Полезные материалы

СУЧАСНІ ДОСЛІДЖЕННЯ СПОРТИВНОГО ХАРЧУВАННЯ - Сучасні проблеми науки та освіти (науковий журнал)

  1. бібліографічна ПОСИЛАННЯ

1 Красіна І.Б. 1 Бродові Є.В. 1

1 ФГБОУ ВПО «Кубанський державний технологічний університет»

Представлений огляд видів спеціалізованого спортивного харчування і його використання в харчуванні спортсменів. Дана класифікація спортивного харчування в залежності від його ефективності, призначення і складу. Описано різні класи спеціалізованих продуктів для спортивного харчування. Описано основні класи спортивного харчування для компенсації енерговитрат і активації анаболічних процесів і процесів відновлення працездатності спортсменів. Також розглянуті біологічно активні добавки, необхідні для постачання організму адекватною кількістю енергії і незамінними факторами харчування. Описано фізіологічне значення окремих груп харчових речовин, необхідних в харчуванні людей, схильних до інтенсивних фізичних навантажень. Описано основні види харчових добавок, що використовуються в харчуванні спортсменів, і розглянуто їх функціональна роль. Показана важливість проведення досліджень в області розробки продуктів спортивного харчування. Відзначено роль біологічно активних добавок, в т.ч. вітамінів і мінеральних речовин, в підвищенні ефективності роботи під час тренувального, змагального і відновного періодів.

спортивне харчування

класифікація

ефективність

спеціалізовані продукти

1. Єфремов О.В., Сумарокова Т.С., Павлова О.П. Спортивне харчування: основні принципи та організація / О.В. Єфремов, Т.С. Сумарокова, А.П. Павлова // Сучасна педагогіка: актуальні питання, досягнення та інновації: збірник статей переможців IV Міжнародної науково-практичної конференції. - 2016. - С. 39-42.

2. Никитюк Д.Б., Клочкова С.В., Рожкова Е.А. Спортивне харчування: вимоги та сучасні підходи / Д.Б. Никитюк, С.В. Клочкова, Е.А. Рожкова // Питання дієтології. - 2014. - Т. 4, № 1. - С. 40-43.

3. Масленникова С.М. Тенденції розвитку спортивного харчування /С.М. Масленникова // Наука і освіта в сучасному конкурентному середовищі. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції: в 3 ч. - 2014. - С. 41-43.

4. Харченко А.А., Яловенко О.В. Актуальність використання і особливості застосування спортивного харчування А.А.. Харченко, О.В. Яловенко // Сучасні тенденції розвитку науки і технологій. - 2016. - Т. 6, № 4. - С. 149-154.

5. Іванов В.Д., Мунірова Р.Р. Спортивне харчування як найважливіша умова успіху спортсмена /В.Д. Іванов, Р.Р. Мунірова // Наукові дослідження: від теорії до практики. - 2015. - № 5 (6). - С. 194-195.

6. латки Н.Ю. Інновації в спортивному харчуванні - як фактор забезпечення конкурентоспроможності та ефективності /Н.Ю. Латка // Харчові інновації та біотехнології Матеріали Міжнародної наукової конференції. ФГБОУ ВО «Кемеровський технологічний інститут харчової промисловості». - 2015. - С. 326-327.

7. Штерман С.В., Сидоренко Ю.І. Товароведная класифікація продуктів інтенсивного спортивного харчування С.В.. Штерман, Ю.І. Сидоренко // Товарознавець продовольчих товарів. - 2011. - № 8. - С. 31-38.

8. Вековцев А.А., Позняковській Д.В., Австріевскіх А.Н. Розробка, оцінка якості та ефективності біологічно активних добавок для спортивного харчування А.А.. Вековцев, Д.В. Позняковській, А.Н. Австріевскіх // Известия вищих навчальних закладів. Харчова технологія. - 2007. - № 2. - С. 107.

9. Штерман С.В. Наукове обгрунтування складу і формування споживчих характеристик продуктів інтенсивного спортивного харчування: автореферат дис. ... д-ра технічних наук: 05.18.05 / Держ. ун-т харчових пр-в (МГУПП). - Москва, 2013. - 48 с.

10. Захарова А.В., Алексєєва Е.Е., Радько Д.О. Спортивне харчування / А.В. Захарова, Е.Е. Алексєєва, Д.О. Радько // Стратегія розвитку спортивно-масової роботи зі студентами матеріали міжнародної науково-практичної конференції. - 2016. - С. 61-65.

11. Губанов А.О. Формування стратегії Інтернет-маркетингу торгової організації: На прикладі ринку спортивного харчування: дис. ... канд. економ. наук: 08.00.05. - Москва, 2004. - 174с.

