Полезные материалы

Журналіст «Реала» цілий вечір фоткал, як вінницькі продавщиці відпускають алкоголь і сигарети малолітки

Протягом же декількох років у Вінниці по тютюновим ятках і магазинах, де торгують спиртним і сигаретами, регулярно проводяться «виховні» рейди Протягом же декількох років у Вінниці по тютюновим ятках і магазинах, де торгують спиртним і сигаретами, регулярно проводяться «виховні» рейди. При існуючому заборону продажу цих товарів молоді до 18 років наші продавці практично не цікавляться паспортами покупців. Нещодавно журналіст «Реала» вдруге взяв участь у подібному рейді. Перший був два роки тому. Склалося враження, що законослухняні продавці не стали.

Перш, ніж продавати алкоголь і тютюнові вироби молодим людям, продавець повинен переконатися, що покупцеві вже є 18 років. Досить запитати його паспорт і за датою народження визначити, чи можна відпускати товар. Порушення цієї норми загрожує продавцю і закладу не тільки складанням адмінпротоколу і штрафом, але в разі повторення - позбавленням ліцензії на продаж підакцизних товарів. Проте, скажімо так, періодично продавці ігнорують «перевірку паспорта». Хоча у них теж є діти, і моральна сторона питання зобов'язана хвилювати будь-якого батька. Ну рано пити-курити неповнолітнім! По-перше, деградує незміцнілий організм, а по-друге, навіть в малих кількостях спиртне «зносить дах» підліткам, їх тягне на «подвиги», які часом закінчуються дуже сумно.

Зовсім випадково в цей день в один і той же час дві різні групи перевіряючих «курсували» по правобережній частині Вінниці Зовсім випадково в цей день в один і той же час дві різні групи перевіряючих «курсували» по правобережній частині Вінниці. Наша, в яку входили журналісти «Реала», активісти ГО «Здорова нація» та співробітники міського відділу кримінальної міліції у справах дітей, «шерстили» в районі Електромережі. Вибір був випадковим, але акція виявилася врожайною. Щоб не привертати зайвої уваги і не насторожувати працівників торгівлі, в кожне з закладів громадського харчування наша «група» заходила по черзі. Спочатку «підставний» 16-річний хлопець і журналіст «Реала», який ставав не тільки свідком продажу неповнолітньому «заборонених» товарів, а й для повноти картини фотографував момент їх передачі продавцем. Потім «покупець» виходив з магазину, де чек про оплату спиртного і сигарет фіксувався на відеокамеру, а потім співробітники міліції і громадські працівники проводили профілактичну бесіду з продавцем-порушником, записували його дані і попереджали про відповідальність.

Так ось, в першому магазині, розташованому біля автобусної зупинки «Електромережа», коли нашому герою без проблем продали пляшку пива, і спрацював спалах фотоапарата, який фіксує кульмінаційний момент заходу, продавці запанікували Так ось, в першому магазині, розташованому біля автобусної зупинки «Електромережа», коли нашому герою без проблем продали пляшку пива, і спрацював спалах фотоапарата, який фіксує кульмінаційний момент заходу, продавці запанікували ... Жінки, у яких діти явно підліткового віку, захотіли розібратися, хто дозволив зйомку без санкції «господаря». «З'ясування відносин» довелося відкласти. Поки правоохоронці в гранично ввічливій формі вказували продавцям на «недбалість», журналіст пояснив, що має право знімати всюди, де немає заборонного знаку (а навіть і зі знаком - питання в юридичному плані вельми спірне, - ред.).

Наступним на черзі виявився ларьок «Преса». Мила дівчина теж продала цигарки, навіть не дивлячись на покупця, а коли співробітники міліції поцікавилися мотивами, сказала, що «на вигляд йому є 18». Але при цьому вона не змогла згадати назву приватного підприємства, де працює, чомусь вирішивши, що воно «державне». Напевно, з переляку ...

У сусідньому магазині попалась продавець з доброю реакцією У сусідньому магазині попалась продавець з доброю реакцією. Жінка середніх років продала неповнолітньому пиво з сигаретами, вибила чек, і практично простягнула в руці здачу ... Момент потрібно було підловити кадром. Але виявилося, що він був зроблений на частку секунди раніше. Зрозумівши, що порушення знімають, дамочка спритно забрала з прилавка товар і сказала, що нічого не продає. Відверто кажучи, міліція була засмучена невдачею. Хоча, з іншого боку, профілактика вдалася ...

