Полезные материалы

Тварини теж не гребують алкоголем

  1. Теорія "п'яною мавпи"
  2. Слони і кабани
  3. За тверезих їжачків!
  4. Отрута для дельфінів і нектар для бджіл

Кімберлі Джейн Хокінгс з Університету Брукса в Оксфорді та її колеги з'ясували, що багато тварин, як і люди, схильні до випивки. Причому деякі з них навіть вміють виготовляти спиртні напої самостійно. Текст дослідження, що проводилося в місті Босові (Гвінея) з 1995-го по 2012 рік, був опублікований в журналі Royal Society Open Science. Кімберлі Джейн Хокінгс з Університету Брукса в Оксфорді та її колеги з'ясували, що багато тварин, як і люди, схильні до випивки

Джерело фото: Fotodom.ru/Rex Features

Теорія "п'яною мавпи"

Наприклад, шимпанзе обожнюють заграв пальмовий сік. Вони зривають листя пальми рафія і ретельно їх пережовують, перетворюючи в в'язку масу. Потім вони поміщають отриману масу в висять на деревах судини, використовувані місцевими жителями для збору соку. Коли кашка просочується соком, мавпи витягають її з судин і ласують нею.

Такий напій містить від 3,1 до 6,9 відсотків алкоголю, тобто приблизно стільки ж, скільки міститься в темному пиві.

"Ми з'ясували, що шимпанзе, що живуть в Гвінеї, користуються своїми навичками з виготовлення знарядь праці, щоб пити пальмова вино, - розповідає Хокінгс. - Це в черговий раз говорить про інтелект наших найближчих родичів".

При цьому самці балуються спиртним частіше самок, як і в людському суспільстві. Пальмова вино діє на приматів по-різному: одні відразу засипають, інші починають шалено скакати по деревах.

Згідно з науковими дослідженнями, здатність засвоювати етиловий спирт з'явилася у спільних предків мавпи і людини приблизно 10 мільйонів років тому. Американський біолог Роберт Дадлі навіть висунув гіпотезу "п'яною мавпи": мовляв, люди відчувають слабкість до алкоголю саме тому, що для наших предків мавп стиглі плоди, які в давні часи були основною їжею для приматів, асоціювалися з приємним станом сп'яніння.

Слони і кабани

Втім, шимпанзе не самотні у своїй пристрасті до алкоголю. Так, африканські слони п'яніють після поїдання плодів дерева марула, що містять невеликий відсоток етилового спирту і використовуються для виготовлення спиртних напоїв, наприклад, вершково-карамельного лікеру під назвою "Амарула". Легке сп'яніння робить слонів куди більш ледачими і повільними, ніж коли вони знаходяться в тверезому стані.

У поході по Криму, на плато Чатир-Дагу, одному з авторів цієї статті довелося спостерігати, як спочатку екскурсоводи поїли пивом кабанів у вольєрах, а потім тим же займалися й екскурсанти ... Свині так жадібно висмоктували напій, що коли він закінчувався, готові були проковтнути пляшку ... У них вже виробився умовний рефлекс - варто було показати їм пляшку з хмільним пійлом, як тварини починали нетерпляче хрюкати і сукати ногами ...

За тверезих їжачків!

Британське суспільство захисту їжаків б'є на сполох. Виявляється, підопічні звірята знаходять і спустошують ємності з пивом, які фермери і дачевладельцев виставляють як засіб боротьби з посилено плодяться у вологому кліматі равликами-слимаками. "Чаркою", їжачки втрачають здатність згортатися в клубок, тобто позбавляються захисної реакції. П'янички засипають де доведеться - і стають легкою здобиччю для хижих птахів ...

Землерийки, як і шимпанзе, небайдужі до пальм: ночами вони залазять на дерева і п'ють з квітів заграв нектар. Найцікавіше, що при цьому у них не спостерігається ніяких ознак сп'яніння. Очевидно, за 55 мільйонів років еволюції організм цих тварин виробив стійкість до алкоголю.

Як стверджує Франк Вінс, автор дослідження, результати якого були опубліковані в журналі PNAS, якби людина вживала спиртне в таких же пропорціях до маси власного тіла, як землерийки, це призводило б до незворотних змін в організмі або навіть до летального результату ...

Отрута для дельфінів і нектар для бджіл

У 1995 році зоолог Ліза Стайнер з'ясувала, що деякі види дельфінів "ловлять кайф" від тетродотоксина - отрути риби фугу. Хоча не виключено, що вони роблять це не спеціально, і отруйна речовина потрапляє в їх організм в результаті випадковості, припускають дослідники.

Випити люблять навіть ... бджоли. Як алкогольного стимулятора їм служить заграв нектар. В ході одного з експериментів вчені запропонували бджолам на вибір цукровий розчин і напій з 80-процентним вмістом алкоголю. Комахи відразу ж віддали перевагу другому варіанту.

За словами австралійського ентомолога Ерола Хасана, який опублікував статтю у виданні PubMed, в стані сп'яніння бджоли можуть забути дорогу до рідного вулик і "повністю втрачають відповідальність за свої вчинки". Доходить до того, що родичі не пускають "гуляк" "додому" ...

Читайте також:

Наукові теорії, пов'язані з тваринами

Загадкове ланка між мавпою і людиною

Тварини в місті: ділові собаки і ворони-зацепери