12. Халикова С.М., Севрюков М.М. Спортивне харчування при заняттях спортом /С.М. Халикова, М.М. Севрюков // Проблеми і перспективи розвитку фізичної культури і спорту в освітніх установах II Всеросійської заочної науково-практичної конференції. - 2016. - С. 121-122.

13. Португалов С.Н. Спеціалізовані біологічно активні і харчові добавки в спортивному харчуванні /С.Н. Португалов // Вісник спортивної науки. - 2006. - № 1. - С. 18-22.

14. Маркелов І.П., Тализов С.Н. Основи спортивного харчування в системі підготовки спортсмена І.П.. Маркелов, С.Н. Тализов // Нове слово в науці: перспективи розвитку. - 2016. - № 1-1 (7). - С. 245-247.

15. Пшендін П.І. Раціональне харчування спортсменів / П.І. Пшендін. - Москва, 2009. - 17 c.

За останні 100 років людству вдалося зробити великий крок вперед в розумінні того, як і чому різні продукти харчування і харчові добавки можуть допомогти спортсменам в поліпшенні їх фізичних і спортивних показників [1,2]. Можливо, що велика значимість для атлетів і величезна кількість інформації, отриманої з історико-наукових джерел, привели до початку виробництва спеціального спортивного харчування, наприклад, енергетичних гелів, жуйок, батончиків і напоїв, розрахованих на вдосконалення великої різноманітності чинників, що впливають на потенціал спортсменів [ 3]. До числа останніх відносять м'язові судоми, виснаження запасів глікогену, зростання і відновлення м'язів. В даний час зросла популярність університетських програм з вивчення спортивного харчування дозволяє проводити безліч досліджень на предмет того, як сучасні і найбільш часто використовувані інгредієнти сприяють позбавленню від зазначених раніше чинників за допомогою належного дозування і часу прийому таких [4].

Як реакція на значне збільшення числа спортсменів, які змагаються в таких дисциплінах, що вимагають великої витривалості, як марафони, триатлон і 100-мильні велосипедні гонки, з'явилася хвиля нових продуктів спортивного харчування та сумішей, розрахованих на підвищення витривалості атлетів.

Адаптація спортивного харчування до конкретних потреб спортсменів також буде популярним напрямком в сфері спортивного харчування в найближчому майбутньому [5]. Лідируючі позиції в даному напрямку займають такі компанії, як Infinit і Nutrition, які надають можливість самостійно формувати пропорції складових елементів продукту і чиї особливі суміші з такими інгредієнтами, як вуглеводи, білки, амінокислоти, кофеїн і електроліти, дозволяють унікальним чином підтримувати здоров'я спортсменів, задовольняти потреби організму, що виникають в процесі підготовки до змагань, а також досягати необхідних спортивних результатів. Ще одна компанія під назвою YouBar надає послуги з виробництва продуктів спортивного харчування за індивідуальним замовленням, наприклад, можна самостійно сформувати пропорцію для енергетичного батончика, протеїнового коктейлю або злакової каші. Крім цього, існують такі компанії, як Vitaganic, у яких можна зробити індивідуальне замовлення сумішей вітамінів, мінералів і трав, розрахованих на досягнення специфічних цілей в спорті за допомогою їх щоденного прийому [6].

Метою цього дослідження була класифікації продуктів для спортивного харчування та визначення напрямку і технології їх використання для управління процесом відновлення спортсменів.

Сфера спортивного харчування досить розвивається, тому навіть протягом року уявлення про ефективність тієї чи іншої добавки можуть змінюватися в діаметрально протилежних напрямках. Класична класифікація добавок ділить їх за ступенем їх ефективності і доказовості: «безумовно ефективні» - клас А, «ймовірно ефективні» - клас В, «безумовно неефективні» - клас С і «недостатньо досліджені» - клас D [7]. За минулі п'ять років в вихідну класифікацію добавок внесено чимало змін. В опис включений ряд новинок, що з'явилися за цей час на ринку спортивного харчування.

Деякі фахівці можуть не погодитися з окремими даними і їх трактуванням, або з класифікацією тієї чи іншої добавки. Безумовно, запропонована класифікація та уявлення про ефективність будуть з часом змінюватися, у міру того, як будуть надходити дані нових досліджень. Відзначимо, що наша трактування заснована на найостанніших дослідженнях і отримала хороші рецензії в наукових колах.

