Якщо ви хочете в 11-му класі відправитися на міжнародну олімпіаду, посилено тренуватися потрібно починати не пізніше, ніж в 10-му класі: вирішувати олімпіадні завдання за 11-й і отримати на всеросійській олімпіаді диплом 1-й або 2-го ступеня.

Які переваги дають олімпіади?

Переможці та всеросійської, і міжнародної олімпіади можуть без іспитів вступити до будь-якого ВНЗ країни.

Зараз це рівносильно 100 балам ЄДІ. Після перемоги в лондонській олімпіаді я і багато хлопців з нашої команди відразу надійшли в МФТІ на факультет прикладної фізики (ФОПФ). Зараз, я знаю, туди зі 100 балами ЄДІ складно вступити, тому особливо враховуються додаткові бали і рейтинги.

По-друге, за перемогу дають президентську премію. По-третє, Олімпіадники - це дуже потужна спільнота однодумців. І зовсім не все там «ботани», нормальні хлопці, з ними і повеселитися можна. Я з багатьма досі дружу. І, звичайно, кожному школяреві цікаво подивитися інші міста. Це якесь відчуття обраності - референтна група, в яку ти потрапив.

Це якесь відчуття обраності - референтна група, в яку ти потрапив

Всеволод Тарасевич «На лекції математика Андрія Колмогорова», 1963-1964 рр.

джерело: russianphoto.ru

Як підготуватися до олімпіади?

Чудес не буває, потрібна постійна практика. Я не займався звичайної фізикою ні на уроках, ні будинку - завжди вирішував складні завдання. Мені дуже допоміг в цьому мій викладач з фізики Сергій Євгенович Полянський. Підготовка до олімпіади - серйозне заняття, і тут інтерес і самостійна робота, звичайно, важливі, але в першу чергу все залежить від вчителя. Так, до шкільній олімпіаді можна підготуватися самому, я бачив таких хлопців. Але далі рівня обласної олімпіади піднятися складно. Учитель направить, підкаже, дасть матеріал. Переможців-самоучок одиниці, набагато більше олімпіадників, яких готують вчителя.

Крім інтелектуальної бази в олімпіаді важлива витривалість. Вирішувати завдання 4-5 годин без перерви складно і розумово, і фізично. Ця «фортеця» виробляється з часом за допомогою постійних тренувань.

Я пам'ятаю, на олімпіаді в Лондоні вийшов після першого туру і не міг пригадати жодного завдання, настільки виснажився.

"Підводні камені"

Олімпіади - це певний темп життя. Тут, як в спорті, працюєш на результат декілька років. Але після 11-го класу все закінчується, потрібно перебудовуватися.

Реальна фізика і математика, як і будь-які інші напрямки, сильно відрізняються від олімпіадних.

У житті немає завдань, які ти можеш вирішити за півгодини-годину. По суті ти перебудовуєшся під цю систему в вузі. Але олімпіадника, всупереч поширеній думці, набагато складніше це зробити.

Особисто мені навіть в фізтеху перші два роки було легко, хоч там і досвідчені фізика з математикою. На третьому курсі починаються спеціалізації, а ти на той час вже втрачаєш початковий ритм. Олімпіадника тут може розгубитися. У мене самого був важкий період. Дуже важливо, щоб сім'я підтримувала рёбенка в момент переходу в доросле життя, допомогла йому адаптуватися і знайти свій вид діяльності.

Всеволод Тарасевич «В аудиторії», 1963-1964 рр.

джерело: russianphoto.ru

Кар'єрні перспективи переможців олімпіад

До 30 років всі мої ровесники-Олімпіадники вийшли на свої кар'єрні лінії. Так, у багатьох був цей період розгубленості, який я описував вище. Але кожен знайшов себе, і все у них в житті склалося. Багато в чому тому, що на олімпіадах закладається дуже хороший інтелектуальний базис. На цю родючий грунт треба тільки щось засіяти. Хто наукою займався, мають наукові ступені, статті, відкриття. Хто бізнесом займався, теж свої стартапи в прибуткові компанії розвинули. На 4-му курсі я захопився програмуванням і інвестував в нього - і свої плоди зараз вже отримав.

Як розвинути інтерес до олімпіад у дитини?

Змусити насильно неможливо. Тут варіант лише один: пропонувати дитині пробувати щось захоплююче і нове для себе. Наприклад, ми в Учі.ру робимо в зрозумілій дітям ігровій формі онлайн-олімпіади - з математики, підприємництву, російській мові. Вже першокласники можуть спробувати свої сили у вирішенні цікавих завдань, мета яких - розвиток нестандартного мислення і розкриття свого потенціалу.

12 листопада як раз стартує пробний тур олімпіади «Плюс» для 1-4 класів. Разом з Департаментом освіти м Москви і Центром педагогічної майстерності на базі нашої платформи ми розробили завдання з математики, які подобаються дітям. При цьому рівень складності точно вивірений, щоб кожній дитині було цікаво брати участь.

Приклад завдання з олімпіади «Плюс»

джерело: plus.olimpiada.ru

У першій олімпіаді «Плюс», наприклад, була хороша задача: розставити фігури в тривимірному просторі так, щоб вони відкидали задані тіні на дві стіни. Проекції проходять в школі пізніше, і дитині на папері таке завдання складно вирішити. Але завдяки інтерактивному формату близько 60% учасників впоралися, тому що дітям спочатку показували, як можна переносити фігури і як вони відкидають тіні. Це великий успіх для нас, так як ми складну тему змогли пояснити через візуалізацію, а дитина могла таким чином сам вирішити більш складну для себе завдання.

Олімпіада «Плюс» - справжній математичне свято для дитини.

В оформленні використана фотографія Всеволода Тарасевича «Іспит з математики в ЛЕТІ» , 1960-і рр.

10 листопада 2016, 12:00
Думка автора може не збігатися з позицією редакції.

Знайшли друкарську помилку? Виділіть фрагмент і натисніть Ctrl + Enter.

Як підготуватися до олімпіади?
Які переваги дають олімпіади?
Як розвинути інтерес до олімпіад у дитини?
Знайшли друкарську помилку?