Полезные материалы

«Ці діти повинні вивести хокей на більш високий рівень»: в Єкатеринбурзі виховують нових Дацюк

Тренер ДЮСШ «Автомобіліст» Олександр Антропов

В на початку 2015-го в Єкатеринбурзі почала працювати спеціалізована хокейна дитяча школа ХК «Автомобіліст». Ми поспілкувалися з тренером Олександром Антроповим, який розповів, що з нового покоління гравців можуть вирости зірки світового рівня. У 7 років вони вміють те, що не можуть повторити багато їх старші суперники.

- У школі «Автомобіліста» зараз займаються 250 дітей, найстарший вік - це хлопці 2008 року народження, 2009-го - окрема команда і 2010-2011-го, - каже Олександр Антропов. - Ми ведемо команду 2008 року народження, вони з кожним днем ​​додають протягом усього року, досягли ми вже чимало, зіграли на кількох турнірах, всюди зайняли призові місця.

- Якими вони прийшли і які зараз?

- Прийшли діти з різних шкіл, хтось взагалі з нуля, кататися вміли тільки по прямій, ми вчили їх хокейної посадці, розворотів, кататися спиною вперед. Перші 4 місяці ми працювали тільки над цим, на льоду шайби їм взагалі не давали, з шайбами ​​вони пробували працювати в залі. Тобто почали навчати з самих азів, закладати фундамент, а зараз, через рік, ми майже нікому не програємо.

Поки є тільки одна команда, з якою ми боремося і яка нас, до речі, обіграла, - «Тюменський легіон». Не скажу про школи центральній частині Росії, а у нас ще сильна команда у «Трактора», але ми в цьому році поки з ними не грали. Вперше в цьому сезоні з ними зустрінемося в кінці грудня на турнірі в Тюмені.

З раннього віку дітей навчають виконувати складні хокейні фінти

- У чому сильні якості тюменців?

- Ми програли їм у фіналі на турнірі в Тобольську з рахунком 2: 4, при цьому всі інші команди ми обіграли. Ми поїхали на цей турнір без Феді Отмахова, це один з лідерів нашої команди, центральний нападаючий першої п'ятірки. У цьому віці, коли немає лідера в команді, це дуже позначається. А у Тюмені є хлопчина, дуже талановитий, вже в 7 років він дуже класно кидає і приносить перемоги своїй команді. Його навіть беруть більш старші команди до себе в склад, щоб він допомагав вигравати.

- І зовсім скоро вам адже знову грати з таємницями?

- Так, в кінці грудня буде самий топовий турнір року для першокласників, називається «Ласунка». Ми зараз до нього посилено готуємося, там зберуться кращі команди: «Тюменський легіон», уфимський «Салават Юлаєв», «Приморські тигри» з Санкт-Петербурга, челябінський «Трактор», магнітогорський «Металург» і ми.

- Які навички є у хлопців? Кажуть, що вони можуть деякі вправи виконувати краще, ніж деякі старші гравці.

- Не хотілося б хвалитися, але за півтора року з командою 2008 року ми домоглися великих результатів, вони вже багато вміють, і в подальшому це позначиться. Вони насправді володіють ключкою краще, ніж деякі хлопці старшого віку. Наші діти вже зараз індивідуально дуже сильні, але вони поки не усвідомлюють, як всю цю силу можуть застосовувати на практиці. Наприклад, вони вже знають 10 фінтів, а застосовують поки тільки два. Вони пізніше це будуть використовувати, але база і навички у них вже є зараз.

Вони пізніше це будуть використовувати, але база і навички у них вже є зараз

Вхідні двері в тренувальний зал прикрашена зображеннями самого популярного вихованця - єкатеринбурзького гравця Павла Дацюка Вхідні двері в тренувальний зал прикрашена зображеннями самого популярного вихованця - єкатеринбурзького гравця Павла Дацюка   У дитячої школи «Автомобіліста» вже свій міні-музей нагород У дитячої школи «Автомобіліста» вже свій міні-музей нагород

- І яких результатів від них чекати, невже у нас на потік встануть гравці рівня Дацюка і Овечкіна?