Спортивні добавки можуть містити вуглеводи, білки, жири, мінерали, вітаміни, лікарські трави, ферменти, проміжні продукти метаболізму (такі як амінокислоти), різні екстракти рослин. В цілому добавки (наприклад, енергетичні батончики, замінники харчування, коктейлі та ін.) Забезпечують комфортне досягнення певних результатів, таких як зниження / набір маси, поліпшення силових і інших спортивних показників [8].

Залежно від результату, що досягається застосуванням того чи іншого виду спортивного харчування, можна виділити наступні типи добавок:

  • Безумовно ефективні (клас А). Добавки, які забезпечують спортсмена необхідною кількістю калорій і / або показують себе ефективними і безпечними в більшості проведених досліджень.
  • Ймовірно ефективні (клас B). Добавки, базові дослідження яких підтверджують теоретичне обгрунтування. Однак потрібно подальше дослідження їх впливу на тренувальний процес і / або спортивні показники.
  • Недостатньо досліджені (клас C). Добавки, заявлені властивості яких мають розумне теоретичне обгрунтування, але не підтверджені значущими дослідженнями.
  • Безумовно неефективні (клас D). Добавки, заявлені властивості яких науково не обгрунтовані, і / або спростовані в результаті проведених досліджень.

Для застосування можна рекомендувати добавки з першої категорії ( «безумовно ефективні»). Якщо спортсмен бере добавку з другої категорії ( «ймовірно ефективні»), йому слід пам'ятати, що ці добавки є в більшій мірі експериментальними, а отже, є ймовірність, що потрібні результати не будуть досягнуті.

Добавки з третьої категорії ( «недостатньо досліджені») не рекомендуються до застосування, так як немає очевидного доказу їх ергогенних властивостей. Проте, якщо спортсмен приймає таку добавку, він повинен пам'ятати, що, незважаючи на наявність теоретичного обґрунтування, ефективність даної категорії добавок не підтверджена дослідним шляхом.

Очевидно, що добавки з четвертої категорії ( «безумовно неефективні») не рекомендуються до застосування.

У загальному і цілому, такий підхід до використання спортивних добавок бачиться більш обґрунтованим, ніж повна відмова від їх вживання.

Спортивне харчування являє собою одне або декілька будь-яких харчових речовин в концентрованій формі. Основні види спортивного харчування групують або за призначенням, або за складом [9].

Залежно від призначення виділяють наступні групи спортивного харчування:

  • препарати, що застосовуються для нарощування м'язів;
  • препарати, що застосовуються для схуднення (зменшення жирових прошарків);
  • препарати, що застосовуються для збільшення інтенсивності і тривалості тренувань;
  • препарати, що застосовуються для запобігання суглобів від пошкоджень;
  • препарати для загального зміцнення організму.

По складу спортивне харчування можна розділити на наступні групи:

  • білкові препарати;
  • вуглеводні препарати;
  • змішані (білково-вуглеводні) препарати;
  • амінокислоти;
  • BCAA амінокислоти;
  • креатин;
  • вітамінно-мінеральні комплекси.

У різних джерелах [2,7,10,11] наводяться різні класифікації спортивного харчування, причому найчастіше змішується класифікація за складом харчування (амінокислоти, протеїни і т.п.), за його призначенням (для суглобів, для набору м'язової маси) і по його формі (батончики, напої) (класифікація спортивного харчування та характеристика його основних видів).

Що стосується безпосередньо типів спортивного харчування, то на першому місці за популярністю знаходиться протеїн (його вживають 29% респондентів), далі йде креатин (17,4%), енергетики, вітаміни і мінерали (по 16%) і амінокислоти (12%).

На думку експертів, на першому місці за критерієм «ціна - якість» (рейтинг марок 3) знаходиться продукція «Multipower» (з дуже великим відривом) - 7 експертів поставили цю марку на перше місце, 2 - на друге. На другому місці знаходиться харчування марки - «Optimum Nutrition», на третьому - «MuscleTechна» 4 - «Universal» [11].

Разом з тим, до результатів даного рейтингу слід ставитися досить обережно, так як продавці називали здебільшого тільки марки, наявні у них у продажу, тому харчування деяких марок могло виявитися на останніх місцях не внаслідок його низької якості, а через недостатню представленості.

До спортивного харчування відноситься широкий ряд препаратів і харчових концентратів, розроблених спеціально для спортсменів і призначених для підвищення спортивних показників [12]. Регулярний прийом цих продуктів призводить до підвищення витривалості і працездатності, збільшення м'язової маси і зникнення жирових відкладень.

Спортивне харчування - це результат наукових досліджень і серйозних випробувань фахівців в області дієтології та фізіології [13].

