Полезные материалы

Вейк-ан-Зеє: Карлсен перемагає Гирі на тай брейку; Крамник на третьому місці.

Магнус Карлсен посів перше місце на турнірі Tata Steel Chess в рекордний шостий раз. Він переміг Аніша Гирі на тай-брейку з рахунком 1.5-0.5. На пів-очка від переможців відстали Володимир Крамник і Шахріяр Мамед'яров. Бачить Сантош Гуджраті переміг у другому за значенням турнірі, завоювавши путівку в головний на 2019 рік.

попередній репортаж закінчувався на тому, що після сьомого туру Шахріяр Мамед'яров лідирував з відривом в очко від групи переслідувачів. У восьмому турі Аніш Гірі воював з лідером, вибив з сідла і наздогнав його.

Аніш Гірі на питання про велику перемогу: "Для мене кожна перемога велика!" | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

В інтерв'ю за день до перемоги Гирі згадав, що Мамед'яров не бездоганний в дебюті. Так воно і вийшло: з самого початку голландський гросмейстер отримав перевагу, воно наростало, і на 32-му ході азербайджанцеві довелося капітулювати.

Так воно і вийшло: з самого початку голландський гросмейстер отримав перевагу, воно наростало, і на 32-му ході азербайджанцеві довелося капітулювати

Гирі розчавив Мамед'ярова як Карпов Дреєва в 2000 році. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

Єдиною результативною партією дев'ятого туру виявилася перемога Гирі над Максимом Матлаковим, тоді як Карлсен зіграв внічию з Вішванатаном Анандом. У десятому турі Гирі зробив швидку нічию з Сергієм Карякіним, і його наздогнали Шахріяр Мамедьяров, легко впорався з Петром Свідлером, і Магнус Карлсен.

Чемпіон світу нарешті здобув перемогу, гідну появи в збірнику кращих партій. Примітно, що в дебюті він і Уеслі Со повторювали одну з партій чвертьфінального матчу Chess.com Speed ​​Chess Championship 2017 року.

Карлсен: "Я думаю, що мій противник грав надто пасивно. (...) Він віддав мені ініціативу, за яку варто було поборотися. Він міг забезпечити собі комфортне рівність".

Фотографи стовпилися навколо дошки Карлсена. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

"Всю партію я зберігав тиск, але давав і можливості контргри, тому мені довелося пожертвувати слона. У мого супротивника були відмінні шанси на нічию, але я підтримував ініціативу. А потім він допустив вирішальну помилку.

Отримавши по дві пов'язані прохідні пішаки на кожному з флангів, я перемагав без клопоту. Партія була складною, я радий, що впорався з дуже сильним противником ".

У цей день підтримати чемпіона прийшли два відомих норвезьких футболісти, які виступають за "Херенвен": Мортен Торсбі і Мартін Едегор, орендований у "Реалі", Мадрид.

У цей день підтримати чемпіона прийшли два відомих норвезьких футболісти, які виступають за Херенвен: Мортен Торсбі і Мартін Едегор, орендований у Реалі, Мадрид

Мортен Торсбі, Мартін Едегор і Магнус Карлсен зустрічаються в Гронінгені. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

Знову переміг Володимир Крамник, підібрати до трійки лідерів на пів-очка.

Володимир Крамник дає інтерв'ю Фионе Стейл-Антоні.

В одинадцятому турі всі лідери зіграли внічию, а поєдинку кращих російських шахістів Сергій Карякін взяв верх над Володимиром Крамником, продемонструвавши серйозний настрій на перемогу в майбутньому турнірі претендентів. Можна помітити, що в ході підготовки він розширив свій дебютний репертуар, почавши партію ходом 1.c4 і граючи в стилі свого супротивника. Перші дев'ять ходів збігалися з партією Крамник (!) - Накамура, зіграної в Льовене в 2016 році.

Карякін зберіг невелику перевагу до ендшпіля з турами і різнокольоровими слонами, вигравши в закінченні завдяки своїй блискучій техніці.

"Для мене партія була дуже важлива, оскільки ми обидва граємо в турнірі претендентів, і з точки зору психології успіх в ній має виняткове значення", - сказав Карякін, який нагадав, що він обіграв і ще одного майбутнього суперника по Турніру претендентів в Берліні, Фабіано Каруану!

