Полезные материалы

Анатолій Федотов: "На Кубку світу Росія дійде мінімум до півфіналу"

КУБОК СВІТУ-2016. 15 вересня. 2.30. КАНАДА - РОСІЯ

Фіналіст Кубка Канади-1987, відомий у минулому захисник, а нині тренер розповів про великому протистоянні минулого і провів паралелі з нинішньою збірною.

СКЛАД Знарка оптимальний

- У четвер росіяни провели перший виставковий матч з чехами, що скажете про підбір противників?

- Команда проходить стандартний підготовчий період. Контрольні ігри дуже важливі, різні суперники - щоб відчути різні напрямки хокею і малюнки команд, перевірити всіх, починаючи з воротаря, оборони та атаки, наскільки вірно головний тренер відібрав склад. Можливість знайти нові поєднання ліній атаки і оборони по ходу проведення контрольних матчів.

- Як вам нинішній вибір виконавців Олега Знарка?

- Тренер проводить з командою 24 години на добу і спирається на свої висновки. Він відчуває пульс колективу і стан готовності кожного гравця. Склад, певний Олегом Знарка , - найоптимальніший на сьогоднішній день. Він спирався на поточну інформацію про кондиціях і стані гравців. Наставник має повну картиною. Пам'ятаю, як в 1987 році вже в аеропорту помічник головного тренера Ігор Дмитрієв повідомив двом гравцям, що вони не їдуть на Кубок Канади.

- Кого слід побоюватися на груповому етапі?

- Північноамериканські команди вдома гратимуть на двісті відсотків, вони пройшли відмінний курс підготовки. Перед турніром в 1987 році деякі майбутні зірки втратили місця в збірних США та Канади в останній момент з різних причин. Не потрапив до складу Уендел Кларк, Клод Лем'є зламав щиколотку. На маленьких майданчиках вони зіграють в свій, досить цікавий хокей, напористий, з великою кількістю силової боротьби і гольових моментів. З огляду на, що суддівство теж буде "американізованого" в плані боротьби.

- Головні претенденти на перемогу - північноамериканські команди?

- Фаворитами вважаю фінів, шведів, канадців, американців. Думаю, і збірна Росії , Маючи такий потенціал, виявиться як мінімум в півфіналі. Далі вже буде справа за гравцями.

- Завдяки ранньому старту сезону варто очікувати прориву від гравців з КХЛ ?

- Теоретично так. Якби Кубок світу проходив в травні, то у багатьох накопичилася б втому. Зараз, після відпустки, тим, хто встиг відновити свої кондиції, це може бути на руку. Однак це все індивідуально - вистачає і тих, кому потрібен невеликий період, щоб організм вийшов з-під навантаження і набрав максимальну кондицію.

КУБОК СВІТУ-2016

Збірна Росії на Кубку Канади-+1987. Фото з особистого архіву хокеїста

ДЕБЮТАНТ ЗБІРНОЇ І ВЕЛИКЕ ПРОТИСТОЯННЯ

- Як почався для вас шлях на Кубок світу в 87-м?

- Перед турніром мене вперше залучили в національну команду в якості молодого кандидата. До цього я двічі грав за юніорську і молодіжну збірну на чемпіонатах світу і Європи, виступав в різних турнірах і серіях матчів в Канаді за другу команду СРСР. У літній тренувальної підготовки та контрольних іграх я, ймовірно, виправдав довіру тренерів надійною грою в обороні, тому залишився в складі на турнір.

- Як проходила підготовка?

- Відразу після закінчення чемпіонату світу в Австрії в середині травня всіх основних кандидатів і молодь зібрали в Сочі на літній відновлювальний збір. Окрім основних напрямків там проходили збори, на яких нам нагадували про серйозність і відповідальність майбутнього турніру в Канаді. Основний збір стартував влітку - в липні ми пройшли повний цикл предсезонки, це був дуже інтенсивний і важкий період. Потім стали поєднувати загальнофізичної підготовки з льодом. До збору приступили 35 осіб, після виснажливого циклу занять і двосторонок тренери поступово стали відбирати склад для виїзду в Канаду.

- Як вас зустріла Північна Америка?

- Ми відчували інтерес з боку глядачів, адже збірна СРСР була одним з претендентів на перемогу. Наші тренування відвідували всі бажаючі. Перед цим виграли дві контрольні зустрічі в Швеції, провели ще пару в Канаді, куди заздалегідь дісталися. На турнірі панувала чудова атмосфера: керівництво НХЛ і багато вболівальників, друзі і члени сімей гравців збірної Канади переїжджали по всіх містах, де проводився турнір. Вперше я зіткнувся з таким рівнем організації. Протягом місяця в команді панувала повна мобілізація, зосередженість, передматчеве напруга. Іноді не вдавалося заснути перед грою. У збірній завжди більше хвилюєшся і відчуваєш величезну відповідальність.

- У чому особливість Кубка Канади?

