Полезные материалы

Шкільні їдальні майбутнього - вже зараз - Освіта, наука, технології - Новини - МОЛНЕТ.RU

Оксана Григоренко | 20 вересня 2018 р

Сучасна дитина проводить в школі більшу частину свого часу. Там він не тільки збагачується знаннями, але і заводить друзів, спілкується, самореалізується, їсть

Автор фото: Ксенія Сирова

Весь шкільний комплекс і створює те середовище проживання, де дитина розвивається фізично і емоційно. Про те, який внесок в розвиток сучасної московської школи вносять столичні комбінати харчування, розповіли експерти і батьки.

У Москві все під контролем

Комбінати воліють працювати з місцевими постачальниками продуктів: так і закуповувати економніше, і поставки свіже. Розумієте, у виробництво йдуть не будь-які продукти, а тільки ті, що мають необхідні дозвільні документи та сертифікати. Саме завдяки жорсткому багатоступінчатому контролю, однією із ступенів якого і є комбінати, в столиці вдається досягти високої якості соціального харчування.

Микола Фатєєв, виконавчий директор комбінату харчування «Московський школяр»: «При приході продуктів на виробничо-логістичний комплекс ми перевіряємо органолептичним методом їх смак, запах і зовнішній вигляд. І якщо всі документи і лабораторні дослідження, накладні - все відповідає, ми приймаємо продукти. У нас є санітарні лікарі та товарознавці, які контролюють якість ».

У двох лабораторіях підприємства: бактеріологічного та хімічного, контролюється дотримання норм санітарії на всіх етапах виробництва, щодня відбувається забір змивів і проб середовища з обладнання і рук співробітників. Навіть повітря в будівлі піддається багаторазовій очищення і фільтрації, а також в приміщеннях автоматично підтримується строго певна температура. З нового року комбінат успішно перейшов на федеральну електронну систему ветеринарного контролю «Меркурій», що значно оптимізує і підсилює контроль за якістю поставляється на виробництво сировини.

Комбінати не єдині, хто прискіпливо дотримується якість їжі. Окремі позиції призначених для харчування дітей продуктів, такі як вершкове масло і вода питна вода, перевіряються в лабораторіях московського Росспоживнагляду. Відомство ретельно стежить за тим, щоб постачальники і працівники шкільних харчоблоків дотримувалися санітарні вимоги. А в самих школах цим займаються бракеражного комісії. Активно контролюючу функцію в Москві виконує і батьківська громадськість.

Завантажуємо, запускаємо, отримуємо: як проводиться їжа для шкільних їдалень

як вірно підмітили в Росспоживнагляді, жодна комісія або держорган не підходить так ретельно і з пристрастю до питань харчування дітей, як їх батьки. Для них комбінати організовують екскурсії на виробництво, щоб дорослі особисто переконалися в якості і безпеки продукції. Ось що розповіли побувавши на таких екскурсіях батьки, а також експерти і громадські працівники.

Ось що   розповіли   побувавши на таких екскурсіях батьки, а також експерти і громадські працівники

Потрапити до приміщення комбінату можна тільки в спецодязі і бахилах, а в цех - в гумових чоботях, попередньо пройшовши багаторазову обробку відкритих частин тіла водою з антисептиками. Обробку обов'язково необхідно проходити на вході і виході, таким чином в цехах підтримується чистота, яку співробітники комбінату порівнюють зі стерильністю операційної.

Виробництво розділене на три зони:

  1. Зелена зона - це зона сировини і приготування продукції.
  2. Червона зона - тут готову їжу охолоджують за особливою технологією, що дозволяє зберегти свіжість продукту і його поживні властивості.
  3. Жовта зона - зона відвантаження готової продукції.

Гостей впускають тільки в зелений зал, в червоний стороннім вхід суворо заборонений. Таким чином максимально мінімізується контакт продукції з зовнішнім середовищем, що дозволяє надовго зберігати її свіжість.

Саме виробництво максимально автоматизовано, і участь людини в ньому зведено до мінімуму. Устаткування імпортне: німецьке та англійське, процедури контролюються комп'ютером. У цехах налагоджено односторонній рух, від закладки сировини до виходу готового продукту. Страви готуються зі свіжих ретельно вимитих і нарізаних овочів, охолодженого м'яса або птиці, ніякої заморозки або порошкових напівфабрикатів у виробництві не використовується.