Для мене партія була дуже важлива, оскільки ми обидва граємо в турнірі претендентів, і з точки зору психології успіх в ній має виняткове значення, - сказав Карякін, який нагадав, що він обіграв і ще одного майбутнього суперника по Турніру претендентів в Берліні, Фабіано Каруану

Сергій Карякін показує, що він повністю готовий до березневого Турніру претендентів. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

У дванадцятому турі темп лідерів не витримав Шахріяр Мамедьяров, змирився з нічиєю повторенням позиції на 12-му ході партії з Гавейном Джонсом. Аніш Гірі знову виграв, на цей раз у Башкарана Адібана.

Гирі і Адібан після партії. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

Не відставав і Магнус Карлсен, в затяжній боротьбі переграв в закінченні з різнокольоровими слонами Максима Матлакова. "По правді, такі позиції схожі на нічийні, питання в тому, щоб знайти вірний шлях до нічиєї", - сказав чемпіон світу. "Я був не дуже радий опинитися в цьому закінчення, тому що використовувати перевагу мені було дуже важко".

Я був не дуже радий опинитися в цьому закінчення, тому що використовувати перевагу мені було дуже важко

Карлсен і не відходив від Гирі. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

"Мій супротивник ніяк не міг форсувати нічию, а я готовий був грати хоч цілу вічність". Цікаво, що Карлсен витратив на партію на два (!) Години менше, ніж російський гросмейстер. "Було особливо не над чим роздумувати. Щоб виграти в партії, де для цього недостатньо передумов на дошці, вам повинні допомагати годинник".

Магнус Карлсен розігрався, але ніяк не міг обійти Гирі. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

У тому ж турі Володимир Крамник переміг Фабіано Каруану, зберігши до кінця бою дебютне перевага. Всю партію його противнику не вистачало одного темпу, щоб консолідуватися.

Всю партію його противнику не вистачало одного темпу, щоб консолідуватися

Крамник був задоволений своєю перемогою. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

У заключному турі партії лідерів закінчилися внічию, а Володимир Крамник переміг Башкарана Адібана і наздогнав Шахрияра Мамед'ярова, відставши від переможців на пів-очка. Російський гросмейстер став найрезультативнішим учасником турніру, здобувши шість перемог, але не обійшовся і без двох поразок. Показавши гарний результат, він тепер може зосередитися на підготовці до Турніру претендентів.

Юдіт Полгар і Анатолій Карпов на закритті Турніру. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

Перед вирішальною сутичкою Гирі продовжував жартувати: "Тиск відчуває мій противник. Якщо я виграю, напишу про нього що-небудь запальне в Твіттері. Уявляю, як він цього боїться!" Голландський гросмейстер також сподівався, що рідні стіни дадуть йому перевагу, але цього виявилося недостатньо.

  Голландський гросмейстер також сподівався, що рідні стіни дадуть йому перевагу, але цього виявилося недостатньо

Початок тай-брейка. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

Перша партія нагадала про майстерність Карлсена в закінченнях. МГ Денні Кінг спробував сформулювати точніше, назвавши переможця "Майстром трансформації переваг". Мало кому з шахістів прийшов би в голову хід 30.е4!?.

Ігровий зал був повний: ніхто не хотів пропустити можливу історичну перемогу шахіста з Нідерландів. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

Друга партія показала, що Гирі знаходиться у відмінній формі: він знайшов багатообіцяючу жертву фігури, коли здавалося, що у білих нічого немає.

Карлсен негайно повернув пожертвування, розвинувши сильну ініціативу на королівському фланзі. Це відмінне практичне рішення дозволило йому виграти міні-матч і турнір. Як зауважив коментатор Ерік Хансен, раніше в ході турніру Карлсен виграв кілька закінчень з різнокольоровими слонами, на цей раз йому вистачило цього співвідношення матеріалу, щоб утримати нічию.

