Полезные материалы

Думка спортивного лікаря. Хто і навіщо зняв милдронат з пробігу і чим його замінити?

Кореспондент pressball.by Борис Тасман поговорив на популярну сьогодні тему з лікарем національної збірної Білорусі з легкої атлетики Аркадієм Кириловим.

Скандал, що вибухнув навколо позитивної допінг-проби суперзірки світового спорту Марії Шарапової, потягнув за собою кометний шлейф різноманітних проблем, ніяк не пов'язаних з тенісної чемпіонкою. Як відомо, приблизно в той же час в використанні забороненого з 1 січня 2016 року милдроната (мельдоній) були викриті кілька десятків атлетів, які представляють різні види спорту, переважно з пострадянських країн.
Від двох до чотирьох? Марію Шарапову викрили в застосуванні допінгу
Чи є милдронат насправді допінгом? Кому вигідний його заборону і проти кого він спрямований? Чи можна очікувати, що список його жертв поповнять білоруські атлети? І чи не головна проблема: чим його замінити в тренувальному процесі?
На питання кореспондента pressball.by відповів головний лікар національної команди з легкої атлетики Аркадій Кирилов.

Аркадій Павлович, навколо добре відомого багатьом сердечникам милдроната (мельдоній) піднявся вселенський гвалт. А з якою метою його використовували спортсмени?

Для підвищення працездатності і силових показників. Особливо це актуально для атлетів, що тренуються у видах витривалості. Якщо коротко, препарат покращує скоротливість міокарда, зменшує пошкодження клітин міокарда і дозволяє виконати великий обсяг роботи.
Мілдронат може випускатися під іншими назвами, але на етикетках обов'язково вказано назву основного речовини - мельдоній.


Наскільки виправдано рішення Всесвітнього антидопінгового агентства віднести мельдоній до розряду заборонених препаратів?

На мій погляд, це помилкове рішення. Якби мова йшла про стероїди, це було б зрозуміло. Але мельдоній допомагає швидше відновлюватися після тренувань і фактично сприяє збереженню здоров'я спортсменів, які відчувають високі, нерідко граничні фізичні навантаження.



За деякими версіями, табу на використання мельдоній в спортивній фармакології має комерційні цілі.

У мене теж склалося враження, що мова йде про цілеспрямовану боротьбу за ринки збуту. Іншого пояснення не знаходжу. Мілдронат розроблений і випускається латвійською компанією "Grindex" і використовується в основному в регіоні Східної Європи. Можу припустити, що це удар не тільки по ведучому фармацевтичному концерну, а й по спортсменам країн, що використовують цей препарат. Це не тільки пострадянські держави. Серед тих, хто здав зараз позитивні проби на мельдоній, є і шведська бігунка Арегаві, чемпіонка світу та Європи з бігу на середні дистанції. Тобто, в північних країнах він теж був популярний.


Коли вам стало відомо про заборону на використання мельдоній?

Розмови про те, що це можливо, виникли ще в 2014 році. Були проведені дослідження, які проходили в Італії або Франції. Вони підтвердили, що мельдоній дозволяє виконувати великий обсяг роботи і сприяє швидкому відновленню організму. Це і стало підставою для заборони, про який у вересні оголосило керівництво ВАДА. У жовтні на атестації національних команд директор Республіканського науково-практичного центру спорту Геннадій Михайлович Заміський повідомив нам, що з 1 січня використання мельдоній заборонено. Однак не було чіткої вказівки, з якого моменту треба припинити його прийом, щоб в організмі у спортсменів не залишилося слідів препарату. Тобто, в принципі спортсмени могли приймати милдронат і в грудні 2015 року. Адже тоді ми припускали, що час його виведення з організму становить три тижні. На ділі виявилося, що в залежності від дозування період виведення може тривати до 120 днів.


У такому випадку, чи немає небезпеки, що хтось із наших атлетів може бути викритий в його застосуванні, хоча вже давно його не використовує?

Звичайно, така небезпека поки існує. У 2014-му заборонили використання предуктала. Але тоді заздалегідь були обумовлені терміни його виведення з організму і дані рекомендації, коли потрібно припинити його прийом, щоб не здати позитивну пробу на допінг. З милдронат такого не було.


Які дозволені препарати можуть замінити мельдоній в системі фармакологічної підтримки атлетів?

Їх багато, наприклад, тіотриазолін, дібекор, ранолазин, елькарнітін, інозин, креатин та інші. Вони мають різний механізм дії, але в принципі дають подібний ефект: підвищують працездатність і, отже, дозволяють виконати великий обсяг тренувальної роботи.



Від двох до чотирьох?
Кому вигідний його заборону і проти кого він спрямований?
Чи можна очікувати, що список його жертв поповнять білоруські атлети?
І чи не головна проблема: чим його замінити в тренувальному процесі?
А з якою метою його використовували спортсмени?
Наскільки виправдано рішення Всесвітнього антидопінгового агентства віднести мельдоній до розряду заборонених препаратів?
Коли вам стало відомо про заборону на використання мельдоній?
У такому випадку, чи немає небезпеки, що хтось із наших атлетів може бути викритий в його застосуванні, хоча вже давно його не використовує?
Які дозволені препарати можуть замінити мельдоній в системі фармакологічної підтримки атлетів?