Готову продукцію доставляють в їдальні навчальних закладів не пізніше, ніж через 10 днів після випуску. Налагоджена логістика і суворе дотримання умов зберігання сприяє тому, що до дітей на столи потрапляє максимально свіжа, збалансована і смачна їжа.

Атмосфера покращує апетит: ресторан замість столовки

Одним з важливих переваг використання послуг комбінатів в тому, що школи не потрібно піклуватися про обслуговування харчоблоку - аутсорсер бере всі питання на себе. Самостійно оснащує і модернізує кухні, підвищує кваліфікацію кухарів і так далі. У Москві пішли далі: ось уже кілька років там силами комбінатів реалізується проект «Мій шкільний ресторан». Ідея проекту в тому, що звичайні нудні шкільні їдальні повністю перетворять: інтер'єр, посуд і навіть меню підпорядковують певній тематиці. Її вибирають самі учні шляхом голосування, над втіленням працює команда професійних дизайнерів і художників.

Людмила Мясникова, голова експертно-консультативної ради батьківської громадськості при московському Департаменті освіти: «Школа, скажімо так, говорить про те, якою вона хоче, щоб був ресторан. А все інше - спасибі комбінатам. Вони роблять ремонт і складають абсолютно нове меню ».

«Цілі проекту - підвищення культури харчування дітей, перетворення шкільної їдальні в місце спілкування та відпочинку учнів. Чим цікавіше і сучасніше зал, ніж більш оригінально оформлені страви, тим більше у дітей бажання прийти і провести час в їдальні на перерві між уроками », - відзначили в столичному Департаменті освіти.

На сьогодні в місті вже діє майже сотня таких ресторанів, з них 22 відкрилися з 1 вересня поточного року. Серед них «Творче кафе», тематичні ресторани «Творчість Ешера», «Вовка в тридев'ятому царстві», «Аптекарський город», «Село», «Мосфільм», «Великий театр» і багато інших.

Наталія Кубрак, мама учнів однієї з московських шкіл: «Я дуже рада за наших дітей, тому що тут, мені здається, апетит у них потроїться. Я вже не кажу про те, що меню дуже гарне, і завжди діти їдять добре ».

Крім звичних страв у шкільних ресторанах діти можуть спробувати корн-дог (сосиску в тісті з кукурудзяної муки), жульєн, азіатський вок, смузі, мексиканський буріто або російські млинці.

Харчування і високі технології

Варто зазначити, що високі технології присутні не тільки на комбінаті харчування. Близько 94% шкіл і 97% московських дитячих садів, а це 4,3 тисячі будівель, підключені до системи «Прохід і харчування». За допомогою компактних карт або браслетів діти можуть оплачувати сніданки і обіди в їдальнях. А стежити за раціоном дитини можуть самі батьки через спеціальний онлайн сервіс.

Євген Симановский, керівник проекту «Москвенок» Департаменту інформаційних технологій Москви: «Учні також можуть з їх допомогою оплачувати покупки за безготівковим розрахунком через спеціальні каси в їдальні або буфеті. А батьки отримують оповіщення про те, чим харчувався їх дитина, коли прийшов і вийшов зі школи ».

Ще більше користі

Контролюючі органи і батьки підтверджують: харчування в московських школах повноцінне і збалансоване - те, що потрібно для користі організму, що росте. Але в столиці намагаються врахувати потреби особливих категорій дітей: які страждають алергією, діабетом або порушенням обміну речовин. У деяких навчальних закладах буфети доповнили точками з продажу корисних перекусів «Здравушка». У них можна придбати шоколад без цукру, фруктові чіпси, пюре і цукерки, натуральні соки і батончики зі злаків і ягід.

Ліна Рахімова, учениця 11-го класу: «У мене, наприклад, алергія на цукор, тому звичайний шоколад мені їсти не можна, а такий я купую частенько».

Крім того, в столичних дитячих садках, де зараз дітей годують п'ять разів на день за рахунок бюджету, є безмолочне меню для дітей-алергіків.

Крім того, в столичних дитячих садках, де зараз дітей годують п'ять разів на день за рахунок бюджету,   є   безмолочне меню для дітей-алергіків

Столичні школи не перший рік визнаються кращими в країні і навіть у світі. І мова не лише про високі стандарти освіти і тому рівні, що показують учні. Завдяки старанням московських властей, а також злагодженій роботі структур і органів, участі батьків і громадських організацій, установи освіти в Москві можна сміливо назвати втіленими школами майбутнього.