Полезные материалы

Амінокислоти. Властивості амінокислот. Амінокислоти в організмі людини

  1. Що таке амінокислоти
  2. види амінокислот
  3. Амінокислоти в організмі людини
  4. Властивості незамінних амінокислот
  5. Властивості замінних амінокислот
  6. Властивості умовно-незамінних амінокислот

Існує думка, що людське тіло на 70-80% складається з води. З цим навряд чи хтось сперечатиметься, однак крім рідини є ще один вид речовин, що є базовим компонентом живого організму. Мова йде про білках . Останні, в свою чергу, утворені амінокислотами. Ось їм-то, а також їх значенням для здоров'я і присвячена ця стаття.


Фото: амінокислоти

Що таке амінокислоти

Як ви вже зрозуміли, амінокислоти являють собою мікроскопічні «цеглинки», з яких складаються протеїни - головний будівельний матеріал організму людини. Ці сполуки мають органічне походження. Їх відмінною рисою є присутність в молекулярній структурі відразу амінних і карбоксильних груп.

Про амінокислотах науковому світу стало відомо в не такому вже далекому минулому - всього-то на початку XIX-го століття. Перше з'єднання між ряду було відкрито вченим А. Браконно, і став їм гліцин. Зазначене речовина дослідник виділив з желатину в 1820 році. Про останню з відомих на сьогоднішній день амінокислоті людство дізналося по тому 105 років: в 1925 році С. Шрайвер отримав з рибного білка гідроксилізин.


Фізичні властивості протеїнових компонентів не мають нічого спільного з такими підстав і кислот. Складові білків - це кристалічні речовини. Більшість з них мають солодкий смак і плавляться при досить-таки значних температурах. Всі без винятку речовини даного типу розчиняються як в органічних розчинниках, так і в звичайній воді, проте в останній роблять це набагато краще. Підводячи підсумок, можна сміливо заявити про те, що компонентам білка притаманний солеобразний характер.

види амінокислот

Всі складові протеїнів класифікують на дві групи: незамінні і замінні.

Білки названі так тому, що людське тіло не має можливості самостійно синтезувати ці сполуки для власних потреб. Тобто він повинен отримувати такі речовини ззовні - з продуктами харчування та відповідними біодобавками. До категорії незамінних амінокислот відносяться: валін, метіонін, лейцин, ізолейцин, лізин, триптофан, треонін, фенілаланін.

Що собою являють замінні білкові складові? Це органічні речовини, без проблем виробляються людським організмом. До цієї групи входять такі сполуки: аланін, серин, гліцин, аспарагінова кислота.


Є ще третя категорія білкових складових - умовно-незамінні. Організм людини вміє їх синтезувати, проте справляє в мінімальних кількостях. Через це розвивається дефіцит органічних сполук у внутрішньому середовищі тіла, а це призводить до негативних наслідків для здоров'я. До умовно-незамінних амінокислот належать гістидин, аргінін, тирозин, глютамин, пролін, цистеїн.

Амінокислоти в організмі людини

20% людського тіла припадає на протеїни. Це говорить про те, що можна навіть не сумніватися в необхідності амінокислот людині для нормальної життєдіяльності його організму.

Основною функцією даних органічних сполук є побудова клітинної структури. Друге за важливістю корисна властивість амінокислот - транспортування поживних компонентів. Однак цими двома пунктами діяльність білкових складових в організмі людини зовсім не обмежується. Амінокислоти необхідні для виробництва білків, забезпечення пружності і еластичності шкіри , краси волосся . Вони беруть участь у виробництві ферментів, забезпечують гарний настрій , Не допускають наступ стресу і нервових розладів , усувають безсоння і підвищують якість сну. Без амінокислот неможливі здоров'я кісток, загоєння ушкоджень тілесних покривів, відмінна пам'ять і вміння концентруватися на об'єктах і виконувані дії.


Велике значення мають складові білка для спортсменів, особливо тих, хто займається фізичною культурою на професійному рівні. Справа в тому, що однією з функцій амінокислот є відновлення м'язової тканини після тренування. А ще ці органічні речовини допомагають збільшити обсяг мускулатури.

Фото: амінокислоти

Амінокислоти благотворно впливають на метаболізм , Покращуючи і прискорюючи його. Вони беруть участь в утворенні гормонів, підтримують тіло людини в тонусі, борються з вільними радикалами, не допускають виникнення і подальший розвиток ракових клітин, нормалізують роботу практично всіх життєво важливих органів. Складові білків уповільнюють процеси старіння і здатні продовжити життя.


Це був огляд загальних функцій амінокислот. Але у кожного протеїнового цеглинки є також свій арсенал корисних для здоров'я людини властивостей. Давайте коротко познайомимося з ними.

Властивості незамінних амінокислот

  • Фенілаланін - спазмолітик, полегшує депресивний синдром.
  • Валін, ізолейцин, лейцин - амінокислоти ВСАА, що захищають м'язові волокна від руйнувань при заняттях спортом і стимулюють ріст м'язів.
  • Треонін - потрібен для утворення еластину і колагену, для зміцнення зубів , Кісток, серця, зв'язок.
  • Триптофан - діє як болезаспокійливий, йому властивий заспокійливий і снодійний ефект.
  • Метіонін - працює як жиросжигатель , Постачає організм людини сірої, запобігає розвитку хвороб серця.
  • Лізин - потрібен для виробництва гормону росту, прискорює загоєння слизових оболонок, порівняно швидко відновлює м'язи.

Властивості замінних амінокислот

  • Аланін - дає м'язам енергію, бере участь в обміні вуглеводів , Знижує рівень цукру в крові, активізує імунітет .
  • Серін - покращує обмін жирів і підвищує імунітет.
  • Гліцин - завдяки даної речовини синтезуються жовчні і нуклеїнові кислоти. Він робить благотворний вплив на функцію мозку і психологічний стан.
  • Аспарагінова кислота - потрібно для засвоєння організмом мінеральних солей.

Властивості умовно-незамінних амінокислот

  • Аргінін - бере участь у виникненні оксиду азоту, сприяє розширенню кровоносних судин, активізує роботу імунної системи, знижує вміст в крові холестерину.

  • Гістидин - потужний антиоксидант.
  • Глутамин - імуномодулятор, відмінний відновник пошкоджених м'язів.
  • Тирозин - підвищує працездатність, витривалість, перешкоджає виникненню явища перетренированности у спортсменів.
  • Цистеїн - потрібно для підтримання пружності шкіри, для нормалізації ваги за рахунок спалювання жирів, забезпечує зростання м'язів.
  • Пролин - робить шкіру більш щільною, без нього неможливий процес загоєння ран.

Фото: амінокислоти


Недолік тієї чи іншої амінокислоти негативно позначається на здоров'ї людини. Дефіцит складових білка загрожує виникненням проблем зі сном, дратівливістю , ламкістю нігтів , випаданням волосся . Можливі й більш серйозні наслідки: гіпертонія, цукровий діабет, ожиріння, артрит, остеопороз. Від нестачі амінокислот страждають як молоді, так і літні люди. Щоб її уникнути, необхідно збалансувати раціон і приймати спеціальні біодобавки.

Автор: Пономаренко Надія
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: амінокислоти , властивості амінокислот , амінокислоти в організмі людини


Повернутися до початку розділу Фітнес і спорт
Повернутися до початку розділу Краса і Здоров'я
Що собою являють замінні білкові складові?