Серед людей, далеких від професійного спорту, існує думка, що спортивні добавки за своїм складом схожі з продуктами фармакології і є якимись допінговими речовинами. Насправді вони не мають нічого спільного з допінгом, а швидше є натуральну їжу в «концентрованої» формі [8]. Завдяки високій концентрації корисних компонентів спортивне харчування швидше і ефективніше поповнює ними організм спортсмена. Наприклад, на засвоювання домашньої їжі у вигляді тушкованого м'яса з гарніром з макаронів організму знадобиться не менше 4 годин. Така ж кількість калорій і корисних речовин можна отримати, випивши сто грамів протеїнового коктейлю. На засвоєння цього продукту знадобиться всього кілька хвилин.

Незважаючи на високу енергетичну цінність, спортивне харчування залишається харчовою добавкою, а значить, не повинно повністю замінити звичайну їжу. Воно лише додається до щоденного раціону.

Спортивне харчування - це великий асортимент препаратів, який можна поділити на такі класи:

  • Протеїн - харчова добавка, цінний антікатаболік, необхідний для нарощування м'язів.
  • Гейнер - високовуглецевий продукт, що дозволяє швидко наростити м'язи і відновити сили після виснажливих тренувань.
  • Амінокислоти - комплексні і поодинокі препарати з високим антикатаболічною ефектом. Найпоширеніший амінокислотний комплекс ВСАА живить м'язи і допомагає боротися з катаболизмом. Не менш цінні амінокислотні препарати Аргінін (ефективний при Пампинг) і Глютамин (міститься в м'язовій масі у великій кількості).
  • Жироспалювачі - препарати, створені для ефективного знищення жирових відкладень і отримання чіткого рельєфу м'язів.
  • Анаболіки - комплексні препарати, необхідні для нарощування м'язів. До них відносяться прогормони і тостстероновие бустери - речовини, що стимулюють ріст м'язів.
  • Креатин - азотовмісні кислота, сприяє підвищенню витривалості спортсмена. Препарат може являти собою не тільки чистий креатин, але і креатин з транспортною системою - комплекс з речовинами, які прискорюють транспортування креатину в м'язову тканину.
  • Вітамінно-мінеральні комплекси - допомагають ефективно коригувати фігуру.
  • Харчові замінники - застосовуються при зниженні ваги.

Це лише основна частина списку добавок, так само як і інформація про їх властивості і впливах на організм.

До вибору харчових добавок потрібно підходити, виходячи з тих цілей, які Ви перед собою ставите, прийшовши в тренажерний зал. Якщо має бути завдання скинути зайву вагу, а класичні методи схуднення не дали бажаного результату, доцільно використовувати спортивне харчування, що сприяє спалюванню жирових прошарків, тобто жіросжігателі. Якщо ж з'явилося бажання знайти гарну рельєфну мускулатуру, знадобляться гейнери, протеїни, анаболіки.

Так як спортивне харчування ефективно тільки в сукупності з серйозними фізичними навантаженнями, знадобляться харчові добавки для стимулювання метаболізму, відновлення енергії і сил [9]. Тому максимальний ефект можливий тільки при регулярному вживанні цілого комплексу харчових добавок. При цьому всі складові комплексу повинні ідеально поєднуватися і мати хорошу якість. Це можуть бути готові рішення, розроблені для реалізації конкретного завдання, а також індивідуально підібрані набори харчових добавок [14].

Так як спортивне харчування не є лікарським препаратом, воно абсолютно безпечно для здоров'я при передозуванні і не викликає звикання.

Розглянемо всі продукти спортивного харчування:

Протеїн - білковій концентрат, отриманий з продуктів тварини походження (за вінятком соєвого). Протеїн служити невід'ємнім помічником в збільшенні білкової складової раціону, а такоже у зменшенні вуглеводної части. Найбільшу Цінність представляються Такі види протеїну: сіроватковій, Казеїн, альбумін. Їх різниця в швидкості засвоювання. В період набору м'язової маси або в період сушіння м'язів протеїн корисний завжди.

Гейнер - білково-вуглеводна суміш, де вуглеводи складають близько 80%, причому найчастіше це швидкі вуглеводи, що не виправдовує ціну продукту. Гейнер буде корисний відразу після тренування. Так як більшість продуктів харчування багаті вуглеводами, то необхідність в додатковому прийомі гейнера не знайдено.

Замінники їжі - ще один різновид гейнера, але в більш правильному процентному співвідношенні харчових речовин. Тут частка вуглеводів менше, а частка протеїну більше. Вони дуже зручні поза домом. Прийом замінника їжі має сенс при незатрудненное фінансове становище, так як має безліч адекватних і більш дешевих альтернатив.

