Полезные материалы

Таурин I Що це? I Користь і шкода

  1. Що таке таурин? Це сульфокислота (містить сірку), яка синтезується в організмі з двох амінокислот:...
  2. Корисні властивості
  3. Центральна нервова система
  4. Цукровий діабет
  5. Спорт
  6. Серцево-судинна система
  7. Користь для очей
  8. Скільки приймати?
  9. Чи можливо шкідливий вплив?
  10. Зміст в продуктах
  11. висновок

Що таке таурин?

Це сульфокислота (містить сірку), яка синтезується в організмі з двох амінокислот: метіоніну і цистеїну. Кожен, хто так чи інакше пов'язаний з фітнесом, напевно чув про цю речовину, так як воно входить до складу багатьох енергетичних напоїв і спортивних добавок. Розглянемо корисні властивості добавок з таурином.

До чого призводить дефіцит таурину?

Таурин був виявлений і описаний в 1827 році, коли німецькі вчені проводили дослідження жовчі великої рогатої худоби. Надалі, щоб визначити корисні якості таурину і виявити його функції в організмі, проводилися досліди над кішками, в ході яких в раціоні тварин навмисно знижувався вміст таурину (організм кішок не може синтезувати цю речовину). В результаті було зроблено висновок, що при недостатньому вмісті таурину в організмі тварин, спостерігаються порушення в роботі серцево-судинної системи, зниження функцій м'язових волокон і різко погіршується зір, аж до настання сліпоти. 1,2

Незважаючи на те, що ця речовина синтезується в організмі людини, при деяких обставинах все ж може спостерігатися його недолік.

При вивченні дії таурину на організм людини вчені отримали об'єктивні дані про те, що недостатня кількість цієї кислоти в раціоні може сприяти розвитку серйозних захворювань. Крім погіршення зору, спостерігається ослаблення активності мускулатури, дратівливість і неспокій, ослаблення імунітету, порушення в роботі підшлункової залози та печінки.

Експерименти на мишах з «нокаутом транспортера таурину» (TauTKO) показали, що при наявності дефіциту цієї кислоти в організмі, у мишей спостерігалася кардіоміопатія, а також зниження активності поряд зі зниженням маси. 3

Найбільш серйозні наслідки при недостатньому споживанні цієї речовини були виявлені у дітей. Організм новонароджених не здатний виробляти таурин, однак ця речовина міститься в грудному молоці, яке до тих пір поки дитині не виповниться півтора місяці, є для нього єдиним джерелом цього цінного речовини. Його також додається в дитяче харчування.

Корисні властивості

Таурин вкрай необхідний для нормального функціонування печінки, серця, сітківки ока, клітин крові та центральної нервової системи. Він бере участь в життєво важливих процесах, що протікають в організмі - підтримці нормального обміну речовин, регуляції тиску, перетравленні жирів, контролі рівня холестерину в крові (при підвищеному рівні шкідливого холестерину, таурин сприяє виведенню його з організму), а також підтримці нормальної роботи мозку і нервової системи.

Центральна нервова система

У центральній нервовій системі таурин грає роль нейромедіаторної амінокислоти. 4 Він володіє неяскраво виражену протисудомну дію, 5 а також імовірно сприяє утворенню нових клітин в гіпокампі - лімбічної частини мозку, пов'язаної з пам'яттю та емоціями. 6

Цукровий діабет

Варто відзначити, що таурин робить позитивний вплив на хворих на цукровий діабет, так як сприяє зниженню цукру в крові. 7 Крім того, він необхідний для підтримки здоров'я очей, нирок і судин, тобто тих органів, які найбільш уразливі при діабеті. Існує думка, що він знижує рівень тригліцеридів, тим самим знижуючи ймовірність виникнення ожиріння. 8

Спорт

Експерименти на мишах показали, що таурин необхідний для підтримки функції скелетних м'язів. 9

Експериментально було доведено вплив таурину на поліпшення спортивних результатів. Вчені з Стёрлінгского університету в Шотландії, які вивчають вплив фізичних вправ на здоров'я, провели дослідження серед групи спортсменів-бігунів на середні дистанції, які брали 1000 мг таурину за дві години до забігу.

90% випробовуваних показали поліпшення результатів на кілька секунд. А ми знаємо, що в легкій атлетиці різниця в кілька секунд може мати велике значення. При цьому не було відзначено негативного впливу на дихання і серцевий ритм. Дослідження зробили висновок, що ймовірність підвищення результативності спортсменів при прийомі таурину - 99,3%. 10

Якщо ваша мета - розвиток мускулатури і зростання силових показників, то прийом таурину перед тренуванням матиме позитивний вплив на процеси відновлення, а інтенсивне фізичне навантаження буде переноситися легше за рахунок антиоксидантної дії.