- Важко зараз сказати, чого від них чекати. Це покоління дітей, з якими ми займаємося дуже щільно, вони вже дуже багато чого вміють, ми свого часу в 7-8 років цього не вміли. Поки ми не знаємо, що з них вийде: або вони витримають нашу програму і будуть суперкруті хокеїстами, або не впораються з нашими тренуваннями.

Втім, так було завжди, у всіх поколінь. Просто вже зараз, повторюся, ми їм даємо те, що нам не давали: наприклад, передачі з незручної руки або якусь техніку обведення, яку ми десь поспішили до нього і до якої самі доходили і освоювали протягом декількох років, здогадувалися самі, де і коли її застосовувати. А зараз ми їм це все розжовувати і підносимо на блюдечку, відпрацьовуємо не тільки на льоду, але і в залі. Я думаю, це покоління дітей, з якими дуже багато працюють, має вистрілити, вивести хокей на ще більш високий рівень.

- У чому вони в майбутньому повинні перевершувати нинішнє покоління дорослих гравців?

- Ось зараз у нас в холі палацу спорту варто тренажер Rapid Shot, наші 7-річні пацани показують дуже високі результати. Буквально на днях 10-річні хлопці з іншої хокейної школи кидали проти нашого 7-річного хлопчика - так вони жодного разу у нього не виграли. Причому наш не просто на чуть-чуть їх випередив - він, хоч і молодший, але вже в два рази краще, ніж вони, кидає. Звичайно, вони старше, у них кидок сильніше, але у них немає навичок точності, а ми прискіпливо кожен елемент відпрацьовуємо.

Учні ДЮСШ «Автомобіліст» відпрацьовують кидки на тренажері Rapid Shot

- Чия це технологія - канадська, європейська чи російська?

- Відповім так: з командою 2008 року народження працює тренерський штаб з трьох чоловік. Ми з Сергієм Немолодишевим на льоду працюємо з польовими гравцями, а його брат Михайло Немолодишев займається з воротарями. Всі разом ми беремо найкраще з різних напрямків, застосовуємо на тренуваннях і самі імпровізуємо. У Росії ж немає єдиної системи тренувань, у нас кожен тренує по-своєму. Щось підгледіли у канадців, щось у шведів, щось у челябінців, плюс свій досвід застосовуємо.

- Швидко все схоплюють? Чи помічаєте, як вони прогресують?

- Коли ти їх постійно бачиш, прогрес не так помітний. Це видно, коли приїжджаєш на турнір, де зустрічаєшся з командою, з якою не грали, наприклад, два місяці. І ось тут можна оцінити прогрес. У минулому році ми поїхали до Челябінська на перший в житті школи турнір, і там ми реально побачили, чого домоглися на тренуваннях, хоча ми взагалі не знали, чого від наших хлопців чекати, адже жодного разу до цього ще не грали ні з ким. Ми відмінно проявили себе в катанні, але виявилося, що наші гравці взагалі не вміють кидати верхом, тобто при кидку відривати шайбу від льоду і відправляти її в ворота по повітрю. Ми там зайняли 2-е місце, виконуючи кидки тільки низом. Наші гравці просто оббігали суперників і закатували шайби по льоду в ворота, а в фіналі кидків верхом якраз і не вистачило.

- А коли вони приїхали на той свій перший в житті турнір, як діти реагували, адже потрібно їм пояснити, що є суперник, що потрібно проти нього грати?

- У них була жахлива трясучка, вона і у дорослих навіть присутній, а тут діти приїхали на першу в житті гру. До цього вони тільки пробували грати поперек поля, а тут на всю площадку вперше. Спочатку далеко не все виходило, але потім вони на очах росли прямо по ходу турніру.

Спочатку далеко не все виходило, але потім вони на очах росли прямо по ходу турніру

Канадці, наприклад, в 7 років в хокей ще не грають. А наші - цілком

- Чи не зарано для 7-річних грати матчі?

- Взагалі по всім хокейним підручниками вважається, що зарано. Але в Росії зараз високий темп розвитку хокею, і, щоб не відставати від інших міст, потрібно грати на турнірах. Хоча ті ж канадці в цьому віці ще не грають.

- До вас на тренування заходив президент КХЛ Дмитро Чернишенко , Про що вдалося поспілкуватися?

- Він питав, чи потрібна дітям нова льодова площадка. Звичайно, відповіли, що потрібна. Нам пообіцяли, що буде.