- Я пройшов весь передолімпійський збір в Новогорську перед Олімпіадою в Калгарі (1988 рік), але в остаточний склад не потрапив, тому не маю можливості порівняти - наскільки різні емоційні сприйняття і напруга Кубка Канади і Олімпіади. Потім мені доводилося грати на чемпіонатах світу та інших змаганнях. Відмінність від Кубка Канади величезна. У Канаді високий рівень турніру і копітка робота відчувалися у всьому, починаючи з проживання в готелі, інтересу преси, заповнюваності і реакції трибун, урочистостях на вулицях, було відчуття, що на цей період вся країна живе тільки інтересом до Кубку. Рівень виконавців був найвищим, адже там виступило максимальну кількість учасників, які потім стали членами Залу хокейної слави в Торонто. Ігри складалося цікаво - збірна США вела у канадців в дві шайби, але Маріо Лем'є зробив хет-трик і вибив американців з плей-офф.

- Що зробило фінальну серію неповторною?

- Там зустрілися два гіганта. Абсолютно кращі команди. Переможець визначався в овертаймах і на останніх хвилинах матчів. Протистояння воротарів - канадця Гранта Фюра і наших Сергія Мильникова і Євгена Белошейкіна було на вищому рівні. І все одно кожну гру закидали по п'ять шайб, а шоста була вирішальною. Кожен відрізок проходив на межі фолу, в кожному виникало по кілька гольових моментів. Протистояння було настільки фантастичним за напруженням, так що один невірний крок міг вплинути на результат.

- Прокоментуйте кінцівку третьої зустрічі.

- Коли переглядав гру, чітко бачив, як В'ячеслава Бикова перевернув догори ногами Дейл Хаверчак, після чого Гретцкі і Лем'є вийшли "два в один" і закинули вирішальну шайбу. Суддя просто не помітив цей момент. Цього слід було очікувати від комерційного турніру, що проходить в Північній Америці, арбітр навряд чи міг упустити шанс виручити канадців у вирішальний момент.

- Кажуть, після матчу Віктор Тихонов збирався прорватися до суддів?

- Швидше за все, такого не було. Після відходу з льоду Тихонов, природно, був засмучений і активно, в серцях, ділився внутрішніми емоціями швидше в повітря, ніж зі стояли поруч Ігорем Дмитрієвим: "Як так можна на такі турніри їздити, де таке суддівство!".

- Кожен з гравців радянської команди на те Кубку Канади ніби розумів один одного з півслова.

- У ті часи згуртування було повне. Команда викликалася на короткий період, запрошували ланки: Ларіонов - Крутов - Макаров , Фетисов - Касатонов . Хомутов - Биков - Каменський , Гусаров - Тільну, які день у день грали разом у ЦСКА . Динамівська трійка Семенов - Ломакін - Светлов . Трійка "Крилья Совєтов" - Немчинов - Пряхін - Хмилев. Ці поєднання робили колектив єдиним цілим. Якщо склад видозмінювався, то незначно. Багато що залежало від того, як успішно команда реалізовує гольові моменти і не реагує на дії арбітрів.

- Судили вас не надто сумлінно.

- Манера арбітрів дійсно відрізнялася від європейської. Північноамериканський хокей в той час був жорсткішим і брудніше. Травматизм був пристойний. Наприклад, в Хартфорді судді виписали невеликий штраф супернику після того як той, не замислюючись, з розмаху розбив ключкою особа Андрію Ломакіну лише за те, що він мимохіть торкнувся своєї ключкою його плеча на зустрічному русі. У перерві лікар Борис Сапроненко видаляв нашому форварду волокно і занози стеклопластиковой ключки з особи і зашивав численні розрізи і розсічення, наклавши в результаті більше 15 швів. У наступному періоді він продовжив зустріч. Траплялися й пропуски - вибув на гру або дві Ігор Кравчук , Сергій Свєтлов зламав руку, у Василя Первухина була мало не тріщина ключиці. Тридцять років тому допуск до жорсткої гри був набагато вище, ніж зараз. До цього теж треба бути готовими, і на тренуваннях намагалися спуску не давати.

- На чому потрібно сконцентрувати увагу нашим хокеїстам на Кубку світу?

- Треба максимально реалізовувати свої шанси, щоб не давати шансів судді вирішити результат в критичний момент. На таких змаганнях потрібно цілковита концентрація і підготовка, не повинна відволікати ніяка дрібниця. З 1987 року підготовка серйозно змінилася - якщо раніше північноамериканці влітку відпочивали і злегка підтримували фізичну форму, то у нас все було зовсім по-іншому. За тридцять років все перемішалося: канадці працюють в Росії і наші - в Канаді - дуже багато методик запозичується. Всі збірні добре підготуються і будуть заряджені на перемогу. Поменше травматизму, бути єдиним цілим, успішної реалізації гольових моментів і, сподіваюся, об'єктивного суддівства. Удачі вам, хлопці!

Як вам нинішній вибір виконавців Олега Знарка?
Кого слід побоюватися на груповому етапі?
Головні претенденти на перемогу - північноамериканські команди?
Як проходила підготовка?
Як вас зустріла Північна Америка?
У чому особливість Кубка Канади?
Що зробило фінальну серію неповторною?
На чому потрібно сконцентрувати увагу нашим хокеїстам на Кубку світу?