Комплексні амінокислоти - розщеплений вид протеїну, перевага яких лежить в швидкості засвоювання. Однак в перекладі на ціну за грам білка - виявляються невиправдано дорогими. Комплексні амінокислоти корисні відразу після тренування і відразу після сну, але в розрахунку ціна / користь - їх перевага перед протеїном меркне.

BCAA амінокислоти - це комплекс з 3 незамінних амінокислот, що мають безліч корисних ефектів, серед яких запобігання м'язів від руйнування і стимулювання їх зростання. ВСАА є одним з найнеобхідніших продуктів спортивного харчування.

Аргінін - умовно незамінна амінокислота, яка є замовником окису азоту, що покращує живлення м'язів, а відповідно покращує відновлення і зростання м'язової маси. До того ж аргінін покращує еректильну функцію, пампінг і транспорт креатину в м'язи.

Глютамин - ще одна умовно незамінна амінокислота, яка корисна переважно для імунної системи, відновлення, стимулювання вироблення гормону росту і поліпшення функціонування головного мозку. Однак безліч проведених вченими досліджень не підтвердили необхідність додаткового прийому глютамина для збільшення м'язової маси.

Креатин - напевно, найбільш ефективний продукт спортивного харчування, який допомагає покращувати силові показники, а внаслідок цього і м'язову масу. Крім того, креатин затримує воду в м'язах, що робить їх більш пружними і великими.

Тестостеронового бустери - анаболічні комплекси або окремі компоненти, здатні посилювати природну вироблення тестостерону, що в теорії повинно призводити до збільшення м'язової маси, сили і підняття лібідо, однак найголовніший заявлений ефект - збільшення м'язової маси, змогли підтвердити лише деякі препарати. Серед тестостеронових бустерів найбільш ефективними є: Трібулустеррестріс, D-аспарагінова кислота, Форсколин.

Вітамінно-мінеральний комплекс - незамінна в арсеналі звичайної людини і тим більше бодібілдера добавка, що впливає на безліч процесів в організмі, в тому числі зростання м'язової маси і силових показників. При нестачі вітамінів можна відзначити погане самопочуття, занепад сил, нездоровий вигляд, застій результатів, тому необхідність прийому ВМК актуальна завжди.

Омега-3 - комплекс поліненасичених жирів, які не синтезуються в організмі, тому потрібне отримання їх ззовні. Без достатнього отримання організмом омега-3 неможливо отримати ні бажаного росту м'язової маси, ні зниження ваги.

Предтреніровочную комплекси - це препарати з багатим складом, проте основні складові - це швидкі форми креатину і аргініну. Предтреніровочную комплекси роблять тренування продуктивніше, покращують живлення м'язів і прискорюють відновлення.

Жироспалювачі - це ряд продуктів спортивного харчування, більшість з яких прискорюють обмін речовин, піднімають температуру тіла, пригнічують апетит, тим самим сприяючи жиросжиганию.

Препарати для суглобів і зв'язок - це препарати для зміцнення зв'язкового апарату і хрящової тканини суглобів. Внаслідок постійних навантажень на суглоби і зв'язки організм вимагає їх зміцнення, щоб уникнути ускладнень і хронічних хвороб. Препарати, в складі яких є глюкозамін сульфат і хондроїтин сульфат, а також колаген, є кращими для здоров'я суглобів.

Спортивне харчування відноситься саме до категорії добавок, так як його правильне використання є доповненням до основного раціону, що складається зі звичайних продуктів, а не повну їх заміну [15]. Переважна більшість продуктів спортивного харчування не має нічого спільного з допінгом. Важливо розуміти, що пропоновані продукти можуть, дійсно, активно використовуватися, допомагати в досягненні поставлених перед спортсменом цілей, але потрібно з особливою ретельністю стежити за їх якістю, за репутацією виробника.

Таким чином, практичне застосування сформульованих принципів класифікації спортивного харчування дозволяє розробляти індивідуальний алгоритм програми з урахуванням усіх специфічних особливостей впливу тренувальних і змагальних навантажень на організм конкретного спортсмена, а також визначити напрямок розробки нових видів спортивного харчування.

бібліографічна ПОСИЛАННЯ

Красіна І.Б., Бродові Є.В. СУЧАСНІ ДОСЛІДЖЕННЯ СПОРТИВНОГО ХАРЧУВАННЯ // Сучасні проблеми науки та освіти. - 2017. - № 5 .;
URL: http://www.science-education.ru/ru/article/view?id=26809 (дата звернення: 08.06.2019).

Пропонуємо вашій увазі журнали, что видають у видавництві «Академія природознавства»

(Високий імпакт-фактор РИНЦ, тематика журналів охоплює всі наукові напрямки)

Ru/ru/article/view?