- Це реальна проблема з нестачею льоду?

- Так звісно. Завжди хотілося б більше льоду, це найактуальніша проблема для всіх наших хокейних шкіл. Також нашій школі потрібні тренери. Але кого попало не хочеться брати. Ми хочемо зробити кращу школу в місті, тому ми повинні брати кращих фахівців себе. Але головне, щоб людина була зацікавлена, жив своєю роботою.

Ми з Сергієм самі не знали, що будемо з палаючими очима працювати. Я раніше ніколи не думав, що працювати з дітьми буде так цікаво. А зараз, коли ти передаєш досвід дітям і бачиш, як вони на очах це вбирають, - відчуття, ніби сам граєш досі. Я отримую задоволення від усього робочого процесу. Діти у нас хороші, нам дуже з ними пощастило.

«Діти самі по собі хороші, і ти від них заряджатися енергією. Зі своєю командою я готовий займатися хоч по 20 годин на добу », - говорить Олександр

- Бувало, що не слухали спочатку? Які методи вживали для дисципліни?

- Звичайно, ще до катання, перший місяць ми їм ставили дисципліну. Спочатку ми їх просто садили на лавку, щоб вони подумали над поведінкою. Коли з боку дивишся, як твої однолітки катаються, а ти сидиш, ненароком починаєш думати про дисципліну. Потім ми перейшли на повзання. Це у мене з «Трактора» - там я сам свого часу наповзав дуже багато і пам'ятаю, як це допомагає. Так що зараз у нас головне покарання - повзання. Наприклад, балується хтось в черзі на вправу, після цього через все поле проповз, подумав, втомився, і все - більше не балується.

Наприклад, балується хтось в черзі на вправу, після цього через все поле проповз, подумав, втомився, і все - більше не балується

За порушення дисципліни доводиться повзати по льоду. «Проповз, втомився - і більше не балується», - пояснює тренер

- Ну а як привернути їхню увагу? Гучний голос або ще якісь методи?

- За весь час, скільки ми працюємо, ми прийшли до висновку, що в першу чергу потрібно дитини зацікавити, щоб він тобі довіряв, як рідній людині. Тобто ми, можна сказати, дітей в себе закохали. І коли ти дітей зацікавив, вони вже слухають тебе з відкритим ротом, що не суперечать тобі, і десь навіть більше, ніж батьки, на них вплив надаєш.

- Тобто ви з ними і спілкуватися встигаєте?

- Звичайно, ми з ними дуже багато спілкуємося, ми з ними майже тут живемо. Всі діти, вся команда для нас як рідні. І буває таке, ними батьки управляти не можуть, а нас вони слухають. Деякі діти думають, що у них камера коштує в кімнаті, і, якщо вони вчасно спати не ляжуть, то це все тренер побачить. Це працює!

У деяких дітей є мобільні телефони вже, вони дзвонять нам. Ну ось, наприклад, Федя Отмахов не поїхав до Тобольська на турнір, так він перед кожним матчем дзвонив мені, питав, як команда, бажав удачі. Він переживає. Є діти, які ще не розуміють, що вони будуть професіоналами, вони просто ходять, бо тут весело. А є хлопці, які вже як професіонали відносяться до справи. Федька - один з таких.

«Коли ти дітей зацікавив, вони вже слухають тебе з відкритим ротом», - говорить Олександр «Коли ти дітей зацікавив, вони вже слухають тебе з відкритим ротом», - говорить Олександр   Один з лідерів команди Федір Отмахов Один з лідерів команди Федір Отмахов

- Ну а взагалі не підраховували, скільки коштує виховати хокеїста?

- Ні, але потрібно розуміти: щоб з дитини виростити гравця, одного його таланту не вистачить. І навіть недостатньо просто відвідувати 16 планових годин тренувань в місяць. До 10 років у дитини має бути хокею десь відсотків на 20 від всього того, чим він ще повинен займатися. Він повинен володіти акробатичними навичками, розтяжкою, потрібна гімнастика, плавання, ось наші діти ще ходять на батут, так що - все в сукупності. І покупкою форми справа не обмежується.

- А форму батьки самі купують?

- Так, самі. Причому щороку нову форму потрібно купувати. Не можна брати на виріст. Потрібно, щоб вона чітко підходила за розміром, була зручною. А то деякі куплять ключку довгу і кажуть, мовляв, все одно ж виросте скоро. Це неправильно, хлопець через це втрачає в техніці і починає відставати від однолітків.