Найцікавіше було пізніше. Поруч зі стоянкою автобусів розташовані магазин і кафе. Коли наш юнак без будь-яких проблем купив в магазині пиво, а співробітники міліції стали досить зрілою на вигляд продавщиці пояснювати, що та поступила неправильно, у неї стався нервовий зрив. Поки колеги заспокоювали жінку, власниця торгової точки запевняла, що таблички, на якій написано про заборону продажу неповнолітнім тютюнових виробів та спиртного, «тимчасово немає», оскільки її змінюють на нову - кольорову. Що ж, з винахідливістю у неї проблем немає.

Поки міліція займалася роз'яснювальною роботою, громадські працівники «послали» юнака за пивом в розташоване поруч кафе, тим більше що у обох торгових точок один власник. Через кілька хвилин хлопцю продали келих хмільного напою. Міліція для фіксації факту і бесіди з продавцем затрималася біля входу. Один з молодих відвідувачів став буянити, погрожуючи оператору зламати відеокамеру. Причому, при співробітниках «органів» у формі. А тим часом власниця кафе і магазину намагалася «домовитися» з журналістом і юнаків. Про що? Конкретна сума за те, щоб пішли, не озвучувалася. Та й який сенс? Ми пояснювали, що пізно «пити боржомі», міліція знає, що вдруге поспіль в одному закладі неповнолітньому продали пиво. Сьогодні ніхто не штрафує, але «мораль» доведеться вислухати повторно.

Після «Електромережі» ми попрямували на «Дачну». У першому ж великому магазині, розташованому в житловому будинку у зупинки, нашому хлопцю під спалах фотоапарата продали пляшку горілки. Чого ж йому постійно пиво купувати - гуляти, так гуляти ... На спалах фотоапарата у немолодої продавщиці реакція була несподіваною - вона втекла в інший відділ. Коли покупець повернувся з міліцією, «втекла» жінку знайшли.

Щоб знову ж далеко не відходити, експеримент з підставним покупцем ми продовжили в сусідніх магазинах на іншій стороні вулиці Пирогова, тобто буквально в декількох кроках. І знову ж неповнолітньому продають ... Навіть якось не цікаво стало. Невже жодного свідомого продавця в окрузі немає? Виявляється, є. Уточнимо, що в районі зупинки «Вул. Дачна »наша« група »з двома співробітниками в формі крутилася до того моменту вже близько 20-ти хвилин. Так ось, в третьому на черзі магазині хлопцеві відмовили. Вперше за рейд. Коли він тільки прямував до продавця, жінка вже ехідненько посміхалася. Ніби чекала, і відразу попросила показати паспорт, а потім розвела руками, мовляв, зарано, дружок, коньяк купувати. Знахабніли ми, тому в останніх торгових точках вибирали тільки міцні напої. А з іншого боку, приємно, що для контрасту «прокол» вийшов.

За словами ініціатора акції, голови Громадської ради при УМВС у Вінницькій області Євгена Семенова, приблизний перелік магазинів, де потрібно провести профроботу, надала ГО «Здорова нація». Сигнали про те, що там продають дітям спиртне та тютюнові вироби надходили і раніше. Перевірили і переконалися. «Ми і далі будемо проводити подібні акції, адже підростаюче покоління - наше з вами майбутнє», - зазначає Є. Семенов.

Начальник відділу кримінальної міліції у справах дітей УМВС області Ігор порохових запевнив, що заходи будуть прийняті. В цьому році до адміністративної відповідальності за продаж неповнолітнім цих товарів за частиною 2 статті 156 КК України залучили 138 осіб. Вони заплатили штраф. «Цього разу попередили, про всіх зафіксованих фактах поінформували органи місцевого самоврядування. Якщо порушення виявимо знову, будемо карати », - уточнив правоохоронець.

Може, якщо подібні акції будуть частими, працівників торгівлі вдасться дисциплінувати. Зрештою, невже на неповнолітніх «зробиш касу»? ..

Станіслав Краєвський

Про що?
Та й який сенс?
Невже жодного свідомого продавця в окрузі немає?
Зрештою, невже на неповнолітніх «зробиш касу»?