Полезные материалы

Інтерв'ю з триразовим чемпіоном світу з шахів Анатолієм Карповим

  1. Археологи знайшли 600-річні шахи

Pravda.Ru взяла інтерв'ю у міжнародного гросмейстера, заслуженого майстра спорту СРСР, триразового чемпіона світу з шахів Анатолія Карпова. Бесіда відбулася на турнірі Moscow Open -2015. Анатолій Євгенович розповів про користь шахів, стратегічному мисленні, а також про те, яку шахову партію зараз розігрують Сполучені Штати. Pravda

- Анатолій Євгенович, яким ви побачили турнір Moscow Open в цей раз? Чим він відзначився?

- У турнірі взяли участь шахісти з тридцяти країн світу, це близько 1800 осіб. Можна сказати, що Moscow Open в цьому році вийшов наймасовішим. Турнір проводиться на одній з найбільших майданчиків країни - в Державному соціальному університеті. Хотілося б сказати, що цей університет є шаховим вузом країни, посідаючи перше місце в рейтингу. У стінах університету створена унікальна програма, і вона вже готова для впровадження в усіх школах Москви.

В рамках шахового освіти планується підготовка та випуск персоналу інструкторів. Набір пройде в 2016 році.

На базі університету планується відкрити Шаховий будинок, під дахом якого зберуться всі кращі шахові сили: ФІДЕ, Російська і Московська шахові федерації.

- Ви можете оцінити рівень учасників турніру? Наскільки цей рівень високий для світової шахової еліти?

- Світова шахова еліта не бере участь в заході, тому що рівень турніру нижче, це масовий турнір. Шахова еліта вважає за краще грати в закритих турнірах, де рівень шахістів однаковий. Тут ми говоримо про масовість, про те, що молодим шахістам дається можливість зустрітися на Moscow Open і виконати звання міжнародного майстра.

- Чи приймають участь в турнірі учні шахової школи Анатолія Карпова? І якщо можна, розкажіть трохи про ваших школах?

- Школи різного типу. Є школа в Москві, в Ханти-Мансійському окрузі, у Тюменській області, рахунок уже пішов на десятки. Є для початківців шахістів, є для хлопців, які добре себе показали на змаганнях.

Скажімо, моя школа в Салехарді видає відмінні результати. Два роки тому з цієї школи вийшла наймолодша дівчина-гросмейстер Саша Горячкіна, яка встановила рекорд. Є викладання в школах в рамках обов'язкової програми, є факультативи. Є Міжнародна школа для хлопців з Чорнобильської зони, вона діє з 1991 року, тобто вже 24 роки. І ми для хлопців проводимо постійні сесії два-три рази на рік.

У Росії завжди були складні умови для організації шахових шкіл, але я радий, що популярність шахів серед молоді зростає з кожним роком.

- Під час турніру прозвучала думка, що наша молодь мало читає, мало розвивається. Як ви думаєте, чи є якась тенденція всебічного розвитку від прилучення до шахів?

Як не дивно, саме після прилучення до шахів молодь починає більше читати, серйозніше цікавитися навколишнім світом, аналізувати. Я взагалі прихильник того, щоб хлопці вчилися не тільки за допомогою комп'ютерної програми, а й вивчали спеціальну літературу, особливо, що стосується історії великих шахістів.

Для мене абсолютно дико, коли гросмейстер не знає історію шахів і не цікавиться своїми попередниками. Тому радію, коли бачу, що хлопці приносять на заняття найрізноманітнішу світову літературу. Шахи вчать мислити.

- Які зміни відбуваються з молоддю? Як змінюється мислення?

- Нещодавно я побував в Чилі, де в одній зі шкіл три роки тому почалися викладання шахів.

На прес-конференції виступив директор школи, який сказав, що бачить, як за три роки змінився рівень учнів з усіх предметів, особливо з математики та фізики.

Учні школи стали більш дисциплінованими, більш відповідальними. Шахи дисциплінують розум, розвивають інтелект. Починається розуміння життєвих процесів - це загальновстановлений факт.