- Тренерам дитячих команд, крім роботи з дітьми, потрібно працювати з батьками, в чому тут складність?

- Ми відразу батькам сказали, щоб вони не лізли в тренувальний процес. У нас така політика, що якщо ви прийшли в нашу школу, то ви повинні нам довіряти. Інакше який сенс віддавати нам своїх дітей? Ми ж не радимо батькам, як їм виконувати свою роботу у себе на роботі. Тому у нас проблем немає з батьками, у нас вони всі адекватні.

Тому у нас проблем немає з батьками, у нас вони всі адекватні

Поки діти тренуються в залі, батьки чекають за дверима. Їм вхід заборонений Поки діти тренуються в залі, батьки чекають за дверима «У нас своя тусовка, а у пап - своя», - діляться секретами мами, які на трибунах дивляться за тренуванням окремо від батьків

Подивитися, як тренуються найменші хокеїсти Єкатеринбурга, можна у фоторепортажі E1.RU:

Прибутки на тренування, сумку з формою хлопці котять самі Прибутки на тренування, сумку з формою хлопці котять самі   У залі діти працюють з ключками і м'ячами для флорболу   Після тренування в залі батьки ведуть переодягати дітей на льодову тренування   У перерві між залом і льодом хлопці встигають перекусити   Хокейну форму без допомоги батьків надіти непросто   До 18 років хокеїсти тренуються в масках з металевою сіткою, що захищає обличчя У залі діти працюють з ключками і м'ячами для флорболу Після тренування в залі батьки ведуть переодягати дітей на льодову тренування У перерві між залом і льодом хлопці встигають перекусити Хокейну форму без допомоги батьків надіти непросто До 18 років хокеїсти тренуються в масках з металевою сіткою, що захищає обличчя. У повній бойовій готовності виходимо на лід Юному воротареві, мабуть, найскладніше - екіпірування важить майже стільки ж, скільки сам гравець Невелике збори з тренером перед льодовим заняттям, Олександр Антропов пояснює завдання . . . . . . . . А ось перші порушники дисципліни поповзли вздовж бортика Ще один вид покарання - перекиди на льоду Мами в процес виховання справжніх чоловіків не втручаються Юних воротарів тренує Михайло Немолодишев Після тренування батьки допомагають знімати форму На тренуванні довелося попотіти! Після льодової тренування збори: тренер називає, хто був сьогодні найкращим. . . . . Завершується тренування легкої пробіжкою в холі Палацу спорту А деякі не хочуть йти і продовжують ганяти шайбу, навіть не на льоду Можна їхати додому: дітям ще робити уроки, а мамам прати форму на завтра Тому що завтра - нова тренування

Довідка:

Якщо ви хочете віддати свою дитину в хокейну школу «Автомобіліста», ця інформація для вас.

Записатися в школу можна в робочі дні з 9:00 до 18:00. Всю інформацію можна отримати по телефону +7 (343) 357-31-71 або на сайті школи . Чекати нового спортивного сезону необов'язково - візьмуть в будь-який момент. Тільки врахуйте, що задоволення це недешеве.

Вартість занять хокеєм для дитини (на рік):

Оплата навчання в ДЮСШ «Автомобіліст» з вересня по травень 45 тисяч рублів (5 тисяч на місяць) Хокейна форма близько 30 тисяч рублів Додаткові тренування (наприклад, батут) абонемент на 5 занять - 1 500 рублів Всього 76 500 рублів

Текст: Іван ВЕДЕНІН
Фото: Дмитро ГОРЧАКОВ / E1.RU

Якими вони прийшли і які зараз?
І зовсім скоро вам адже знову грати з таємницями?
Які навички є у хлопців?
У чому вони в майбутньому повинні перевершувати нинішнє покоління дорослих гравців?
Швидко все схоплюють?
Чи помічаєте, як вони прогресують?
А коли вони приїхали на той свій перший в житті турнір, як діти реагували, адже потрібно їм пояснити, що є суперник, що потрібно проти нього грати?
Це реальна проблема з нестачею льоду?
Які методи вживали для дисципліни?
Гучний голос або ще якісь методи?