На прес-конференції Карлсен був у чудовому настрої. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

Чемпіон світу так прокоментував свою турнірну перемогу: "Це великий успіх для мене. Це один з найсильніших турнірів, не тільки в цьому році, а й історично. Встановити тут рекорд, особливо, після переслідували мене в минулому році невдач - це чудово". Ставши шестиразовим переможцем, Магнус Карлсен обігнав Вішванатана Ананда, "всього лише" п'ятикратного. За довгу історію турніру, вперше проводився в 1938 році, Макс Ейве, Левон Аронян, Віктор Корчной і Лайош Портіш ставали першими чотири рази, а Хейн Доннер, Юхим Геллер, Гаррі Каспаров і Джон Нанн тричі.

За довгу історію турніру, вперше проводився в 1938 році, Макс Ейве, Левон Аронян, Віктор Корчной і Лайош Портіш ставали першими чотири рази, а Хейн Доннер, Юхим Геллер, Гаррі Каспаров і Джон Нанн тричі

Призи Крамнику і Гирі вручає Анатолій Карпов. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

com

А головний трофей Магнусу - Тео Хенрар, Голова ради керуючих Tata Steel Nederland BV. | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

2018 Tata Steel Masters | підсумкове становище

1 Гирі, А 2752 2891 ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 9.0 / 13 2 Карлсен, М 2834 2885 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 9.0 / 13 3 Крамник, В 2787 2857 0 ½ ½ 1 ½ 0 1 1 ½ 1 1 1 ½ 8.5 / 13 4 Мамед'яров, Ш 2804 2856 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 1 8.5 / 13 5 Ананд, В 2767 2836 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 1 8.0 / 13 6 Со, У 2792 2834 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 1 8.0 / 13 7 Карякін, С 2753 2807 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 7.5 / 13 8 Свідлер, П 2768 2720 ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 6.0 / 13 9 Вей І 2743 2694 ½ ½ 0 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 5.5 / 13 10 Джонс, Г 2640 2672 ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ 5.0 / 13 11 Каруана, Ф 2811 2659 ½ ½ 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 5.0 / 13 12 Матлак, М 2718 2666 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 5.0 / 13 13 Адібан, Б 2655 2583 0 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ 3.5 / 13 14 Хоу Іфань 2680 2505 0 0 ½ 0 0 0 ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ 2.5 / 13

5 / 13

Перший учасник головного турніру в 2019 році вже відомий: Сантош Бачить, висхідна зірка індійських шахів! | Фотографія Марії Ємельянової / Chess.com.

У другому за значимістю турнірі беззастережно мав першість Сантош Бачить, на очко відірвався від переслідувачів. Цікаво розвивалася його партія з Бассемом Аміном в третьому турі.

Підсумкового успіху індуса сприяла перемога росіянина Дмитра Гордієвського над його основним конкурентом, Антоном Коробовим, в останньому турі:

2018 Tata Steel Challengers | підсумкове становище

1 Бачить, С 2718 2745 ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 9.0 / 13 2 Коробов, Ю 2652 2696 ½ ½ 1 0 0 1 ½ 1 1 ½ ½ ½ 1 8.0 / 13 3 Шонго, Д 2634 2667 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 0 ½ 1 ½ ½ ½ 7.5 / 13 4 Ван Форест, Й 2629 2668 ½ 0 ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 1 1 ½ 7.5 / 13 5 Гордієвський, Д 2622 2668 0 1 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 7.5 / 13 6 Амін, Б 2693 2663 0 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 0 1 ½ 1 7.0 / 12 7 Блюбаум, М 2640 2610 ½ 0 0 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 0 6.5 / 13 8 Л'Амі, Е 2634 2581 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 6.0 / 13 9 Тарі, А 2599 2584 ½ 0 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 6.0 / 13 10 Бок, Б 2607 2577 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 5.5 / 12 11 Ван Форест, Л 2481 2565 ½ ½ 0 0 0 1 0 ½ 1 0 ½ ½ 1 5.5 / 13 12 Красенков, М 2671 2550 0 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 5.5 / 13 13 Харіка, Д 2497 2534 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5.0 / 13 14 Гиря, Про 2489 2446 0 0 ½ ½ 0 0 1 ½ 0 ½ 0 0 ½ 3.5 / 13

партії надані TWIC .

Попередній репортаж:

У статті використовуються матеріали Деяна Бойкова, Пітера Доггерса, Марії Ємельянової і Майка Кляйна.