Я вже не кажу про те, що в шахових школах або клубах ніколи не було помічено продажу наркотиків, а це важливий соціальний момент. Можу наводити багато прикладів по різних країнах і по Росії в тому числі.

Людина, що добився успіху в шахах, найбільш психологічно стійкий і більш підготовлений до життя. Шахи вчать приймати рішення в найнесприятливіших умовах.

- Під час відкриття турніру неодноразово говорилося про те, що зараз Росія переживає непрості часи, але, незважаючи на політичні складнощі і на міжнародні санкції щодо Росії, турнір не втратив статус міжнародного. Як людина, що володіє високим розумовим потенціалом, що б ви порадили нашим політикам в боротьбі зі світовою агресією?

- Ви знаєте, якщо говорити про шахи в додатку до політики, то, звичайно, шахи вчать прораховувати можливості і об'єктивно оцінювати свої сили і сили суперників. Це завжди сприяє прийняттю коректних і правильних рішень. У Росії зараз немає іншого шляху, крім продуманої і витриманою стратегії, яка не дозволить втягнути себе у війну.

Не було б України, цю партію все одно б розіграли, її б придумали, тому що керівники Росії разом з керівниками Китаю, Бразилії та Індії замахнулися на фінансове могутність Америки. Вони розробляють ідею торгово - економічного обміну між найбільшими країнами, як вивести країни з-під впливу долара.

І, звичайно, Америка не може з цим змиритися, тому глибина конфлікту не в Україні і не в протистоянні Європи і Росії. Америка, як у шаховій грі, жертвує Європою і Україною для того, щоб не дати реалізувати цю стратегію. Але мені бачиться, що США цю партію програють.

- Більшість росіян сьогодні підтримує політику свого уряду. Озвучте, будь ласка, свою громадянську позицію.

- На Україні відбувається велика біда, бо український уряд не замислюється про майбутнє свого народу. Військові зіткнення - це страшне лихо, Україна на сьогоднішній день є жертвою. Мені дуже боляче за наш братський народ.

Я люблю Україну, часто там бував, нагороджений вищими орденами України за допомогу постраждалим в Чорнобильській аварії, взагалі у мене багато друзів українців, але я абсолютно згоден з політикою російського уряду.

Якщо Європа не може витягнути з кризи навіть Грецію з її 9-мільйонним населенням, де є на високому рівні туристична індустрія, є розвинене сільське господарство, проте Греції Європа допомогти не може. Як же Європа буде економічно допомагати Україні, коли сорок там два мільйони населення?

Десятиліттями українська промисловість і сільське господарство були націлені на СНД, це в першу чергу Росія, Казахстан, Білорусія. На сьогоднішній день на догоду купці недалекоглядних політиків ці зв'язки рвуться.

Я абсолютно впевнений, що українські товари в Європі не будуть затребувані, вони нікому не потрібні: якщо Україна і зможе розвиватися, то тільки завдяки економічному простору Росія - Білорусь - Казахстан. З точки зору України рвати відносини з Росією - це величезна помилка.

Читайте також:

Дитячий спорт в Росії швидше живий, ніж мертвий

Кубрик - режисер з мізками шахіста

Археологи знайшли 600-річні шахи

У школах Нижнього Новгорода навчатимуть грати в шахи

Анатолій Євгенович, яким ви побачили турнір Moscow Open в цей раз?
Чим він відзначився?
Ви можете оцінити рівень учасників турніру?
Наскільки цей рівень високий для світової шахової еліти?
Чи приймають участь в турнірі учні шахової школи Анатолія Карпова?
І якщо можна, розкажіть трохи про ваших школах?
Як ви думаєте, чи є якась тенденція всебічного розвитку від прилучення до шахів?
Які зміни відбуваються з молоддю?
Як змінюється мислення?
Як людина, що володіє високим розумовим потенціалом, що б ви порадили нашим політикам в боротьбі зі світовою агресією?