Полезные материалы

Коротка анатомія плечового суглоба

Плечовий суглоб - найбільш рухливий суглоб організму людини. Він утворений голівкою плечової кістки і суглобової западиною лопатки. Суглобова западина лопатки має форму сплощеного блюдця, а суглобова головка плечової кістки - форму кулі, площа поверхні якого значно перевищує площу поверхні суглобової западини (схема 1), через це в плечовому суглобі часто трапляються вивихи і підвивихи. Плечовий суглоб - найбільш рухливий суглоб організму людини

Схема 1.

Будова плечового суглоба:
1 - суглобовий відросток лопатки;
2 - головка плечової кістки;
3 - суглобова щілина;
4 - акромион.

Стабільність суглоба збільшується за рахунок:

  • суглобової губи, яка розташована по краю суглобової западини лопатки і збільшує площу її поверхні (рис. 1);
  • глибоких м'язів області плечового суглоба (м'язів «обертальної (ротаторної) манжети плеча»).

Обертальна (ротаторна) манжета плеча - включає надостную, подостную, малу круглу і подлопаточную м'язи (рис. 3, 4). Ці м'язи стабілізують головку плечової кістки, запобігаючи її зміщення при роботі потужних поверхневих м'язів плечової області - дельтоподібного, грудних і спинних, а також при надмірних пасивних рухах.

Незважаючи на різноманіття стабілізуючих структур вивихи в плечовому суглобі досить часте явище. Природно, що при цьому пошкоджуються структури суглоба (суглобова губа і сухожилля м'язів ротаторної манжети, суглобова капсула і т.д.).

)

Серед особливостей будови плечового суглоба можна виділити наявність відростків лопатки, особливо надплечевого - акромиона (рис. 3, 5). Акроміон починається широкою горизонтальною пластинкою (остю), перпендикулярної задньої поверхні лопатки. Ця платівка розділяє задню поверхню лопатки на подостную і надостную області (тут починаються однойменні м'язи). Далі платівка звужується, прямує вгору і назовні, у вигляді гачка загинаючись над плечовим суглобом і надостной м'язом вперед. Своїм переднім кінцем акромион з'єднується з ключицею за допомогою акромиально-ключичного суглоба. Між акроміону і голівкою плечової кістки розташоване обмежений простір - «субакроміального простір» (тут проходить сухожилля надостной м'язи).

Малюнок 5. Плечовий суглоб, рука в стані відведення (вид спереду).

У верхньому відділі субакроміального простору розташована «субакроміального сумка» (між акроміону і сухожиллям надостной м'язи). Вона забезпечує ковзання сухожилля надостной м'язи і плечової кістки, щодо нижньої поверхні акромиона, при відведенні руки і скоєнні ротаційних рухів плечем у відведеному стані (рис. 5). Нижня стінка субакроміальной сумки прилягає до сухожилля надостной м'язи. Коли субакроміального простір з тих чи інших причин звужується, може відбуватися травмування сухожилля надостной м'язи, при цьому в субакроміальной сумці накопичується рідина.

З огляду на складну будову плечового суглоба в сучасній медицині постановка правильного діагнозу пацієнту з болем в області плеча, практично неможлива без проведення додаткових високоінформативних методів обстеження - МРТ і УЗД плечових суглобів.

Доктор Олександр Васильович Гололобов