Полезные материалы

Збірна Росії очима американців

ЧС-2014. До старту - 20 днів
ВОНИ ПРО НАС

Представляючи учасників ЧС-2014, американські колеги з ESPN слідом за англійцями з журналу FourFourTwo розповіли все, що знають і думають про збірну Росії.

ДНК команди

ДНК команди

Росія не була на чемпіонатах світу 12 років, а в 2002-му покинула турнір після розчаровує груповій стадії - на вихід їй вказала Бельгія. Втім, потрапляння росіян до Бразилії не можна вважати сюрпризом. Вся справа в тому, як Фабіо Капелло впевнено пройшов зі своєю командою відбірковий цикл, а її гравці підвищили свою значимість в якій дуже багато рублями вітчизняної прем'єр-лізі.

Капелло, як багато тренерів старої італійської школи, прагматик. Тут не потрібно розмов про футбольну "філософії" або налаштування ігрового стилю, які можна почути в Іспанії чи Голландії. Італієць сколочує з наявних у розпорядженні виконавців команду, настільки ефективну, наскільки тільки може. У випадку з Росією це ставка на сильну і варіативну трійку в середній лінії і швидку і різку трійку попереду.

Зібрана з домашньої ліги, російська команда має в своєму розпорядженні ядром гравців ЦСКА і "Зеніту". Таких, як Ігор Акінфєєв, Сергій Ігнашевич, Роман Широков і Олександр Кержаков.

початковий сценарій

Орієнтовний склад і розстановка Росії за версією ESPN (4-3-3): Акінфєєв - Козлов, В. Березуцький, Ігнашевич, Д. Комбаров - Файзулін, Глушаков, Широков - Дзагоєв, Кержаков, Кокорін. Без Денисова і з Дзагоєвим.

Без Денисова і з Дзагоєвим

Історія

ЧС-2014 року - перший світовий форум для Росії після 2002-го. Вперше на чемпіонаті світу збірна СРСР зіграла в 1958 році. Той турнір започаткував чотирьом поспіль сильним виступам, Поради добиралися до чвертьфіналу в трьох випадках (1958, 1962 і 1970) і стали четвертими в 1966-му.

Як вони потрапили до Бразилії

Як вони потрапили до Бразилії

Сформований кістяк пройшов весь відбірковий цикл - і результат виявився вражаючим. У європейській групі F у Росії - сім перемог, одна нічия і дві поразки. Підсумок - 22 очка, на одне більше, ніж у лідера групи Португалії.

Відбірковий цикл до того ж став спокутою колишніх гріхів. Матчі проти Португалії дозволили Росії прогнати демонів 2004 року, коли поразка з рахунком 1: 7 в Лісабоні вдарило по надіях поїхати на чемпіонат світу-2006 і спровокувало напад національного самобичування на футбольному грунті. Матч був прозваний "Нічним ганьбою" (для американців варто пояснити, що в даному випадку було обіграно назву популярної саги "Нічний дозор"). Той кошмар каталізував пошуки РФС іноземного тренера, тому що вітчизняні фахівці показали свою непридатність для вирішення великих завдань.

Ключем до відбіркового циклу ЧС 2014 для Росії стала перемога над Португалією з рахунком 1: 0 в московських "Лужниках" в жовтні 2012 року. З тієї зустрічі, нехай португальці змогли здобути три очки в матчі-відповіді, росіяни були на крок попереду. Португалія до того ж допустила ще пару осічок, зігравши внічию з Ізраїлем і Північною Ірландією, тоді як Росії - на відміну від фаворита - вдалося на старті кваліфікації перемогти ці команди.

В результаті двох лідерів розділило всього одне очко - і це начебто приховав той факт, що все в групі було вирішено заздалегідь. Росії для прямого виходу на чемпіонат світу потрібно всього одне очко в заключному матчі відбору з Азербайджаном - і вона його отримала після нічиєї 1: 1 в Баку.

Цифри ніколи не брешуть

Розрахунок національної захопленості футболом заснований на тому, як добре країна платить своєму першому тренеру, відвідує матчі і грає сама. Цифри Росії - 16-е місце в рейтингу ESPN, зарплата Фабіо Капелло в 10,7 мільйона доларів (при доході на душу населення в 14 тисяч доларів), 51,9 відсотка заповнених місць на матчах відбіркового циклу і 14 329 клубів (за заявкою ФІФА ).