Серцево-судинна система

Таурин поліпшує роботу серцево-судинної системи. Він сприяє зниженню артеріального тиску, знімає запалення, знижує ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

Було також показано його позитивний вплив при серцевій недостатності. 11

Користь для очей

Складно переоцінити роль цієї амінокислоти в підтримці здоров'я очей: вона поліпшує обмінні процеси в тканинах ока, сприяє відновленню функцій клітинних мембран. Таурин у вигляді очних крапель призначають при дистрофії та травмах рогівки, при дистрофічних ураженнях сітківки ока, катаракті.

Скільки приймати?

Скільки приймати

Випускається таурин у вигляді окремої добавки і входить до складу багатьох багатоскладних добавок. Він присутній практично в будь-якому предтреніровочную комплексі або енергетиці, причому його кількість може перевищувати середньодобову норму, яка становить 400 мг в день. У спеціалізованих спортивних добавках концентрація таурину може бути інший: від 200 до 2000 мг. Таке дозування не повинна бентежити тренуються людей, так як при інтенсивних фізичних навантаженнях потреба в таурине зростає, і організм може засвоїти більшу кількість речовини.

Максимальна денна доза, при прийомі якої можна бути впевненим, що протягом наступної житті не буде спостерігатися ніяких побічних ефектів, становить три грами. При цьому речовина приймається у вигляді харчової добавки на додаток до споживаної їжі. 12 Більш високі дози теж були протестовані і була доведена їх добра переносимість, але для припущення про довічну безпеки зазначених доз, недостатньо експериментальних даних.

Чи можливо шкідливий вплив?

Досить часто можна почути думку про негативну дію таурину на організм. У 2008 році, в ході наукових досліджень було виявлено, що кількість цієї амінокислоти, яке використовується в напоях, не викликає побічних ефектів. 13 Небезпека криється в інших інгредієнтах цих добавок.

кофеїн та інші стимулятори діють з таурином синергетически. Така комбінація компонентів, справжня «енергетична суміш», може виявитися шкідливою для людей з порушеннями в роботі серця або нервової системи. У будь-якому випадку, перед вживанням тієї чи іншої добавки необхідно проконсультуватися з фахівцем. У випадках, коли спостерігаються порушення роботи серця, швидка збудливість, проблеми зі сном, необхідно відмовитися від застосування подібних енергетичних добавок.

Варто зазначити, що передозування практично неможлива, так як надмірний вміст цієї амінокислоти виводиться з сечею. Людям з нирковою недостатністю треба бути обережними. Дослідження, проведене в 2008 році підтверджує це - у спортсменів, які брали таурин протягом тижня, його зміст в плазмі збільшилася в 13 разів, але в м'язах збільшення концентрації не спостерігалося. 14

Зміст в продуктах

На жаль, в середньому в раціоні жителів нашої країни не присутній таурин в достатній кількості. Тому важливо стежити за своїм харчуванням, враховуючи при цьому обсяг фізичних навантажень.

Продукти, в яких міститься ця амінокислота - сир, яйця, риба і морепродукти, м'ясо - повинні бути по можливості включені в щоденний раціон. Багаті білком м'ясо і риба можуть містити від 300 мг (темне м'ясо індички) до 6 мг (скумбрія) таурину на 100 г продукту. Щоб не наражатися на ризик виникнення дефіциту, вегетаріанцям слід розглянути можливість прийому таурину у вигляді добавки. Харчова добавка від Myprotein містить чистий таурин в порошку . Вам потрібно лише розбавити його водою.

висновок

Присутність в організмі достатньої кількості таурину є необхідною умовою підтримки не тільки здоров'я очей, серця, печінки, а й загального здоров'я організму. Він має загальнозміцнюючу і антиоксидантну дію, допомагаючи організму справлятися зі стресами. При заняттях спортом і фітнесом потреба в таурине збільшується, тому якщо ви ведете активний спосіб життя, зверніть увагу на цю добавку.

Автор: Максим Андронов

Редактор і коректор: Фаріда Сеідова

Що таке таурин?
Чи можливо шкідливий вплив?
До чого призводить дефіцит таурину?
Скільки приймати?
Чи можливо шкідливий вплив?