Основні битви

Тема відплати триває жеребкуванням групової стадії ЧС-2014 року - знову Бельгія. На попередньому для Росії чемпіонаті бельгійці оформили для суперника виліт з змагання. У заключному матчі групи H, ігри з серії "переможець забирає все", Бельгія була на коні - 3: 2 і росіяни вирушили додому.

Переможний гол в той день забив капітан Марк Вільмотс, нині головний тренер своєї збірної. Бути може, тепер росіяни помстяться кривдникам і виявляться в плей-офф, чого їм не вдавалося з 1986 року. На щастя для футболу, всі образи Росії мають виключно спортивний характер, тому що Польща (зіткнення уболівальників під час Euro-2012) і Україна (непроста політична ситуація) не зуміли кваліфікуватися до Бразилії.

Найбільш важливий гравець

Якщо Росії судилося перевершити Бельгію, Корею і Алжир, майже напевно не обійдеться без звичної, франтівською гри Широкова. 32-річний півзахисник, засланий на правах оренди з "Зеніту" в "Краснодар" з-за розбіжностей з тренером в останні дні Лучано Спаллетті в пітерському клубі, не з тих, хто стане згладжувати кути і буде уникати конфліктів.

Персонаж начебто Джоуї Бартона, але винятковий талант Широков відомий своїми образливими словами, він ображає суперників і суддів, він охоче ділиться думкою в твіттер-стилі. І все-таки, незважаючи на всі проступки, в дні матчів головне, як блищить його футбольний геній. Він пропонує гру роллс-ройс-рівня, повністю виправдовуючи всі сподівання від сучасного півзахисника. Уміння тримати темп, гольове чуття, унікальне бачення поля і витончений дриблінг - все це у Широкова є.

У той же час центр оборони Росії - та основа, на якій Капелло із задоволенням будує свою команду. Василь Березуцький і Ігнашевич, партнери по захисній лінії ЦСКА, разом з Володимиром Гранатом з резерву пропустили всього п'ять голів в 10 матчах відбіркового циклу.

визначення успіху

визначення успіху

Разючий контраст між попередніми виступами Росії на чемпіонатах світу і продемонстрованим умінням в пройденому відбірковому циклі ускладнює оцінку головних очікувань. Іспанська рульової Вісенте дель Боске припустив, що "навіть Росія" може виграти турнір, тоді як Капелло, звичайно ж, міркує більш приземлено. "Давайте йти крок за кроком. Нам потрібно гарненько підготуватися, головне для нас - вийти з групи, а вже межа мрій на даний момент - чвертьфінал", - говорить італієць.

Основна складність завдання-максимум Капелло в тому, що в першому раунді плей-офф його команда точно зустрінеться з Німеччиною або Португалією, якщо фінішує в групі на другому місці. Звичайно, це ще одна можливість позбутися від "Нічного ганьби". Але найбільш реалістично звучить завдання виходу з групи.

Як далеко піде Росія?

1/8 фіналу.

Думка експерта: Стів Макманаман

Рушійною силою на полі завжди є гравці, але з таким тренером, як Капелло, Росія може відчути більший вплив наставника, ніж інші команди. Він організатор, дока в тактиці, а основне для нього - захист, захист, захист.

У його команді немає великого вибору суперзірок, проте він впровадив свою структуру, так що команда виглядає вигідніше, ніж проста сума її складових частин. Успіх базується на надійній обороні. Голкіпер Акінфєєв блискуче провів відбірковий цикл, Ігнашевич в захисті показав свою готовність. (І не хвилюйтеся, ніхто не пам'ятає про кидок м'яча між ніг у виконанні Роналду).

Гра була збалансована і розвинена Фабіо, що вселило в команду впевненість. Однак Росія не брала участь в чемпіонатах світу з 2002 року, у цій збірній немає успішного досвіду тривалого виступу на головній спортивній сцені.

Однак Росія не брала участь в чемпіонатах світу з 2002 року, у цій збірній немає успішного досвіду тривалого виступу на головній спортивній сцені

При цьому американські експерти та екс-хавбек збірної Англії не беруть до уваги, що Росія під керівництвом Гуса Хіддінка дійшла до півфіналу Euro-2008 і перед Маріборський провалом провела в цілому добротний відбірковий цикл ЧС-2010 в одній групі з Німеччиною, а також має за плечима суперечливий досвід Euro-2012. До того ж не ведуть мову про колишньому стержневом гравця і капітана Ігоря Денисова, чи не нагадують про великі промахи кращого російського бомбардира Олександра Кержакова і не відносять до зірок команди Капелло динамівського форварда Олександра Кокоріна, що роблять англійці з FourFourTwo .

Як далеко піде Росія?